Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.09.2012, 21:52:19
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
@anita
E vorba de nunta fiului de imparat, adica de mantuire, iar nunta e dincolo de judecata; pentru a intra la nunta e nevoie de pomelnic, de jertfa liturghiei si de curatarea "hainelor" sufletesti(a aurei).
Jertfa e pe pamant, nunta e in ceruri.
Pe de o parte aceasta nunta e dincolo de judecata, iar pe de alta parte nu noi suntem cei care facem invitatia la nunta. Cu ajutorul pomelnicului Il rugam pe Fiul de Imparat sa fie indurator cu cei care nu au haina de nunta si, eventual, sa le dea EL o haina, pentru ca e Fiu de Imparat si are puterea sa faca tot ceea ce voieste.

Referitor la pomelnice: asta e randuiala Bisericii Ortodoxe si gata. Ortodocsii vor pune in pomelnice doar numele rudelor de aceiasi religie. Daca au rude catolice vin in biserici catolice, iar acolo isi pomenesc rudele catolice. Cel putin in biserica la care merg eu am intalnit de mai multe ori astfel de situatii. Pentru catolici e mai simplu. Putem pomeni la Sfanta Liturghie pe oricine vrem, indiferent de religie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.09.2012, 23:16:31
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pe de o parte aceasta nunta e dincolo de judecata, iar pe de alta parte nu noi suntem cei care facem invitatia la nunta. Cu ajutorul pomelnicului Il rugam pe Fiul de Imparat sa fie indurator cu cei care nu au haina de nunta si, eventual, sa le dea EL o haina, pentru ca e Fiu de Imparat si are puterea sa faca tot ceea ce voieste...
La nunta din ceruri , care e așa cum spui dincolo de judecată, nu mai e nevoie de pomelnic pentru ca nuntașii deja au ”hainele”(sufletul) curate; acesta este și sensul pomelnicului, să curețe sufletul pentru nunta Fiului de Împărat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.09.2012, 23:20:51
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Vreau să cred cu hotărâre că din rugăciunea de mai sus nu ai tăiat intenționat chiar tu, dragă Zaharia, mențiunea dintre care cel dintâi sunt eu care lipsește din primul aliniat fiind înlocuit cu puncte(interesant!) și care ar contrazice tot mesajul tău.
Nota zece. De fapt, nota nouă - mai trebuia o subliniere a sintagmei (pe care, ce-i drept, domnul Zaharia n-a omis-o) "ca tâlharul", și atunci devenea evident pentru toată lumea cine este și cum este și, mai ales, cum trebuie să se vadă pe sine, credinciosul care se împărtășește.

Și acum: cel care se împărtășește, trebuie să se vadă pe sine ca fiind "ca tâlharul, cel dintâi dintre păcătoși". Dar dacă același credincios, punând nume în pomelnic, se va apuca să aleagă și să judece ("pe ăla nu-l pun, că e bețiv, pe ălălalt nu-l pun, că nu vine la biserică etc."), nu se dă oare peste cap toată starea duhovnicească în care suntem chemați să-L întâlnim pe Hristos ?!

Cum adică, eu, tâlharul, cel dintâi dintre păcătoși, dar nu l-am pus pe tata la pomelnic, că e bețiv ?!!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.09.2012, 23:25:22
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
La nunta din ceruri , care e așa cum spui dincolo de judecată, nu mai e nevoie de pomelnic pentru ca nuntașii deja au ”hainele”(sufletul) curate; acesta este și sensul pomelnicului, să curețe sufletul pentru nunta Fiului de Împărat.
Asa e. Eu ma exprim mai greu in roamana, pe de o parte, iar pe de alta parte sunt inginer (iar despre ingineri se spune ca au privirea inteligenta dar nu stiu sa se exprime). Ar fi cazul doar sa citesc acest forum ca sa nu creez confuzii.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.09.2012, 23:52:42
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Asa e. Eu ma exprim mai greu in roamana, pe de o parte, iar pe de alta parte sunt inginer (iar despre ingineri se spune ca au privirea inteligenta dar nu stiu sa se exprime). Ar fi cazul doar sa citesc acest forum ca sa nu creez confuzii.
Nu mi-am dat seama că ești inginer și am înțeles ce-ai vrut să spui deși eu nu sunt inginer, deci, care-i problema?

- Pomenește-o, Doamne, pe ing. nutucutu în Împărăția Ta!


P.S. Dacă precum mai sus te exprimi în românește, în ce limbă te exprimi mai bine de-atât?

Last edited by Demetrius; 21.09.2012 at 00:16:36.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.09.2012, 00:11:14
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

- Pomenește-l, Doamne, pe ing. nutucutu în Împărăția Ta!

Corecție: Pomenește-o, Doamne....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.09.2012, 00:14:20
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Vreau să cred cu hotărâre că din rugăciunea de mai sus nu ai tăiat intenționat chiar tu, dragă Zaharia, mențiunea dintre care cel dintâi sunt eu care lipsește din primul aliniat fiind înlocuit cu puncte(interesant!) și care ar contrazice tot mesajul tău.
Bineînețeles că nu a tăiat "cu intenție", punctele alea de suspensie arată că rugăciunea continuă iar majoritatea dintre noi știm cu ce continuă.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.09.2012, 08:21:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nota zece. De fapt, nota nouă - mai trebuia o subliniere a sintagmei (pe care, ce-i drept, domnul Zaharia n-a omis-o) "ca tâlharul", și atunci devenea evident pentru toată lumea cine este și cum este și, mai ales, cum trebuie să se vadă pe sine, credinciosul care se împărtășește.
Domnu' avocat, din ce pricină te faci (sau poate chiar nu știi?) că nu știi/vezi diferența? Noi vorbim aici de cei care NU VOR să se pocăiască, nu de tâlharul care tocmai ce-și câștigase în ultima secundă mântuirea printr-un singur "iartă-mă!" spus din tot sufletul!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.09.2012, 10:11:23
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Domnu' avocat, din ce pricină te faci (sau poate chiar nu știi?) că nu știi/vezi diferența? Noi vorbim aici de cei care NU VOR să se pocăiască, nu de tâlharul care tocmai ce-și câștigase în ultima secundă mântuirea printr-un singur "iartă-mă!" spus din tot sufletul!
Nu vedem lucrurile
așa cum sunt ele de fapt;
vedem lucrurile așa
cum suntem noi de fapt.

(de la cristiboss http://www.crestinortodox.ro/forum/s...227#post471227 )

Cu alte cuvinte, se pare ca TU nu stii/vezi diferenta, dar pe el il acuzi de ceea ce faci chiar tu.

Nu dicutam aici de cei care NU VOR sa se pocaiasca, ci de ce se pomeneste la pomelnic si ce nu.
In cazul in careDragos da noat 10/9 este contestata postarea unei rugaciuni care voia sa demonstreze(fara sorti de izbanda) ca se pomenesc la pomelnic cei buni, dar se ignora(posibil intentionat) ca rostirea rugaciunii o fac cei rai; de aceea tu intelegi ca cei rai NU VOR...

Last edited by Demetrius; 21.09.2012 at 10:16:42.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.09.2012, 10:18:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Domnule dragă.
Ce nu văd eu e clar.
Ce nu vezi tu, iar e clar, dar nu și pentru tine.
Cu domnu' avocat polemizam pe o temă falsă adusă de dânsul în discuție.
Cât despre cine și cum se pomenește în Biserică, am arătat și eu, și fratele Zaharia și Lucian. Dacă voi nu vreți să înțelegeți e dreptul vostru să rămâneți în rătăcirea voastră catolică. Rugămintea mea e însă să nu smintiți lumea cu învățăturile voastre eretice.
Zinaida a întrebat pe un forum ortodox, a primit niște răspunsuri pertinente din punct de vedere ortodox. Mai departe e vorbă aiurea.
Pace!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 17:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 16:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 22:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 17:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 20:38:22