Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.03.2010, 19:38:25
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu am problema asta de multe ori...cred ca trebuie sa te analizezi bine pe tine si sa iti dai seama cat din ceea ce simti e dezamagire sincera si cat e orgoliul ranit...adica cel putin in cazul meu de cele mai multe ori sunt amandoua....apoi trebuie sa te lepezi pe cat posibil de partea din sentiment care reprezinta orgoliul ranit si sa le spui cu toata smerenia de care esti in stare ca te-au dezamagit ca sa le dai sansa sa se indrepte....dar e greu...adica mi s-a intamplat sa imi pun in gand sa le atrag atentia cu durere si smerenie si pe masura ce vorbeam sa simt cum se strecoara in glas si in ceea ce spun si reprosul mandriei vatamate....oricum...in afara de anumite cazuri cand oamenii sunt prea incrancenati incat stii ca daca vorbesti cu ei mai mult rau poate iesi decat bine, in afara de aceste cazuri nu cred ca trebuie sa lasi lucrurile asa
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.03.2010, 14:43:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

As incerca sa imi recapat increderea... si spun asta pentru ca eu sunt intr-o situatie inversa, am ranit pe cineva fara sa gandesc ca acel lucru il va durea foarte mult si va fi cauza indepartarii de mine... Acum doare mai mult ca oricand si am tot incercat sa ii recastig increderea dar nu am reusit si as intreba ce as putea sa fac pentru a fi ce am fost candva? Nu am tacut cand trebuia!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.03.2010, 14:52:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
As incerca sa imi recapat increderea... si spun asta pentru ca eu sunt intr-o situatie inversa, am ranit pe cineva fara sa gandesc ca acel lucru il va durea foarte mult si va fi cauza indepartarii de mine... Acum doare mai mult ca oricand si am tot incercat sa ii recastig increderea dar nu am reusit si as intreba ce as putea sa fac pentru a fi ce am fost candva? Nu am tacut cand trebuia!
Cunosc senzatia! Trebuie rabdare si timp.... roaga-te sa ii inmoaie inima persoanei respective si asteapta... E incredibil, adesea tacerea valoreaza mai mult decat o mie de cuvinte.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.03.2010, 14:55:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cunosc senzatia! Trebuie rabdare si timp.... roaga-te sa ii inmoaie inima persoanei respective si asteapta... E incredibil, adesea tacerea valoreaza mai mult decat o mie de cuvinte.

Multumesc, glykys, mereu ma incurajezi! Sper sa pot tace si sa nu fi pierdut totul!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.03.2010, 15:45:38
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Greu de spus, dar eu, as incerca sa clarific lucrurile in mod decent, echilibrat, fara resentimente si data viitoare sa fiu mai atenta in fata cui imi deschid sufletul; dar, pentru ca nimic nu este intamplator in viata noastra, as incerca sa caut cauza in mine, in purtarile si vorbele mele, pentru ca sa aflu si sa vad ceea ce nu am putut mai inainte.
Este trist, este dureros, dar in momentul clarificarii, totul apartine deja trecututlui, pentru ca, invatand sa iertam si sa iubim neconditionat, invatam de fapt sa depasim noi insine greutatile vietii noastre.
Doamne, ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Daca faci psihologie iti pierzi sufletu" timeea89 Generalitati 14 29.01.2013 14:23:25
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 19.02.2011 23:30:09
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 14.02.2011 23:42:05
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 16:30:23