Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2011, 23:17:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Si ei sunt romani, sa-i ajutam sa invete limba romana!

Astăzi, de Ziua Înălțării Sfintei Cruci când mă întorceam de la o mănăstire de prin nordul Moldovei am cuoscut o creștină basarabeancă, stabilită în România care mi-a mărturisit că este de prin regiunea Bălți și activează în Asociația Culturală Pro Basarabia și Bucovina. Mi-a vorbit cu atâta tristețe despre copii basarabeni de prin școlile din satele basarabene care nu au manuale de limba română încât mi-au dat lacrimile. Sunt sate în care nu există nici un astfel de manual și elevii învață doar după notițele pe care le iau la școală.

M-am gândit să deschid acest topic prin care să fac un apel de suflet la toți acei care puteți să cumpărați un manual de limba română pentru orice clasă și care să fie trimise la o adresă pe care o vom stabili.
Eu voi încerca să cumpăr câteva manuale pentru acești copii, o picătură într-un ocean de suferință și de lipsuri spirituale.
Îmi doresc să fim cât mai mulți și sunt convinsă că Dumnezeu ne va răsplăti pentru puținul nostru care este foarte mult pentru acei copii de care ne desparte un fluviu de durere și de lacrimi dar de care ne leagă limba, cultura și credința ortodoxă comună.
Așa să ne ajute Dumnezeu.

Last edited by dorinastoica14; 14.09.2011 at 23:19:58.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2011, 23:30:18
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Doamne, ajuta!

Se poate face apel si la elevi doritori sa doneze manulalul de pe care au studiat, la sfarsitul anului scolar.

Inainte de a pleca din tara am lasat la biblioteci rafturi intregi de manuale de limba romana, nu stiam ce sa fac cu ele. Cred ca si bibliotecile au un surplus de manuale vechi, manuale ce nu mai corespund programei actuale. Si acestea ar putea fi folositoare copiilor din Basarabia.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.09.2011, 08:15:49
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaPetiteMoc Vezi mesajul
Se poate face apel si la elevi doritori sa doneze manulalul de pe care au studiat, la sfarsitul anului scolar.

Inainte de a pleca din tara am lasat la biblioteci rafturi intregi de manuale de limba romana, nu stiam ce sa fac cu ele. Cred ca si bibliotecile au un surplus de manuale vechi, manuale ce nu mai corespund programei actuale. Si acestea ar putea fi folositoare copiilor din Basarabia.
Este o ideie bună. Voi întreba la biblioteci. Mulțumesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.09.2011, 11:15:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

o sa incerc si eu sa fac rost de manuale.ramane sa mai discutam pentru a vede unde le centralizam si cum le putem trimite.
despre ce sate e vorba, cam cati copii sunt si mai ales ce varste au copiii:
Am nevoie de mai multe informatii pentru a putea sa le furnizez si prietenilor mei. Astept sa ma contactati, pe mess/mail sau direct pe forum, cum va este mai la indemana. adresa mea de mess e lp_loredana, la fel si mailul in yahoo.


Multumesc si astept noutati,
Lore
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.09.2011, 11:43:52
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Manualele noastre sunt bune ca lecturi suplimentare; ar fi bine insa daca acei copii ar beneficia (si) de manualele lor, structurate dupa programa lor scolara, caci dupa acelea li se preda la ora, deci sa-i ajutam sa si le achizitioneze.

Last edited by ioanna; 15.09.2011 at 11:46:24.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2011, 12:37:42
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voi lua legătura cu filiala din Huși a org. culturale Pro Basarabia și Bucovina și cu doamna de la București despre care am scris în prima postare și voi scrie toate detaliile.

Am discutat deja cu un profesor care face parte din org. și mi-a spus că limba română acum se învață după manuale românești care au fost trimise în urmă cu ceva ani tot printr-o acțiune de colectare din România acțuine care nu a avut însă continuitate.

Aici pe forum sunt două persoane din Basarabia pe care le știu. Le voi scrie să vedem ce știu și dânșii.

Dacă manuale în limba română se tipăresc și peste Prut nu știu.Ce vă pot spune este că acei copii nu au bani să le cumpere. Orașul în care locuiesc eu este aproape de graniță și sunt microbuze și trenuri care merg la Chișinău și în alte localități din Republica Moldova. Este necesar pașaportul (revoltător dar adevărat). Eu sunt pentru colectarea de manuale și mai puțin de bani. Cine dorește să ofere bani este bine și așa. Vom cumpăra cu ei manuale, nu vom trimite acolo bani.
Ei vor să învețe limba română de pe manuale românești.
M-aș bucura să se implice persoane care știu mai multe.

Lori îți mulțumesc pentru implicare. Săptămâna viitoare mă voi ocupa de organizarea acțiunii, incusiv de cea a colectării.Până atunci sper să am mai multe imformații și să fim mai mulți.
Doamne ajută.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.09.2011, 16:42:39
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doresc să le spun celor care si-au manifesta dorința de a ajuta că momentan am o problemă în familie dar voi relua inițiativa, sper cu mai multe informații disponibile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2011, 18:22:28
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Astept sa ma contactati, pe mess/mail sau direct pe forum, cum va este mai la indemana. adresa mea de mess e lp_loredana, la fel si mailul in yahoo.
Lore
sugestie:conecteaza contul de yahoo cu contul de forum si iti apare langa profil.uita-te la setari.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Emisiuni audio/video stiintifice si culturale in limba romana UNNOOM Generalitati 3 26.11.2012 09:34:29
Carte in limba romana pentru romanii din Germania LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 0 15.07.2009 05:41:50
Va rog din suflet, respectati, nu stalciti limba romana! razvan_m Generalitati 18 18.06.2009 05:13:52