Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2011, 10:47:32
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Un sfat !

Nu stiu cum sa incep, dar voi incerca direct. Povestea mea incepe din clasa a 9-a, avand o prietena care sunt cu ea pana in prezent, sunt clasa a 12-a. Diferenta dintre mine si ea este ca, eu sunt la liceu , deci termin exact dupa clasa a 12-a, iar ea este la profesionala, si mai trebuie sa faca si clasa a 13-a , pentru a merge la facultate. Eu imi doresc sa raman cu ea si dupa ce termin liceul, dar totusi sa ma duc sa fac facultatea la marina din constanta, iar ea la fel isi doreste sa ramanem impreuna , caci ea vrea sa ramana cu mine pana mai tarziu, dar spune ca aceasta distanta ne va desparti, vom vorbi destul de putin, no sa ne mai vedem , vor aparea multe certuri si pe langa asta imi spune ca o sa ma satur de ea odata ce no sa ne mai vedem , si doar vorbim la telefon , o sa caut pe alta pe acolo. Eu incerc sa ii spun ca no sa fie asa, no sa fie deloc asa, ca oricat de greu ar fi vreau sa raman cu ea, dar nu ea refuza acest lucru, caci ea este constienta din cate a auzit , ca la fel sa intamplat si cu verisori ei, au avut relatii din acest gen si sau despartit la facultatea, caci toti sau schimbat. Eu incerc sa ii explic ca nu toti oameni sunt la fel , si ca eu sunt hotarat oricat de greu ar fi sa raman cu ea si sa nu fac nimic, care sa ne desparta. Dar nu ea refuza si intelege ca eu imi doresc dar totusi este greu, de a ramane impreuna. Eu ma simt acuma ca intr-o relatia care se va termina fie ca vreau fie ca nu vreau, se va termina dupa ce termin eu clasa a 12-a si plec la facultate. Este o senzatie nasoala. Parca nici nai vrea sa mai stai intr-o asemenea relatie, dar ea vrea sa ramana langa mine cat timp mai este sa ma aiba totusi.
Aceasta este povestea , dar la nivel emotional este urmatoarea. Prietena mea de 2 zile nu a mai dormit , a plans mereu, de mancat foarte putin a mancat, tot mereu suparata, trista, si ne avand chef de nimic. La mine este urmatoarea situatie: prins intr-o dilema in care nu stiu deloc ce sa fac, nu stiu cum sa incerc so calmez, cum so fac sa inteleaga. Mam gandit toata perioada asta, cum sa fac so calmez. Este foarte nasoala situatia. Ea mia spus ca va ramane cu mine ( ea vrea oricum sa ramana cu mine dar ea este constienta de situatia daca voi pleca totul se va termina , atunci va fi multa suferinta si va fi nevoita sa se desparta de mine desi nu vrea ), ea vrea sa aiba o asigurare, pe ceva care sa se bazeze. Dar nu am ce, singura solutie este sa ne logodim ,dar suntem prea tineri si in al doilea rand ce o sa zica parinti nostri ? Este putin nasol, ea zice ca nu legal. Inteleg ca nu asa dar totusi, parinti ce o sa zica? Nu ar fi ceva nasol pentru ei? Sa stie ca copii lor se logodesc asa de mici pentru o anumita problema?
Situatia este foarte nasoala, chiar ma gandesc sa renunt la marinarie, caci totusi este destul de departe chiar ( eu fiind din braila ) si situatia financiara de la mine din familie nu este chiar asa de buna, mas gandi chiar sa renunt, si sa incerc sa fac o facultate la galati. Mie imi este cel mai mult sa nu se ajunga la o deznadajduire mare din partea ei, ea deja plange si isi zice ca mai bine nu exista, mai bine nu o facea mama ei, sau ii venea sa se dea cu capu de pereti. Dar nu face asemenea lucruri cat timp sunt aici, dar cand voi pleca? ce se va intampla?
Datimi un sfat din ce am zis aici , cum am putut sa scriu si dupa cum intelegeti ca sincer sunt asa de derutat de nu stiu ce sa mai fac. Este foarte greu. Si sa imi dati si mie o idee ce facultate ar fi buna din galati, pentru care sa imi gasesc totusi un loc de munca dupa ce termin facultatea. Dar ceva care se cauta acuma pe piata muncii ( ex: ingineri ).
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2011, 10:52:00
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Heh.....daca este intre voi o iubire veritabila , nu vad de ce s-ar incheia cu plecarea ta in alt oras...Insa sunteti asa tineri , incat desigur nu e imposibil ca viata sa va rezerve noi orizonturi , la fel de senine...Spune-i frumos ca plecarea ta este o piatra de incercare pentru relatia voastra si sa lasati timpul sa vorbeasca , deoarece o va face oricum. Despre facultate nu am ce sa iti spun , deoarece nu locuiesc in Galati. Numai bine iti doresc si roaga-te sa te lumineze Domnul !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2011, 15:19:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dacă ai să faci marină, ai să fi marinar. Ca marinar, ai să pleci de nenumărate ori pe mare. Ai să pleci cu săptămânile și cu lunile: frecvent ai să fii departe de casă. Prietena ta trebuie să asimileze ideea că asta este condiția de marinar.

Dacă nu se adaptează la acest mod de viață, atunci sunt două posibilități: dacă o iubești mai mult decât eventuala carieră de marinar, atunci fă altceva. Dacă îți dorești neapărat marina, atunci nu-i crea iluzii și spune-i la revedere. Nu sunteți căsătoriți, nu ai obligații de fidelitate: mai târziu îți vei găsi o prietenă care să se împace cu ideea că ăsta e specificul activității și în care să poți vedea o viitoare soție.

În altă ordine de idei, nu te supăra, dar ar fi bine să dai o mai mare importanță gramaticii, în special folosirii cratimei și majusculei inițiale la nume proprii. Respecându-ne limba, de respectăm țara: adică pe ceilalți și pe noi înșine.

Cu frățietate,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2011, 15:58:54
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Explica-i ca poate deveni sotie de viitor presedinte.

Last edited by LaReine; 19.08.2011 at 16:01:47.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2011, 16:24:26
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Explica-i ca poate deveni sotie de viitor presedinte.
Bine zis, LaReine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2011, 16:51:07
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar că pare cam delicată situația...V-aș spune să vorbiți cu un duhovnic dar nu știu exact dacă felul în care se raportează ea la ortodoxie permite treaba asta...oricum cuvintele pe care le spune sunt destul de grele și chit că e genul care se aprinde ușor și spune prostii la nervi/supărare, chit că ea crede sincer ce spune, trebuie tratată situația cu foarte multă atenție și delicatețe. Sunt atât de multe lucruri de luat în calcul și decizia e influențată de atâtea variabile pe care numai tu le știi încât greu îmi vine să cred că vrei primi soluția prin oameni. Roagă-te să se întâmple ce e cel mai bine pentru amândoi...roagă-te din toată inima și continuă să te rogi până ce vrei primi răspunsul în tine însuți.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.08.2011, 16:49:15
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Ar trebui sa priviti lucrurile in perspectiva. Daca tu iti doresti marina, atunci indeplineste-ti visul! Daca te iubeste se gandeste la voi in viitor, nu poti ramane mereu in prezent. Nu stii ce iti rezerva timpul, poate nu ai sa ramai cu ea si ai sa rergreti ca nu ai meseria pe care o doreai. Viata nu se sfarseste plecand la studii, trebuie sa inteleaga si sa va asteptati unul pe celalalt daca exista iubire. Deznadejdea si gandurile negative nu sunt de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.08.2011, 19:50:41
alexa26 alexa26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2011
Mesaje: 7
Implicit

Gabriela are dreptate. Varsta voastra este din pacate varsta disperarii si a exagerarii.
Relatia mea cu logodnicul meu a rezistat un an la distanta...exista internet, telefon si cred ca am spus tot. Si ...INCREDERE. Daca nu are incredere in tine acum nu va avea niciodata.
Si la fel in cazul tau.
Niciodata in viata sa nu faci lucruri pe care ai putea sa le regreti mai tarziu ,si sa sa iti iei in serios viitorul...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.08.2011, 20:07:45
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Nu stiu cum sa incep, dar voi incerca direct. Povestea mea incepe din clasa a 9-a, avand o prietena care sunt cu ea pana in prezent, sunt clasa a 12-a. Diferenta dintre mine si ea este ca, eu sunt la liceu , deci termin exact dupa clasa a 12-a, iar ea este la profesionala, si mai trebuie sa faca si clasa a 13-a , pentru a merge la facultate. Eu imi doresc sa raman cu ea si dupa ce termin liceul, dar totusi sa ma duc sa fac facultatea la marina din constanta, iar ea la fel isi doreste sa ramanem impreuna , caci ea vrea sa ramana cu mine pana mai tarziu, dar spune ca aceasta distanta ne va desparti, vom vorbi destul de putin, no sa ne mai vedem , vor aparea multe certuri si pe langa asta imi spune ca o sa ma satur de ea odata ce no sa ne mai vedem , si doar vorbim la telefon , o sa caut pe alta pe acolo. Eu incerc sa ii spun ca no sa fie asa, no sa fie deloc asa, ca oricat de greu ar fi vreau sa raman cu ea, dar nu ea refuza acest lucru, caci ea este constienta din cate a auzit , ca la fel sa intamplat si cu verisori ei, au avut relatii din acest gen si sau despartit la facultatea, caci toti sau schimbat. Eu incerc sa ii explic ca nu toti oameni sunt la fel , si ca eu sunt hotarat oricat de greu ar fi sa raman cu ea si sa nu fac nimic, care sa ne desparta. Dar nu ea refuza si intelege ca eu imi doresc dar totusi este greu, de a ramane impreuna. Eu ma simt acuma ca intr-o relatia care se va termina fie ca vreau fie ca nu vreau, se va termina dupa ce termin eu clasa a 12-a si plec la facultate. Este o senzatie nasoala. Parca nici nai vrea sa mai stai intr-o asemenea relatie, dar ea vrea sa ramana langa mine cat timp mai este sa ma aiba totusi.
Aceasta este povestea , dar la nivel emotional este urmatoarea. Prietena mea de 2 zile nu a mai dormit , a plans mereu, de mancat foarte putin a mancat, tot mereu suparata, trista, si ne avand chef de nimic. La mine este urmatoarea situatie: prins intr-o dilema in care nu stiu deloc ce sa fac, nu stiu cum sa incerc so calmez, cum so fac sa inteleaga. Mam gandit toata perioada asta, cum sa fac so calmez. Este foarte nasoala situatia. Ea mia spus ca va ramane cu mine ( ea vrea oricum sa ramana cu mine dar ea este constienta de situatia daca voi pleca totul se va termina , atunci va fi multa suferinta si va fi nevoita sa se desparta de mine desi nu vrea ), ea vrea sa aiba o asigurare, pe ceva care sa se bazeze. Dar nu am ce, singura solutie este sa ne logodim ,dar suntem prea tineri si in al doilea rand ce o sa zica parinti nostri ? Este putin nasol, ea zice ca nu legal. Inteleg ca nu asa dar totusi, parinti ce o sa zica? Nu ar fi ceva nasol pentru ei? Sa stie ca copii lor se logodesc asa de mici pentru o anumita problema?
Situatia este foarte nasoala, chiar ma gandesc sa renunt la marinarie, caci totusi este destul de departe chiar ( eu fiind din braila ) si situatia financiara de la mine din familie nu este chiar asa de buna, mas gandi chiar sa renunt, si sa incerc sa fac o facultate la galati. Mie imi este cel mai mult sa nu se ajunga la o deznadajduire mare din partea ei, ea deja plange si isi zice ca mai bine nu exista, mai bine nu o facea mama ei, sau ii venea sa se dea cu capu de pereti. Dar nu face asemenea lucruri cat timp sunt aici, dar cand voi pleca? ce se va intampla?
Datimi un sfat din ce am zis aici , cum am putut sa scriu si dupa cum intelegeti ca sincer sunt asa de derutat de nu stiu ce sa mai fac. Este foarte greu. Si sa imi dati si mie o idee ce facultate ar fi buna din galati, pentru care sa imi gasesc totusi un loc de munca dupa ce termin facultatea. Dar ceva care se cauta acuma pe piata muncii ( ex: ingineri ).
eu nu știu ce este mai bine pentru cariera ta, dar dacă tu consideri că ți-ar fi mai bine la Cta decât la Gl, mergi acolo, să nu ajungi în situația de a rămâne și fără ea și fără carieră, gândește-te că relația poate se va termina și vei regreta sacrificiul.
Însă tot mai e o problemă, dacă te faci marinar, vei lipsi cu lunile și are dreptate fata să plângă. Din această perspectivă mai gândește-te!
Dumnezeu să te ajute!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 10:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 23:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 16:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 01:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 20:30:25