Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.01.2010, 15:36:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit off topic

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dap, ai inteles gresit. :) Poate mai tarziu in viata.
Ma simt destul de baba sa dau sfaturi.
Cand m-am angajat prima data (in timpul facultatii) directoarea m-a luat o parte si mi-a dat o lectie f buna.
Mi-a spus ca niciodata sa nu spun "nu ai inteles" sau "ai inteles gresit".
Ci sa spun: "nu m-am facut inteleasa", "poate nu m-am exprimat clar".. Impactul asupra celorlalti este cu totul altul.. le arati respect.

Dar poate mai tarziu in viata :).
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.01.2010, 15:37:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Exista o predica pe acesta tema, deci nu e scos din context. Evident ca e vorba de moartea sufleteasca, caci cu cea trupeasca suntem cu totii datori.
Da, dar s-a inteles altceva. In fine, sa trecem, nu conteaza. :)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.01.2010, 15:40:49
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ma simt destul de baba sa dau sfaturi.
Cand m-am angajat prima data (in timpul facultatii) directoarea m-a luat o parte si mi-a dat o lectie f buna.
Mi-a spus ca niciodata sa nu spun "nu ai inteles" sau "ai inteles gresit".
Ci sa spun: "nu m-am facut inteleasa", "poate nu m-am exprimat clar".. Impactul asupra celorlalti este cu totul altul.. le arati respect.

Dar poate mai tarziu in viata :).
?? Ai dreptate, dar eu doar am confirmat ceea ce Anca a spus ea insasi, ca a inteles gresit... N-am vrut sa arat lipsa de respect, daca s-a inteles astfel. M-am facut gresit inteleasa. :)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.01.2010, 16:03:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sper sa nu fiu chiar off-topic, dar pe mine "ma zapaceste" - ca sa folosesc replica draguta a lui anna21 - cand vad ca cineva poate argumenta si pro si contra aceeasi idee, chiar in acelasi context, daca nu chiar in aceeasi fraza. Imi aminteste de dubla argumentare de genul: "E bine, pentru ca nu e bine". Ori e bine, ori nu e bine. Ambele variante nu pot fi valabile concomitent.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.01.2010, 16:04:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
?? Ai dreptate, dar eu doar am confirmat ceea ce Anca a spus ea insasi, ca a inteles gresit... N-am vrut sa arat lipsa de respect, daca s-a inteles astfel. M-am facut gresit inteleasa. :)
Dar eu intelesesem bine, Noesis... In general inteleg ceea ce scriu.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.01.2010, 16:59:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar eu intelesesem bine, Noesis... In general inteleg ceea ce scriu.
Da, dar mai important e sa inteleaga ceilalti. :)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.01.2010, 18:15:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
La botez noi primim Duh Sfant si niciodata omul nu va mai fi atat de curat ca la botez. Cum sa fie doar o formalitate, o superstitie fara rod?!? ".
Te contrazici cu Hristos
El chiar ne-a si indemnat sa fim ca ei pentru a ne asigura INTRAREA in Imparatie. Nu inteleg de ce nasii si parintii au vre-o legatura cu Botezul unui copil practic absent , inconstient de ce i se aplica?..ce , oare ei se boteaza? sau o alta fiinta umana care habar nu are ce i se intimpla. Parintii pot fara nici o problema sa educe copiii in spirit crestin. Mie mi se pare citeodata ca acest botez este mai mult o spalare pe miini de responsabilitatea educatiei minutioase a copilului si PREGATIREA LUI PENTRU ACEST PAS.

Voi spuneti ca copilul este astfel pecetluit/ocrotit. Cum oare, ma intreb, daca EL NU A ALES sa faca acest pas ci I s-a impus!...si culmea este ca nici nu stie ca i s-a impus..practic este absent, cum oare se interiorizeaza acest lucru daca nu exista constienta?

Alt aspect fortat este impartasirea bebelusilor, alt act inconstient. Cind nu stii ce ti se baga in gura, cum poti fi evalvios si interiorizat de acest act, induhovnicit si vindecat prin Singele si Trupul Mintuitorului daca nu ti s-a povestit de acest lucru.

Mai ales am probleme cu cei care se zbat, pling, chiar si cei maricei, bebelusii urla ca din gura de sarpe si parintii tot ii forteaza, dupa care stau pregatiti cu prosoapele pentru a sterge vomitatul de pe jos. As regindi si acest aspect care tot de datina tine.
Hristos nu a fortat nimanui bucatica Lui pe git!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.01.2010, 20:01:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Te contrazici cu Hristos
El chiar ne-a si indemnat sa fim ca ei pentru a ne asigura INTRAREA in Imparatie. Nu inteleg de ce nasii si parintii au vre-o legatura cu Botezul unui copil practic absent , inconstient de ce i se aplica?..ce , oare ei se boteaza? sau o alta fiinta umana care habar nu are ce i se intimpla. Parintii pot fara nici o problema sa educe copiii in spirit crestin. Mie mi se pare citeodata ca acest botez este mai mult o spalare pe miini de responsabilitatea educatiei minutioase a copilului si PREGATIREA LUI PENTRU ACEST PAS.

Voi spuneti ca copilul este astfel pecetluit/ocrotit. Cum oare, ma intreb, daca EL NU A ALES sa faca acest pas ci I s-a impus!...si culmea este ca nici nu stie ca i s-a impus..practic este absent, cum oare se interiorizeaza acest lucru daca nu exista constienta?

Alt aspect fortat este impartasirea bebelusilor, alt act inconstient. Cind nu stii ce ti se baga in gura, cum poti fi evalvios si interiorizat de acest act, induhovnicit si vindecat prin Singele si Trupul Mintuitorului daca nu ti s-a povestit de acest lucru.

Mai ales am probleme cu cei care se zbat, pling, chiar si cei maricei, bebelusii urla ca din gura de sarpe si parintii tot ii forteaza, dupa care stau pregatiti cu prosoapele pentru a sterge vomitatul de pe jos. As regindi si acest aspect care tot de datina tine.
Hristos nu a fortat nimanui bucatica Lui pe git!
Cred ca vezi lucrurile prea rationalist, andrei.
Sunt doua aspecte de care nu tii seama:
- aspectul eclezial, comunitar, f important in ortodoxie: prin marturia si responsabilitatea si rugaciunea parintilor si a nasilor, copilul este introdus in trupul lui Hristos. Nu prin hotararea lui, dar suntem toti un trup.
- aspectul suprarational: un bebelus nu intelege cu ratiunea, dar intelege cu alte simturi care pe noi ne depasesc, si Tainele lucreaza in el la alte niveluri
(se stie mai mult aspectul negativ al acestui lucru, in psihologie: un copil maltratat ca bebelus va pastra sechele chiar daca nu isi aminteste...)

Bebelusii care urmla la impartasanie in general nu sunt dusi prea des.
Al meu e dus in fiecare duminica si nu mai poate de nerabdare, ba zice si miam miam cateodata. Pentru el, o sa zici, poate ca impartasania este doar o mancarica buna. Ei nu, cred ca nu este numai atat; si chiar daca ar fi, este bine sa i se creeze aceste impresii pozitive despre Biserica de mic.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.01.2010, 20:47:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce reguli de slujire de prezentare si implementare a Tainelor, a slujbelor, a ritualelor bisericesti ati dori sa schimbati sau sa modificati cind se va convoca un nou Sinod ecumenic al tuturor crestinilor( al catolicilor si ortodocsilor)?
Cine ne da dreptul sa schimbam ceva din cele pe care Hristos ni le-a lasat? Ne-a lasat credinta in Sfanta Treime, apoi asa sa ramana. Ne-a lasat posibilitatea de a ne mantui, apoi trebuie sa tinem cu dintii de ea si sa nu lasam pe nimeni sa ne conduca in alta directie.

Daca sunt medic si vad ca ai un cucui, incerc sa te vindec si nu-ti spun: ,,Ce bine-ti sade asa! Loveste-ma cu o maciuca in cap sa am si eu unul la fel!" O parte dintre ortodocsii nostri prefera sa aiba si ei cucuie decat sa-i ajute pe altii sa si le vindece pe ale lor. Rau e ca-i atrag si pe altii dupa ei.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.01.2010, 21:14:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cine ne da dreptul sa schimbam ceva din cele pe care Hristos ni le-a lasat? Ne-a lasat credinta in Sfanta Treime, apoi asa sa ramana. Ne-a lasat posibilitatea de a ne mantui, apoi trebuie sa tinem cu dintii de ea si sa nu lasam pe nimeni sa ne conduca in alta directie.
Andrei se referea la un eventual sinod intr-un viitor cand poate BC se va uni cu BO.

Sa nu dramatizam!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al saptelea Sinod Ecumenic Ekaterina Istoria bisericii 0 13.10.2012 01:07:32
Al optulea sinod ecumenic de la Florenta Calin21 Istoria bisericii 3 08.10.2011 12:12:34
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 28.10.2010 23:47:48
Sfantul Sinod al saptelea ecumenic mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 17.06.2009 15:56:40
Se pregateste un nou sinod ecumenic? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 10.11.2008 23:28:33