Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.01.2008, 17:42:09
lucyan lucyan is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 30
Implicit

http://www.gardianul.ro/2007/06/02/religie-c22/la_iasi_spovedanie_prin_messenger_si_la_miezul_nop tii-s95605.html
Sunt curios sa aflu parerile voastre in legatura cu spovedania pe internet .

http://www.presaonline.com/stire/la-iasi-spovedanie-prin-messenger-si-la-miezul-noptii,1422.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2008, 06:35:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

asta-i stirea, si din cate vad eu, e cam veche:

La Iasi, spovedanie prin messenger si la miezul noptii

02.06.2007


In Protopopiatul 1 Iasi, credinciosii se pot spovedi on line sau pot primi sfaturi de la preoti la orice ora din zi.
In acest sens, protopopiatul amintit a dezvoltat un program pentru aplicarea acestui proiect in care sunt cuprinse 140 de parohii.

Ortodocsii ieseni vor avea posibilitatea de a se spovedi preotului cu ajutorul internetului. Ei pot accesa pagini de web administrate de Protopopiatul 1 Iasi sau pagini aflate in legatura cu aceasta initiativa la adresele www.resurse-ortodoxe.ro, www.noutati-ortodoxe.ro, www.trinitas.ro, dar in curând spovedaniile se vor putea face direct cu preotii solicitati. „Iesenii, dar si orice crestin ortodox vor avea posibilitatea sa intrebe, sa primeasca raspunsuri la diverse intrebari care le apasa sufletul. Acum se lucreaza la un portal al Protopopiatului 1 si se vor posta stiri din arondismentul nostru si din alte locuri in care au loc actiuni religioase. Preotii vor relata situatia de pe teren si oricine va avea posibilitatea sa adreseze preotilor intrebari, chiar si la miezul noptii, daca este cineva dintre preoti on line. Vom pune la punct si un sistem de spovedanii on line,bazat pe incredere si pe respectul fata de cel de lânga noi. Chiar daca nu vom fi fata in fata cu enoriasii, vom face tot ceea ce trebuie si vor putea primi sfaturi si raspunsuri la problemele lor“, a spus parintele Radu Pavel. El a adaugat ca la nivelul Protopopiatului 1 Iasi sunt 140 de parohii si investitia pentru aplicarea acestui inedit proiect se ridica la 2.000 de euro. Spovedaniile on line vor putea fi accesate cu ajutorul programului Yahoo Messenger, dar si prin intermediul unor programe de chat administrate chiar de administratorii site-ului Protopopiatului 1.

*** parerea mea este ca aceasta initiativa este cam aiurea... a primi raspuns la o intrebare, via internet, este una...pe cand a te spovedi este cu totul altceva, si presupune ca preotul sa fie de fata cu cel care se spovedeste, nu se poate face "online". Ma intreb daca stirea respectiva nu este cumva rauvoitoare, ca sa faca senzatie si sa discrediteze biserica si preotii. Ca eu am trait in Iasi vreo 5 ani si stiu ca moldovenii sunt oameni cumpatati, cu scaun la cap.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.01.2008, 07:24:01
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Eu cred ca stirea asta este facuta de un ziarist, gazetar mai bine zis, care habar nu are despre ce e vorba. A auzit pe undeva ca s-ar putea ca oamenii sa poata vorbi cu un preot online, si a si tras concluzia -- spovedanie. Am mai vazut ztiri din astea scrise de oameni care chiar nu stiu despre ce vorbesc. Cand a cere sfatul este una, si a te spovedi este alta. Nu cred ca Protopopiatul ar da asemenea stire, acolo sunt preoti care totusi, stiu ceva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.01.2008, 12:54:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu exista spovedanie fara intalnirea fata in fata. Se pierde din vedere ca spovedania nu sta doar in enumerarea pacatelor. Asa as putea trimite prin cineva un bilet in care sa precizez caderile. Este important sa le marturisesc, dar trebuie sa le insotesc si de cainta - parere de rau ca le-am savarsit. Si ce este cel mai important - este nevoia de a sti cum sa fac de acum in colo sa nu le mai savarsesc. In rugaciunea de dinaintea spovedaniei se spune: "Ai grija ca de vreme ce ai venit la doctor sa nu te intorci nevindecat..."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2008, 18:29:08
lucyan lucyan is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 30
Implicit

Dar nu v-ati gandit ca poate acesti oameni care nu trec pe la Biserica sa se spovedeasca , dar totusi vorbesc cu un preot exista posibilitatea ca acest preot sa-l convinga pe cel cu care a vorbit sa mearga la Biserica sa se spovedeasca ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.01.2008, 20:53:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cum am zis, sfaturile pe net sunt binevenite... dar spovedania este alta mancare de peste, cum se spune, si nu se poate face online, parerea mea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.01.2008, 21:23:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca nu trec pe la Biserica, cu siguranta nu vor face marturisire pe net. Eu stiu un lucru: ca miere nu gasesc intr-un magazin de lactate, mere in restaurant...si duhovnic pe net. Eu am nevoie sa ma vada si sa-l vad. Sa simt ca ii pot spune ceea ce ma macina, si sa traiesc faptul ca prin cuvintele lui incep sa pun inceput bun in toata alcatuirea mea. Netul nu-mi ofera strangere de mana, ci doar imi arata maini, care nu au purtat niciodata potirul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.01.2008, 17:10:25
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Parerea mea nu va fi ceruta cand va fi judecat preotul respectiv:D Sau da?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.01.2008, 15:01:33
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Daca medicul te poate consulta si trata prin "mess", de ce nu ar face si preotul asta? Cand spun medic ma refer inclusiv la stomatolog, chirurg, neonatolog... Concluziile cred ca vin de la sine. :D
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2008, 17:27:33
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie, drept sa va spun, mi-ar fi teama, ca "ma spovedesc" unuia, care doar se da drept preot, fara sa fie. Si apoi eu dupa spovedanie am fost si impartasita de duhovnicul meu. Cum s-ar putea rezolva acest lucru pe internet?
Dar a cere sfaturi de la un preot pe internet mi se pare un lucru bun. Poate astfel unii vor prinde curaj de a contacta dupa aceea direct un preot.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce parere aveti cadrian79 Preotul 10 04.05.2011 21:36:49
Ce parere aveti de aceasta initiativa lucyan Preotul 21 03.04.2011 22:31:29
aveti vreo parere la "poezia" aceasta? nimicbun Generalitati 2 12.12.2010 18:49:21
Ce parere aveti ? Darkanian Generalitati 7 03.02.2010 23:08:26
Ce parere aveti de aceasta initiativa lucyan Preotul 0 22.01.2008 17:40:21