Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2007, 13:18:04
GeorgianaButan GeorgianaButan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Mesaje: 1
Implicit

Se poate folosi rozariu in credinta ortodoxa?
Daca raspunsul este "da", as dori sa stiu care sunt rugaciunile acestuia si cand anume se rostesc.

Va multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2007, 02:50:28
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgianaButan
Se poate folosi rozariu in credinta ortodoxa?
Daca raspunsul este "da", as dori sa stiu care sunt rugaciunile acestuia si cand anume se rostesc.
Nu este indicat. Folosind rugaciuni catolice, vei fi ispitita sa adopti si invataturi de-ale lor.
Intreaba-ti duhovnicul, desi, din moment ce pui aceasta intrebare, s-ar parea ca nu ai (inca). Insa trebuie, cred ca este inutil sa-ti mai spun de ce. Cand crestinul se marturiseste si se impartaseste, harul lui Dumnezeu ii sta in ajutor, e ferit de rataciri si poate sa progreseze.

Sunt atat de multe rugaciuni ortodoxe, atatea slujbe la biserica, incat nu este nevoie sa cauti in alta parte. Iar rugaciunea "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul (pacatoasa)" poate fi savarsita in orice imprejurare.

Parintele Teofil are o vorba: "daca nu faci asa cum crezi, o sa ajungi sa crezi asa cum faci". Daca vrei sa fii o buna ortodoxa, fa ceea ce fac ceilalti ortodocsi, intre care e bine sa fii si cu ei sa legi prietenii mai apropiate.
Daca azi zici rozariul, maine iti cumperi tablou cu Inima lui Isus, pe urma nu mai tii post, stai de vorba cu vreun preot catolic ingaduitor, care te invata din credinta lor, incepi sa nu mai rezisti la slujbele ortodoxe (dureaza cateva ore si trebuie sa stai in picioare!), si asa incetul cu incetul, daca vrei o cale mai usoara de mantuire (asa ti se va parea), o sa incepi sa fii din ce in ce mai convinsa ca se poate si asa. Bine, toate acestea daca esti un suflet slab. Daca esti tare si asculti de glasul constiintei, nu te vei departa de sfanta ortodoxie, unde Duhul lui Dumnezeu lucreaza cu putere. Dar numai in cei smeriti.

Daca esti ortodoxa (eu asa am inteles), aprofundeaza si traieste credinta in care te-ai nascut. Parintele Galeriu spunea: "Ortodoxiei nu-i lipseste nimic. Trebuie doar sa fie cunoscuta, iubita si traita".
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2007, 20:43:05
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Rozariul.. reprezinta un instrument pentru numaratoarea rugaciunilor! Bun pentru oamenii (deosebiti) care nu stiu de cate rugaciuni are nevoie un om pe zi! Adica daca un om activ are nevoie de 3000 de calorii zilnic.. atunci are nevoie si de 35 de rugaciuni zilnic! (sau poate de 45, sau 150.. sau..).


Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.05.2007, 21:10:42
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgianaButan
Se poate folosi rozariu in credinta ortodoxa?
Daca raspunsul este "da", as dori sa stiu care sunt rugaciunile acestuia si cand anume se rostesc.

Va multumesc anticipat!
Draga Georgiana,

Bine ai venit printre noi! Raspunsul lui Grigorie este foarte frumos si clar. Eu as mai zice ca nu faptul ca numaram cele 10 rugaciuni catre Maica Domnului si apoi zicem Tatal nostru si mai incolo Crezul ne fac sa ne apropiem de Dumnezeu. Apropierea nu implica o cantitate, ci o simtire, o traire, o calitate launtrica. Adica nu tehnica ne pune inaintea lui Dumnezeu, ci dorinta si deschiderea inimii.

Avem atatea rugaciuni minunate, avem rugaciunea inimii, avem slujbele Bisericii, avem Psaltirea, deci chiar nu ducem lipsa. Numai dorinta sa avem sa dialogam cu Dumnezeu. Dar cand vedem cat stam de vorba cu prietenii si cunoscutii si cat de putin cu Dumnezeu, atunci ne dam seama ca nu tehnica ne desparte de El, ci lipsa de adevarata preocupare. Si inca o mica parere: vorbeste cu duhovnicul sa te indrume ce sa te rogi si cum, nu face nimic fara binecuvantare.

Si mai doresc sa-ti spun ceva. Ma bucur din suflet cand vad ca oamenii sunt preocupati sa-I mai vorbeasca lui Dumnezeu, nu numai cand au o suferinta sau o tragedie. Continua, draga Georgiana!

Elena
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.05.2007, 17:25:06
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

ce este Rozariul??
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.05.2007, 17:30:49
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de GeorgianaButan
Se poate folosi rozariu in credinta ortodoxa?
Daca raspunsul este "da", as dori sa stiu care sunt rugaciunile acestuia si cand anume se rostesc.

Va multumesc anticipat!
Draga Georgiana,

Bine ai venit printre noi! Raspunsul lui Grigorie este foarte frumos si clar. Eu as mai zice ca nu faptul ca numaram cele 10 rugaciuni catre Maica Domnului si apoi zicem Tatal nostru si mai incolo Crezul ne fac sa ne apropiem de Dumnezeu. Apropierea nu implica o cantitate, ci o simtire, o traire, o calitate launtrica. Adica nu tehnica ne pune inaintea lui Dumnezeu, ci dorinta si deschiderea inimii.

Avem atatea rugaciuni minunate, avem rugaciunea inimii, avem slujbele Bisericii, avem Psaltirea, deci chiar nu ducem lipsa. Numai dorinta sa avem sa dialogam cu Dumnezeu. Dar cand vedem cat stam de vorba cu prietenii si cunoscutii si cat de putin cu Dumnezeu, atunci ne dam seama ca nu tehnica ne desparte de El, ci lipsa de adevarata preocupare. Si inca o mica parere: vorbeste cu duhovnicul sa te indrume ce sa te rogi si cum, nu face nimic fara binecuvantare.

Si mai doresc sa-ti spun ceva. Ma bucur din suflet cand vad ca oamenii sunt preocupati sa-I mai vorbeasca lui Dumnezeu, nu numai cand au o suferinta sau o tragedie. Continua, draga Georgiana!

Elena
Are dreptate , daca un om face o rugaciune pe luna , nu conteaza cantitatea , ci doar calitatea :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.05.2007, 17:59:06
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinel78
ce este Rozariul??
Rozariul se refera fie la o colectie de rugaciuni adresate Fecioarei Maria (lat. rosarium), fie la un sirag de margele din lemn, os etc (noi le zicem matanii), folosit la a numara numarul rugaciunilor pe care le zici...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2007, 22:37:14
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

multumesc odin
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.05.2007, 22:43:55
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinel78
multumesc odin
npc
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.05.2007, 13:22:41
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

dar noi nu folosim mataniile pentru a ne ajuta la rugaciune??? eu asa credeam
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rozariul incalca cu ceva ortodoxismul? cred_cu_adevarat Generalitati 45 08.11.2017 07:01:26
rozariul monica.miholca Rugaciuni 4 11.09.2009 11:41:40