Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2007, 21:56:09
o_copila o_copila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 23
Implicit

Parintele Cleopa, fiind intrebat de un crestin cum sa gaseasca un duhovnic potrivit lui, a zis ca nu noi trebuie sa-l gasim pe duhovnic, ci el trebuie sa ne gasesca pe noi. Ce parere aveti despre lucrul acesta? Este posibil? Daca credeti ca da, cum considerati ca se intampla lucrul acesta? Sau… vi s-a intamplat sa va gasesca duhovnicul vostru pe voi?
Multumesc!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2007, 10:45:07
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

se gasesc f greu preoti buni in care sa ai incredere ca te indruma corect adica sa nu fie nici absurzi si nici dintr-aia care de fapt nu cred in existenta sufletului si au nimerit la facultatea de teologie din diverse interese (de ex scapa de armata).

Dar aia care sunt buni chiar merita tot respectul, ca au multi oameni pe constiinta pt care raspund la Judecata. Sunt echivalentul doctorului numai ca la nivel spiritual, poate sa te vindece sau sa te nenoroceasca...mai rau e ca la astea spirituale nu se vede nimic, poti cadea usor in fanatism si absurditism- care vad ca e in crestere pe forumul asta , sau in nepasare si pacate mari crezand ca oricum te iarta si tot iti pierzi sufletul....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2007, 23:20:32
valentine-c valentine-c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

Raspunsul e prin rugaciune. Evident ca nu va veni acasa dar vei primi indrumare a de la Domnul intr-o zi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.03.2007, 21:47:38
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_copila
Parintele Cleopa, fiind intrebat de un crestin cum sa gaseasca un duhovnic potrivit lui, a zis ca nu noi trebuie sa-l gasim pe duhovnic, ci el trebuie sa ne gasesca pe noi. Ce parere aveti despre lucrul acesta? Este posibil? Daca credeti ca da, cum considerati ca se intampla lucrul acesta? Sau… vi s-a intamplat sa va gasesca duhovnicul vostru pe voi?
Multumesc!
Doamne-ajuta!
pentru a gasi duhovnicul potrivit ,fiecare trebuie sa se roage liu DUMNEZEU SA IL DEA si daca doresti din tot sufletul acest lucru sa fii convins-[a] ca va gasi modalitatea sa te duca la el,atunci cind e nevoie ,trebuie sa te rogi sa ai parte de un duhovnic care sa nu treaca superficial peste problemele tale sufletesti si care sa fie foarte receptiv la ele;dar si crestinul trebuie sa asculte IN TOTALITATE sfaturile primite daca doreste mintuirea sufletului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2007, 07:52:56
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

mantuirea nu o cladim pe faptele si patimile preotilor ci pe suferinta si rastignirea sau patimile lui Iisus. asa ca lasati vechea poveste cu preotul care pacatuieste. daca in sfaturile lui este umbra de necredinta atunci mergi la altul. primul duhovnic care te indruma si care fara sa-ti dai seama ca te-a indrumat unde esti acum este ingerul tau pazitor. daca n-ar fi fost el de mult gustam iadul. asa ca in primul rand cu el trebuie discutat. duhovnicul vine atunci cand te astepti prea putin, cand in incercarile tale si rugaciunile tale ai avut putina frangere de inima si dovada de dorinta pura in a-l gasi. la altii e mai usor - cum a fost cazul meu - la altii mai greu. in cartea Pelerinul Rus, pe care v-o recomand cu toata caldura desi cred ca toti ati citit-o numai eu am facut-o ultimul, deznadejdea e asociata cu lenea. asa ca sa nu deznadajduim si prin aceasta sa dam dovada de lipsa de ravna deci de lene ci sa mergem inainte alungand gandurile rele.
Dumnezeu sa ne ajute.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.03.2007, 21:43:29
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_copila
Parintele Cleopa, fiind intrebat de un crestin cum sa gaseasca un duhovnic potrivit lui, a zis ca nu noi trebuie sa-l gasim pe duhovnic, ci el trebuie sa ne gasesca pe noi. Ce parere aveti despre lucrul acesta? Este posibil? Daca credeti ca da, cum considerati ca se intampla lucrul acesta? Sau… vi s-a intamplat sa va gasesca duhovnicul vostru pe voi?
Multumesc!
Doamne-ajuta!
Duhovnicul il ceri prin rugaciune catre DUMNEZEU ii ceri sa te indrume la duhovnicul care este cel mai potrivit pt tine. In general este preotul sau unul din protii din localitate, dar din cind in cind ,spune tot par CLEOPA in cartea PELERINUL ROMAN scrisa DE Ghe. Babut[EDITURA CU ACALASI NUME DE LA ORADEA],SA SE FACA O SPOVEDANIE GENERALA INTR-O MANASTIRE. TREBUIE SA SPUI ACOLO CA AI UN DUHOVNIC IN ALTA PARTE ,NU SE ASCUNDE ACEST LUCRU.DUHOVNICUL SE POATE SCHIMBA CU CONDITIA SA NU INTENTIONEZI SA ASCUNZI CEVA LA SPOVEDANIE ,ADICA SA NU-L SCHIMBI DIN ACEST MOTIV. SI AM MAI CITIT CA TREBUIE SA ANUNTI PE ACTUALUL DUHOVNIC DE SCHIMBAREA CARE INTENTIONEZI SA O FACI.
DOANME AJUTA
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.04.2007, 21:24:04
Liliana Liliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2005
Mesaje: 5
Implicit

Hristos a inviat !
Da, pe mine m-a gasit duhovnicul, pr Dinu de biserica Serban Voda.
Suntem fiice ale aceluias duhovnic, ma bucur ca avem posibilitatea sa me intalnim prin intermediul acestui forum.
Legat de judecarea duhovnicului, am de facut si eu o mentiune: cand iti judeci duhovnicul, cand ii vezi pacatele, uiti de pacatele tale, uiti de smerenie si iesi de sub ascultare, ceea ce este egal cu iesirea din strea duhovniceasca .
Dar atentia trebuie sa ramana treaza la invatatura de credinta ortodosca pe care esti dator ca si crestin traitor sa o cunosti foarte bine, iar daca constati ca duhovnicul te calauzeste gresit, atunci poti sa-ti parasesti duhovnicul.
Doar in situatia in care duhovnicul te scoate din sfintenie, poti sa iesi de sub ascultarea lui .
Pacatele duhovnicului, care uneori te pot sminti, nu te indreptatesc sa iesi de sub ascultarea lui.
Ascultarea este o impreuna lucrare, si duhovnicul si fiul trebuie sa se simta dator unul fata de altul sa stea neclintit in lupta.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.06.2007, 13:21:54
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

eu mergeam inainte doar la slujba invierii,dar o data de craciun m-am gandit sa ma duc sa ma spovedesc la nimereala,fara rugaciune fara nimic.dupa ce m-am spovedit mi-am dat seama ca era o altfel de spovedanie fata de la celalalt preot la care fusesem anii trecuti,si atunci a inceput viata mea duhovniceasca am reusit sa ma spovedesc cu adevarat pt ca aveam niste pacate nespovedite care habar nu aveam ca sunt pacate pt ca nu avusesem pe nimeni cine sa mi le spuna.acolo m-am integrat intr-un grup de tineri in care inca sunt doar ca noi am crescut iar viata ne-a dus profesional pe alte drumuri.acum cunosc toti preotii din oras si realizez ca sunt si alti preoti cu adevarat duhovnici dar cred ca nici unul nu s-ar fi straduit asa mult pt mine cum a facut pr meu duhovnic ,datorita lui am ajuns sa cunosc ortodoxia cu adevarat.de aici trag alte concluzii ca Dumnezeu m-a ajutat f mult trimitandu-ma exact la duhovnicul potrivit chiar daca eu m-am dus la nimereala,si Domnul a mai avut grija pt mine astfel ca am intalnit prieteni la biserica si in momentele de decadere avea cine sa ma ajute ceea ce altii nu au parte si se chinuiesc singuri sa caute sa vina la ortodoxie.ma uit inapoi si nu vad decat mila lui Dumnezeu care m-a ajutat sa imi gasesc drumul.cred ca duhovnicul potrivit trebuie gasit si sa nu-i cautam dupa har pt ca harul se afla in toti preotii ci sa cautam un preot care sa ne intelega ,dar numai cu rugaciune vom gasi ceea ce noi cautam.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.07.2009, 10:18:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_copila Vezi mesajul
Parintele Cleopa, fiind intrebat de un crestin cum sa gaseasca un duhovnic potrivit lui, a zis ca nu noi trebuie sa-l gasim pe duhovnic, ci el trebuie sa ne gasesca pe noi.
Frumos cuvant. Nu l'am intalnit pana acum.

Da, este posibil ca insusi [COLOR=darkred]duhovnicul sa ne gaseasca pe noi[/COLOR]. Cum anume? Intalnindu'l, vederea lui sa ne miste inima si sa il indrageasca, sa dorim a'l revedea si a ne spovedi lui. Iar el sa simta ca Dumnezeu ne'a scos in calea lui.

Insa chiar si pentru aceasta, [COLOR=darkred]este nevoie de rugaciune si dorinta curata[/COLOR]. Ne rugam sa ni se randuiasca un duhovnic folositor noua, iar Domnul ni'l va scoate in cale fara a'l cauta dupa biserici, nume si recomandari. Astfel putem spune ca nu noi, ci duhovnicul ne'a gasit pe noi, in urma unei intalniri randuite de Bunul Dumnezeu.

Eu am intalnit duhovnicul pe care il astept de aproape 9ani, fara sa fac rugaciune. S'a milostivit Domnul pentru tulburarea mea si pentru mahnirile mele. Este vorba de duhovnicul prietenei mele. Un parinte cu mare evlavie si dragoste. Deci se gaseste si fara rugaciune, insa aceasta este o exceptie cred.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.07.2009, 12:47:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Windorin, cam este cum spui.
Totusi ma intreb cum se produce aceasta intalnire si recunoastere?
Cum iti dai seama de ce duhovnic ai nevoie?
Cum isi da seama un preot daca el este duhovnicul potrivit pentru tine.
Ce relatie trebuie sa existe intre cei doi ca sa spuna: da suntem duhovnic si ucenic potriviti?
Eu sunt de mai multi stabil la o biserica. Se considera ca teoretic acest preot este si duhovnic pentru mine, dar sentimentul meu este ca nu este ceea ce numiti voi duhovnic, nu suntem potriviti.
Cred ca nici unul din noi nu stim de fapt cum sa ne purtam cu celalalt si ce sa asteptam/cerem unul de la altul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa imi schimb duhovnicul oanamiki26 Generalitati 77 08.11.2017 17:18:27
Mai potrivit xanixade Homosexualitatea 2 03.04.2012 23:08:02
Mi-a plecat duhovnicul :( onyx235 Generalitati 15 23.07.2011 04:20:55
Ce sa fac sa ma apropii de cel potrivit ptr.mine? anisoara Generalitati 15 12.06.2011 23:07:51
Cum sa ne alegem duhovnicul tigerAvalo9 Generalitati 18 15.04.2010 22:16:35