Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.11.2017, 13:19:17
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit Richard the Lionheart si John Lackland, mama Eleanor of Aquitaine-Martiri ORTODOCSI

Da asa este.

cei mai celebri Regi au fost CRESTINI ORTODOCSI.

Eleanor of Aquitaine a fost o copila din poporul valah/trac/celt al sudului Frantei numit acum Occitania. Ei erau crestini ortodocsi de peste 800 de ani. Se ascundeau datorita "Revolutiei Culturale" lansata de la al II-lea Sinod de la Reims de Imparatii Romano-Germani si de asa numitii "Loctiitori ai lui Dumnezeu pe pamant" Papii de la Roma dupa 1049.

Eleanor s-a casatorit cu regele Frantei si a dus Crestinismul Ortodox pana la Paris si in toata Franta.

Catolicii au usurpat-o si ea s-a casatorit cu viitorul Rege al Angliei.

Fiul ei Richard Inima de Leu s-a dus sa lupte in tara sfanta si cu siguranta s-a intors crestin ortodox. A fost luat prizionier miseleste de Austrieci si impreuna cu Imparatul Germaniei au luat o suma uriasa pe rascumpararea acestui mare ORTODOX.

Imparatul Germaniei si Austriecii cu acesti bani au format armate si in anul 1204 au distrus ORTODOCSIA prin cucerirea Constantinopolului si distrugerea lui de tot.

de atunci Ortodocsi nu au mai avut voie sa existe decat ca sclavi...ori la vestici ori la musulmani.

dupa moartea lui Richard (omorat miseleste) a urmat fratele lui.

John Lackland (Ion fara tara) a dus Crestinismul Ortodox la Londra si in anul 1210 Londra a devenit ORTODOXA, atunci ne numeau in vest Kathari sau Bogumili (de la crestinii ortodocsi valahi si slavi din nordul si sudul dunerii inferioare).

Pentru ca a dus ORTODOXIA la Londra si Ortodocsia a cucerit fara varsare de sange Londra in anul 1210, el a fost ponegrit si a aparut povestea Robin Hood.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.11.2017, 00:21:06
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Emit urmatoare a bula (de gaze, si plina de alcani inferiori):

- proclamam, definim si sustinem ca adevar ultim de credinta martirajul valahilor ortodocsi din Atlantida romaneasca: anume pe dumnealor Rey si Chewbacca (pe prima o facem sfanta, pe al doilea doar fericit, ca era wookie).
Data in MMXVII, la porunca lui Petru B., misionar valah ortodox in Raetia Spiralei Galactice Extrem-Exterioare.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.11.2017, 00:29:39
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
- proclamam, definim si sustinem ca adevar ultim de credinta martirajul valahilor ortodocsi din Atlantida romaneasca: anume pe dumnealor Rey si Chewbacca (pe prima o facem sfanta, pe al doilea doar fericit, ca era wookie).
Data in MMXVII, la porunca lui Petru B., misionar valah ortodox in Raetia Spiralei Galactice Extrem-Exterioare.
Pe mine nu m-ai fi declarat nici cuvioasă, mișelule.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.11.2017, 03:11:22
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Ba da: "Cuvioasa Diana, fiica a artelor umaniste si eseista, misionara ortodoxa autoasumata in Clujul natal"
Eu as fi fost: "ereticul ca vocatie, de rea memorie pentru sfanta biserica".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2017, 18:01:26
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Pe mine nu m-ai fi declarat nici cuvioasă, mișelule.
Interesant ...ortodocsii nu ii sustin pe ortodocsi.

Si ortodocsii cred ca ortodocsii mint.

Iar catolici si evanghelici care au citit ceva si se cred "Conservatori Crestini" cred cu adevarat ca sunt mai conservatori decat ortodocsi si chiar cred ca pot sa scrie sub nume ortodocs.
nu ma refer la tine...sa ma scuzi...ci in general.

Da sa fi crestin, invatat, vestic si tu crezi ca ai INVATATURA. Doar pentru ca esti bogat sau este bogatie in jurul tau.

Dragul meu INVATAT VESTIC, nu ai nici o firimitura de invatatura fata de miile de calugari nevoitori ai ortodocsiei, si nici o firimitura de bogatie fata de miile calugari nevoitori si amaritii nevoitori ortodocsi.

Bogatia ta pe pamant o ai doar pentru 70 de ani.

Ortodocsi o dobandesc dupa 70 de ani de saracie si nevoirie pe cea de milioane de ani, bogatia vesnica.


Acum intelegi, INVATAT VESTIC, de ce o femeie atat de bogata ca si Eleonora din sudul Frantei si fii ei Richard inima de leu si Ion cel fara tara au preferat bogatia ORTODOXIEI, pe atunci era curentul valahilor suddunereni numiti Bogumili in vest, in fata stricaciunii celor care ardeau oameni de vii?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.11.2017, 18:04:30
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruB Vezi mesajul
Interesant ...ortodocsii nu ii sustin pe ortodocsi.
Nu, e chiar mai simplu de atât. Oameni întregi cu capul nu subscriu delirulilor psihedelico-mistice ale altuia, indiferent ce confesiune are omul în cauză.

Altfel, ce să spun? Am intervenit pentru că era rost de trolling. Slăbiciunea mea, recunosc.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.11.2017, 17:52:03
PetruB PetruB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.01.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
- proclamam, definim si sustinem ca adevar ultim de credinta martirajul valahilor ortodocsi din Atlantida romaneasca: anume pe dumnealor Rey si Chewbacca (pe prima o facem sfanta, pe al doilea doar fericit, ca era wookie).
Data in MMXVII, la porunca lui Petru B., misionar valah ortodox in Raetia Spiralei Galactice Extrem-Exterioare.
Mersi pentru sustinere.

Ai dreptate, asa suntem de indoctrinati.. chiar daca am vedea adevarul cu ochii nu l-am recunoaste si am spune: "este Minciuna".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.03.2018, 19:54:00
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruB Vezi mesajul
cei mai celebri Regi au fost CRESTINI ORTODOCSI.

Eleanor of Aquitaine a fost o copila din poporul valah/trac/celt al sudului Frantei numit acum Occitania. Ei erau crestini ortodocsi de peste 800 de ani. Se ascundeau datorita "Revolutiei Culturale" lansata de la al II-lea Sinod de la Reims de Imparatii Romano-Germani si de asa numitii "Loctiitori ai lui Dumnezeu pe pamant" Papii de la Roma dupa 1049.

Eleanor s-a casatorit cu regele Frantei si a dus Crestinismul Ortodox pana la Paris si in toata Franta.
etc.

Fain!
Eu cred ca au fost musulmani (Eleanor d'Aquitaine, Richard the Lionhearted, John Lackland, Charles Martel, Usermaatre-setpenre Ramesses si chiar Suppiluliuma I). Toti inafara de Mahomed al II-lea care era adventist de ziua a saptea si care s-a luptat cu imparatul lutheran Constantin al XI-lea Paleologul, insa batalia lor a ramas indecisa, deoarece urmasii lor se mai lupta si acum prin insulele din arhipelagul Samoa imbracati in fruze de palmier si inarmati cu topoare de piatra. Daca doriti, domnule Petru B, mergeti acolo. Armatele lor au nevoie de intariri. Cu viziunea dumneavoastra originala asupra istoriei veti invinge negresit!

Last edited by Krautrock; 10.03.2018 at 20:00:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare