Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2013, 11:39:24
georgianaa18 georgianaa18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2013
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Unhappy ce crede religia ca trebuie sa fac?

salutare! am sa incep direct cu subiectul: bunica mea a murit acum doua saptamani...am fost anuntati de doctori ca nu are sanse, insa noi speram intr-o minune si se pare ca acesti doctori au preferat sa ne taie noua orice speranta din inima, scotandu-i aparatele pe motiv ca pacientii vin...aparatele sunt putine. e clar ca suntem devastati, cei ce am fost atasati de ea. eu am incercat intr-una sa-mi sustin tatal si m-am lasat pe mine deoparte. acum el e cel ce sufera cel mai mult si are nevoie de sprijin. insa ideea e alta: o visez destul de des pe bunica. eu am dat de pomana la o zi de la inmormantarea ei si am inceput sa o visez. vreau sa o visez, imi doresc lucrul asta, dar stiu ca daca decedatul i se-arata cuiva in vis, trebuie dat de pomana. ce sa fac? ce spune religia ca trebuie facut in cazuri de-astea? daca dau de pomana, nu o voi mai visa, insa eu vreau sa o visez. pana la urma urmei fac cum e corect, deci spuneti-mi, va rog, ce trebuie facut in cazul acesta? multumesc anticipat si sarbatori fericite! Domnul sa va aiba in grija Lui!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2013, 13:02:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Dumnezeu s-oierte si s-o odihneasca pe bunica ta! Din punct de vedere ortodox, exista anumite randuieli care trebuiesc facute oricarei persoane care a decedat. Cu siguranta le poti gasi daca cauti pe internet sau daca vorbesti cu un preot. In primul rand sunt pomenirile (parastasele) la "3 zile" (adic ain ziua inmormantarii), la 9 zile, la 21 (? nu maisunt sigura) la 40 de zile, apoi la 3 si 6 luni si la 1 an, apoi din an in an pana la 7 ani. Acestea sunt slujbe care e bine sa fie facute la biserica, insa din lipsa de timp am vazut ca se mai poate chema preotul acasa sau la cimitir.
(acum depinde si cati ani ai, ca daca esti copil, aceste lucruri trebuie sa le faca parintii tai, iar daca nu doresc sau nu cosidera necesar, nu prea poti sa ii influentezi prea mult)
Pe langa acestea este bine sa se dea un pomelnic pt 40 de zile la o manastire, pt ca defunctul sa fie pomenit la sfanta liturghie toate aceste zile (odata cu pomelnicul se dau si 40 de lumanari si o suma de bani, in principiu dupa posibilitatile fiecaruia). deasemeni este bine sa fie tinuta o candela aprinsa in permanent in primele 40 de zile, atat acasa cat si la mormant (de obicei este platit un ingrijitor sa tamaieze si sa aprinda candela in fiecare zi, dar sunt si persoane care merg ele insele la cimitir, zilnic, si fac treaba asta). mai e o traditie in popor care spune ca se da in fiecare dimineata de pomana "micul dejun" la un vecin, vecina, coleg de serviciu, etc, adica ceva de mancare, un sandwich, covrig,si o bautura calda- ceai, cafea, etc, dar e bine ca in zilele de post (miercuri, vineri) sa se imparta mancare de post.
Stiu ca sunt multe si putini reusesc sa le faca pe toate astea, dar, cred ca oricat poti sa faci din toate acestea iti va face foarte bine si tie si sufletului celui adormit. Insa cel mai important lucrui e rugaciunea, sa mergi cat poti de des la biserica, sa aprinzi lumanari, sa dai pomelnic la sfanta liturghie, duminicile si la sarbatorile mari, si mai ales la cele randuite pt adormiti (mosii de vara, iarna, etc). Nu conteaza cat si ce imparti, ci faptul ca ai fost acolo si persoana respectiva e pomenita de preot la sfanta liturghie.
Daca o sa o mai visezi sau nu, asta nu e asa relevant; daca tu iti doresti sa o mai visezi, eu zic ca e foarte bine, nu cred ca e ceva gresit in a pastra amintirea cuiva vie printre noi cat mai multa vreme. Ceea ce se spune ca nu e bine insa este sa-i plangem excesiv, sa le simtim lipsa, asta se spune ca nu ii lasa sa se odihneasca pe cei plecati dintre noi.
Este insa posibil ca aceasta experienta dureroasa pt tine sa aiba urmari bune, daca te va face sa te apropii mai mult de Dumnezeu si sa_L descoperi. Roaga-te sa-ti ajute cu mare mila Lui sa treci cu bine de aceasta incercare, si sa-i dea bunicii tale odihna si tie liniste, impacare si toate cele bune. Doamne ajuta, sarbatori cu bine!

Last edited by fallen; 22.12.2013 at 14:58:51.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2013, 19:57:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Pomelnic la Sfanta Liturghie nu doar pentru primele 40 de zile ci reinnoit pomelnicul la fiecare 40 de zile care au trecut. Daca acum dai pentru bunica ta, dupa cele 40 de zile sa treci si alte nume ale unor persoane decedate din familia ta ex strabunici.
Aparitiile bunicii pot fi si o cerere de ajutor. Sa dai cat de multa milostenie poti si nu te gandi ca nu ai sa o mai visezi. Exista si posibilitatea de a o visa multumindu-ti. Oricum sa fii incredintata ca orice mila cat de mica faci in numele ei, este si pentru ajutorul tau.
Dumnezeu sa o ierte si pe voi sa va intareasca sa ii faceti pomenirile necesare!

Perioadele de pomenire: 3 zile, 9 zile, 40 de zile , 3 luni, 6 luni, 9 luni, 1 an , din an in an pana la 7 ani si dupa cei 7 ani sa nu consideram ca ne-am achitat de orice datorie si sa ii dam uitarii, cat traim, macar o data pe an, sa le facem dupa putere pomenire.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.12.2013, 20:07:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa o ierte, Georgiana, si pe tine sa te intareasca!

Si bunica mea a murit acum trei ani, primul lucru pe care l-am facut cand am aflat, la serviciu, ca a murit, a fost sa merg la prima biserica din drum, iar preotul de acolo mi-a spus ca am sa vad ca bunica mea, daca a fost credincioasa, are sa ma ajute de acolo mai mult decar ar fi facut-o in viata. Si treptat, acest lucru s-a adeverit. Iti pot spune din proprie experienta ca, desi noi nu le mai vedem, ele isi fac simtita prezenta din plin. Doar trupul se desface, dar legaturile sufletesti se pastreaza, iar dragostea care exista intre voi doua ramane si dincolo de mormant. Insa cateva luni bune este foarte posibil sa fii foarte afectata, e normal, odata cu trecerea timpului, durerea ti se va mai alina. Incearca sa te spovedesti si sa te impartasesti in perioada aceasta, sa participi la slujbe, te va alina si iti va da mai multa putere.

Tu pe bunica ta o poti ajuta dand niste liturghii pe 40 de zile la manastiri in care se face zilnic Sfanta Liturghie, apoi pomenind-o fara incetare la aceasta slujba. Rugaciunea zilnica pentru ea e canalul de comunicare dintre voi doua.

Uite aici - acatist pentru adormiti - http://www.dervent.ro/rugaciuni.php?...U_CEI_ADORMITI

http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...iti-72595.html

Sa faci si tot ce spune Fallen mai sus. Oricum, parastase nu se mai fac decat dupa Boboteaza. Sa il imbarbatezi si pe tatal tau.
Multa putere sa va dea Domnul!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.12.2013, 20:16:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E foarte bine sa dai la sapte manastiri cele necesare pentru coliva, faina, ulei si pomelnic pentru 40 de Sfjnte Liturghii. Pentru voi e e foarte important ca ei sa-i fie cat mai bine acolo unde este. Comuniunea cu ea o mentineti prin rugaciune. Nu va doriti sa vi se arate in vis. Lasati asta in grija lui Dumnezeu.

Deznadejdea e de la diavol. Daca o iubiti, si e firesc sa fie asa, puteti sa spuneti cat mai des: ,,Doamne, miluieste-ma pe mine pcatosul/ pacatoasa si pe bunica X. " Aduce multumire sufleteasca, iar necuratul nu se mai bucura ca v-a dus in deznadede!

In fiecare duminica la Sfanta Liturghie sa fie pomenita si sa i se aprinda cel putin o lumanare si sa i se dea ceva de pomana. Asta in afara soroacelor de pomenire. Asta inseamna sa mergeti la biserica la Sfanta Liturghie, sa tineti legatura cu duhovnicul si sa-i cereti si lui ajutorul. Astfel pacea va va cuprinde pe toti: si pe ea, care a plecat, si pe cei ramasi in viata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.12.2013, 23:58:51
georgianaa18 georgianaa18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2013
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

va multumesc din suflet pentru sfaturi! suntem constienti ca ii e mai bine acolo unde este acum, unde e sufletul ei. a fost o femeie tare buna la suflet si am iubit-o foarte mult. imi doresc sa o mai visez pentru ca simt ca e un fel de comunicare intre mine si ea. pentru mine, ca nepoata, a fost destul de greu s-o vad in ultima perioada numai in spital, sa o vad in starea in care era. facuse atac cerebral pe partea dreapta si nu putea vorbi si nu putea misca decat mana stanga si piciorul stang...nemernicii au legat-o de pat si biata de ea suferea....medicii din ziua de azi, efectiv isi bat joc de oameni!! sunt foarte revoltata. ne-am pus intrebarea, la un moment dat, daca cumva s-a aprins lumanare dupa ce s-a stins din viata...ca in halul in care au lasat-o cei de la morga...lasa extraordinar de mult de dorit. doare ingrozitor si tin totul in mine...nu pot spune anumite ganduri si detalii altor oameni doar pentru a nu le crea si lor durere prin ceea ce spun. Dumnezeu sa ne dea putere noua si celor ce trec prin asemenea momente dureroase! o intrebare mai am...de ce se spune ca mortul se schimba la fata, dupa ce i se sapa groapa?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.12.2013, 10:54:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se spun tot felul de prostii..
Ai avea nevoie de catehizare.

Intra intr-o biserica unde se vand carti si intreaba de Catehismul Ortodox.
Poti sa-l gasesti si pe Internet.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.12.2013, 11:01:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Georgiana, referitor la sentimentele de durere si revolta pe care le ai, incearca sa ajungi azi sau maine la spovedanie, o sa iti fie mai bine...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.12.2013, 16:42:28
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Absolut corect si adevarat ! Bun sfatul ,desi putin cam dura intrarea )


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se spun tot felul de prostii..
Ai avea nevoie de catehizare.

Intra intr-o biserica unde se vand carti si intreaba de Catehismul Ortodox.
Poti sa-l gasesti si pe Internet.
Reply With Quote
Răspunde