Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 22.12.2009, 03:07:24
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunshine133 Vezi mesajul
Draga mea, de ce nu esti atenta la intrebare?
Intrebrea a fost daca divortul se accepta in islam, iar raspunsul meu a fost ca DA, SE ACCEPTA.
Aaaaa, ca li se da sanse, ca se intruneste familia si discuta...bla, bla, bla.
Inca o data deci: divortul se accepta si se si face, in conditiile impuse de Coran.

In plus, pentru informarea ta, eu chiar vorbesc in cunostinta de cauza.
Si am sa iti si spun de ce: am citit Coranul din cap in coada, am discutat si mi-am lamurit intrebarile pe care le-am avut, si inca cu imami arabi cu care am discutat in limba engleza si cu tot respectul care li se cuvine.
In caz ca nu ai citit atenta Coranul, trecerea la islam se face dupa un ATENT SI PROFUND studiu coranic. Si eu am intentionat sa cunosc Coranul in profunzime. Aprofundand aceasta religie am observat cu claritate ca este departe de vibratia mea sufleteasca. De aceea nu m-am mai convertit. Nu pt ca nu l-am inteles, asta ca sa nu iti mai dai tu cu parerea, ca poate habar nu am.
Eu am citit intrebarea si am citit si raspunsul tau care incerca sa arate cat de usor poate divorta un barbat musulman de sotia lui..zice de 3 ori"divortez" si gata casatoria.De aceea am dat un raspuns mai detaliat:)
Am citit Quranul,ba chiar am studiat cultura si civilizatie araba asa ca nu te ingrijora pentru mine.Foarte bine,este departe de vibratia ta sufleteasca,nimeni nu te obliga oricum sa te convertesti oricum...asa ca nu iti inteleg inversunarea..calm down:P
  #252  
Vechi 22.12.2009, 03:13:52
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunshine133 Vezi mesajul
Nimanui nu ii pasa, mie mi-e mila de femeile care isi schimba religia asa, ca zise el, minunatul sot, care de altfel are Jihad-ul ca misiune personala, deci el TREBUIE sa isi convinga nevasta sa se converteasca, altfel pica de fraier in fata comunitatii arabe. Sau nici asta nu stiai??? Ca te nasti intr-o familie de o anumita religie DIN VOIA LUI DUMNEZEU, dar iti schimbi religia cu liberul tau arbitru. Si ghici ! O sa te judece tot Iisus Hristos, ca si pe mine. Doar ca tu o sa raspunzi la niste intrebari in plus, referitoare la cum l-ai corectat tu pe Dumnezeu, ca EL nu a fost destul de destept sa te faca direct muslima.
Greu este sa fii un bun crestin, nu un bun musulman. Ca femeie nici macar cele 5 rugaciuni zilnice nu trebuie sa le faci, daca ai chef e bine si daca nu, tot ok este.

Printre altele, imi poti raspunde la intrebarea pertinenta de altfel, de ce un musulman poate sa se insoare fara probleme cu o crestina, dar un crestin NU are voie sa se casatoreasca cu o muslima?
Asta numai daca nu cumva...din intamplare...revenim la cunoscuta - sau nu - problema a jihad-ului, cu convertirea la Islam.
Imi cer scuze daca am atins subiecte dureroase, ele, subiectele nu sunt create de mine, adevarurile de asemenea nu sunt ale mele.
Adevarul sta intre noi, si...imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu este al islamului.
Daca tot repeti ca vorbesti in cunostinta de cauza,atunci de unde ai scos-o pe asta ca nici cele 5 rugaciuni nu trebuie sa le faci ca femeie?Uite ca trebuie.Femeia este scutita de rugaciune intr-o anumita situatie si atat.
Cineva care a citit Quranul si a studiat atat de mult islamul,ar trebui sa stie asta nu crezi?
  #253  
Vechi 22.12.2009, 03:17:22
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
Stai ca acum mirabela nu ne poate raspunde ,poate ne ajuta acest domn care spune ca a citit coranul.
imi pare rau ca va inselati eu m-am nascut musulmana ca si parinti mei,si va pot raspunde dece o musulmanca nu poate sa se casatoreasca cu un crestin.eu fiind musulmana si casatorinduma cu un crestin normal ca acel om poate nu va dori sa ma rog eu de 5 ori pe zii,m-ar insulta ,deoarece in orice casatorie barbatul are mai multe drepturi el este capul familiei si trebuie sa ne supunem.iar cu americani iti voi raspunde si la aceasta intrebare ,americani au ales tarile arabe deoarece este petrolul ,ce sa caute americanul in romania ce sa ia??ia sa fie si in romania petrol si atunci mai vorbim.si cu acea problema cu convertirea crestina-musulman nu este obligatoriu !!!numai daca femeia crestina doreste nimeni nu o forteaza,de multe ori se intimpla ca un convertit sa respecte mai mult coranul ca cel musulman.sa stiti ca pot vorbi civilizat , respecta-ma si vei fii respectat,nu ca aceasta femeie MIRABELA care imi spune ce caut pe acest foru,dar ce cauta aceste intrebari despre islam pe un forum de ortodoxi?ati spus ca ati fost plecat in mai multe tari arabe ati fost huiduit dar va rog sincer raspundeti.am observat ca ati scris ca in tarile musulmane nu exista biserici ,aici va contrazic in turcia nu exista?scuzati dar noi nu mergem la moschee dupa pomana!!!cum se intimpla la biserici si la imormintari de crestini ca vin oameni si bea si maninca pina se satura si mai cer si pentru acasa,la musulmani cind cineva decedeaza vecini ,neamurile duc cele necesare .la biserica va spun eu ce se intimpla pina incepe slujba se birfeste;UITE DRAGA CUM ESTE AIA IMBRACATA,UITE CE PANTOFI ARE,VAI DA STI TU CA FAMILIA CUTARE SA DESPARTIT si asa mai departe.vreau sa te mai intreb ceva,dece cind intrati in biserica sinteti incaltati?este casa lui dumnezeu si trebuie sa o respectam,la tine acasa tot asa intri incaltat?

Last edited by rozerin; 22.12.2009 at 03:31:28.
  #254  
Vechi 22.12.2009, 03:24:27
sunshine133 sunshine133 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
pot sa iti pun si eu o intrebare?la crestini nu este permis divortul?daca femeia preacurveste,daca uita ca trebuie sa fie o mama devotata tu nu ai divorta sau stai cu ia incontinuare sa serviti micul dejun,iar in ce privesce ca spui ca crestinele muncesc si noi stam acasa iar gresesti.ce ai vrea sa stai tu acasa si eu sa muncesc ,ca proasta as fii sa te tin,barbatul este capul familiei care trebuie sa intretina familia.poti sa imi confirmi ca barbat ortodoxi nu au amante ?asa mai este si la noi cite un magar.divortul in islam este permis dar trebuie sa aduci argument dece vrei sa lasi acea femeie.
In crestinism doar doua sunt motivele de divort acceptate:
1. Preacurvia
2. Necredinta- daca sotul adica este de alta credinta.
Nici o mama nu uita sa fie devotata, sa stii. Nici mamele crestine si nici cele musulmane.

Preacurvia da dreptul sotului la divort, in crestinism, in timp ce in Islam preacurvia sotului este acceptata, cu pana la 4 femei. Desigur, nu i se permite la liber, trebuie sa se casatoreasca si cu celelalte daca are bani sa faca asta. Daca nu, sansa lui este separarea si abia apoi casatoria a doua.
Necredinta nu impune neaparat divortul, femeii i se da dreptul sa aleaga, sa ramana cu sotul necredincios - ateu sau de alta religie - sau sa il paraseasca. I se cere sa il paraseasca daca si numai daca el ii impune sa renunte la crestinism pentru orice alta religie (pocaita, catolica, budista, etc)
Nu spune nimeni ca femeia musulmana sa isi intretina sotul. De asemenea nu spune nimeni ca femeia crestina trebuie sa isi intretina sotul. Doar ca femeia crestina stie sa fie devotata caminului, sotului, copiilor ei si lui Dumnezeu. Vrei exemple?
Sau accepti numai exemplele negative?
Pot sa te intreb ce fel de femeie a fost mama ta? Poate ca si ea si-a respectat si iubit casa, sotul, copiii si pe Dumnezeu. Poate si tu ai avut oua rosii de Sfintele Pasti si brad impodobit de Craciun. Poate si tu aveai mancare buna si prajituri in casa, macar de aceste mari sarbatori crestine. Deci, luad ca exemplu cel mai cunoscut si apropiat tie, si pe tine te-a iubit o mama care nu a fost neaparat curva, zic eu. Poate ca tatal tau nu a avut amante, sau daca le-a avut nu ti le-a aratat tie.
Curvarii si curvele, betivii si alte scursuri nu le vei intalni niciodata la Biserica duminica, dar nici vinerea la moschee, nici in tara noastra si nici in tara sotului tau.
  #255  
Vechi 22.12.2009, 03:53:34
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

SUNSHINE133,in tarile arabe exista si biserici:)
  #256  
Vechi 22.12.2009, 03:54:37
sunshine133 sunshine133 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
imi pare rau ca va inselati eu m-am nascut musulmana ca si parinti mei,si va pot raspunde dece o musulmanca nu poate sa se casatoreasca cu un crestin.eu fiind musulmana si casatorinduma cu un crestin normal ca acel om poate nu va dori sa ma rog eu de 5 ori pe zii,m-ar insulta ,deoarece in orice casatorie barbatul are mai multe drepturi el este capul familiei si trebuie sa ne supunem.iar cu americani iti voi raspunde si la aceasta intrebare ,americani au ales tarile arabe deoarece este petrolul ,ce sa caute americanul in romania ce sa ia??ia sa fie si in romania petrol si atunci mai vorbim.si cu acea problema cu convertirea crestina-musulman nu este obligatoriu !!!numai daca femeia crestina doreste nimeni nu o forteaza,de multe ori se intimpla ca un convertit sa respecte mai mult coranul ca cel musulman.sa stiti ca pot vorbi civilizat , respecta-ma si vei fii respectat,nu ca aceasta femeie MIRABELA care imi spune ce caut pe acest foru,dar ce cauta aceste intrebari despre islam pe un forum de ortodoxi?ati spus ca ati fost plecat in mai multe tari arabe ati fost huiduit dar va rog sincer raspundeti.
Deci, daca esti nascuta musulmana, Dumnezeu insusi a ales aceasta religie pt tine, tu nascandu-te in familie musulmana. Fata fiind, nici nu ai dreptul sa schimbi asta.

Daca te iubeste, sotul nu are nici un motiv sa te insulte, mai ales ca nici tu nu ai un motiv sa te rogi in prezenta lui, si oricum, ca femeie nu ti se impun cele 5 rugaciuni zilnice. Esti scutita de ele si stii bine asta. Deci, acest motiv, rugaciunea, cade din start.

In primul rand pt ca ai acceptat discutia civilizata iti multumesc si fac urmatoarea precizare: nu sunt barbat, sunt femeie si am 43 de ani. Am lucrat si de asemenea am si vizitat tari arabe, printre care si Emiratele Arabe. Am avut colaborari internationale cu tarile arabe, deci cunosc multe persoane de aceasta religie, am vizitat de asemenea familiile lor.

Nu am fost huiduita in nici una din tarile in care am fost din motiv ca eu am respectat in primul rand religia lor, cunoscand-o. M-am imbracat corect si chiar mi-am cumparat un val din Dubai, ca sa imi protejez capul de caldura. Am fost respectata pt ca nu m-am deosebit de ei decat prin culoare, eu fiind blonda cu ochi albastri.

Asa cum ti-am spus, am stat de vorba cu oameni care au studiat Coranul si de asemenea cu imami. Aceasta religie nu vibreaza cu mine pentru ca este mai violenta decat sunt eu pregatita sa accept. Poate pt ca eu sunt nascuta intr-o familie crestina si am asimilat Legea Iubirii pe care Iisus isi bazeaza Biblia sa.
Nu contest nici macar fanatismul altor religii, sa stii.

Consider ca fiecare om are parte in viata sa numai si numai de ceea ce merita, dupa faptele lui, bune sau rele. De asemenea, fiecare comunitate are ceea ce merita, dupa cum oamenii care o alcatuiesc sunt mai buni si mai iertatori, sau nu. Si, in acelasi spirit, fiecare popor are ceea ce merita dupa cum oamenii care alcatuiesc acel popor sunt mai buni si mai iertatori sau nu.

Nu suntem noi chemati sa judecam DE CE Dumnezeu sau Allah lasa sa se intample ceea ce se intampla. Treaba noastra este sa tragem concluzii si sa ne temem sa facem fapta rea pentru ca Dumnezeu are cu EL PUTEREA de a ne-o raspati.

De ce mor copii, musulmani sau crestini? Pentru ca sunt suflete pure si curate si Dumnezeu ii vrea la EL. Si, de asemenea, moartea lor aduce suferinta parintilor necredinciosi, care ar trebui sa se intoarca catre dreapta credinta si sa accepte voia LUI.

"DOMNUL A DAT, DOMNUL A LUAT, DOMNUL FIE LAUDAT !" spune Iov in vechiul Testament sau Taura, cum il cunosti tu. Este o Carte care precede Coranul. Acolo vei intalni pilda lui Iov, pe care Dumnezeu l-a lasat in cele mai grele suferinte doar ca saii verifice credinta. Dar Iov nu a putut fi clintit din credinta sa in Dumnezeu, oricat de multe rele i s-au abatut pe el si pe casa lui. E o pilda tare frumoasa, o sa o gasesti daca o sa o cauti, nu stiu acum sa iti spun in engleza cum ii spune capitolului, dar ma pot interesa.
  #257  
Vechi 22.12.2009, 03:56:53
sunshine133 sunshine133 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
SUNSHINE133,in tarile arabe exista si biserici:)
Stiu, laialy, pentru ca am vizitat cateva tari arabe. Doar ca nu in toate tarile arabe, crestinilor le sunt respectate dreprurile, asa ca la noi. Vezi Arabia Saudita, Kuweit, Oman, Qatar, si...nu mai vorbim de Irak, ca nu are rost.
  #258  
Vechi 22.12.2009, 04:04:59
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunshine133 Vezi mesajul
Daca te iubeste, sotul nu are nici un motiv sa te insulte, mai ales ca nici tu nu ai un motiv sa te rogi in prezenta lui, si oricum, ca femeie nu ti se impun cele 5 rugaciuni zilnice. Esti scutita de ele si stii bine asta. Deci, acest motiv, rugaciunea, cade din start.
Inca nu inteleg de unde ai aflat tu ca femeia e scutita de rugaciuni ca vad ca tot spui asta:-??
  #259  
Vechi 22.12.2009, 05:41:45
sunshine133 sunshine133 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
imi pare rau ca va inselati eu m-am nascut musulmana ca si parinti mei,si va pot raspunde dece o musulmanca nu poate sa se casatoreasca cu un crestin.eu fiind musulmana si casatorinduma cu un crestin normal ca acel om poate nu va dori sa ma rog eu de 5 ori pe zii,m-ar insulta ,deoarece in orice casatorie barbatul are mai multe drepturi el este capul familiei si trebuie sa ne supunem.iar cu americani iti voi raspunde si la aceasta intrebare ,americani au ales tarile arabe deoarece este petrolul ,ce sa caute americanul in romania ce sa ia??ia sa fie si in romania petrol si atunci mai vorbim.si cu acea problema cu convertirea crestina-musulman nu este obligatoriu !!!numai daca femeia crestina doreste nimeni nu o forteaza,de multe ori se intimpla ca un convertit sa respecte mai mult coranul ca cel musulman.sa stiti ca pot vorbi civilizat , respecta-ma si vei fii respectat,nu ca aceasta femeie MIRABELA care imi spune ce caut pe acest foru,dar ce cauta aceste intrebari despre islam pe un forum de ortodoxi?ati spus ca ati fost plecat in mai multe tari arabe ati fost huiduit dar va rog sincer raspundeti.am observat ca ati scris ca in tarile musulmane nu exista biserici ,aici va contrazic in turcia nu exista?scuzati dar noi nu mergem la moschee dupa pomana!!!cum se intimpla la biserici si la imormintari de crestini ca vin oameni si bea si maninca pina se satura si mai cer si pentru acasa,la musulmani cind cineva decedeaza vecini ,neamurile duc cele necesare .la biserica va spun eu ce se intimpla pina incepe slujba se birfeste;UITE DRAGA CUM ESTE AIA IMBRACATA,UITE CE PANTOFI ARE,VAI DA STI TU CA FAMILIA CUTARE SA DESPARTIT si asa mai departe.vreau sa te mai intreb ceva,dece cind intrati in biserica sinteti incaltati?este casa lui dumnezeu si trebuie sa o respectam,la tine acasa tot asa intri incaltat?
Imi cer scuze ca ai inteles gresit: eu nu am afirmat ca mergi la moschee dupa pomana si nici nu am comentat in legatura cu traditiile de inmormantare ale nici unui cult religios, crestin sau musulman.
Doar ca mai devreme tu faceai un comentariu ca noi crestinii nu va ajutam pe voi musulmanii, ca vai de mine ce rai mai suntem noi ! Motiv pt care eu te-am intrebat, de bun simt de altfel, ca, daca noi suntem atata de rai de ce asteptati pomana noastra? Sau ajutorul, ma rog. Dar, draga mea, care urmaresti stirile si care stii presupun in ce saracie se zbat musulmanii din Afganistan, Pakistan, Irak, etc, VOI, CEI BUNI, VOI MUSULMANII, de ce nu ii ajutati voi? De ce va puneti problema ca ar trebui sa va ajutam noi? Nu ar trebui sa facem noi nimic pt ca nu e problema noastra si o ignoram, asta e tot. Dar daca ai pus problema asa, inseamna ca tu ca musulmana simti ca problema iti sau va apartine, deci, nu o impartasiti cu noi, rezolvati-o voi si gata.

Poate ca ai fost tu deseori la biserica crestina si de acolo stii si ritualul de inmormantare crestin si si faptul ca in biserica se barfeste. Ca daca nu stii tu, ci doar ai auzit asta, inseamna ca tu canti ca lautarul dupa ureche.
Si nu ar trebui sa ma ataci cu aceste exemple, pot sa iti spun cu certitudine ca in Turcia bisericile au fost luate si facute moschei. Si daca nu crezi, citeste putina istorie sau, daca ajungi in Istambul, e suficient sa vizitezi partea otomana a capitalei turcesti, ai acolo exemple clare, plus ghizii care iti vor raspunde la aceste intrebari, in engleza.
Si da, stiu ca Profetul nu a acceptat sa se roage in biserica crestina, ci afara, langa biserica, tocmai ca sa nu creeze un precedent si musulmanii sa cucereasca prin puterea sabiei bisericile crestine.
Turcia este un prost exemplu, mai ales ca turcii nu sunt recunoscuti ca musulmani de catre arabii musulmani, ei nerespectand mai nimic din Coran, incepand cu rugaciunea si terminand cu Ramadanul, trecand prin toate celelalte reguli. Nemaivorbind de faptul ca se casatoresc cu femei numai pt procreare si urmasi, ei iubindu-se intre ei, baietii. Uite ca si asta stiu, si o stiu de la ei. Asa cum ti-am spus, cunosc problema din interiorul ei...
Mi-am amintit acuma ca ai scris undeva ca musulmanii se inteleg minunat cu sotiile in vreme ce crestinii isi bat nevestele????/
Sper ca gresesc eu, ca daca intr-adevar ai afirmat asta, iti caut versetele din Coran si ti le postez aici, pt studiu, ca sa stii cui i s-a dat dreptul sa loveasca femeile pentru nescultare, sau ce e cu cele 50 de lovituri de bici.
Cauta pe youtube si ai sa vezi ce inseamna fata adevarata a islamului in Pakistan si Arabia Saudita, si mai povestim.
Eu doar sper ca tu ai avut o copilarie frumoasa si nu a trebuit sa asisti la asa ceva, la ceea ce societatea noastra imperfecta o numeste violenta in familie, probabil de asta si aperi cu atata inversunare islamul.
E ok, tu oricum traiesti in Legea asta si nici sa vrei nu o poti schimba. In multe situatii, tu ca femeie musulmana nici nu ai dreptul la liberul arbitru, si iti va fi si mai greu dupa casatorie. Daca esti bine indoctrinata, ai sa accepti ca te matuiesti daca si numai daca sotul tau e multumit de tine, spre deosebire de mine de exemplu, pe care ma va mantui Iisus.
P.S.
Marturisesc ca am facut o cunfuzie: nici una dintre femeile musulmane pe care le-am cunoscut eu, araboaice, turcoaice, sudaneze, tunisiene, etc. NU FACEAU nici macar o rugaciune din cele 5 zilnice, nici acasa si nici la moscheie, spunandu-mi ca ele fac asa ceva numai daca le cere sotul, altfel nu trebuie. Am luat aceasta afirmatie de buna, dar datorita tie am si verificat-o in noaptea asta. Tu aveai dreptate, nu ar fi ele scutite, doar ca se prefera pt ele rugaciunea de acasa.
  #260  
Vechi 22.12.2009, 05:56:51
sunshine133 sunshine133 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Mesaje: 11
Lightbulb am uitat ceva

Apropos de intratul incaltat in biserica, sau la mine acasa.
Daca vine cineva in vizita, Codul Bunelor Maniere - deci nu moftul meu personal - spune ca acesta sa nu se descalte, situatia fiind preferabila putorii care s-ar lasa in camera in cazul in care persoana vine de la drum mai lung sau de la serviciu, etc.
Si, sa ma scuzi, dar noi toti, toata familia mea purtam papuci de casa, de asemenea neinventati de mine, ei exista in comert iar noi ii purtam...ei bine, DA, in casa.
Si, daca nu te superi, in casa mea cu adevarat nu se descalta nici unul din musafirii mei.
Vorbind despre biserica, si respectand conditiile de clima europeana, Dumnezeu ne-a cerut alte lucruri noua crestinilor, deosebite de regulile musulmane.
Singura noastra regula in biserica este ca femeile sa fie decent imbracate, cu capul acoperit si sa stea in stanga altarului, la rugaciune, in timp ca barbatii sa aiba capul descoperit si sa stea la dreapta altarului.
Iisus Hristos, cand a intrat in Templul Tatalui Sau, nu si-a lasat incaltamintea afara, deci noi, cei care ii urmam pe Calea Luminii nu avem nici un motiv sa facem altfel.
El, Iisus a spus :"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine !"
Acestea fiind spuse, nu vad nicaieri ideea sa ma descalt eu la biserica si altul, in spatele meu la inchinaciune sa imi miroase talpile. Sau sa le miros eu pe ale cuiva din fata mea.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19