Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2011, 16:11:54
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Post Fratii lui Iisus

Și încă grăind El mulțimilor, iată mama Lui și frații Lui stăteau afară, căutând să vorbească cu dânsul (Matei 12,46);

Iată mama ta și frații tăi și surorile tale te caută afară (Marcu 3,31-35; Luca 8,19,20);

După aceea s-a coborât în Capernaum, el și mama lui, cu frații și cu ucenicii lui (Ioan 2,12; Matei 13,35; Marcu 6,3);


Pentru aceasta sunt două explicații:
1.Etimologică: se găsește în notele de subsol ale NT și mi se pare cea mai plauzibilă explicație - în limba respectivă "frate" avea și sensul de rudă, în context, cel mai probabil veri, știu că la turci în zilele noastre se zice frate și la prieten, deci e polisemantic chiar în mai multe limbi.
2.Iosif cică ar fi fost văduv, iar aceia erau frații vitregi ai lui Iisus. Această explicație mi se pare cam trasă de păr, nu știi să explici ceva și inventezi o poveste.

Voi care credeți că este cea mai bună explicație?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2011, 18:02:26
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Și încă grăind El mulțimilor, iată mama Lui și frații Lui stăteau afară, căutând să vorbească cu dânsul (Matei 12,46);

Iată mama ta și frații tăi și surorile tale te caută afară (Marcu 3,31-35; Luca 8,19,20);

După aceea s-a coborât în Capernaum, el și mama lui, cu frații și cu ucenicii lui (Ioan 2,12; Matei 13,35; Marcu 6,3);


Pentru aceasta sunt două explicații:
1.Etimologică: se găsește în notele de subsol ale NT și mi se pare cea mai plauzibilă explicație - în limba respectivă "frate" avea și sensul de rudă, în context, cel mai probabil veri, știu că la turci în zilele noastre se zice frate și la prieten, deci e polisemantic chiar în mai multe limbi.
2.Iosif cică ar fi fost văduv, iar aceia erau frații vitregi ai lui Iisus. Această explicație mi se pare cam trasă de păr, nu știi să explici ceva și inventezi o poveste.

Voi care credeți că este cea mai bună explicație?
In general suntem tentati sa judecam anumite situatii, fapte sau
oameni din decursul istoriei prin prisma mentalitatii noastre din
prezent. Si de aici apar o serie de neconcordante sau, macar, asa
ni se par noua. Familia acum doua mii de ani nu era ceea ce este
ea astazi. Pe atunci familia reprezenta mult mai mult decat inseamna
ea astazi si din aceasta cauza nu se reducea doar la parinti si copii,
ci includea si rudele acestora, asa cum mai intalnim si astazi prin
anumite zone. Si pentru a sublinia legatura puternica ce exista intre
membrii acesteia, nu se faceau diferente intre urmasi, toti erau frati
intre ei. La noi, astazi, se fac diferente intre frati, veri de-a intaia,
veri de-al doilea, etc, etc. Atunci toti se considerau frati. Prin urmare
nu exista un impediment in a considera ca Maica Domnului a fost
pururea fecioara si sa-i acordam astfel cinstirea noastra.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2011, 18:14:40
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
2.Iosif cică ar fi fost văduv, iar aceia erau frații vitregi ai lui Iisus. Această explicație mi se pare cam trasă de păr, nu știi să explici ceva și inventezi o poveste.
Nu incape nici un "cica" in discutie. Iosif era un om in varsta si mai fusese casatorit. Din prima casatorie rezultasera, evident si copii. Exista multe scrieri legate de acest fapt. Cine le cauta, le gaseste. Pentru un ortodox, ar fi mai intelept sa caute sursele mai inainte de a spune "cica" si "pare cam trasa de par."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2011, 19:36:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Camy, incearca sa te informezi inainte de a deschide threaduri.
Raspunsul exista pe situri ortodoxe.
Dreptul Iosif era barbat batran, vaduv.
Cand Sfanta Fecioara a ajuns la 12 ani si potrivit traditiei iudaice trebuisa sa se marite, preotii de la Templu, stiind ca ea are viata sfanta si a fost fagaduita lui Dumnezeu, s-au sfatuit sa o logodeasca (adica sa o dea in grija cuiva astfel putand sa-si pastreze curatenia.. )
Traditia spune ca 12 barbati fara sotii si-au lasat peste noapte toiegele in templu, iar la rugaciunile preotilor, toiagul dreptului Iosif a inflorit.
Si atunci preotii au cunoscut ca dreptul Iosif este vrednic de a o lua pe Sfanta Fecioara in logodna.
Potrivit traditiei, el avea 84 ani.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2011, 22:44:12
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Eu cred că e plauzibil ca Hristos să fi fost un om obișnuit (divinitatea Lui nemanifestându-se în nici un fel), că Iosif a fost tatăl său biologic și că avut și alți frați trupești, între care și Iacov.

Cum am zis și cu alte ocazii, nu are sens să-L căutăm pe Dumnezeu în istorie ci în prezent. A crede fanaticește în orice nu este înțelept ci dăunător, credințele de acest fel fiind o piedică în calea adevăratei cunoașteri, care vine de la Dumnezeu.



Se pare că mormântul lui Hristos și al familiei Lui a fost descoperit:
http://en.wikipedia.org/wiki/Talpiot_Tomb (scuze Camy că e în engleză). Nu zic acum să luăm această dovadă arheologică ca pe ceva adevărat. Ca și oasele de dinozaur, sunt lucruri relative, care nu spun nimic fiindcă lumea fizică nu are existență de sine stătătoare. Dimpotrivă, trebuie să încetăm să credem în scrieri, arheologie, paleontologie și alte științe, singura sursă a adevărului fiind Dumnezeu.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 04.01.2011 at 23:23:55.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.01.2011, 10:16:57
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Eu cred că e plauzibil ca Hristos să fi fost un om obișnuit (divinitatea Lui nemanifestându-se în nici un fel), că Iosif a fost tatăl său biologic și că avut și alți frați trupești, între care și Iacov.

Cum am zis și cu alte ocazii, nu are sens să-L căutăm pe Dumnezeu în istorie ci în prezent. A crede fanaticește în orice nu este înțelept ci dăunător, credințele de acest fel fiind o piedică în calea adevăratei cunoașteri, care vine de la Dumnezeu.



Se pare că mormântul lui Hristos și al familiei Lui a fost descoperit:
http://en.wikipedia.org/wiki/Talpiot_Tomb (scuze Camy că e în engleză). Nu zic acum să luăm această dovadă arheologică ca pe ceva adevărat. Ca și oasele de dinozaur, sunt lucruri relative, care nu spun nimic fiindcă lumea fizică nu are existență de sine stătătoare. Dimpotrivă, trebuie să încetăm să credem în scrieri, arheologie, paleontologie și alte științe, singura sursă a adevărului fiind Dumnezeu.
Iisus Hristos nu a fost un om obisnuit. El a fost, si este si in prezent, si Dumnezeu
adevarat si om adevarat. Divinitatea Sa s-a manifestat in multe lucrari ale Sale, cum
ar fi invierea lui Lazar, vindecarea orbului din nastere, vindecarea leprosilor, mersul
pe ape, oprirea furtunii, inmultirea painilor, prefacerea apei in vin, etc, etc. Daca
Iosif ar fi tatal sau biologic ar insemna ca Hristos are doi tati, ceea ce e mai mult
decat absurd. Iar daca a avut si alti frati trupesti ar inseamna ca Sfanta Fecioara nu
a fost fecioara si atunci noi mintim atunci cand o numim Fecioara. Mi se pare iarasi
absurd. Eu cred ca Sfintii Parinti nu gresesc si nu mint atunci cand o numesc pe
Maica Domnului pururea fecioara.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.01.2011, 11:00:00
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Eu cred că e plauzibil ca Hristos să fi fost un om obișnuit (divinitatea Lui nemanifestându-se în nici un fel), că Iosif a fost tatăl său biologic și că avut și alți frați trupești, între care și Iacov.

Cum am zis și cu alte ocazii, nu are sens să-L căutăm pe Dumnezeu în istorie ci în prezent. A crede fanaticește în orice nu este înțelept ci dăunător, credințele de acest fel fiind o piedică în calea adevăratei cunoașteri, care vine de la Dumnezeu.



Se pare că mormântul lui Hristos și al familiei Lui a fost descoperit:
http://en.wikipedia.org/wiki/Talpiot_Tomb (scuze Camy că e în engleză). Nu zic acum să luăm această dovadă arheologică ca pe ceva adevărat. Ca și oasele de dinozaur, sunt lucruri relative, care nu spun nimic fiindcă lumea fizică nu are existență de sine stătătoare. Dimpotrivă, trebuie să încetăm să credem în scrieri, arheologie, paleontologie și alte științe, singura sursă a adevărului fiind Dumnezeu.

Este foarte trist ceea ce ai spus aici ... Asta imi confirrma faptul ca dumnezeul tau se numeste traditie - un set de reguli stabilite de oameni din negura vremurilor - si este mai important decat insusi Cel care a venit pe pamant ca sa te mantuiasca ...

Si eu sunt numita eretica ... pentru ca ma inchin lui Isus, cel 100% Om si 100% Dumnezeu ... si nu ma inchin traditiei ...

Simt un greu are de sminteala ... si nu este de la mine ...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2011, 11:06:52
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cand Sfanta Fecioara a ajuns la 12 ani
Cred ca vrei sa spui 15 ani...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.01.2011, 12:02:04
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Pana una alta, Noul Testament vorbeste despre "Fiul Mariei", nu despre fii si ficele Mariei. (Marcu 6.3)
Nu exista nici un text in NT care sa afirme ca Sf. Maria ar mai fi avut si alti copii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.01.2011, 12:20:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"Cine este mama Mea si cine sunt fratii Mei?...Ca oricine va face voia Tatalui Meu Cel din ceruri, acela imi este frate si sora" (Mt 12, 48 si 50). Deci, fratii Sai sunt cei care implinesc voia Domnului. E minunat ca ne numeste "fratii Sai", dar aceasta numire trebuie sa ne si responsabilizeze. Hristos a ridicat firea omeneasca la statutul de frate si fiu. Noi prin unirea cu El trebuie sa ajungem la acest statut. Fara acest statut vom fi lipsiti de fericirea vesnica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BOR intre FRATII TIMOCENI si SORA BOS(-diacritice) vioreldolha Generalitati 3 24.09.2013 17:49:26
Fratii mei, rugati-va si pentru mine, pacatosul! CelMandru Rugaciuni 175 11.06.2012 01:03:08
Apel la rugaciune pentru fratii nostri din Rusia mihailt Generalitati 1 23.08.2010 00:32:41
Despre fratii Domnului nostru Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 12 30.05.2009 14:53:11
Pentru fratii din EU de Vest cozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 14.03.2008 19:17:03