Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2010, 20:05:25
costas01 costas01 is offline
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 1
Implicit Eroare text/interpretare??-Paraclisul Prea-Sfintei Nascatoarei de Dumnezeu

Va rog sa ma ajutati sa-mi indrept nelamurirea pe care o am vis-a-vis de o exprimare, consider eu gresita, din textul Paraclisului Maicii Domnului pe care am gasit-o publicata si pe site-ul Dvs, exprimare care de altfel apare si in unele carti de rugaciuni, cel putin in cea pe care o am si eu "Carte Rugaciuni" -Editura Agapis 2003.

Textul asa cum l-am preluat de pe site-ul Dvs - si care apare si in cartea mea este:

"Slava...


Pe tine, Fecioara, te-am dobandit ca un zid de scapare si sufletelor mantuire desavarsita si desfatare intru scarbe: de lumina ta pururea ne bucuram, o, stapana; si acum ne izbaveste din nevoi si din chinuri.


Si acum..."

Incerc sa gasesc sensul pentru "si desfatare intru scarbe" in cadrul textului de mai sus si care in intelegerea mea nu isi are locul sau este tiparit ceva gresit astfel ca Fecioara nu poate fi dobindita ca un zid de scapare... si desfatare intru scirbe.

Care este opinia voastra?

Va multumesc,
Doamne Ajuta

Last edited by costas01; 13.05.2010 at 20:36:55. Motiv: Eroari redactare diacritice
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.05.2010, 20:47:40
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costas01 Vezi mesajul
Va rog sa ma ajutati sa-mi indrept nelamurirea pe care o am vis-a-vis de o exprimare, consider eu gresita, din textul Paraclisului Maicii Domnului pe care am gasit-o publicata si pe site-ul Dvs, exprimare care de altfel apare si in unele carti de rugaciuni, cel putin in cea pe care o am si eu "Carte Rugaciuni" -Editura Agapis 2003.

Textul asa cum l-am preluat de pe site-ul Dvs - si care apare si in cartea mea este:

"Slava...


Pe tine, Fecioara, te-am dobandit ca un zid de scapare si sufletelor mantuire desavarsita si desfatare intru scarbe: de lumina ta pururea ne bucuram, o, stapana; si acum ne izbaveste din nevoi si din chinuri.


Si acum..."

Incerc sa gasesc sensul pentru "si desfatare intru scarbe" in cadrul textului de mai sus si care in intelegerea mea nu isi are locul sau este tiparit ceva gresit astfel ca Fecioara nu poate fi dobindita ca un zid de scapare... si desfatare intru scirbe.

Care este opinia voastra?

Va multumesc,
Doamne Ajuta
Aici revenim la o intrebare pe care am avut-o pe forum acum ceva timp -- daca nu ar fi potrivit sa se mai indrepte si sa se mai curete de arhaisme textele rugaciunilor.

Cred "desfatare intre scarbe" se refera la ideea ca Maica Domnului iti da putere de a te bucura chiar si cand esti inconjurat de necazuri (scarbe in limbaj mai vechi).
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.05.2010, 21:47:33
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Eu inteleg ca trebuie sa primim cu bucurie scarbele- necazurile, de care tot Nascatoarea de Dumnezeu ne scapa, daca rugaciunea vine din inima curata.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Incredrea prea mare in Dumnezeu-un pacat? Bogdan N Generalitati 9 31.05.2011 09:43:17
Minunea pogorarii Sfintei Lumini de Dumnezeu la Sfantul Mormant mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 40 16.04.2010 18:41:39
Un semn de la Dumnezeu: Aparitia Sfintei Cruci la Atena in 1925 orthodoxia.i.thanatos Intamplari adevarate 60 12.04.2010 11:22:17
Minunea pogorarii Sfintei Lumini de Dumnezeu la Ierusalim vestita pe euronews mihailt Generalitati 1 05.04.2010 03:23:00