Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2011, 20:51:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Familia si iubirea necontenita

Cat de mult imi iubesc familia!Dar nu numai,si pe cei din jur!Mi-e frica sincer sa nu pierd pe cineva drag! FAMILIA REPREZINTA AURUL VIETII,DARUL MINUNAT PE CARE TI-L DA DUMNEZEU!Mi-e frica sa nu-i pierd Stiu ca viata eterna exista!DE-AS PUTEA SA FIU CU MAMA SI CU TATA SI CU BUNICII IN RAI!Scuzati-ma pentru greseli.Iertati-ma.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.08.2011, 09:02:46
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Mi-e frica sincer sa nu pierd pe cineva drag!
Mi-e frica sa nu-i pierd
cand sa nu-i pierzi? pe durata vietii tale?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.08.2011, 09:39:20
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

In general.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.08.2011, 11:14:31
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
In general.
sigur ca e trist dar ce s-ar intampla daca nimeni nu ar muri? dupa moarte, in asa zisa stare sufleteasca, nu ar mai conta deoarece memoriile sunt inmagazinate in creier.

Last edited by GLAdoS; 06.08.2011 at 11:17:31.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2011, 11:38:41
alexa26 alexa26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cat de mult imi iubesc familia!Dar nu numai,si pe cei din jur!Mi-e frica sincer sa nu pierd pe cineva drag! FAMILIA REPREZINTA AURUL VIETII,DARUL MINUNAT PE CARE TI-L DA DUMNEZEU!Mi-e frica sa nu-i pierd Stiu ca viata eterna exista!DE-AS PUTEA SA FIU CU MAMA SI CU TATA SI CU BUNICII IN RAI!Scuzati-ma pentru greseli.Iertati-ma.



Atunci bucurate de ei cat ii ai langa tine sa nu te mustre constiinta mai tarziu.
Pretuieste-ti parintii si ajuta-i in fiecare zi ca si cum ar fi ultima zi in care i-ai avea.
Crede-ma ajungi la un moment dat in viata sa realizezi ca fiecare lucru pe care il faci pentru ei este de o importanta extrema. Nu trebuie sa le oferi luna de pe cer...
Fa-i sa se simta iubiti si respectati.
Sa le fi recunoscator.
In rest , nu te mai gandi la ce ar trebui sa fie sau cum ai vrea tu sa fie sa fie frumos.
Fa tot ce poti cat ai ocazia.E atat de simplu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2011, 14:34:33
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În diverse circumstanțe m-au încercat adesea aceleași sentimente. Tot ce pot să îți spun este că dacă reușești să transfigurezi dragostea pe care o porți, și să îi iubești prin Hristos, cu alte cuvinte dacă reușești să Îl ai pe Hristos în suflet, pe lângă faptul că dragostea se transformă în chip inefabil, acea frică de care vorbești este înlocuită de o pace de nedescris și o nădejde legată atât de soarta ta lor cât și a ta....simți pe lângă multe altele că nimic nu o să poată să vă despartă în realitate niciodată...nici moartea nici nimic altceva. Acu între noi fie vorba eu am reușit să am starea asta foarte rar, în majoritatea timpului fiind chinuit de frici ca ale tale, dar am văzut că această stare există.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2011, 22:14:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Uf, noi toti ne rugam sa le dea sanatate si viata lunga alor nostri.

Candva insa, mai devreme sau mai tarziu, cand randuieste Domnul, tot vine despartirea. Dar iti spun din proprie experienta ca iubirea nu se duce in mormant, adica tu ii iubesti pe ei ca inainte, ei te iubesc pe tine ca inainte, ramaneti in aceleasi relatii afective. Se distruge numai corpul acesta, dar lucrurile cu adevarat importante sunt vesnice.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.08.2011, 06:06:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Multumesc de raspunsuri.Muuuult:*
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.08.2011, 08:01:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

"Acolo unde vă veți aduna doi sau trei în numele Meu, voi fi și Eu cu voi !". Cuvântul Domnului.

De aceea, familia este o Biserică Particulară. În definitiv, "Biserică" aceasta înseamnă: o adunare a credincioșilor. În această Biserică Domestică (Biserică a Casei), ce este familia noastră, noi toți suntem preoți, în baza preoției noastre universale primită la Botez. Familia are toate funcțiile unei Biserici: în ea aducem cult lui Dumnezeu și bineplăcuților Săi sfinți, rugându-ne împreună. În ea funcționăm ca ființe sociale, ajutându-ne mutual unii pe alții și cu precădere pe cei mai în nevoie. În ea ne aflăm mântuirea. Ea are funcție formatoare, în familie învățăm să Îl urmăm pe Domnul și toate cele necesare unei vieți de oameni și de creștini. Și dacă s-ar întâmpla, prin lucrarea Despărțitorului, ca cineva din familie să rătăcească, să nu uităm că suntem preoți ai familiei noastre și să facem ceea ce Marele Preot care este Isus ne îndeamnă să facem atunci când o oaie rătăcește.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.08.2011 at 08:04:41.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.08.2011, 08:19:58
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Asa am sa fac.Am sa-i pretuiesc mereu.:x
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Familia crestina Bautar Nunta 103 06.04.2015 00:01:10
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 20:51:24
5 ORE PE ZI CU FAMILIA adrian010155 Generalitati 2 30.07.2008 16:50:22
5 ore pe zi cu familia Ionelaangel Generalitati 2 02.02.2007 17:59:09
Familia maria55 Generalitati 10 01.11.2006 17:09:42