Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2012, 22:57:41
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi?

Dupa o serie de intrebari, vin acum cu o alta intrebare, care cred ca ne intereseaza pe toti.

Cum trebuie sa fie crestinul de astazi?

ne confruntam cu atatea probleme, atata aroganta, indiferenta, rautare etc.
cum trebuie sa fim noi in Hristos. Vreau fapte concrete, ce trebuie sa fac ca sa fiu un crestin model?
ce tip de viata sa 'adopt' pt. a fi crestin in adevaratul sens al cuvantului?

Daca se poate as vrea un 'tipar' dupa care sa-mi chidez viata. Vreau fapte concrete, nu povesti din carti.
Asadar va rog sa postati raspunsul dvs. in acet topic (cat de multe) pt. a ma ajuta pe mine si pe altii, care cu siguranta si-au pus acesta intrebare pe care eu v-am adresat-o.
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.04.2012, 01:44:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

De ce simtiti nevoia unui program? De ce simtiti nevoia unor reguli exacte ?
Iubeste pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ,si pe aproapele tau ca pe tine insuti.
Daca urmati aceste porunci,cele mai mari ,le veti urma de la sine si pe celelalte.
Si eu am cautat reguli si indreptare de viata .Si am realizat ca singura indatorire care o aveam,era sa iubesc si sa ma bucur de viata ca de un dar ,si de maretia lui Dumnezeu. Daca inima nu va e patrunsa de iubire ,orice alte infranari si reguli nu au scopul decat tocmai de a va duce in acest punct,sa invatati sa iubiti .
Asa ca de ce sa nu urmati de la inceput calea regala,a iubirii :) ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2012, 18:45:01
Isihast Isihast is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Dobandirea Harului Duhului Sfant

Crestinul de azi trebuie sa fie ca crestinul din totdeauna, la fel ca Sfintii, la fel ca Dumnezeu si Imparatia Sa care nu se schimba. Si pentru asta avem nevoie de Harul (Mila) lui Dumnezeu, adica sa-L dobandim pe Dumnezeu in mod palpabil, sa-L simtim, sa fim cu El permanent intr-o relatie fireasca bazata pe iubire. Cam aceasta este esenta Trairii Ortodoxe, si dupa cum s-a mai spus, restul va curge de la sine, ne va invrednici Dumnezeu ce sa facem si unde sa facem.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2012, 19:00:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Daca se poate as vrea un 'tipar' dupa care sa-mi chidez viata. Vreau fapte concrete, nu povesti din carti.
de obicei, povestile din carti sunt povestile de succes ale altora.
de aceea merita sa fie luate in seama.
l-am intrebat o data pe un prieten, preot de mir, de ce nu se schimba canoanele daca tot nu se aplica intocmai.
mi-a spus ca omul oricum scade stacheta fata de canoane, iar duhovnicii fac diverse pogoraminte.
daca stacheta canoanelor ar cobora, pogoramintele ar fi si mai jos. iar peste 50-100 de ani ...
s-ar ajunge la bagatelizarea pacatului, iar sensul spovedaniei aproape ar disparea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2012, 19:14:36
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Cum trebuie sa fie crestinul de astazi?
Ciudata intrebare pentru un crestin. Dar daca vrei un raspuns care sa te multumeasca, incearca sa afli cum trebuie sa NU fie un crestin. Iar ce ramane, pune in practica.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2012, 19:17:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ciudata intrebare pentru un crestin. Dar daca vrei un raspuns care sa te multumeasca, incearca sa afli cum trebuie sa NU fie un crestin. Iar ce ramane, pune in practica.
cred ca e cea mai simpla si mai la indemana cale.
si cea mai recomandata pentru un incepator.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.04.2012, 19:55:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca să înțelegem cum trebuie să fie creștinul trebuie să cunoaștem unul. Adică avem nevoie de un model concret. O persoană.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.04.2012, 20:00:46
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ca să înțelegem cum trebuie să fie creștinul trebuie să cunoaștem unul. Adică avem nevoie de un model concret. O persoană.
Ma tem ca nu acesta este raspunsul corect. O persoana reala este supusa greselii. Iar greseala idolului ne aduce in suflet un mare dezastru.
Sablonul crestinului ortodox trebuie sa fie ipotetic, nu personalizat.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.04.2012, 20:15:44
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Evident, nu de un idol avem nevoie. Sigur că și un „model” poate greși. Însă creștinismul nu se poate învăța doar din cărți. Trebuie să vezi un creștin în carne și oase, de la care să înveți cum poți fi creștin în lume. E maestrul, dacă vrei, fără de care se pierde ceva esențial. Iar noi, ca ortodocși, avem această tradiție. Duhovnicul e pentru noi, de regulă, modelul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.04.2012, 21:04:25
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Crestinul din ziua de azi ar trebui sa fie ca cel descris in Epistola catre Diognet: "Creștinii nu trăiesc deosebiți de ceilalți oameni nici prin pământul pe care trăiesc, nici prin limbă, nici prin îmbrăcăminte. Nu locuiesc în orașe ale lor, nici nu se folosesc de o limbă deosebită, nici nu duc o viață străină. Învățătura lor nu e descoperită de gândirea și cugetarea unor oameni, care cercetează cu nesocotință; nici nu o arată, ca unii, ca pe o învățătură omenească. Locuiesc în orașe grecești și barbare, cum le-a venit soarta fiecăruia; urmează obiceiurile băștinașilor și în îmbrăcăminte și în hrană și în celălalt fel de viață, dar arată o viețuire minunată și recunoscută de toți ca nemaivăzută. Locuiesc în țările în care s-au născut, dar ca străinii; iau parte la toate ca cetățeni, dar pe toate le rabdă ca străini; orice țară străină le e patrie, și orice patrie le e țară străină. Se căsătoresc ca toți oamenii și nasc copii, dar nu aruncă pe cei născuți. Întind masă comună, dar nu și patul. Sunt în trup, dar nu trăiesc după trup. Locuiesc pe pământ, dar sunt cetățeni ai cerului. Se supun legilor rânduite de stat, dar, prin felul lor de viață, biruiesc legile." Cred ca spune totul si nu mai are nevoie de comentarii!
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre cand toate merg prost? mela me Pocainta 54 19.03.2013 03:51:49
Sunt legile Sabatului obligatorii pentru crestini in ziua de astazi? morroshan Generalitati 209 11.05.2012 17:17:24
Are nevoie crestinul de astazi de blog-uri si forumuri ? Daniel_7 Generalitati 103 13.09.2011 16:48:48
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
Crestinul si ziua onomastica stela lie Intrebari utilizatori 3 10.01.2011 21:48:11