Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.03.2013, 13:07:28
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din ce oras esti?
Cat platesti acum chirie?
Unde stati?
Casa?
Gasoniera?
Ap. cu 2 camere, 3?
Ce venituri aveti in casa, in afara de pensia de 800ron a bunicii?

de ce pui intrebari absurde doar de dragul conversatiei. Ia tu mataluta situatia economica din romania de prin ziare, vecini, etc, ia tu situatia imobilialelor din romania, de oriunde din orice oras, judet vrei tu si iti raspunzi singur la intrebare. Ia sa iei si venitul a 2 pensionari , ia sa iei si cat sunt facturile... si fa un calcul asa matematic si vezi daca un romanas isi poate inchiria 2 locuinte, in care sa si plateasca facturile+ sa mai si traiasca. a si bineinteles sa te gandesti daca o fata la 27 de ani poate trai toata viata in chirii, cu bagajele dupa an, atunci cand contractul se incheie... ti se pare amuzant si simplu sa spui "muta-te in alta parte", in conditiile in care suntem in Romania.

Mama vrea sa stranga bani sa cumparam ceva, eu la fel ii strang pensia ei de-o parte.
Repet este greu de inteles pentru cineva ca tine care poate sa lafaie in bani...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 08.03.2013, 13:09:15
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Hei Ellami de ce nu vrei sa imi raspunzi la intrebari?Ma simt prost
Sa ma ierte Dumnezeu dar nu te cred! In schimb cred ca iti place sa discuti muuuuuuuuuult
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.03.2013, 13:13:34
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Eu am cerut ca acest topic sa fie inchis pentru ca deja se divagheaza de la subiect.

Pentru ca cererea mea nu o sa fie respectata eu voi iesi de pe acest forum..

va rog sa continuati circul...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.03.2013, 13:41:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
de ce pui intrebari absurde doar de dragul conversatiei. Ia tu mataluta situatia economica din romania de prin ziare, vecini, etc, ia tu situatia imobilialelor din romania, de oriunde din orice oras, judet vrei tu si iti raspunzi singur la intrebare. Ia sa iei si venitul a 2 pensionari , ia sa iei si cat sunt facturile... si fa un calcul asa matematic si vezi daca un romanas isi poate inchiria 2 locuinte, in care sa si plateasca facturile+ sa mai si traiasca. a si bineinteles sa te gandesti daca o fata la 27 de ani poate trai toata viata in chirii, cu bagajele dupa an, atunci cand contractul se incheie... ti se pare amuzant si simplu sa spui "muta-te in alta parte", in conditiile in care suntem in Romania.

Mama vrea sa stranga bani sa cumparam ceva, eu la fel ii strang pensia ei de-o parte.
Repet este greu de inteles pentru cineva ca tine care poate sa lafaie in bani...
De ce spui ca sunt absurde?
Sunt foarte la obiect.
Pana acum cand era vorba de bunica ta, ai dat toate detaliile, cerute si necerute.

Il iei pe "nu" in brate, ca nu se poate face nimic, doar bunica poate face ceva, sa se schimbe ea ca noi ceilalti nu putem face nimc decat eventual sa citim niste rugaciuni-talisman miraculoase si bunica sa se transforme in altcineva.

Ce asteptai practic de la topicul asta?
Sa sara toti si sa zica ce fiinta nenorocita e bunica ta si ce bine ar fi sa scapati de ea (eventual sa o incuiati intr-o camera si sa-i dati mancarea pe sub usa) dar sa ramaneti totusi cu pensia ei?

Acum daca e vorba de o discutie la obiect despre ce puteti face voi efectiv ceva, decent si la obiect, gata, este divagatie.

Nu incerci sa privesti si altfel lucrurile?

De exemplu ca tu fiind o parte din problema, dar si solutia, pentru ca daca ti-ai gasi de lucru, din salariul tau si pensia mamei tale, ati putea sta doua persoane, cu chirie si nu ati mai avea treaba cu ea.

Practic bunica va ajuta acum cu jumatate din chirie + jumatate din intretinere, minus pagubele care le face in frigider si prin casa.
Cat inseamna asta? maxim 4-500 lei pe luna, poate chiar mai putin.

Este foarte greu de crezut ca nu gasesti o slujba pentru banii astia sau chiar ceva mai mult si uite asa ai liniste in casa.

Cat este pensia mamei tale?
Daca are si ea macar 800ron v-ati putea descurca impreuna (fara bunica) chiar si fara sa aduci tu bani in casa.
Nu ar fi foarte bine, dar sigur v-ati descurca.

De ce nu te rogi de exemplu pentru a-ti gasi un servici? Si in paralel sa faci si niste cursuri de recalificare care se organizeaza de catre Directia Muncii in fiecare oras.
Desi sunt sigur ca slujbe ca vanzatoare de exemplu, s-ar gasi si fara cine stie ce calificare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.03.2013 at 13:49:20.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.03.2013, 14:25:00
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul

Una dintre indatoririle Filofteiei era cea de a-i duce mancare tatalui ei, care muncea la camp. Pe drum insa, intalnindu-se cu oamenii saraci, care ii cereau macar un coltisor de paine, nu o lasa inima sa treaca nepasatoare mai departe. Astfel, ea le dadea din mancarea tatalui sau. Lucrul s-a repetat, astfel incat tatal, ramanand mai mult flamand, si-a certat sotia. Aceasta insa s-a aparat, spunandu-i ca Filofteia este vinovata, caci imparte mancarea la saraci. Manios peste fire, tatal s-a pus la panda si, surprinzand-o pe Filofteia in timp ce facea milostenia obisnuita, a aruncat spre ea cu barda ce o purta la brau. Tanara Filofteia a fost grav ranita la un picior. In urma acestei rani si-a incredintat sufletul Domnului, la varsta de doar 12 ani. Era in anul 1218.
seamana putin cu babuta din topic,dar eu ma mai gandeam la batranul evlavios care avea multi copii,el era sarac si traia din munca de la camp,dar impartea ce avea si cu ceilalti oameni care se pare ca nu aveau mai nimic. familia lui a trecut printr o serie de greutati pricinuite de milosteniile batranului incat nici fetele si nici femeia omului nu l mai suportau,pt ca nu mai aveau nici pamant sa munceasca,dar nici ce sa manance pt ca animalele le daduse.abia aveau si cu ce sa se imbrace.atunci s a adunat toata familia impotriva lui si i au spus ca e nebun si ca trebuie sa inceteze,dar nu se indura de el sa l dea afara din casa, el spunea ca de fiecare data "lasa,ca o sa ne dea Domnu insutit".si dupa mult timp chiar asa s a intamplat.mi se pare ca a castigat o mostenire de la o ruda indepartata,iar femeia si fetele i au multumit si si au cerut scuze.
daca m as pune in situatia ei(ellami) si eu as crede despre babuta la fel,acum nu trebuie s o invinovatim neaparat.povestea aia pe care am spus o rar mai intalnesti sa se potriveasca cu unii oameni.ori mamaia simte ca i se apropie sfarsitu si e cam disperata sa scape de pacate,ori seamana cu batranu din poveste,ori e o naiva,ori e o profitoare.acum numai tu ellami poti sa stii.roaga te sa primesti raspuns si sa lamuresti lucrurile.parerea mea e ca ar trebui s o ajuti ca sa nu mai ia ea pe furis sa apara probleme.si s o duci la maslu si la slujbe cu dezlegari.acum iti voi spune povestea cu profitoarea:
am intalnit eu o femeie in varsta f.evlavioasa,care mergea la biserica,trimitea pomeni,canta cateodata in corul bisericii si mergea chiar si la slujbele de noapte de la manastiri.intr o zi cand ploua afara,ea a stat in genunchi intr o baltoaca sa vada lumea ca e credincioasa.mai tarziu mi am dat seama ca femeia are darul imbrobodirii :)) adica duce lumea cu zaharelu,vorbea de nu se mai oprea si mintea mult.ceilalti se uitau suspicios la ea,dar la inceput credeam ca erau invidiosi pe credinta ei.se credea mai tare decat toti,iar de ceilalti spunea ca sunt neputinciosi.facea pe victima ca ar fi maltratata verbal de sotul ei si ca el ar fi cel mai rau om posibil,dar el era de fapt victima.intr o zi chiar a avut tupeu sa mi spuna ca e ca un inger trimis pe pamant.ea mergea la biserica sa vada pe care naiv sa mai puna mana si sa acapareze.dupa ce s a imprietenit cu mine a inceput sa si dea arama pe fata.vroia sa ma indeparteze de rude si de prieteni si sa ma confesez la ea mai mai ca la un duhovnic.la inceput credeam ca e o persoana de treaba,pt ca merge la biserica,dar ma inselasem.mi a spus alta data sa ma duc la o prietena de a ei sa faca bioenergie si sa dau bani,cum se procedeaza la fraieri.bineinteles ca nu m am dus.chiar mi a spus ca si ea face bioenergie,iar cand am rugat o sa vad cum face,s a scuzat ca o doare capu :)) mi a adus odata un catalog,din tari straine care colaboreaza cu o firma care lucreaza la negru si face afaceri pe banda rulanta fara nici o aprobare in care sa i atraga pe oameni si sa le traga tepe si desteptii afaceristi isi ascund afacerile multiple in spatele unor simple produse gen "avon"(ca sa nu zic firma aia,dar oricum si astia sunt la fel).mi a spus ca a vrut sa se asocieze direct cu aia,dar sotul ei nu a sprijinit o ca a vazut ca se ocupa cu marsavii.mi a spus ca are cunostinte in strainatate si ca face niste afaceri si p acolo,dar n am vrut sa aflu.m am interesat despre asta si bineinteles ca nu e nici o lege pt asta.e ca si cum ai incerca sa prinzi toti hotii din Romania ca sa ajungi la cine dirijeaza.asa ca ea era doar un mic ajutor al hotilor,o simpla piesa in puzzle.mi a spus alta data ca o ruda de a ei i a facut vraji in trecut si a avut mult de suferit,a inceput sa mi explice mie ce fac vrajitoarele si pt asta prietenii mei au banuit o ca face vraji mai ales ca a inceput sa mi aduca prajituri aproape zilnic si prajiturile alea nu erau bune de nimic. :)) am rupt legatura cu ea,dar ne purtam civilizat,nu ne am certat,chiar vb putin pe drum cand ne intalnim si atata tot.dar ea tot isi da aere de cine stie ce persoana importanta,iar ceilalti "sunt" prosti.nu stiu,dar de cate ori mi se termina o perioada proasta,care ma apuca fara nici un motiv,de zici ca s au cuibarit toate grijile in mine si cad brusc in deznadeje,incepand de la ganduri cine stie de unde venite,dau in drum de ea,dar de fiecare data.e cam suspect,dar prefer sa nu ma gandesc la prostiile ei.eu m am saturat de oameni d astia.e "credincioasa",manipulatoare,afacerista,se potriveste putin la ce spui tu.dar numai de tine depinde ce concluzie tragi.nu e bine s o judeci pe bunica ta fara cine stie ce dovezi.dar sa nu uitam ca lumea a evoluat cu tot cu tanara generatie,dar si cu batranii.sunt multi lupi in piele de oaie,dar si multi judecati pe nedrept.eu nu stiu ce sa spun.vezi mai exact cu ce se ocupa.si ma scuzi pt micile istorioare.

Last edited by rainrainbow; 08.03.2013 at 14:42:31. Motiv: adaugare
Reply With Quote
  #56  
Vechi 08.03.2013, 14:49:04
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din cate vad bunica ta isi joaca un joc foarte bine pus in scena si pe care si-l permite pentru ca voi ii permiteti

Cumparati un alt frigider pentru ea si punetii tot ce are ea in frigiderul ala.
La fel, separati toate lucrurile, sa nu mai intre in lucrurile voastre.
Iar daca intra vedeti cumva sa puneti cheie pe usile in care voi stati.
Puneti sub cheie totul in casa, camerele voastre si toate lucrurile la care aveti probleme.
nu e bine sa stea in casa ca intr o puscarie,asa ar deveni un infern.ellami ajut o cu pomenile si milosteniile si daca vezi ca inca mai cere desi i ati dat suficient,inseamna ca trebuie sa te intrebi daca nu seamana putin cu profitoarea din povestea mea,daca ai timp urmareste o fara sa i spui si fara sa i reprosezi nimic pana nu aflii adevaratele intentii,dar mai intai roaga te.numai rugaciunea poate indrepta inimile oamenilor.

Last edited by rainrainbow; 08.03.2013 at 14:53:33. Motiv: adaugare
Reply With Quote
  #57  
Vechi 08.03.2013, 15:00:54
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ellami,raspunsul pe care ti l-am dat eu este unul foarte bun,mi l-a dat duhovnicul.Si am auzit si la televizor o parere la fel tot a unui preot.Daca nu vrei sa citesti treaba ta dar nu poti sa ocolesti adevarul.Acum din pacate pleci de pe forum si mai ai si ironii.Dar na.

Uite iti postez inca odata mesajul ,baga-l la cap,te sfatuiesc sa i-l zici bunicii tale si sa-l inveti sa-l zici si la scoala la serbarea de gradinita,iti da premiu sigur.Glumeam.

Dumnezeu sa o ajute pe bunica ta sa vina pe calea cea buna!Si pe tine de altfel!Doamne ajuta!

De ce pune atata accent pe morti?Adica DA,trebuie sa ii POMENIM,trebuie sa NE ADUCEM AMINTE DE EI dar nu sa ne dam tot din casa ca sa pomenim mortii.E MAI BINE DACA FACE POMANA UNOR VII,unor copii amarati,unoi oameni cu nevoi mari decat la morti.Zic inca odata ca mortii trebuie pretuiti si pomeniti dar nici chiar asa.Parerea mea.
Sfatul meu este sa vorbesti cu ea calm si intelegator si sa ii explici ce am zis.Nu e normal sa va lase pe voi fara mancare si sa dea tot din casa pentru morti,de pomana etc.
Fa-o sa inteleaga ca nu asta e scopul Mantuitorului Iisus Hristos,nu asta ne-a cerut El nu asta vrea El de la noi,El vrea sa ne iubim unii pe altii,sa ne pretuim ,sa facem MILOSTENIE dar nu sa ne lasam pe noi INFOMETATI!REPET MAI BINE SA FACA MILOSTENIE UNOR VII!E MAI MARE PRET!Si Hristos apreciaza mai muuuult asta!
Sfatuieste-o exact cum am zis.Vorbeste si cu preotul duhovnic sau un parinte oarecare si cere-i parerea si invat-o ADEVARATUL SCOP AL CREDINTEI SI AL MANTUITORULUI IISUS HRISTOS!Doamne ajuta!
__________________
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.03.2013, 15:10:07
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

@tiger avalon
un duhovnic la km departare care omite o parte din problemele familiei ellei,pt ca nu e informat suficient nu poate s o ajute.lectia asta e ca si cum ai preda o la analfabeti.deci e inutil.bunicuta daca e vinovata n o sa recunoasca niciodata.mai mult,poate sa faca pe victima si lumea s o creada sa zica "uite domne cum vrea sa scape de o batrana!".cu omu siret e mai greu s o scoti la capat.
ellami ai zis ca e un preot pe care babuta nu l suporta,cheama l mai des acasa ca ala e bun pt ea.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.03.2013, 15:13:11
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

biblia spune ca pe omul greu de cap trebuie sa l suporti.de omu siret nu stiu...mi se pare ca spune sa te feresti de el,dar daca e din familie...mai cauta.cel putin stiu ca crucea nu trebuie lepadata.toate au un sfarsit pana la urma.

Last edited by rainrainbow; 08.03.2013 at 15:14:42. Motiv: adaugare
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.03.2013, 15:50:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
nu e bine s o judeci pe bunica ta fara cine stie ce dovezi.
Dar nici noi nu avem dovezi; doar spusele nepoatei, pe care nu o pot crede decat pe jumatate, caci este subiectiva. Nimeni nu a stat de vorba cu bunica. Si atunci nu prea putem trage o concluzie. Intotdeauna trebuie ascultate ambele parti.
Oricum, nepoata se cam contrazice: pe de o parte vrea sa faca milostenie pentru tatal ei, dar cand se uita cat costa o prajitura, isi cere iertare, caci e mai mult decat are; pe de alta parte face economii, punand pensia mamei de o parte. Din punctul meu de vedere, nepoata e mai putin credibila ca bunica. Aceasta din urma face acte de caritate, isi ajuta vecinele.
Faptul ca nepoata numeste "bilet" acatistul, care se da la Liturghie, mie imi spune tot despre credinta acesteia.
Dar cazul nu e pierdut, nepoata, fiind tanara, se poate oricand intoarce cu fata spre Dumnezeu, ceea ce ii si doresc din tot sufletul. Va aprecia atunci atat pe bunica, cat si faptele ei. Poate asa i se vor rezolva si celelalte probleme: serviciul, sotul, familia, etc. Noi toti cadem in genunchi in fata lui Dumnezeu, atunci cand avem probleme de rezolvat, si nu numai.

Last edited by Miha-anca; 08.03.2013 at 15:52:49.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare