Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.04.2018, 18:48:03
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Bai Andrei50,tu din 2 fraze ti-ai batut joc de toata istoria logicii...asa ca nu te ingrijora tu de crestini,ca ei Nu cauta sa inteleaga nimic...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.04.2018, 21:13:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Aha. Înseamnă că erezii se predau și la Facultatea de Teologie. Citește puțin în context, Cătălin, uită-te la istoria religiilor și-mi vei da dreptate. Și ortodoxia e considerată cult (chiar dacă în România e majoritară, iar noi - eu, tu și alții - o recunoaștem drept credința adevărată). N-are nici o treabă cu ecumenismul ce spun eu, nu vreau dizolvarea dogmei în ceva amorf, îți spun doar că orice grupare care are ca punct de plecare Biblia se poate numi pe sine creștină (inclusiv aberația iehoviștilor, da).
1. Se numeste cult in vorbirea laica, secularizata. Asa cum Biserica este o instiutie si parohia este un SRL. Dar Biserica Ortodoxa este Biserica lui Hristos, indiferent ce cred altii, nu e un cult intre alte culte. Nu exista decat o singura Biserica.
2. Daca tu te referi doar la termeni, asa cum crestinismul este una din religii, atunci nu are legatura cu ecumensimul. Ecumenismul inseamna sa crezi ca si cei din alte culte sunt la fel ca ortodocsii sau putin mai prejos. Exista o singura Biserica, de cand a infiintat-O Iisus si pana azi, niciodata nu a fost biruita. Din Ea s-au desprins grupari care au adoptat erezii, necalcedonienii (miafizitii de azi) la inceput, apoi apusenii (azi se numesc catolici). Biserica a ramas aceeasi, infailibila si sfanta, azi este Biserica Ortodoxa. Ecumenismul (ca dogma) este o erezie, care contine invataturi preluate din protestantism.
3. Nu prea cred ca se preda asa ceva la Facultatea de Teologie, desi sunt pe acolo unii profesori cu viziuni mai ecumeniste. Invatatura ortodoxa se regaseste, condensat, in catehisme, nu in oricine spune cineva. Un catehism mai scurt poate fi citit aici: http://www.credo.ro/catehism.php Parintele Cleopa explica ceea ce am spus si eu: http://www.sinaxa.net/abc/2010/09/pa...apta-credinta/
4. O grupare care are ca punct de plecare Biblia se poate autodenumi crestina sau biserica, nu inseamna ca orice secta este asemanatoare Bisericii Ortodoxe. Si musulmanii cred ca ei sunt credinta adevarata, ce importanta are ce considera ei? Aceasta e o conceptie pur protestanta Biserica trebuie sa fie apostoleasca, adica intemeiata de Apostoli, nu de oameni dupa Biblie. Iisus a lasat Biserica pentru mantuire, nu credinta, cum spun protestantii, credinta exista si inainte de Iisus.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.04.2018, 21:15:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Totusi trebuie sa stie baiatul ca charles fox parham s-a convertit la 13 ani si a inceput deja la 17 ani sa studieze pentru a deveni predicator.Deci tu avand 16,si dupa cum vad esti deja marcat profund de acea experienta,Nu vad de ce vrei sa scapi sau fugi de ea.Lasand toate ironiile la o parte ,sau macar jumate din ele,daca inima ta gaseste pace,intelegere,bucurie si toata sfera asta a emotiilor constructive ,intr un grup,loc sau comunitate,este foarte bine.Sa Nu crezi ca dumnezeu este gelos ca tu fiind nascut in religia ortodoxa,te va judeca ca freventezi alte culte,sau chiar te convertesti la ele.Singurii care au astfel de judecati sun6 oamenii,slava domn8lui,Nu toti.Iar daca vei gasi tu niste ortodoxi mai inflacarati,care iti vor spune ca doar noi si doar aici si restul eretici si etc plus trimiteri la sfinti si s cripturi...Oricum ideea este ttebuie sa vedem dincolo de gard...Dumnezeu Nu a facut ziduri intre noi,iar daca totusi noi le am ridicat,si deja ele sunt istorie...Dar daca deschizi ochii Nu exista.
El a intrebat de ortodoxie, nu de filozofii lumesti. Altfel intreba care e cea mai buna religie sau cel mai bun cult crestin. El stie deja adevarul, tu nu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.04.2018, 21:46:08
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

asta e cleopa?!?

edit.am sters,am impresia ca e altcineva.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 25.04.2018 at 22:06:05.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.04.2018, 22:29:11
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Cătălin, repet, foloseam categoriile laice. Dacă te încălzește cu ceva, un preot ortodox mi-a atras atenția că religie e creștinismul, celelalte sunt culte (inclusiv ortodoxia). Degeaba îmi repeți mie lucruri pe care le recunosc în adevărul de credință, nu sunt eu dușmanul, pricepi? Nu subscriu ecumenismul, talmeș-balmeșului de new age etc.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.04.2018, 00:15:42
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Încercați să discutați cu băiatul care a inițiat topicul, nu vă mai ciorovăiți între voi!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare