Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2012, 00:57:41
florin2012 florin2012 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2012
Mesaje: 3
Implicit citirea din psalmi

am o nedumerire care ma framinta.acum 5 luni am luat de la o biserica o carticica micuta de psalmi.am inceput sa citesc din ea dar nu mult atunci cind ma simteam in stare.in decembrie atunci cind am inceput sa citesc mi s-au descoperit niste probleme la ficat dupa ce am fost luat cu salvarea pentru dureri abdominale.apoi cu o zi inainte de anul nou niste golani au rupt scindurile de la magazie si au facut foc din ele.apoi am citit pe net ca nu trebuie sa citesti din psalmi decit daca ai o pregatire speciala ..post ,rugaciune ,smerenie ,curatenie sufleteasca .daca nu se pot intimpla lucruri urite.vazind lucrul acesta nu am mai citit din psalmi.luna trecuta am inceput sa citesc din nou din psalmi imi placeau psalmi de lauda...nu mult cite un psalm o data pe zi noaptea mai ales.toate bune si frumoase ca apoi sa fiu electrocutat mai degraba traznit la o statie de pompare cu toate ca erau scoase toate sigurantele mai ramasese separatorul dar nu l-am mai dat afara ...la statie eram trei insi care lucrau la tablou si din toti trei eu am fost norocosul),,,coincidenta sau nu...
oare gresesc eu ca citesc din psalmi fara pregatire iar d-zeu ma avertizeaza?...sau sunt simple coincidente.?doamne ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2012, 01:15:16
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin2012 Vezi mesajul
am o nedumerire care ma framinta (...) oare gresesc eu ca citesc din psalmi fara pregatire iar d-zeu ma avertizeaza?...sau sunt simple coincidente.?doamne ajuta.
Pentru ca te-ai aplecat asupra Psalmilor, si mai ales ca iti plac acele minunate cantari de lauda la adresa lui Dumnezeu este o binecuvantare nu un blestem.

Fii pe pace, multumeste lui Dumnezeu pentru toate, increde-te in El pe mai departe, iar El te va izbavi din aceste incercari.

Bunul Dumnezeu sa te binecuvinteze!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2012, 01:32:54
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Draga Florin, si pentru ca iti plac Psalmii iata, iti dedic primele trei versete din primul Psalm.

Ferice de omul care nu se duce la sfatul celor rai, nu se opreste pe calea celor pacatosi si nu se asaza pe scaunul celor batjocoritori!

Ci isi gaseste placerea in Legea Domnului, si zi si noapte cugeta la Legea Lui!

El este ca un pom sadit langa un izvor de apa, care isi da rodul la vremea lui si ale carui frunze nu se vestejesc: tot ce incepe, duce la bun sfarsit.

----------

Indrazneste, Domnul e cu tine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.05.2012, 02:55:09
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Nu ai gresit ca ai citit ,dar este bine ca inainte sa te apuci si sa citesti din Psaltire sa mergi la preotul duhovnic si sa ii ceri binecuvintare .El recomandindu-ti citi psalmi poti citi.Din pacate si eu am patit la fel,am citit mai multi psalmi fara binecuvintare si dupa o luna au inceput problemele.Una din ispite a fost chiar furtul masinii noastre din fata bisericii.Parintele a fost alaturi de noi,m-a certat la spovedanie si apoi mi-a dat binecuvintare de -a citi ,doar Ps.50 si 142.Citindu-le in felul acesta nu am mai avut probleme.Asa ca cel mai bine mergi si vorbesti cu preotul tau.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.05.2012, 09:08:20
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Florine daca vrei am psalmul 50 si 70 cantati de calugari de la Putna..poate ii gasesti si pe iutub, nu stiu... le-am ascultat pana le-am invatat pe de rost.uneori cand merg pe strada incerc si eu sa ii fredonez chiar daca nu am glas si nici indemanare..

Solentina, nu cred ca are vre-o legatura masina furata cu psalmii care i-ai citit fara binecuvintare...si in general prima data aflu acuma de pe acest thread ca treb binecuvintare de la duhovnic ca sa-i citesti..
am citit si eu psalmi dar nu am patit nimic rau..
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/

Last edited by gheorghie; 08.05.2012 at 09:11:25.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.05.2012, 21:55:51
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Sincer sa fiu si eu am parte numai de ispite atunci cand citesc psalmi cu ardoare si nadejde.... parca se deschid portile iadului si toti diavolii ma ispitesc, toata lumea se cearta cu mine toate slabiciunile mele iasa la suprafata..... De asta nu mai am aceeasi ardoare sa citesc psalmi.... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2012, 23:53:56
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Sincer sa fiu si eu am parte numai de ispite atunci cand citesc psalmi cu ardoare si nadejde.... parca se deschid portile iadului si toti diavolii ma ispitesc, toata lumea se cearta cu mine toate slabiciunile mele iasa la suprafata..... De asta nu mai am aceeasi ardoare sa citesc psalmi.... Doamne ajuta!!!
Citat:
În prealabil postat de solentina Vezi mesajul
...Din pacate si eu am patit la fel,am citit mai multi psalmi fara binecuvintare si dupa o luna au inceput problemele.Una din ispite a fost chiar furtul masinii noastre din fata bisericii.
Toate aceste marturii, sa ma iertati fratilor, dar tin mai degraba de un misticism paganesc decat de un crestinism autentic. Daca Hristos este in adevar Domnul (Stapanul) vostru cum se poate ca lectura cantarilor de lauda la adresa Domnului vostru sa va aduca nenorocire?

Ia veniti-va in fire, scuturati-va putin si aduceti-va aminte ca sunteti frati ai lui Hristos si copii de Dumnezeu. Sa nu il mai laud eu pe Domnul din pricina unor coincidente neplacute? Dar si daca ar fi mai mult decat coincidente si ar fi chiar uneltiri ale celui rau ingaduite de insusi Dumnezeu ca incercari, nu ar fi ele doar pentru a-mi fi testata credinta?

*** Deci daca Fiul va face slobozi, veti fi cu adevarat slobozi." (Ioan.8:36)
*** Si voi n-ati primit un duh de robie, ca sa mai aveti frica; ci ati primit un duh de infiere care ne face sa strigam: "Ava!, adica: Tata!" (Rom.8:15)
*** Caci Dumnezeu nu ne-a dat un duh de frica, ci de putere, de dragoste si de chibzuinta. (2Tim.1:7)


Cine ma va smulge oare din mana cea tare a Dumnezeului meu? O, am trecut prin multe in viata mea dar Ii multumesc caci in toate El a fost cu mine. Tocmai de aceea Il laud si Il preamaresc citind si recitind in Psalmi.

*** Pe Tine ma sprijin, din pantecele mamei mele. Tu esti binefacatorul meu inca din pantecele mamei; pe Tine Te laud fara-ncetare. (Ps.71:6)
*** Ma scol la miezul noptii sa Te laud pentru judecatile Tale cele drepte. (Ps.119:62)
*** Te laud din toata inima, cant laudele Tale inaintea dumnezeilor. (Ps.138:1)
*** Te laud ca sunt o faptura asa de minunata. Minunate sunt lucrarile Tale, si ce bine vede sufletul meu lucrul acesta! (Ps.139:14)

Last edited by ucenic; 09.05.2012 at 00:07:30.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.05.2012, 00:24:43
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking nu va mirati

ucenicul are altfel de psalmi dintr-o alta biblie si cu el este alta traba.

toate lucrurile au o explicatie nu e misticism pagin
intrebata-m o data pe un parinte calugar,cind se citeste la psaltire? mi-a zis scurt sa nu apuna soarele peste fata ta.dar noi trebue sa fi pregatiti sufleteste: post si rugaciuni.unii parinti spun 3 catisme pe zi 40 de zile.insa este recomandat cu incuvintarea duhovnicului fiind-ca sfintiea sa stie in ce stare[de curatie]ne aflam.citirea la psaltire este lopata cu jar ce o aruncam pe cel viclean[psaltirea contine multe blesteme asupra celui rau],si de nu suntem pregatiti,avem sansa,sa o luam peste ochi in fel si chip.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.05.2012, 00:53:51
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
ucenicul are altfel de psalmi dintr-o alta biblie si cu el este alta traba.
Are dreptate @"mihaila_alin", postez acum varianta ortodoxa - Bartolomeu Anania - a Psalmilor cu pricina:

*** "Încă fiind în pântece, de Tine-am fost legat; încă din pântecele maicii mele, Tu ești apărătorul meu; întru Tine de-a pururi e cântul meu de laudă." (Ps.70:6)

*** "La miezul nopții m'am sculat ca să-Ți aduc laudă pentru judecățile dreptății Tale." (Ps.118:62)

*** "Mărturisi-mă-voi Ție, Doamne, cu toată inima mea, și'n fața îngerilor Îți voi cânta, că ai auzit graiurile gurii mele." (Ps.137:1)

*** "Pe Tine Te voi mărturisi, că minunat ești Tu întru cele temute; minunate sunt lucrurile Tale, și sufletul meu le cunoaște foarte." (Ps.138:14)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.05.2012, 01:01:07
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
...citirea la psaltire este lopata cu jar ce o aruncam pe cel viclean[psaltirea contine multe blesteme asupra celui rau],si de nu suntem pregatiti,avem sansa,sa o luam peste ochi in fel si chip.
Cum mai stiti unii totul despre puterea celui rau...

"Drept raspuns, Iisus le-a zis: <<Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.>>" (Mat.22:29)

Last edited by ucenic; 09.05.2012 at 01:12:02.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psalmi cristeaalin Muzica Bisericeasca 2 29.02.2012 22:46:12
Psalmi Oanna Din Vechiul Testament 12 31.08.2010 18:04:05
cei 10 psalmi cu puteri vindecatoare dorinel78 Rugaciuni 12 01.06.2009 18:10:33
Psalmi cantati YH Generalitati 0 26.11.2007 23:58:16
psalmi padrevicentiu Generalitati 4 21.10.2007 20:32:43