Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 06.06.2011, 00:42:39
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
A mai adaugat ca pot sa-l critice cat vor catolicii, acesta e adevarul.
O spui de parca se omoara (toti) catolicii din oras, si nu numai, din intreaga lume (!) sa il critice pe preotul X din cartierul Y care a dat decretul: catolicii au pierdut harul! LOL Eu as spune o rugaciune pentru el ca sa fie ascultator episcopului sau, care nu cred ca spune sau crede asa ceva...

Citat:
Interesant e ca langa mine era o catolica, am observat asta pentru ca isi facea crucea ca si catolicii.
Asta nu inteleg. Cand esti in Roma faci ca romanii, de ce sa atragi atentia asupra ta ...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #352  
Vechi 06.06.2011, 11:41:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
O spui de parca se omoara (toti) catolicii din oras, si nu numai, din intreaga lume (!) sa il critice pe preotul X din cartierul Y care a dat decretul: catolicii au pierdut harul! LOL Eu as spune o rugaciune pentru el ca sa fie ascultator episcopului sau, care nu cred ca spune sau crede asa ceva...
Nu era in sensul asta, asa vorbeste el. Totusi, sunt presiuni ca sa nu afirme ortodocsii ceva depreciativ despre alte culte, mai ales despre catolici. In principal pentru pastrarea unor bune relatii, cred. Apoi de teama de a avea discutii si reactii din partea cealalta, nefiind dornici de acuzatii. Si sf. Marcu la sinodul Ferrara a spus ca ortodocsii se tem sa spuna ca si catolcii sunt eretici, din cauza represaliilor, Roma avand un imperiu mai puternic in spate.
De fapt am uitat sa spun in mesajul precedent, preotul a spus si ca nu exista mantuire in afara BO.
Nu au cum sa spuna altceva ierarhii, am dat ca asta spune si catehismul ortodox. Doar daca ierarhul ar fi IPS Corneanu, dar el e bland, nu taie si spanzura.
  #353  
Vechi 06.06.2011, 12:21:00
Alexandru08 Alexandru08 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
N
Nu au cum sa spuna altceva ierarhii, am dat ca asta spune si catehismul ortodox.
De asta e important ca sa ramanem in credinta ortodoxa,sa o afirmam pana la capat,cu toate lucrurile neplacute pt. alte culte.
Nu e credinta noastra bazata pe pareri personale ci credinta data de Dumnzeu transmisa prin sfintii sai.
Traieste precum un sfant si abia apoi indrazneste sa cugeti despre dogme.
  #354  
Vechi 06.06.2011, 15:28:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu era in sensul asta, asa vorbeste el. Totusi, sunt presiuni ca sa nu afirme ortodocsii ceva depreciativ despre alte culte, mai ales despre catolici. In principal pentru pastrarea unor bune relatii, cred. Apoi de teama de a avea discutii si reactii din partea cealalta, nefiind dornici de acuzatii. Si sf. Marcu la sinodul Ferrara a spus ca ortodocsii se tem sa spuna ca si catolcii sunt eretici, din cauza represaliilor, Roma avand un imperiu mai puternic in spate.
De fapt am uitat sa spun in mesajul precedent, preotul a spus si ca nu exista mantuire in afara BO.
Nu au cum sa spuna altceva ierarhii, am dat ca asta spune si catehismul ortodox. Doar daca ierarhul ar fi IPS Corneanu, dar el e bland, nu taie si spanzura.
Ma bucur ca sunt preoti care marturisesc ca adevarul e in ortodoxie , nu in alte religii.
Asa se mantuiesc crestinii in ortodoxie , cu ajutorul unor astfel de parinti curajosi.
Unii nu au de unde sa stie cum e cu ereziile.
Dar ascultand predica si povestind si la cei din familie se lumineaza tot crestinul si stie ce are de facut.
  #355  
Vechi 06.06.2011, 15:36:07
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Bravo Anita.Foarte obiectiva postarea ta.Dumnezeu sa te lumineze.
  #356  
Vechi 06.06.2011, 16:05:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ma bucur ca sunt preoti care marturisesc ca adevarul e in ortodoxie , nu in alte religii.
Asa se mantuiesc crestinii in ortodoxie , cu ajutorul unor astfel de parinti curajosi.
Unii nu au de unde sa stie cum e cu ereziile.
Dar ascultand predica si povestind si la cei din familie se lumineaza tot crestinul si stie ce are de facut.
Nu cred , sau cel puțin personal nu am auzit alteva decât că Adevărul se află în Ortodoxie . Poate am fost eu prea "norocos" și am fost doar în locuri "pașnice" ! Nu neg existența unor preoți aflați în rătăcire, dar , repet, nu am dat peste ei momentan, și nici nu doresc aceasta . Da, doresc și m-aș bucura enorm să văd revenind acasă pe cei despărțiți de noi , și să formăm o mare și singură Biserică ORTODOXĂ ! Va fi posibil ? Nu știu . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #357  
Vechi 06.06.2011, 16:30:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu cred , sau cel puțin personal nu am auzit alteva decât că Adevărul se află în Ortodoxie . Poate am fost eu prea "norocos" și am fost doar în locuri "pașnice" ! Nu neg existența unor preoți aflați în rătăcire, dar , repet, nu am dat peste ei momentan, și nici nu doresc aceasta . Da, doresc și m-aș bucura enorm să văd revenind acasă pe cei despărțiți de noi , și să formăm o mare și singură Biserică ORTODOXĂ ! Va fi posibil ? Nu știu . . . !
Nu am afirmat ca exista preoti ortodocsi care neaga acest lucru ,dar e posibilitatea de a nu marturisi despre erezii.
Preoti ortodocsi aflati in ratacire nu cunosc.
  #358  
Vechi 06.06.2011, 17:37:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
O spui de parca se omoara (toti) catolicii din oras, si nu numai, din intreaga lume (!) sa il critice pe preotul X din cartierul Y care a dat decretul: catolicii au pierdut harul! LOL Eu as spune o rugaciune pentru el ca sa fie ascultator episcopului sau, care nu cred ca spune sau crede asa ceva...
Sunt unii (episcopi) care o cred dar nu o spun public, sunt si unii care au alte convingeri.

Parintele respectiv cred ca o vrut sa zica ca daca ar fi chemat la o actiune ecumenica cu romano-catolocii ar refuza in baza acelei pareri, indiferent de consecinte.

E bine,e rau, e real sa nu ..Dumnezeu stie, pana la proba contrarie nu vom sti nici noi.
  #359  
Vechi 08.06.2011, 12:34:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Unu,doi,trei etc adica a numara se zice despre cele create.
Dumnezeu care e Adevarul,e fara sfarsit,ca e necreat,daca ar fi sa vorbim asa cu felul nostru slab de a vorbi.
Nu confundati ce s-a dat iudeilor in VT,de nu se stie cine cu ce s-a dat de Dumnezeu Cuvantul intrupat,Dumnezeu Iisus Hristos.
Luati cele doua legi si vedeti ce diferente sunt intre ele,ca se bat cap in cap,in diverse locuri.Au si ceva asemanari.
Pentru crestini Dumnezeu Iisus Hristos,trupul sau uman cu sufletul Sau sunt fara sfarsit sfinte,Dumnezeu Iisus Hristos este Omul,ce inseamna la noi sa fii om?
Sa fii milos,bland,intelept,etc.
Nu se numea Dumnezeu Iisus Hristos chiar asa,Fiul Omului?
Ia vedeti ce zice prin legea iudaista,conform Deuteronom,capitolul 21,de exemplu:
"22.De se va găsi la cineva vinovăție vrednică de moarte și va fi omorât, spânzurat de copac,
23.Trupul lui să nu rămână peste noapte spânzurat de copac, ci să-l îngropi tot în ziua aceea, căci blestemat este înaintea Domnului tot cel spânzurat pe lemn și să nu spurci pământul tău pe care Domnul Dumnezeul tău ți-l dă moștenire."
Dumnezeu Iisus Hristos nu a ingaduit oare sa fie spanzurat trupul Sau pe lemn?
Daca tot Dansul daduse legea VT,atunci cum a ingaduit sa se intample aceasta?
Iar daca legea aceea era asa buna,de ce zice Sfantul Apostol Pavel ca Dumnezeu Iisus Hristos ne-a izbavit din "blestemul legii"?
Zici despre ceva bun ca e blestem?
Poftiti chiar citatul de la Sfantul Apostol Pavel din Epistola catre Galateni a Sfantului Apostol Pavel,capitolul 3:
"13. Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel spânzurat pe lemn". "

Dracii ii inseala pe unii vrand sa perverteasca religia crestin ortodoxa si sa faca dintr-ansa iudaism,cum era vechiul iudaism insuflat de draci,intolerant,lipsit de mila fata de altii etc.

Si vedeti ca zice Sfantul Apostol Pavel,despre legea iudaica si cine a dat-o:
"19. Deci ce este Legea? Ea a fost adăugată pentru călcările de lege, până când era să vină Urmașul, Căruia I s-a dat făgăduința, și a fost rânduită prin îngeri, în mâna unui Mijlocitor."

Acum ramane sa ziceti fratiile voastre daca ingerii cei prin care s-a dat legea iudaica,erau ingeri cazuti sau nu.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 08.06.2011 at 12:48:56.
  #360  
Vechi 10.06.2011, 18:28:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Unu,doi,trei etc adica a numara se zice despre cele create.
Dumnezeu care e Adevarul,e fara sfarsit,ca e necreat,daca ar fi sa vorbim asa cu felul nostru slab de a vorbi.
Nu confundati ce s-a dat iudeilor in VT,de nu se stie cine cu ce s-a dat de Dumnezeu Cuvantul intrupat,Dumnezeu Iisus Hristos.
Luati cele doua legi si vedeti ce diferente sunt intre ele,ca se bat cap in cap,in diverse locuri.Au si ceva asemanari.
Pentru crestini Dumnezeu Iisus Hristos,trupul sau uman cu sufletul Sau sunt fara sfarsit sfinte,Dumnezeu Iisus Hristos este Omul,ce inseamna la noi sa fii om?
Sa fii milos,bland,intelept,etc.
Nu se numea Dumnezeu Iisus Hristos chiar asa,Fiul Omului?
Ia vedeti ce zice prin legea iudaista,conform Deuteronom,capitolul 21,de exemplu:
"22.De se va găsi la cineva vinovăție vrednică de moarte și va fi omorât, spânzurat de copac,
23.Trupul lui să nu rămână peste noapte spânzurat de copac, ci să-l îngropi tot în ziua aceea, căci blestemat este înaintea Domnului tot cel spânzurat pe lemn și să nu spurci pământul tău pe care Domnul Dumnezeul tău ți-l dă moștenire."
Dumnezeu Iisus Hristos nu a ingaduit oare sa fie spanzurat trupul Sau pe lemn?
Daca tot Dansul daduse legea VT,atunci cum a ingaduit sa se intample aceasta?
Iar daca legea aceea era asa buna,de ce zice Sfantul Apostol Pavel ca Dumnezeu Iisus Hristos ne-a izbavit din "blestemul legii"?
Zici despre ceva bun ca e blestem?
Poftiti chiar citatul de la Sfantul Apostol Pavel din Epistola catre Galateni a Sfantului Apostol Pavel,capitolul 3:
"13. Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel spânzurat pe lemn". "

Dracii ii inseala pe unii vrand sa perverteasca religia crestin ortodoxa si sa faca dintr-ansa iudaism,cum era vechiul iudaism insuflat de draci,intolerant,lipsit de mila fata de altii etc.

Si vedeti ca zice Sfantul Apostol Pavel,despre legea iudaica si cine a dat-o:
"19. Deci ce este Legea? Ea a fost adăugată pentru călcările de lege, până când era să vină Urmașul, Căruia I s-a dat făgăduința, și a fost rânduită prin îngeri, în mâna unui Mijlocitor."

Acum ramane sa ziceti fratiile voastre daca ingerii cei prin care s-a dat legea iudaica,erau ingeri cazuti sau nu.
Cauta te rog , Volumul 2 " Teologia Dogmatica Ortodoxa " a Parintelui Dumitru Staniloae .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 16:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11