Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.01.2015, 02:32:40
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Dacă e frumos, atunci ar putea să fie și de folos. Eu asta doresc cel mai mult: să fie de un minim folos, măcar, pentru încercarea grea prin care trece colegul nostru de forum. În orice caz, să nu se simtă singur (neglijat), mai înainte de toate. Nepăsarea dintre noi, oamenii, doare încă mai mult atunci când suntem la necaz.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.01.2015, 02:42:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dacă e frumos, atunci ar putea să fie și de folos. Eu asta doresc cel mai mult: să fie de un minim folos, măcar, pentru încercarea grea prin care trece colegul nostru de forum. În orice caz, să nu se simtă singur (neglijat), mai înainte de toate. Nepăsarea dintre noi, oamenii, doare încă mai mult atunci când suntem la necaz.
Doamne ajută!
Fara doar si poate ca este si de folos!
Alaturi ii suntem si noi cu ganduri bune ;am vrut si eu sa scriu insa nu m-am priceput sa-i raspund la intrebare...
Insa ii sunt aproape la durere si inteleg prin ce trece!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.01.2015, 13:25:03
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Implicit

Va multumesc ,
va multumesc ca sunteti alaturi de mine ,dar in primul rand ii multumesc lui Dumnezeu ca prin voia Lui gasesc alinare ,sustinere,cuvinte frumoase de la oameni.
Oameni pe care Dumnezeu mi-i scoate inainte in viata de zi cu zi si de la care am de invatat ca toate sunt date cu un rost pe lumea aceasta.
Interesanta istoria tatalui care sia pierdut fiul pe munte si m-am regasit in aceasta intamplare pentru ca si eu banuiesc sau mai bine zis banuiam pe diferite persoane ca ar fi de vina de moartea fiului meu.
Am inteles ca trebuie sa iertam si sa ne cerem iertare la randul nostru .
Cu tot respectul si mult drag va imbratisez si va multumesc .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.01.2015, 14:26:17
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Implicit

Acum m-am intors de la biserica , a fost foarte frumos si m-am gandit ca fiind duminica celor 10 leprosi din care doar unul a multumit mantuitorului intorcandu-se din drum as vrea sa va multumesc si eu tuturor celor care sunteti alaturi de mine .
Va multumesc !!!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.01.2015, 14:36:57
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Și eu vă mulțumesc pentru că ne împărtășiți din necazurile și bucuriile Dvs. Domnul să vă ocrotească și să vă aducă pacea și alinarea!
Toate cele bune vă doresc, Doamne ajută!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.01.2015, 21:37:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de planoristul Vezi mesajul
Acum m-am intors de la biserica , a fost foarte frumos si m-am gandit ca fiind duminica celor 10 leprosi din care doar unul a multumit mantuitorului intorcandu-se din drum as vrea sa va multumesc si eu tuturor celor care sunteti alaturi de mine .
Va multumesc !!!
Domnul sa va aduca alinarea inimii in astfel de momente si sa va dea pace!
Iar noi va mai asteptam pe aici cand aveti vreme!
Numai bine va doresc :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.02.2015, 18:10:38
Prajascu Vasile Prajascu Vasile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2015
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Buna Ziua. As avea o întrebare legata de botezul adultilor. Eu am 20 de ani si daca ma ajuta Dumnezeu, o sa ma botez curand. Vorbind cu parintele,, mi-a spus ca afara de altele, o sa am nevoie de o camasa alba simpla, pana in pamant. Cautand pe internet, nu am gasit pe nimeni in tara sa vanda asa ceva, dar am gasit in america niste modele: 1. http://www.liturgix.com/biz/images/mi535.jpg si 2. http://www.churchtailor.com/images/b...ation_robe.jpg . Acum intreb, daca stiti pe cineva care poate croi acest model de camasa ? Doamne Ajuta !
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.02.2015, 18:19:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Mă bucur pentru tine și pentru viața cea nouă pe care te pregătești să o primești de la Hristos.
Modelul cămășii este simplu și îl cred că poți merge la orice croitorie ca să ți-o facă.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.02.2015, 19:29:00
Prajascu Vasile Prajascu Vasile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2015
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Multumesc pentru raspuns. O sa incerc la croitorie. Doamne Ajuta !
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.05.2015, 03:30:19
Laura2112 Laura2112 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2015
Mesaje: 1
Implicit intrebare

Oare se poate face botezul in data de 01.06.2015 fiind a doua zi de Rusalii?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botez, perioada optima botez, varsta copilului la botez

Thread Tools
Moduri de afișare