Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2010, 13:47:05
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit Caut locuri minunate!

Buna tuturor,
Printre pasiunile mele se numara si fotografia.
Am creat un blog, in care sa postez poze cat mai frumoase din locuri cat mai deosebite din tara:
http://anairda-photography.blogspot.com/
Am deja cateva, iar cum cat de curand vine primavara as dori sa aflu alte locuri in care as putea poza.
Stiu ca ele exista, de aceea as dori sa va rog sa imi propuneti sate, orase, manastiri, biserici care v-au impresionat, locuri care au o poveste si care credeti ca le pot fi de folos si altor oameni fie ei crestini sau nu.

Stiu cazuri cand americani au venit in Romania si cunoscand o manastire cu har sau un duhovnic bun s-au convertit la ortodoxie si acum duc o viata fericita.

Nu se stie niciodata cand o imagine poate topi gheata de pe suflet, si sa deschida inima catre Dumnezeu.

De aceea va invit cu drag sa veniti cu sugestii de locuri, oameni, peisaje care merita fotografiate si facute cunoscute si celorlalti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2010, 14:08:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Stiu cazuri cand americani au venit in Romania si cunoscand o manastire cu har sau un duhovnic bun s-au convertit la ortodoxie si acum duc o viata fericita.
Nu se stie niciodata cand o imagine poate topi gheata de pe suflet, si sa deschida inima catre Dumnezeu. De aceea va invit cu drag sa veniti cu sugestii de locuri, oameni, peisaje care merita fotografiate si facute cunoscute si celorlalti.
Imi doresc de mult timp sa ajung la Manastirea Snagov. Din cate am vazut pana acum, este un loc minunat.

In inima mea insa, nimic nu a intrecut, pana acum, sfintele manastiri moldave.

Iti recomand insa si Cazanele Dunarii, Muntii Apuseni (plini de minunatii) si Calea ferata Oravita - Anina.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2010, 14:14:21
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

E o pasiune tare frumoasa,care tine de un suflet sensibil,dar care necesita in acelasi timp mult studiu,practica.Iti doresc mult succes si sa ne bucuri si pe noi cu fotografiile tale!
Mergand de la Zarnesti (la cativa km de Brasov) spre Plaiul Foii sunt niste peisaje superbe montane,munti printre care se afla si masivul Piatra Craiului.
Mai sus putin,din cate stiu se afla si o manastire sau schit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2010, 18:23:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La câțiva km de Bârlad la ieșirea din localitatea Popeni la un moment dat încep să apară tot mai des troițe și cruci.Vei vedea un indicator "spre măn. Bjoreni".Pădurea prin care mergi ca să ajungi la mânăstire se numește Horga și este renumită prin bujorii sălbatici care înfloresc în poenile însorite în luna mai.Drumul care duce la mănăstire este presărat de o parte și de alta de cruci.Nu pot să descriu în cuvinte frumusețea acestui loc și culoarea cerului în toate anotimpurile.
Mănăstirea este de călugări,este exemplar gospodărită de un stareț tânăr și plin de energie cu ochii albaștri asemenea creului de deasupra pădurii.Vei găsi aici cazare și câțiva duhovnici îmbunătățiți deși sunt tineri.
Dacă vrei să ajungi în acest loc și în multe altele din frumoasa Moldovă contactează-mă căci și eu iubesc fotografia și locurile frumoase.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2010, 18:44:24
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Maramures,Maramures,Maramures...In special Biserica din Deal din Ieud(e superba)http://web.mit.edu/romania/www/Roman...eud-church.jpg ,apoi Botizahttp://upload.wikimedia.org/wikipedi.../8f/BOTIZA.JPG si manastirea Barsanahttp://www.crestinortodox.ro/admin/_...barsana222.gif

si apoi Dobrogea(manastirea Sfantul Ioan Casian e preferata mea):man.Dervent,man.Saon
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2010, 18:49:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Iti recomand pentru inceput Manastirea Corbii de Piatra.

http://www.crestinortodox.ro/manastirea-corbii-de-piatra/f5516-manastirea-corbii-de-piatra

Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.01.2010, 19:13:36
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Vara la Manastirea Sambata de Sus, este o minunatie sa faci poze... sau iarna cand e plin de zapada... crestele muntilor Fagaras dau toata splendoarea locului... dar sfintii care au trait acolo au binecuvantat acele locuri....
__________________
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.01.2010, 19:28:54
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Printre cele mai frumoase manastiri din Romania, in orice anotimp, recomand Sfanta Manastire Lainici, care este in Defileul Jiului, si, de acolo, la doar cativa km mai sus, Schitul Locurele. La Schit, peisajul este de vis, se vad Muntii Parang inzapeziti!

www.manastirealainici.ro
www.locurele.manastirealainici.ro
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.01.2010, 14:28:03
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Schitul Sihla , pesterea Sfintei Teodora, Schitul lui Daniil Sihastru din jud Neamt. sunt niste locuri cum rar mai gasesti.

http://www.crestinortodox.ro/biseric...-schitul-sihla
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.01.2010, 22:16:36
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Din câte înteleg, tu cauti locuri fotogenice.

Iata sugestiile mele:
-Capul Dolojman, pe lacul Razelm
-Cetatea de Colt, în Hateg
-Cisnadioara, o comuna lânga Sibiu
-Muntele Buila-Vânturarita în Vâlcea
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dragoste, locuri, ortodoxie, poze, romania

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
carti minunate pentru copii, cu reducere 20% briliant16 Stiri, actualitati, anunturi 3 25.08.2018 10:03:44
Lucruri minunate in imagini costel Generalitati 2258 28.09.2017 17:49:14
lucruri minunate in...videoclipuri maria-15 Generalitati 87 16.11.2015 12:47:16
Locuri de pelerinaj Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 3 17.08.2015 09:58:25
Predici minunate ... mihai anton Rugaciuni 0 17.04.2010 23:21:46