Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2011, 13:18:17
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit Biserica reformata din Timisoara si metodele de racolare a membrilor

In ultimul concediu (Craciun 2010) am trecut prin Timisoara si mi-am vizitat rudele si vechii prieteni. Printre alte diverse discutii, mai multe persoane mi-au povestit despre presiunea puternica facuta de membrii bisericii reformate pentru a racola noi mebrii. Nimic nou si deosebit pana aici, stim cu totii ca bisericile protestante sunt mult mai "agresive" in activitatea lor. Problema ar fi ca mai nou se recurge la santaje pentru a constrange oamenii sa treaca la aceasta confesiune.
Cineva mi-a povestit ca in cadrul firmei FLEXTRONIC (fosta SOLECTRON) accederea in functie, maririle de salariu si/sau bonusurile se obtin numai daca accepti sa schimbi si confesiunea. Iar aceasta se face fara se secrete, adica ti se spune direct ca ar fi mai bine sa-ti schimbi confesiunea daca doresti sa-ti fie "bine". Ba mai mult ti se explica si ca ei au un plan anume de lupta, ca vor sa creeze o putere, sa obtina puterea suprema si alte minuni de genul asta. Evident persoana in cauza a demisionat in final.
Cand auzi asa ceva ti se pare ridicol si absolut ireal. Mai grav este ca la scurt timp, si fara sa aduc eu vorba despre asta, un vechi prieten care lucreaza de mult timp in TRW-Automotive Timisoara mi-a povestit ceva similar. Cum ca si lui i se refuza avansarea, desi a facut toate cursurile de specializare, pe acelasi motiv: trecrea la biserica reformata. Cand i-am povestit ca am auzit un caz similar in FLEXTRONIC mi-a raspuns ca: "in acest caz nu are rost sa demisioneze pentru a schimba locul de munca, mai ales ca si in alte firme este la fel".

As fi curios daca si altcineva a auzit astfel de povesti (le incadrez inca la stadiul de povesti) si daca pot fi considerate realitate.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.01.2011, 13:22:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu am auzit de astfel de povesti. Dar un lucru e clar, in marile companii nu se doreste trecerea de la starea de rob la cea de fiu cum se intampla in crestinism, ci trecerea de la cea de fiu (al cuiva) la cea de rob (pentru cineva).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.01.2011, 13:27:21
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Vă mai miră ceva? Păi, dacă vindem tot ce avem când nu avem ce vinde și trebuie să trăim, ce aleg unii? Să-și vândă sufletul, nu-ți convine ție, dă-te la o parte, poate vrea domnul, sau doamna, domnișoara, tot găsim pe unul care să o facă.

Să ne ferească Dumnezeu de mai rău! Am ajuns slugile, menajerele, lingăii etc. străinilor în propria țară!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.01.2011, 14:22:06
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Banuiesc faptul ca sunt si legi care interzic aceste fapte, poate ne ajuta cineva.
Chiar daca nu avem prea mare incredere in autoritatile statului, totusi sa facem tot posibilul(pe cai legale) sa le impiedicam.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2011, 20:29:54
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit astai culmea nesimtirii

Cind am citit asa ceva am crezut ca nu vad bine, ceea ce descrii tu aici e aproape ireal, dar cred ca poate fi posibil, si eu sunt din Timisoara si eu daca as fi in locul lor m-as alia cu alti muncitori si as constitui un asa numitul gewerschaft care exista la marile intreprinderi din Germania, si un sef peste acest gewerschaft care sa-i reprezinte pe muncitori, si fiecare muncitor merge la acest sef al lor care nu este seful intreprinderii si spune ce are pe suflet si ce nu-i convine acest sef apoi nu spune mai departe numele acestui muncitor ci spune un mincitor are o problema sau mai multi muncitori au o problema si noi luptam ca aceasta problema sa se rezolve, si angajam un avocat care sa lupte pt noi in instanta pina problema e rezolvata nu are dreptul seful fabricii sa-l dea afara pe respectivul...cred ca exista si in Romania se numeste un fel de sindicat al muncitorilor...Cam asa ceva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2011, 20:41:40
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Unhappy Da

Nu e nimic nou sub soare, oriunde e un interes politico-social se intampla asa.
In comunism trebuia sa fi ateu ca sa poti avansa in functie, acum trebuie sa joci jocurile lor si sa aderi la religia care iti cere seful/directorul alfel nu avansezi oricat de genial ai fi.
Oricum profetii legate de aceste evenimente exista de peste 200 de ani.
Multi stareti au avertizat ca vor veni vremuri cand oamenii de dragul luxului si al comoditatii se vor lepada de tot de religie, de familie, de dragoste si vor trai doar ca sa isi satisfaca poftele si lenea.
Vedem ca asta se intampla si acum, si multi cedeaza.
Important e ce facem noi. Trebuie sa incetam sa mai cautam confortul, sa nu mai alergam dupa averi, si sa ne rugam pentru toti cei care ii cunoastem si sunt intr-o astfel de ispita.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2011, 20:43:06
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit din Timisoara si metodele de racolare a membrilor

Ce biserica e aia daca isi racoleaza membrii prin a santaja cu existenta insasi, adica ca si cum ar spune iti dau salar daca treci la biserica mea, inseamna ca religia lor e de doua lulele n-are nici o valoare daca nimeni nu se duce de bunavointa acolo, exact asa cum un barbat nu recurge la abureli de genul te iau de sotie daca treci la religia mea, pai eu i-am raspunde pai ce religie de doua lulele ai daca de buna voie nu trece nimeni la religia ta?Mai gindeste-te si treci tu la a mea asa i-as raspunde si daca nu vrei atunci ramai in a ta, si lasa-ma pe mine cu a mea, si daca nu-ti convine atunci du-te ca sunt miliarde de alti barbati pe lumea asta. Din pacate la faza cu servicul e nasol, ca servicii nus e mai gasesc pe garduri, insa inainte de a-mi da demisia i-as spune vreo doua la tipul ala ce se numeste sef ca sa ramina pe ginduri...ca aceste ginduri sa nu-i mai dea pace nici in somn cit o trai.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.01.2014, 22:42:31
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Exista si varianta unei confuzii de termeni intre reformati, protestanti si neoprotestanti, reformatii sunt in majoritate covarsitoare maghiari (calvini in general http://ro.wikipedia.org/wiki/Biseric...n_Rom%C3%A2nia), slujbele se tin in maghiara si acestia sunt si foarte putini in Timisoara ca sa faca conspiratii de genul asta prin fabrici, adica toti unguri reformati nu catolici, sa se fie adunat la Flextronics in pozitii de conducere ba chiar si in alte fabrici ca sa acapareze puterea prin fabricile din Timisoara, n-ar avea logic sens sa racoleze romani ca nu-i pot converti, cartile, liturghia, biblia fiind in maghiara, astea sunt doua videoclipuri ale reformatilor din Timisoara http://www.youtube.com/watch?v=_sDP5qPlkPU, http://www.youtube.com/watch?v=Se2jL7XooHo , limba de cult e clar maghiara. La prima impresie e o confuzie.
Asta e biserica reformata din Timisoara, e biserica istorica maghiara care nu are treaba cu racolatul romanilor din ce stiu eu, https://www.facebook.com/TemesvarBel...atusGyulekezet

Last edited by UserAZ; 25.01.2014 at 23:34:58.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2014, 00:00:03
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UserAZ Vezi mesajul
Exista si varianta unei confuzii de termeni intre reformati, protestanti si neoprotestanti, reformatii sunt in majoritate covarsitoare maghiari (calvini in general http://ro.wikipedia.org/wiki/Biseric...n_Rom%C3%A2nia), slujbele se tin in maghiara si acestia sunt si foarte putini in Timisoara ca sa faca conspiratii de genul asta prin fabrici, adica toti unguri reformati nu catolici, sa se fie adunat la Flextronics in pozitii de conducere ba chiar si in alte fabrici ca sa acapareze puterea prin fabricile din Timisoara, n-ar avea logic sens sa racoleze romani ca nu-i pot converti, cartile, liturghia, biblia fiind in maghiara, astea sunt doua videoclipuri ale reformatilor din Timisoara http://www.youtube.com/watch?v=_sDP5qPlkPU, http://www.youtube.com/watch?v=Se2jL7XooHo , limba de cult e clar maghiara. La prima impresie e o confuzie.
Asta e biserica reformata din Timisoara, e biserica istorica maghiara care nu are treaba cu racolatul romanilor din ce stiu eu, https://www.facebook.com/TemesvarBel...atusGyulekezet
Dupa cum îi mangai pe crestet creca si tu esti o slugoi al satanei.
Uite ce ne scrie Parintele:
"Sa tineti credinta pe care ati supt-o de la piepturile maicilor voastre ! Sa tineti credinta pe care o avem de doua mii de ani ! Nu va luati dupa slugile satanei, care vin din Apus cu milioane de dolari. Ei cumpara pe cei prosti si nelamuriti in credinta, sa rupa unitatea si sufletul poporului roman si vor sa faca cele mai mari erezii si nebunii in tara asta.
Paziti-va de nebunii acestia ! Au case de rugaciuni, dar acolo-i casa satanei."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.01.2014, 01:21:35
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Acest "inceput al sfarsitului" nu a aparut in 2010 sau atunci cand semnatarul topicului a aflat despre ce se intampla la Timisoara cu aceste secte .Da pentru dreptmaritorii crestini ortodocsi sunt secte ,binenteles ca sunt si ortodocsi cu "vederi mai largi" despre aceste confesiuni crestine numindu-i frati de credinta. Dar asta e o alta poveste .Ceea ce s-a povestit aici e adevarat ,eu cunosc un caz din 1998 ,cand un amic penticostal s-a dus la un interviu si nu a reusit pe cale normala sa obtina postul ,in schimb a intrat in biroul directorului si i-a spus: " Credeam ca noi fratii intre noi trebuie sa ne ajutam" . Directorul tot penticostal ,imediat amicul a fost angajat pe o functie superioara pregatirii lui . Deci chestiile astea se intampla de mult .
Problema principala ar fi ca noi ortodocsii nu facem nimic ! De mult inainte de anul 2000 am vazut pe TVR 1 la emisiunea Universul Credintei un interviu cu Pr. Galeriu ,si daca nu ma insel a spus ceva de genul ,ca unde ve-ti vedea in sate sau orase biserici sectare sa stiti ca acolo preotul/preotii sunt slabi duhovniceste si fricosi ,de aia se inmultesc sectele .
Ce misiune face BOR in occident ,aproape de loc .Aici ma refer la adevarata misiune ortodoxa nu la intalniri inter religioase in care sa vedem ce si cum sa ne unim sa fim ca fratii. In Franta, Islamul a pus stapanire pe sudul tarii ,Biserica Catolica are mari probleme acolo ! Daca BOR ar fi facut misiune in acea tara azi acolo poate ar fi ortodoxie .Germani o tara declarata atee,cu mai bine de un secol in urma ,e divizata intre Biserica Catolica si Biserica Adventista de ziua a saptea (in Nord Hamburg) daca acolo Biserica Ortodoxa Romana ar fi facut misiune azi Germania era poate 50% ortodoxa.
In concluzie ceea ce s-a prezentat in acest topic e adevarat ,suntem amenintati ,ametiti ,ca sa ne lepadam de credinta noastra stramoseasca !
Imi aduc aminte de cuvintele Parintelui Arsenie Boca care spunea ca vor veni vremuri grele ca "va vor cerne" ! Eu zic ,si nu numai eu ,sa nu dezertam ,sa nu ne fie frica .Lumea noastra nu e aici pe acest pamant .Lumea asta apostata nu tine o vesnicie ! Si mai e ceva ,de-o fi nu ne poate omora de doua ori ! Sa ne fie frica de cel ce poate ucide sufletul ,nu trupul ! Am zis .
Reply With Quote
Răspunde

Tags
reformati timisoara

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
romania reformata mariana.gaica Biserica Ortodoxa si Massmedia 14 16.06.2012 01:45:17
Bin Laden pictat in chip de draci intr-o biserica ortodoxa din Timisoara mihailt Generalitati 8 03.11.2009 00:37:54
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 03.06.2009 00:26:49
Cununie ortodox-reformata iuliachi Nunta 5 31.05.2008 13:31:36
casatorie ortodox-reformata iuliachi Nunta 1 11.05.2008 15:30:38