Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2010, 14:03:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cat traiesti tot inveti...

Zilele trecute,la terminarea slujbei Canonului cel Mare dupa ce am fost miruita de preot si m-am inchinat la icoana Maicii Domnului am urcat la icoanele de pe catapetesma(asa cum faceam de obicei atat eu cat si majoritatea credinciosilor pentru a saruta icoanele,de fapt sticla care le protejeaza)acele care sunt de o parte si de alta a usilor diaconesti.
Cand am coborat m-au luat in primire trei preacucrnice surate si mi-au spus ca am facut un mare pacat deoarece preotul inca miruia in fata altarului si nu este voie mai ales pentru o femeie sa se afle acolo,sa se inchine la acele icoane .
Este prima oara cand aud aceasta si merg de ceva timp timp prin biserici si manastiri.

Daca intr-adevar am gresit as vrea sa stiu pentru a spovedi acest pacat.

Last edited by dorinastoica14; 20.02.2010 at 14:24:29.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2010, 19:15:56
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu-i este permis femeii sa intre in altar. dar pe solee oricine are acces. atat timp cat nu deranjeaza jlujba
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2010, 19:34:45
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Zilele trecute,la terminarea slujbei Canonului cel Mare dupa ce am fost miruita de preot si m-am inchinat la icoana Maicii Domnului am urcat la icoanele de pe catapetesma(asa cum faceam de obicei atat eu cat si majoritatea credinciosilor pentru a saruta icoanele,de fapt sticla care le protejeaza)acele care sunt de o parte si de alta a usilor diaconesti.
Cand am coborat m-au luat in primire trei preacucrnice surate si mi-au spus ca am facut un mare pacat deoarece preotul inca miruia in fata altarului si nu este voie mai ales pentru o femeie sa se afle acolo,sa se inchine la acele icoane .
Este prima oara cand aud aceasta si merg de ceva timp timp prin biserici si manastiri.

Daca intr-adevar am gresit as vrea sa stiu pentru a spovedi acest pacat.

"Mare pacat" fac cei care tot trag de maneca si atentioneaza pe unul si pe altul si nu-si vad de treaba lor mai ales in biserica. Cu ce ai pacatuit ca te-ai inchinat la icoane? Nu le mai baga in seama ca astea sunt in stare sa-ti spuna si ca mimica fetei nu e potrivita, ca nu-ti dai ochii peste cap, etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2010, 20:14:20
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Nu e vorba de pacat, fiecare biserica are ,,regulileŽŽ ei stabilite de ,,comitetŽŽ.
Legat de inchinarea la icoanele din fata, eu stiu e reguli universal valabile: daca a inceput Sf. Liturghie, nu mai este bine sa te inchini pt. ca sunt niste momente solemne care nu trebuie tulburate , iar a doua regula: nu se trece prin fata usilor imparatesti decat atunci cand te impartasesti.
Restul asa ziselor reguli sunt exagerari.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2010, 21:04:08
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
"Mare pacat" fac cei care tot trag de maneca si atentioneaza pe unul si pe altul si nu-si vad de treaba lor mai ales in biserica. Cu ce ai pacatuit ca te-ai inchinat la icoane? Nu le mai baga in seama ca astea sunt in stare sa-ti spuna si ca mimica fetei nu e potrivita, ca nu-ti dai ochii peste cap, etc.
Nu am nimic cu nimeni, dar niste reguli totusi sunt facute sa fie respectate, fiindca altfel ar face fiecare dupa cum il taie capul. In general, cel ce merge regulat la biserica, nu e nevoie sa fie..."tras de manecuta" fiindca stie ce e bine si ce nu. Unii insa, sunt in stare sa-l ia de guler pe parinte fiindca nu le da si lor Sf. Impartasanie (am fost odata martor la o asa scena!...) Ce daca nu s-au spovedit? Ce daca-s tigani? Ei nu-s tot oameni? Ma rog, cazuri si cazuri. Ceea ce vad din cand in cand la biserica unde merg de obicei si ce simt ca "deranjeaza" cumva, este faptul ca toata lumea asteapta sa iasa Parintele cu Sfintele Daruri, dascalul repeta si repeta si repeta si repeta si o ia iar de la inceput cu "Grija cea lumeasca..." ce trece de multe ori de jumatate de ora, ca enoriasi tot vin si vin cu pomelnice si lumanari aprinse, iar parintele nu le poate inchide usa in nas niciodata. La fel si inainte de citirea Sf. Evanghelii, cand saracu' dascal ajunge sa citeasca nu numai ce este strict pentru duminica respectiva, ci si pentru luni, marti, miercuri... pana ii face disperat semn clopotarului sa se puna de-a curmezisul sa nu mai treaca altii cu pomelnicele! Eu cred ca un pic de habar tot trebuie sa avem, pentru a nu tulbura bunul mers al Sfintei Liturghii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2010, 21:17:17
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nu am nimic cu nimeni, dar niste reguli totusi sunt facute sa fie respectate, fiindca altfel ar face fiecare dupa cum il taie capul. In general, cel ce merge regulat la biserica, nu e nevoie sa fie..."tras de manecuta" fiindca stie ce e bine si ce nu. Unii insa, sunt in stare sa-l ia de guler pe parinte fiindca nu le da si lor Sf. Impartasanie (am fost odata martor la o asa scena!...) Ce daca nu s-au spovedit? Ce daca-s tigani? Ei nu-s tot oameni? Ma rog, cazuri si cazuri. Ceea ce vad din cand in cand la biserica unde merg de obicei si ce simt ca "deranjeaza" cumva, este faptul ca toata lumea asteapta sa iasa Parintele cu Sfintele Daruri, dascalul repeta si repeta si repeta si repeta si o ia iar de la inceput cu "Grija cea lumeasca..." ce trece de multe ori de jumatate de ora, ca enoriasi tot vin si vin cu pomelnice si lumanari aprinse, iar parintele nu le poate inchide usa in nas niciodata. La fel si inainte de citirea Sf. Evanghelii, cand saracu' dascal ajunge sa citeasca nu numai ce este strict pentru duminica respectiva, ci si pentru luni, marti, miercuri... pana ii face disperat semn clopotarului sa se puna de-a curmezisul sa nu mai treaca altii cu pomelnicele! Eu cred ca un pic de habar tot trebuie sa avem, pentru a nu tulbura bunul mers al Sfintei Liturghii.
Toate cele pe care le enumeri tu se intampla pt ca oamenii nu stiu semnificatia fiecarui moment din Liturghie. Si ma gandesc ca ar trebui sa se insiste si pe asa ceva la predici. Oricum "trasul de manecuta" nu ajuta la nimic, nu-i desteapta pe nici unul. O alta problema mai e si faptul ca in bisericile din Romania nu sunt aceleasi reguli peste tot.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2010, 21:39:41
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Toate cele pe care le enumeri tu se intampla pt ca oamenii nu stiu semnificatia fiecarui moment din Liturghie.
In asta stau toate problemele, ma bucur ca ai remarcat. Din pacate, cateheza in aceasta directie nu prea se mai face, dar carti de TALCUIRI se gasesc peste tot. Si nu trebuie sa cunoastem lucrurile acestea din obligatie, ci pentru ca intelesul este atat de puternic, atat de viu, incat nu poti decat sa spui - de asta are nevoie sufletul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2010, 21:49:37
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
In asta stau toate problemele, ma bucur ca ai remarcat. Din pacate, cateheza in aceasta directie nu prea se mai face, dar carti de TALCUIRI se gasesc peste tot. Si nu trebuie sa cunoastem lucrurile acestea din obligatie, ci pentru ca intelesul este atat de puternic, atat de viu, incat nu poti decat sa spui - de asta are nevoie sufletul!
Dar la o adica...nu stim, intrebam, mai stam si ne mai uitam in stanga, in dreapta...mai vedem cum se inchina lumea, cand, cum...daca e cineva cu pomelnic la usa altarului ca sa ne putem duce si noi...destul de usor, as zice!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2010, 21:56:49
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

daca in acea biserica, enoriasii sunt povatuiti de preot, sunt bine indrumati, ii putem lua oricand de exemplu. si asa ar fi frumos...
eu vorbeam mai mult de o anumita delasare, de o lipsa de interes care ne poate duce de multe ori la gesturi necugetate, care nu sunt deloc firesti in cadrul Sfintei Liturghii. si lucrurile acestea nu le poti rezolva cu batul. ii spui unui om "mai, stai locului, taci din gura!", si el ce intelege? tace din gura, dar cu ce ramane? mintea tot ii fuge pe campiile necuratului. de aceea e nevoie de cunoasterea intelesurilor Sfintei Liturghii, pentru ca intelesurile sunt CUTREMURATOARE, iar acest binecuvantat "cutremur" caracterizeaza fiecare secunda din Sfanta Liturghie. trebuie doar sa ne informam, sa ne insusim aceste invataturi, sa incercam sa le traim, caci ele ne vor schimba.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.02.2010, 22:01:38
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dar la o adica...nu stim, intrebam, mai stam si ne mai uitam in stanga, in dreapta...mai vedem cum se inchina lumea, cand, cum...daca e cineva cu pomelnic la usa altarului ca sa ne putem duce si noi...destul de usor, as zice!
Adica destul de usor sa fim papagali, nu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa traiesti mai mult cu 14 ani absolutep0wer Generalitati 4 11.06.2010 13:21:13
Ce inseamna sa iti traiesti viata la maxim? alexdu Generalitati 22 24.02.2010 12:01:02