Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.05.2009, 19:12:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Da-mi voie sa ma citez pe mine si apoi pe tine. Nu mai gasesc mesajul celui care a spus initial ca Psalmul 108 nu este pentru mireni, se vede treaba ca a fost sters.
Din cele spuse de mine, nimic nu trimite la impartirea credinciosilor in calugari si mireni. Iar acel "nu trebuie citit" nu tinteste in nici o potentiala categorie, ci doar in acei credinciosi incepatori, care ar putea gasi in el temei pentru neiubire sau pizma. Am accentuat rostul necitirii lui, iar nu motivele inceputului discutiei din acel topic. Este foarte evident, din intregul pasaj citat.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #102  
Vechi 12.05.2009, 20:07:11
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Din cele spuse de mine, nimic nu trimite la impartirea credinciosilor in calugari si mireni. Iar acel "nu trebuie citit" nu tinteste in nici o potentiala categorie, ci doar in acei credinciosi incepatori, care ar putea gasi in el temei pentru neiubire sau pizma. Am accentuat rostul necitirii lui, iar nu motivele inceputului discutiei din acel topic. Este foarte evident, din intregul pasaj citat.
Tu ai zis aici ca nu exista pasaje din Biblie care sa fie oprite de la citit de catre mireni. Apoi eu ti-am aratat unde ai scris ca exista cel putin un pasaj (Psalmul 108) care nu trebuie citit. Acum spui ca nu trebuie citit de crestinii incepatori, la fel cum zicea si cineva in topicul trecut ca nu trebuie citit de mireni, ca sminteste.

De aici decurge ca Biblia are portiuni care pot sminti daca nu sunt citite avand un "indrumator in duh" sau daca mireanul care citeste nu a ajuns la o anumita intelegere, daca nu este "crestin profesionist". Apropo, nu stiam ca exista crestini incepatori si crestini profesionisti.

Contextul din discutia cealalta nu are schimba cu nimic datele problemei - te-ai contrazis singur.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.05.2009, 21:17:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Te-ai transformat în vânător de greșeli ?

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Tu ai zis aici ca nu exista pasaje din Biblie care sa fie oprite de la citit de catre mireni. Apoi eu ti-am aratat unde ai scris ca exista cel putin un pasaj (Psalmul 108) care nu trebuie citit. Acum spui ca nu trebuie citit de crestinii incepatori, la fel cum zicea si cineva in topicul trecut ca nu trebuie citit de mireni, ca sminteste.

De aici decurge ca Biblia are portiuni care pot sminti daca nu sunt citite avand un "indrumator in duh" sau daca mireanul care citeste nu a ajuns la o anumita intelegere, daca nu este "crestin profesionist". Apropo, nu stiam ca exista crestini incepatori si crestini profesionisti.

Contextul din discutia cealalta nu are schimba cu nimic datele problemei - te-ai contrazis singur.
Nici la degetul mic a lui Dorin nu ajungi. Să întrevăd o preocupare întru pocăință ? Pe departe așa ceva pentru tine. Apropo sra. . . , sau cu te-ai autointitulat, nu mai scoate din context postările altora și în mod special ale lui Dorin. Sper că ai înțeles !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 12.05.2009, 21:40:34
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cred ca abordarea nu trebuie privita din punct de vedere juridic. Pacatul trebuie privit ca boala spirituala.Nu cred ca Dumnezeu poate fi asemanat cu un judecator lumesc care imparte sentinte. Legea morala nu este una inflexibila care nu cunoaste iertarea.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 13.05.2009, 08:20:07
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Tu ai zis aici ca nu exista pasaje din Biblie care sa fie oprite de la citit de catre mireni. Apoi eu ti-am aratat unde ai scris ca exista cel putin un pasaj (Psalmul 108) care nu trebuie citit. Acum spui ca nu trebuie citit de crestinii incepatori, la fel cum zicea si cineva in topicul trecut ca nu trebuie citit de mireni, ca sminteste.

De aici decurge ca Biblia are portiuni care pot sminti daca nu sunt citite avand un "indrumator in duh" sau daca mireanul care citeste nu a ajuns la o anumita intelegere, daca nu este "crestin profesionist". Apropo, nu stiam ca exista crestini incepatori si crestini profesionisti. Contextul din discutia cealalta nu are schimba cu nimic datele problemei - te-ai contrazis singur.
Nu m'am contrazis singur. Daca nu poti intelege diferenta, nu mai incerc sa iti arat asta. Daca mizezi pe faptul unei contraziceri, afla ca daca luam doua pasaje scoase din context, de la orice sfant, afla ca toti se vor autocontrazice. Pana si in Scriptura exista acele locuri mai greu de inteles care par sa nu fie in armonie cu altele, cu toate ca sunt.

Scriptura, Patericul, Filocalia, Vietile Sfintilor, sunt carti ale crestinilor, nu ale calugarilor. In Biserica de Rasarit diferenta dintre calugari si mireni este o rana a carei origine o vad in spiritul scolastic apusean, cu tendinta clara de a imparti si sistematiza toate. Asta spun si voi spune pana la sfarsit. Insa, in acestea exista "locuri cu anevoie de inteles, pe care cei nestiutori le rastalmacesc, ca si pe celelalte scripturi, spre a lor pierzanie" (II Petru 3,16)

De aceea, decat sa pice in ispita unei rele intelegeri, este mai bine ca sa nu citeasca toti acele parti, precum Psalmul 108. Nici calugarul si nici mireanul sa nu citeasca acest psalm, daca nu are un parinte care sa il indrume in intelegerea lui.

Iar existenta crestinului incepator si a celui intelegator este o realitate a carei concretete nu mai are nevoie de nici o intemeiere. Spun doar atat, ca intotdeauna s'a vorbit despre cei care mananca "lapte" si cei care mananca "carne", adica de cei ce nu pot primi inca toate, caci mintea lor nu s'a schimbat (metanoia) spre intelegerea acestora, si de cei care pot intelege cuvantul si nu se smintesc de el.

Cine are urechi de auzit sa auda.
Voi reveni cu pasaje din Sfantul Ioan Gura de Aur, pentru nediferentierea calugarilor de mireni.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #106  
Vechi 13.05.2009, 09:40:19
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nici la degetul mic a lui Dorin nu ajungi. Să întrevăd o preocupare întru pocăință ? Pe departe așa ceva pentru tine. Apropo sra. . . , sau cu te-ai autointitulat, nu mai scoate din context postările altora și în mod special ale lui Dorin. Sper că ai înțeles !
Nu suntem aici sa facem comparatie intre forumisti.
Faptul ca este pe forum si e interesat de credinta este un lucru pozitiv.
Nu stim cum ajunge fiecare la Dumnezeu ,necunoscute sunt caile Lui.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 13.05.2009, 11:28:10
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Referitor la pedeapsa pentru pacatele noastre, eu nu as vedea lucrurile asa. Ci mai degraba as spune ca faptele noastre, bune sau rele, isi vor primi negresit rasplata. In ce moment si in ce fel numai Dumnezeu stie. De asemenea, foarte importanta este alungarea mandriei in cazul faptelor bune si dorinta de pocainta pentru cele rele. Pentru ca El le vede pe toate si poate ierta multe omului care Il iubeste.

offtopic: Oricate raspunsuri ii veti da lui Scrabble, sunt convins ca le va rastalmaci sau scoate din context. Asa este natura lui: crede ca detine adevarul absolut. Si ar fi un bun partener de discutie daca in toate teoriile lui nu ar fi plecat de la o premisa gnostica. Poate il va lumina Dumnezeu mai devreme sau mai tarziu. Pana atunci, sa nu ne deranjeze prea tare ca va incerca sa despice firul in patru si sa arate ca are dreptate.

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #108  
Vechi 13.05.2009, 15:58:58
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Pedepsele pentru pacate sunt aproape in fiecare zi,te impiedici de bordura zici ca din neatentie ,racesti rau sau usor zici ca de la curent,iti rupi o mana zici ca din neatentie dar toate acestea sunt semne si pedepse de la Dumnezeu.Oamenii le iau ca pe lucruri lumesti iar apoi se intreaba,de ce oare eu?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 13.05.2009, 17:58:13
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Durerea ce o vor simti pacatosii nu este pentru pacatele lor, ci pentru lipsa dragostei lor fata de Dumnezeu, oameni si natura.

Celui care mult iubeste, mult i se va ierta. Nu pacatele sau neputintele sunt problema, ci neiubirea, care ne desparte de tot de e bun si frumos. Daca pacatuiesti, insa iti iubesti pana la jertfa semenii, drumul spre rai iti este deschis, de ii vei si iubi pana in sfarsit.

Sa nu vorbim prea mult despre pacate, ci mai mult despre cele pe care suntem datori sa le facem.
Subscriu din nou la cele scrise de Dorin...Nimic din ceea ce am citit nu mi-a dovedit un adevar mai mare ca acesta.Cel putin,asa cred si eu!!!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #110  
Vechi 14.05.2009, 09:49:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Iarasi, este important motivul inimii pentru fuga de pacate. Dragostea sau teama?

Dragostea pentru Cel ce ne iubeste trebuie sa fie aceea care sa ne faca sa savarsim cele care'L bucura si sa ne pazim de cele care'L mahnesc, iar nu teama, ca de ceva superior si cu ravna de a pedepsi.

Sa ne straduim sa traim iubirea lui Dumnezeu, ca din iubire sa facem toate. Iar iubind, multe nu ne vor mai speria, precum spalatul pe cap duminica sau altele asemenea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 08.10.2011 23:10:57
Pedeapsa Lucemferre Generalitati 108 22.04.2011 16:24:56
Pedeapsa cu moartea marinel 07 Intrebari utilizatori 40 22.03.2011 00:45:29
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 21.01.2011 23:14:24
Pedeapsa pentru vrajitorie ! cristiboss56 Vrajitoria 0 17.12.2008 19:55:01