Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 21.01.2010, 01:19:44
MariaMagdalena's Avatar
MariaMagdalena MariaMagdalena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:

Si repet: Sf Ap Pavel spune sa ne rugam neincetat. Atunci, daca e sa luam totul litera cu litera, ar trebui capul acoperit TOT timpul, macar aratand incercarea de rugaciune continua, nu?
in adevar ce spui in legatura cu acoperirea capului. tot in acelasi adevar stau si acoperirea mainilor si picioarelor. dar stii care e problema omului, intotdeauna, cand ceva nu-i iese pt ca "nu poate" (in fapt, n-a voit destul), da vina pe generatie si pe vremurile "altele", cele de dinainte....ideea asta are priza la "necugetatorii adanci" sa le zic asa :P e mult mai confortabil in felu asta pentru constiita...."Doamne, pana mea, nu vezi ca se poarta pantalonii fara fund? ce vina am eu ca m-am nascut acum?!" mda..ideea e ca nu s-au inventat pacate noi intre timp..is aceleasi de cand lumea; singura diferenta ii ca, nu era dezvoltata tehnologia si nu se multiplicau asa repede.
si revenind la oile noastre..."cum sa-mi pun basma pe cap in sec 21?!" foarte simplu e algoritmu si nu include decat 2 pasi: { dragoste fata de Dumnezeu; credinta } . si explicitarea: atunci cand ai aste in inima, n-ai sa vezi niciodata in jurul tau guri clevetitoare, ochi care-or sa rada de felul in care te imbraci, comporti pt ca mai presus de Dragostea ta, nu e nimic! realizezi ca nu te mantuieste lauda si admiratia omului ci, opusele=>vei avea curaj sa porti basma pe cap mereu...
ca sa raspund anticipat, nu, nu-mi acopar constant capul....dar cand ma voi hotara s-o fac, am sa-I cer ajutorul spre intarire.
ma iertati si Dumnezeu sa ne ajute sa-l iubim!
__________________
"Domnul este Întărirea mea și Scăparea mea și Izbăvitorul meu."
Reply With Quote
  #162  
Vechi 21.01.2010, 01:25:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, iar parul scurt la femei are alta semnificatie decat in cehime si el.
Asa ca sa nu amestecam lucrurile.
Vezi, te contrazici: ori trebuie sa luam suta la suta ad literam cuvintele sfantului Pavel, ori nu. Si daca nu, asta nu e valabil numai pentru calugari.
Simpla logica... trebuie sa recunosti.
Da, simpla logica, dar prea simpla totusi.
Ma intreb cum ar fi putut un calugar zavorat sa-si taie pletele?!?
Aduc tot timpul vorba despre calugari, caci ei sunt cei cu viata curata si plina de renuntari, nu noi.
Exista calugari pe Muntele Athos care accepta tot ce li se intampla cu smerenie: nu numai aspectul fizic, pe care nu si-l ingrijesc de nici un fel, ci si bolile, durerile cauzate de cancer, lipsa mancarii, a unui adapost, etc. Ei le suporta fara sa se vaite. Asta este viata de calugar. Si atunci, parul lung nu e decat semn de smerenie.
Dar ce stim noi despre smerenie?!? Mai nimic, sau chiar nimic.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 21.01.2010, 10:23:47
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Dar Anca, eu stiu ca, calugaria nu este calea obisnuita spre care suntem chemati toti, nu? Poate gresesc, dar a fi calugar nu este neaparat idealul vietii crestine, ci doar un fel de a duce o viata crestineasca spre mantuire, nu?
Ca oameni care nu avem de gand sa ne calugarim, nu simtim nici un fel de chemare spre calugarie, de ce ne-am lua ca exemple pe sihastrii zavorati, sau de pe Muntele Athos, sau mai stiu eu ce fel?
Spui ca la manastire a fi neingrijit e semn de smerenie (bun, eu nu sunt de acord cu asta), dar in viata noastra, a celor din afara manastirii, nu este nici pe departe un semn de smerenie. Si atunci care-i legatura?

Si din nou, aici nu vrobeam nici de parul calugarilor, nici de barbati, ci de femei si tinuta lor.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 21.01.2010, 11:21:49
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit canoane proprii- religie proprie !

La prima citire a postarilor ai putea sa te inseli si sa crezi ca ar fi interesante dar staruind in lectura si cautind toate sensurile care se pot desprinde te poti ingrozi de fanteziile ortodoxilor. Am luat cunostiinta astfel ca unii preoti nu obliga la a fi femeia acoperita in biserica si nici a fi in fusta si nici a nu-si tunde parul pt. ca la urma urmei conteaza ce ai in suflet, credinta din inima ta . Dar in mod firesc cred ca acesti parinti nu recomanda nici a posti cu adevarat si nici a face milostenie, si nici nu tin cu scrupulozitate ca sa-ti faci intocmai canonul in fiecare zi si nici sa fi prezent la toate slujbele bisericii si nici sa ajuti biserica dupa puteri s.a.m.d. deoarece , in mod firesc, este suficient sa il ai pe D.zeu in inima ta ! Daca ai ajuns sa crezi asa ceva atunci sa sti frate ca in inima ta de mult nu mai este Hristos si s-a cuibarit altcineva care nu-ti lasa dragostea libera spre nevointa si slujirea lui Hristos. Nu vreau sa discut acum ca aceasta optica este o mare instrainare neoprotestanta(''sola fide"= doar credinta) deoarece ar fi necesar ca interlocutorii sa cunoasca aceste invataturi altminteri am vorbi ca Moise in pustiu, lucru de care oricum nu suntem departe, dar vreau sa amintesc ca acesti frati (adepti dulci , fideli si bucurosi ai acestor ,,pogoraminte")nu numai ca nu cunosc cuvintul Sf. Iacov ruda domnului ci sunt si impotriva lui (din aceleasi motive care i-au tinut in totdeauna sa fie vasnici marturisitori). Acesta spune raspicat : ,,...credinta fara fapte moarta este ca si faptele fara de credinta " Fara a emite o parere laborioasa spun ca , interpretind scurt cuvintele sf. Iacov reiese clar ce credinta au cei care nu fac faptele credintei : moarta . Ei, sigur ca ne supara asta si ne indigneaza si ne tulbura dracii rau intrebind chiar ,,in gura mare" cine esti tu sa spui asta si de unde sti tu ? Pai, simplu, de la voi ...eu ma uit la voi ce ziceti si cum faceti si va spun cum sunteti.
De asemenea , in privinta portului parului la barbati si la femei ca si la mireni si monahi lucrurile sunt clare pt. cei ce voiesc SA FACA,la ceilalti vine ispititorul si le pune tot felul de piedici si le sufla in gindire tot felul de idei dracesti si ii invata sa se importiveasca tot asa cum a facut si tatal omului, Adam ! Traditia bisericeasca consemneaza (ca si la portul hainelor si ca si la tot lucrul necesar de stiut) ca femeia sa nu-si taie parul, deoarece asa este ea lasata de la D.zeu cu par lung. Dar preceptul acesta nu este obligatoriu , este numai pt. cei ce vor sa-i urmeze lui Hristos. Si sa nu uitam , nimeni nu poate sluji la doi stapini !
La barbatii mireni parul se taie . Noi tot vorbim pe aici ba de un parinte contemporan , ba de altul , ba de sfintii parinti dar cei care nu au decit parerile lor si pe acestia nu-i citesc se vad , hat, de departe ...sa nu credeti ca ar ramine un secret ! Parintele Paisie aghioritul in lucrarea ,,Cu durere si dragoste pt. omul contemporan" are un dialog cu un tinar latos pe care il intreaba de ce poarta parul lung . Chiar il intreaba direct :,, esti afiorasit? " Deoarece acesta nu era in starea aceasta i-a recomandat sa se tunda si sa se aranjeze cit de repede . Calugarii poarta plete (parul netuns) ca semn al legaturii lor cu D.zeu , pilda inca de la Samson din VT. Dar in ziua de astazi episcopii dau deslegari monahilor sa se tunda ... nu stiu pt. care considerente . Este clar ca daca ai un ierarh care el insusi se tunde este de asteptat ca sa recomande si calugarilor lui sa faca la fel . Pt. aceleasi motive(?????) pt. care mai ingaduie si o multime de alte lucruri necanonice. Dar de ... este in dreptul episcopului de a lega sau deslega !
Asa ca cei care vor sa fie mai rigurosi respecta traditia bisericii in starile in care se gasesc incercind astfel ca din lucruri mici sa le zideasca pe cele mari.
Altii, care au putere mai multa, sar peste ''inconvenientele" mici si le incearca heirupeste direct pe nevointele mari .
Reply With Quote
  #165  
Vechi 21.01.2010, 11:45:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Bun, am inteles: femeia este lasata de Dumnezeu cu par lung si daca s-il tund nu vor sa il urmeze pe Hristos.
Din cate stiu eu copiii cand se nasc nu se nasc cu par diferit.

Acum, Zaharia, considera asta ca un comentariu din culise si nu te simti dator sa raspunzi. :-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #166  
Vechi 21.01.2010, 13:25:55
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dar Anca, eu stiu ca, calugaria nu este calea obisnuita spre care suntem chemati toti, nu? Poate gresesc, dar a fi calugar nu este neaparat idealul vietii crestine, ci doar un fel de a duce o viata crestineasca spre mantuire, nu?
Ca oameni care nu avem de gand sa ne calugarim, nu simtim nici un fel de chemare spre calugarie, de ce ne-am lua ca exemple pe sihastrii zavorati, sau de pe Muntele Athos, sau mai stiu eu ce fel?
Spui ca la manastire a fi neingrijit e semn de smerenie (bun, eu nu sunt de acord cu asta), dar in viata noastra, a celor din afara manastirii, nu este nici pe departe un semn de smerenie. Si atunci care-i legatura?

Si din nou, aici nu vrobeam nici de parul calugarilor, nici de barbati, ci de femei si tinuta lor.
Si calea spre mantuire este una ingusta.
Avand in vedere ca Sf. Apostol Pavel spune ca ar trebui sa fim asa, adica feciorelnici cu totii, trag concluzia ca si calugaria este pentru toti. "Dar din cauza desfranarii, fiecare sa-si aiba femeia sa, si fiecare femeie, barbatul sau".
Am constatat obiceiul de a se sari peste primul verset: "Cat despre cele ce mi-ati scris, bine este petnru om sa nu se atinga de femeie", facand abstractie de el. Dar daca nu sarim peste acest verset, vom constata vrand-nevrand ca tocmai calugaria este cea, la care suntem chemati cu totii. Ca nu putem, este altceva.
Sa revenim la legatura dintre par si smerenie. Pentru cel aflat in afara manastirii, un par neingrijit este un par spalat, dar necoafat, deci lasat asa cum il are de la Dumnezeu.
Faptul ca tu, sau eu nu suntem de acord cu anumite lucrui, nu inseamna nimic, caci nu noi stabilim normele si parerea noastra are repercusiune doar asupra noastra personal.
In rest, e bine sa tinem cont de firul discutiei, sa vedem ce a afirmat unul si altul; din cand in cand mai exista si explicatii menite sa aduca lumina asupra temei in discutie, dar mai pe ocolite.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 21.01.2010, 13:33:26
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si calea spre mantuire este una ingusta.
Avand in vedere ca Sf. Apostol Pavel spune ca ar trebui sa fim asa, adica feciorelnici cu totii, trag concluzia ca si calugaria este pentru toti. "Dar din cauza desfranarii, fiecare sa-si aiba femeia sa, si fiecare femeie, barbatul sau".
Am constatat obiceiul de a se sari peste primul verset: "Cat despre cele ce mi-ati scris, bine este petnru om sa nu se atinga de femeie", facand abstractie de el. Dar daca nu sarim peste acest verset, vom constata vrand-nevrand ca tocmai calugaria este cea, la care suntem chemati cu totii. Ca nu putem, este altceva.
Sa revenim la legatura dintre par si smerenie. Pentru cel aflat in afara manastirii, un par neingrijit este un par spalat, dar necoafat, deci lasat asa cum il are de la Dumnezeu.
Faptul ca tu, sau eu nu suntem de acord cu anumite lucrui, nu inseamna nimic, caci nu noi stabilim normele si parerea noastra are repercusiune doar asupra noastra personal.
In rest, e bine sa tinem cont de firul discutiei, sa vedem ce a afirmat unul si altul; din cand in cand mai exista si explicatii menite sa aduca lumina asupra temei in discutie, dar mai pe ocolite.
Hmmm...interesant punct de vedere, si totusi...de ce a fost creata femeia pana la urma, si de ce nu era bine sa fie omul singur???
Reply With Quote
  #168  
Vechi 21.01.2010, 13:42:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

P.S. Si de ce ar mai fi dat Dumnezeu porunca sa crestem si sa inmultim pamantul...daca de fapt lucrurile nu trebuiau sa stea asa?
Reply With Quote
  #169  
Vechi 21.01.2010, 13:44:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Primul raspuns ti-l da chiar Dumnezeu in Facerea 2:
18. Si a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine sa fie omul singur; sa-i facem ajutor potrivit pentru el".
Reply With Quote
  #170  
Vechi 21.01.2010, 14:52:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Primul raspuns ti-l da chiar Dumnezeu in Facerea 2:
18. Si a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine sa fie omul singur; sa-i facem ajutor potrivit pentru el".
Ihm...bun, dar a facut barbat si femeie din start...iar dupa cadere cei doi au format un cuplu in adevaratul sens al cuvantului, au inmultit pamantul si l-au stapanit.

Acum ....totusi din cate pot eu gandi, monahismul este doar una dintre cele doua cai spre mantuire, una din cele doua lasate de Dumnezeu pe pamant, dar nu singura!

Femeia se mantuieste si prin nasterea de prunci, deci este clar o alta cale...altfel se spunea sau se indemnau crestinii sa intre in monahism, dar nu exista un asemenea indemn totusi.

Exista in unele femei dorinta de a aduce copii pe lume, si aceste femei nu cred ca se poate spune ca sunt pacatoase, sau ca gresesc ( pentru ca asta se deduce ca ar fi mesajul ascuns al celor care afirma ca monahismul este singura cale spre mantuire!!!)...pentru ca nu e corect, si nici in manastire nu au de ce sa retraga...si nu exista nici o ierarhizare practic intre cele doua cai, pentru ca ambele sunt sfintite si binecuvantate de Dumnezeu.

Parerea mea....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28