Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2007, 20:22:09
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

Am si eu niste nelamuriri, va rog din suflet , luminati-ma.

In primul rand : de ce nu ai voie sa saruti icoanele dupa ce te-ai impartasit ?

A doua intrebare : daca termini de sarutat icoanele, de ce nu ai voie sa pleci de acolo prin partea de mijloc din fatza altarului ( acea treapta de pe mijloc ) sau sa o iei prin fatza usii de pe mijloc a altarului ca sa ajungi pe cealalta parte, ci trebuie sa te intorci pe unde ai venit, sa cobori treapta si sa o iei prin fata ca sa ajungi dincolo ? ( iertati-mi incalcirea de cuvinte dar sper ca ati inteles ideea :p )

Si ultima intrebare - care nu e legata de regulile in Bis. dar se refera tot la icoane: e pacat daca am icoane si in alte parti ( in casa , ma refer ) decat estul ? am o icoana ( cea mai mare ) pusa in partea de rasarit, dar am si altele pe alti pereti, sau pe biblioteca. e pacat ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2007, 22:54:24
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina4m
de ce nu ai voie sa saruti icoanele dupa ce te-ai impartasit ?
Eu cred ca pe motiv ca in ziua aceea porti deja icoana pe buzele tale si nu mai ai nevoie sa saruti altele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2007, 23:43:22
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Frumos, spus Cozia. Insa nu cred ca este paca, pentru ca nu este nici un canon sau vreo prescriptie cu privire la acest obicei. Anumite persoane considera ca icoana este un mijloc de a te uni cu Hristos , prin Euharistie deja Hristos este in tine, a patruns cu insusi Trupul si Sangele Sau, insa nu cred ca exclude icoana. As da un exmplu asemanator, nu identic, ptr isihasti mai este utila icoana atunci cand prin rugaciunea inimii au ajuns la vederea luminii dumnezeiesti?, multi teologi spun ca acesti isihasti nu excludeau icoana in timpul rugaciunii inimii. Sf. Teodor Studitul spune ceva asemanator"Intipareste-ti pe Hristos in inima, acolo unde locuieste deja; daca citesti despre El intr-o carte sau Il privesti intr-o icoana, El are sa ilumineze cugetarea ta, ca sa-l cunosti indoit, prin cele doua cai de percepere prin intermediul simturilor. Astfel, tu vei vedea cu ochii ceea ce ai invatat prin cuvat." Cred ca unirea cu Hristos prin Euharistie si prin icoana este o unire indoita si o cunoastre indoita.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.12.2007, 00:26:38
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Cred ca acest obicei vine ca urmare a uneia dintre rugaciunile dinaintea Sfintei Impartasanii care spune "...nici sarutare-Ti voi da ca Iuda, ci ca talharul marturisindu-ma..."
Adica simbolic nu vrei sa fii ca Iuda care dupa ce a luat parte la Cina cea de Taina si practic s-a impartasit, a plecat si l-a vandut pe Mantuitor si i-a dat un sarut ca sa vada cei care urmau sa-L aresteze care este. De aceea se spune ca daca saruti ceva dupa ce te impartasesti, iti este "furata" Sfanta Impartasanie, fiindca prin acel sarut Iuda a renuntat la Hristos.

Si nu este vorba numai de sfintele icoane. Dar nu ai voie sa saruti nici mana preotului, nici pe altcineva sau altceva.Unii spun ca pana ce iei masa, altii toata ziua in care te-ai impartasit.
Nu cred ca e pacat totusi, e doar un obicei, nu se poate sa iti fie luata Sfanta Impartasanie chiar asa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.12.2007, 00:42:54
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina4m

A doua intrebare : daca termini de sarutat icoanele, de ce nu ai voie sa pleci de acolo prin partea de mijloc din fatza altarului ( acea treapta de pe mijloc ) sau sa o iei prin fatza usii de pe mijloc a altarului ca sa ajungi pe cealalta parte, ci trebuie sa te intorci pe unde ai venit, sa cobori treapta si sa o iei prin fata ca sa ajungi dincolo ? ( iertati-mi incalcirea de cuvinte dar sper ca ati inteles ideea :p )
Regula asta se refera in special la femei care nu ar avea voie sa treaca prin fata usilor sfantului altar, decat numai atunci cand se impartasesc.
Pe de alta parte, orice crestin cu bun simt ar face treaba asta, ca sa nu il incurce pe preot. Asta ar fi culmea daca preotul trebuie sa iasa sa cadeze dar un sir de oameni vrea sa treaca prin fata usilor altarului. Si apoi ca sa nu distraga atentia celorlalti care sunt la slujba si care se uita spre sfantul altar bineinteles. In loc sa vada usile imparatesti si pe parinte ei ar vedea oameni perindandu-se incolo incoace la inchinat.

Trebuie sa ai macar o icoana spere rasarit si apoi poti sa ai si unele care nu sunt spre rasarit. Pana la urma Hristos nu este doar la rasarit, este peste tot. Ideea este ca trebuie sa te rogi spre rasarit. Dar pana la urma daca vrei sa spui o rugaciune in gand cand mergi spre scoala sau spre serviciu, asta nu inseamna ca ai sa mergi cu spatele numai ca sa fii cu fata spre rasarit. :D Aici intervine dreapta socoteala. La fel si cu Sfintele Icoane. Daca este loc pe peretele dinspre rasarit, pune-le acolo. Daca nu este, tot pune=le pe un alt perete, doar nu ai sa le ascunzi in sertar ca sa nu le vada nimeni.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2007, 00:49:28
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Si de aseameanea se spune ca daca ai ajuns la biserica dupa s-a inceput Sfanta Liturghie nu te mai duci sa te mai inchini pe la toate icoanele fiidnca ii distragi pe altii. Iti gasesti un loc si te inchini la sfarsit. Mi se pare normal si de bun simt.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2007, 14:27:32
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

multumesc mult pt info. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.01.2008, 22:16:30
euflorin euflorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Si de aseameanea se spune ca daca ai ajuns la biserica dupa s-a inceput Sfanta Liturghie nu te mai duci sa te mai inchini pe la toate icoanele fiidnca ii distragi pe altii. Iti gasesti un loc si te inchini la sfarsit. Mi se pare normal si de bun simt.
Pai asa scrie si in codul bunelor maniere.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2008, 19:09:49
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..sunt f.multe superstitii referitoare la sarutarea altor persoane dupa Sf.Imaprtasanie.important e sa nu scuipi,vomiti sau saruti pe gura pe cineva se intelege de ce,sa nu se piarda din Sfintele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.12.2008, 22:26:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit mila voiesc, iar nu jertfa..

sarutarea icoanelor dupa Sfanta Impartasanie..

motivul cu "sarutarea lui Iuda" nu l'am mai auzit niciodata si mi se pare total lipsit de temei.. tinand cont ca ceea ce primeste sarutarea este tot ceva sfintit.. o icoana, mana unui preot sau un om.. plus ca Dumnezeu vede inima celui care da sarutarea..

unul dintre motivele cat de cat logice pe care le'am auzim este urmatorul.. exista posibilitatea, oricat ar fi aceasta de mica, ca o particica din Sfintele Taine sa ramana pe buzele celui ce s-a impartasit.. si, sarutand icoana, o particica minuscula din Vinul sau Painea primita sa ramana lipita pe icoana.. in acest caz, urmatorul inchinator ar putea lua acea infima particica..

alt motiv este urmatorul.. avand in vedere scara de valori a Ortodoxiei, in care Hristos este ultima treapta cu putinta de atins.. in urma unei priviri simple, intelegem ca odata uniti cu Hristos, toate celelalte trepte se suspenda (pe moment).. avem nevoie de asistent pana ajungem la medic.. odata ajunsi la medic, nu mai ne intoarcem spre asistent..

legat de ordinea importantei, am si o amintire.. eram la Manastirea Turnu.. si vad doi parinti.. merg sa iau binecuvantare si sa caut cazare.. amandoi erau imbracati identic.. iau binecuvantare de la primul si, cand sa iau binecuvantare si de la al doilea, acesta din urma zice.. "daca ai luat binecuvantare de la parintele staret, este de ajuns.." atunci mi'am dat seama ca primul era staretul..

trecerea prin fata Sfintelor Usi..

tin sa precizez ca ceva se intelege gresit aici.. legat de raportul dintre barbat si femeie, in privinta trecerii prin fata Sfintelor Usi.. amandoi au aceeasi prioritate si acelasi acces.. sau au voie amandoi sau nici unul..

parintele Ilie Moldoveanu spune ca "motivul pentru care femeia nu are voie sa intre in Sfantul Altar, este acelasi pentru care nici barbatul nu are voie sa intre.." si anume.. cine oare se poate crede vrednic sa paseasca pe locul sfant in care zilnic se aduce Jertfa Fiului lui Dumnezeu.. in care ingerii stau de fata, in chip nevazut ?! cel care crede ca barbatul are voie sa intre in Sfantul Altar pentru faptul ca este barbat, sa raspunde la intrebarea retorica de mai sus..

in Vechiul Testament, doar Marele Arhiereu intra in Sfanta Sfintelor, si acesta doar o data pe an, ca sa aduca jertfele de trebuinta pentru popor.. si acesta cum intra? legat de picior cu o sfoara, in caz ca ar fi murit acolo, nimeni sa nu intre dupa el, ci sa-l traga afara cu sfoara.. si noi ce facem azi in Sfantul Altar? .. unde este mult mai mult decat in Sfanta Sfintelor din Vechiul Testament..

prin fata Usilor Imparatesti nu trece nimeni, in semn de respect si dragoste de Dumnezeu.. acest privilegiu se lasa doar preotului, ca inger in trup, si celor unici cu Hristos in Sfanta Impartasanie..

icoane pe alt perete decat cel de rasarit..

gandeste'te la un singur lucru.. ai intrat vreodata intr'o chilie ? daca da, inseamna ca deja ti'ai raspuns.. daca nu, iti spun eu.. toti cei patru pereti sunt plini de icoane, de sus pana jos.. pe net se gasesc poze cu chilia Parintelui Cleopa..

spre exemplu.. peretele de rasarit al camerei mele este din ciment.. am dat vreo cateva gauri cu bormasina cu percutie, insa nu era cea mai buna solutie sa fac ciur peretele.. asa ca am umplut peretele de sud, care este din BCA si care nu are nevoie de bormasina cu percutie pentru a fi gaurit..

nu exista loc in care sa nu fie Dumnezeu.. in cer, in pamant, in rai si in iad..

"mila voiesc, iar nu jertfa !" zice Domnul

daca sarutati din greseala o icoana, nu disperati, ci cereti'va iertare ca nu ati fost atenti.. daca vedeti pe cineva sarutand o icoana, dupa Sfanta Impartasanie, taceti.. si lasati pe altul sa'l invete.. sau spuneti'i cu drag..

asemenea si daca trece cineva prin fata Sfintelor Usi.. ganditi'va ca poate e prima zi lui la Biserica.. iubiti'l si nu'l atentionati pe loc.. ci mai tarziu, intre patru ochi..

seara cu pace.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarutarea icoanelor Bunl Biserica Ortodoxa Romana 34 13.05.2012 01:37:12
Sfintirea icoanelor georgeval Generalitati 7 20.05.2011 17:58:46
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 18:06:19
EXMATRICULAREA ICOANELOR DIN SCOLI Iustin44 Generalitati 34 05.03.2008 16:07:43
Pastrarea icoanelor in scoli - MAI FERM MirceaRomania Stiri, actualitati, anunturi 7 22.08.2007 15:18:05