Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.05.2009, 19:06:26
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit Ajutati-ma va rog

Va rog sa imi spuneti ce sa fac pentru ca eu nu mai stiu. Prietenul meu nu este credincios deloc si nu stiu cum sa fac sa fie. El este botezat ortodox si cand era mic nu era duminica in care sa nu mearga la biserica. Nu stiu ce s-a intamplat, dar deodata a inceput sa nu mai mearga si sa inceapa sa isi bata joc de cele sfinte. Va rog spuneti-mi ce sa fac. Eu nu am de gand sa ma casatoresc cu el pentru ca eu plec la facultate in Cluj si el ramane in Suceava si o sa ne despartim, dar este pentru prima data cand vreau sa ajut pe cinea sa se intoarca acolo unde e bine. Noi suntem impreuna de 6 luni si mai sunt cateva luni si plec. Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2009, 20:12:55
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rotblume Vezi mesajul
Va rog sa imi spuneti ce sa fac pentru ca eu nu mai stiu. Prietenul meu nu este credincios deloc si nu stiu cum sa fac sa fie. El este botezat ortodox si cand era mic nu era duminica in care sa nu mearga la biserica. Nu stiu ce s-a intamplat, dar deodata a inceput sa nu mai mearga si sa inceapa sa isi bata joc de cele sfinte. Va rog spuneti-mi ce sa fac. Eu nu am de gand sa ma casatoresc cu el pentru ca eu plec la facultate in Cluj si el ramane in Suceava si o sa ne despartim, dar este pentru prima data cand vreau sa ajut pe cinea sa se intoarca acolo unde e bine. Noi suntem impreuna de 6 luni si mai sunt cateva luni si plec. Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.
Roaga-te pentru el si vorbeste cu un duhovnic. Daca nu este credincios nu prea cred ca e bine sa te casatoresti cu el, iti va fi o povara pe calea manturii in loc sa iti fie un sprijin.

Bogdan.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.05.2009, 20:54:58
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Poate ar trebui sa aflii ce ii determina, sau ce i-a determinat, aceasta raceala fata de religiozitate si acolo sa lucrezi. Mai intai aflii diagnosticul si mai apoi tratezi boala.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.05.2009, 21:08:18
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb incercari, incercari

Va rog sa imi spuneti ce sa fac pentru ca eu nu mai stiu. Prietenul meu nu este credincios deloc si nu stiu cum sa fac sa fie. El este botezat ortodox si cand era mic nu era duminica in care sa nu mearga la biserica. Nu stiu ce s-a intamplat, dar deodata a inceput sa nu mai mearga si sa inceapa sa isi bata joc de cele sfinte. Va rog spuneti-mi ce sa fac. Eu nu am de gand sa ma casatoresc cu el pentru ca eu plec la facultate in Cluj si el ramane in Suceava si o sa ne despartim, dar este pentru prima data cand vreau sa ajut pe cinea sa se intoarca acolo unde e bine. Noi suntem impreuna de 6 luni si mai sunt cateva luni si plec. Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.05.2009, 21:13:51
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb incercari, incercari

Va rog sa imi spuneti ce sa fac pentru ca eu nu mai stiu. Prietenul meu nu este credincios deloc si nu stiu cum sa fac sa fie. El este botezat ortodox si cand era mic nu era duminica in care sa nu mearga la biserica. Nu stiu ce s-a intamplat, dar deodata a inceput sa nu mai mearga si sa inceapa sa isi bata joc de cele sfinte. Va rog spuneti-mi ce sa fac. Eu nu am de gand sa ma casatoresc cu el pentru ca eu plec la facultate in Cluj si el ramane in Suceava si o sa ne despartim, dar este pentru prima data cand vreau sa ajut pe cinea sa se intoarca acolo unde e bine. Noi suntem impreuna de 6 luni si mai sunt cateva luni si plec. Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.

Draga mea,
In astfel de situatii cel mai bine este sa ne rugam pentru semenii nostri aflati in ratacire. Orice cuvant pare sterp pentru o inima impietrita. In taina, sa ne rugam, sa-l trecem in pomelnicele noastre si Domnul il va lumina... Dar rabdare.
Un parinte mi-a raspuns odata astfel in momentul in care il intrebasem ce sa fac cand astept prea mult si-mi pierd rabdarea: "O, fata mea, e simplu! Indelunga rabdare te va ajuta si te va intari si mai mult!" ... Si astazi ma intaresc cuvintele acestea...
Scrie-ne numele prietenului tau, al nostru deopotriva, si cu totii ne vom ruga sa vada lumina.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.05.2009, 21:31:43
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

eu nu am de gand sa ma casatoresc cu el pentru ca am de urmat o facultate si sa-mi fac un viitor, cu toate ca el este un baiat bun si mi-ar place sa-mi fie sot. e pentru prima oara cand simt nevoia sa fac ceva pentru cineva si nu stiu cum sa fac mai bine.
multumesc pentru sfaturi
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.05.2009, 03:01:31
andrei91 andrei91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2008
Mesaje: 17
Implicit

deci in acest caz "putera" propriului exemplu nu cred ca va merge deoarece tu vei pleca la facultate in Cluj, dar asa cum spuneai mai sus el(prietenul tau) era "aproape" de Biserica insa ceva la departat de dansa. Cum el cunoaste unele invataturi parerea mea este ca ar trebuie sa vorbesti cu el, sa ii spui de ispitele pe care le intalneste un om in toata viata lui care au ca scop departarea acestuia de Dumnezeu. Vorbeste cu el spunandui sa nu deznadajduiasca ci sa nadajduiasca la Dumnezeu pentru a nu se bucura vrajmasul.Aceasta perioada este o incercare pentru el care are rolul de a separa un adevarat crestin de restul oamenilor.Nu il lasa pe el sa se multumeasca doar cu "bucuriile" acestei lumi si sa traiasaca o viata monotona ci intarestei credinta prin cuvinte blande si intelepte.Daca niciuna din incercarile tale nu vor da roade nu uita ca Dumnezeu lea randuit pe toate si sigur El are un "plan" cu prietenul tau.

Toate cele bune tie si prietenului tau
Dumnezeu sa va intareasca in dreapta credinta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.05.2009, 11:27:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ar trebui sa stai de vorba cu el sa vezi ce i-a determinat schimbarea de atitudine.

Pe undeva are el niste argumente dar sigur nu sunt intemeiate. Insa ca sa ii poti raspunde la toate trebuie sa fii si tu tare in credinta, si cu inima dar si cu mintea.

Din pacate cred ca nu e singurul asa.
La noi crestinismul se transmite de multe ori printr-un soi de exemplu-imitatie, nu in paralel cu invatatura de credinta, pe care si parintii o cunosc din pacate foarte putini.
Copii sunt dusi la biserica dar nu incurajati, stimulati sa citeasca, sa-si cunoasca credinta si bazele ei.

Si din cauza asta copiii nu rezista provocarilor lumii moderne si mai tarziu se smintesc dintr-o pricina sau alta.
Sa-i aduci inapoi pe calea cea buna, ba chiar la un nivel superior nu este usor dar nici imposibil.

De luat aminte si pentru tine atunci cand ai sa-ti cresti copiii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2009, 12:07:25
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rotblume Vezi mesajul
eu nu am de gand sa ma casatoresc cu el pentru ca am de urmat o facultate si sa-mi fac un viitor, cu toate ca el este un baiat bun si mi-ar place sa-mi fie sot. e pentru prima oara cand simt nevoia sa fac ceva pentru cineva si nu stiu cum sa fac mai bine.
multumesc pentru sfaturi
Mie imi este clar ca pe acest om nu il iubesti cu adevarat,ci mai curand ii porti o prietenie,motiv pentru care ai vrea tu sa il intorci la cele sfinte,dupa cum spui.
Daca isi bate joc de acestea,probabil o face prin prisma inconstientei si a teribilismului varstei.
Poti incerca sa discuti cu el,dar nu stiu ce sorti de izbanda vei avea.Depinde mult de deschiderea sufleteasca si de inteligenta lui,deasemenea,conteaza mult si in ce mod vei pune problema.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.05.2009, 20:17:32
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

e destul de ciudat sa spun ca e un teribilism al varstei pentru ca el are de ani si intr-adevar, isi bate joc de cele sfinte, dar de fata cu mine a incetat pentru ca stie ca ma deranjeaza. nu stiu ce sa fac in legatura cu el
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 12:00:04
va rog ajutati-ma florentina_bl Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 16:39:30
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 21:26:40
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 19:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 30.03.2008 23:25:17