Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.01.2010, 21:21:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu cred ca punem "taciuni pe cap" prin botezarea copilului (chiar daca parintii sunt necredinciosi).
In primul rand, cred ca este mare pacat sa privezi copilul de botez.
Apoi, chiar cred ca harul este lucrator si nu se impiedica de nevrednicia noastra. Nu stiu in ce fel lucreaza daca parintii nu-i poarta de grija copilului.. dar cred ca lucreaza (sunt convinsa, chiar).
Apoi, din cat stiu fiecare om botezat este dat in grija unui inger al lui Hristos
Si chiar daca parintii nu sunt f credinciosi, mai duc copilul sa fie impartasit.. ceea ce nu s-ar putea fara botez..etc
Sunt argumente pentru botezul copilului, chiar daca parintii sunt crestini doar cu numele.
Nu ma refer la omanei care mai merg la biserica, isi mai duc copilul la impartasanie. Ma refer la unii care il boteaza si atat, ca de, e bine pt sanatatae copilului si asa o sa planga mai putin (cred ca ai auzit de aceasta superstitie). Sau ca asa se face, sau ca sa faca o petrecere.

Harul lui Dumnezue lucreaza in orice om, si orice om are posibilitatea sa il lase se lucreze si daca vrea, sa devina crestin.

Cele spuse de mine sunt totusi sprijinite de practica crestinilor dinainte de Constantin. Istoric, copiii au inceput sa fie botezati din motivele pe care le-am spus: pentru ca mai toatav lumea, si societatea, era crestina. Ei cresteau in crestinism in mod firesc. Nu mai este cazul acum.

De fapt, este responsabilitatea preotilor, nu a mea sau a ta, de a accepta (sau nu) sa boteze un copil cand se vede clar ca parintii nu au de gand sa mai calce cu el pe la biserica si ca nasii sunt alesi pur lumeste.

Nu cred ca botzezul lucreaza fara conlucrarea noastra (a nosatra personal si a celor din jur, cand suntem mici). Altfel ar fi ca un act magic. Tu de altfel, care crezi ca impartasania trebuie luata cu o pregatire foarte mare, nu crezi ca ea actioneaza si fara colaborarea noastra. Ba chiar sf Pavel spune ca o luam cu nevrednicie daca nu ne dam seama ce facem. Asa si cu botezul... Sfintele Taine nu pot actiona daca noi nu colaboram cat d ecat cu Dumnezeu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.01.2010, 21:50:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu cred ca botzezul lucreaza fara conlucrarea noastra (a nosatra personal si a celor din jur, cand suntem mici). Altfel ar fi ca un act magic. Tu de altfel, care crezi ca impartasania trebuie luata cu o pregatire foarte mare, nu crezi ca ea actioneaza si fara colaborarea noastra. Ba chiar sf Pavel spune ca o luam cu nevrednicie daca nu ne dam seama ce facem. Asa si cu botezul... Sfintele Taine nu pot actiona daca noi nu colaboram cat d ecat cu Dumnezeu.
Nu ma contrazic deloc.
Nu putem afirma ca atunci cand luam Sf. Impartasanie STIM EXACT ce facem. Nu stim.
Si oricat ne pregatim, tot nevrednici suntem (stiu ca exista si alte pareri, dar sper ca daca intr-o zi ma voi crede vrednica sa ma fereasca Dumnezeu sa ma impartasesc pentru "vrednicia" mea).
Dar cred ca stradania noastra conteaza!

Nu-mi place deloc cuvantul "magic". Il aud zilnic! Magic school bus, magic wand, magic feeling etc.. M-am saturat de atata magie cat aud zilnic in cantecele pt copii, desene animate, carti etc.

De ce spun asta?

Pentru ca vad ca al meu copil este spalat la creier in gradinita zilnic cu acest cuvant!
Dar NOUA NE ESTE RUSINE SA ADMITEM CA Sf. TAINE LUCREAZA IN CHIP NESTIUT!
Nu "magic", dar tainic!
Nu vedeti ca paganii cu magia lor nu au "jena" de exprimare.. dar crestinii intelectualizati se feresc sa admita o lucrare nestiuta a lui Dumnezeu?

Pai daca eu nu inteleg cum lucreaza Taina Botezului, a Impartasaniei, Spovedaniei, Cununiei.. asta nu inseamna ca ele nu sunt lucratoare. Ca oricum NU le intelegem cu mintea.

Exista teoria asta ca un copil ar trebui sa inteleaga intai..apoi sa-l botezi, impartasesti etc...
Daca nu intelege exact cum mancare stinge foamea si il tine in viata.. ar trebui sa tinem copilul flamand pana va intelege?
Mintea mea este doar de aici pana acolo (f putin, adica).. ar fi foarte absurd sa conditionez actul de credinta de capacitatea de intelegere! Il pun pe Dumnezeu pe patul lui Procust (al mintii mele).
In schimb, noi suntem datori sa ne vedem pacatele! Este cu totul altceva. Ba as spune ca de-aia avem minte.. nu sa-l judecam pe Dumnezeu, ci sa ne judecam singuri pe noi!

@ Antonia.. mi-a placut exemplificarea cu cucuiul.

Last edited by anna21; 26.01.2010 at 21:52:50.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.01.2010, 22:21:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
?? Ai dreptate, dar eu doar am confirmat ceea ce Anca a spus ea insasi, ca a inteles gresit... N-am vrut sa arat lipsa de respect, daca s-a inteles astfel. M-am facut gresit inteleasa. :)
Da, de aici am inteles gresit, precum ca ai fi studiat teologia:

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu spun ce am auzit de la parintele Raduca. Data viitoare cand esti in Bucuresti du-te la universitate si ia-l de guler fiindca spune ca molitfele Sf Vasile cel Mare au fost scrise de un om cu insuflarea (conlucrarea, poftim) Sf Duh si ca totusi oamenii ar trebui sa se inghesuie mai mult la Sf Euharistie decat la dezlegari.
Acum stiu, caci ne-ai spus ca nu e cazul. Greseala mea!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.01.2010, 22:25:54
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, de aici am inteles gresit, precum ca ai fi studiat teologia:


Acum stiu, caci ne-ai spus ca nu e cazul. Greseala mea!

Aaaa, deci de la mentiunea mea a parintelui Raduca a venit confuzia ta. :D Nu, nu, l-am vazut doar la televizor, si il ascult cu placere de fiecare data cand "il prind." Nu la cursuri propriu zise.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.01.2010, 22:35:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Te contrazici cu Hristos
El chiar ne-a si indemnat sa fim ca ei pentru a ne asigura INTRAREA in Imparatie. Nu inteleg de ce nasii si parintii au vre-o legatura cu Botezul unui copil practic absent , inconstient de ce i se aplica?..ce , oare ei se boteaza? sau o alta fiinta umana care habar nu are ce i se intimpla. Parintii pot fara nici o problema sa educe copiii in spirit crestin. Mie mi se pare citeodata ca acest botez este mai mult o spalare pe miini de responsabilitatea educatiei minutioase a copilului si PREGATIREA LUI PENTRU ACEST PAS.

Voi spuneti ca copilul este astfel pecetluit/ocrotit. Cum oare, ma intreb, daca EL NU A ALES sa faca acest pas ci I s-a impus!...si culmea este ca nici nu stie ca i s-a impus..practic este absent, cum oare se interiorizeaza acest lucru daca nu exista constienta?

Alt aspect fortat este impartasirea bebelusilor, alt act inconstient. Cind nu stii ce ti se baga in gura, cum poti fi evalvios si interiorizat de acest act, induhovnicit si vindecat prin Singele si Trupul Mintuitorului daca nu ti s-a povestit de acest lucru.

Mai ales am probleme cu cei care se zbat, pling, chiar si cei maricei, bebelusii urla ca din gura de sarpe si parintii tot ii forteaza, dupa care stau pregatiti cu prosoapele pentru a sterge vomitatul de pe jos. As regindi si acest aspect care tot de datina tine.
Hristos nu a fortat nimanui bucatica Lui pe git!
Dar vad ca Il uiti pe Dumnezeu din toata ecuatia asta, Andrei. Sfintele Taine se lucreaza fara stiinta noastra. Iar la credinta tot Dumnezeu ne cheama, pe unii mai devreme, pe altii mai tarziu si pe altii la sfarsitul vietii, dar plata este aceeasi, dupa cum ne spune chiar El.
Si atunci ce e de facut dupa tine, sa nu botezam copiii? Dar stim printre altele ca si copiii nou nascuti sau mici pot muri. Moartea vine cand n-o astepti. E mai bine sa moara nebotezati?
Dar oare baiatul, care este circumcis stie mai mult decat copilul care este botezat? Ori circumcizia se face la 8 zile de la nastere. Acest lucru nu te deruteaza de loc?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.01.2010, 22:44:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De fapt, este responsabilitatea preotilor, nu a mea sau a ta, de a accepta (sau nu) sa boteze un copil.
Mi s-ar parea grotesc, ca un preot sa refuze botezul unui copil. Este inimaginabil! Responsabiltatea preotului e sa boteze.
Nu scrie pe fruntea nimanui cum va fi acest copil. Avem insa marturia credinciosilor, care au povestit despre indemnul Pr. Arsenie Boca adresat unei femei, care era in drum spre spital pentru a-si provoca un avort, ca daca merge, va omorî niste viitori preoti. Si intr-adevar, copilul nascut precum si fratele acestuia, inca nenascut au devenit preoti. Este binecunoscuta harisma vederii inainte a Pr.Arsenie Boca.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.01.2010, 22:52:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar oare baiatul, care este circumcis stie mai mult decat copilul care este botezat? Ori circumcizia se face la 8 zile de la nastere. Acest lucru nu te deruteaza de loc?
Cam incurci borcanele
"Botezul" evreiesc, Barmitzvah ,este facut la pubertate( 12-13 ani, la fel ca si la catolici cu prima impartasanie) , intelegi?, in deplina constienta si RESPONSABILITATE ASUMATA!!! de cele ce se petrec si ca urmare vezi ce de neclintiti sunt in credinta lor de milenii.

Cu circumcizia multi ne -evrei sunt nemultumiti pentru ca li se taie pielea fara acordul lor constient.

In America exista chiar si o societate care cere despagubiri de la spitalele care intr-o perioada... faceau acest lucru automat. Barbatii isi cer preputul inapoi!!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.01.2010, 23:03:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si atunci ce e de facut dupa tine, sa nu botezam copiii? Dar stim printre altele ca si copiii nou nascuti sau mici pot muri. Moartea vine cand n-o astepti. E mai bine sa moara nebotezati?

Da, exact, sa nu-i botezam inainte de a deveni constienti de ce se intimpla.
Zici ca taina Botezului lucreaza tainic?
Serios
Ia hai sa te imbat pe tine bine pina nu mai stii pe ce lume esti si sa te aduc in fata altarului la cununat si sa presupunem ca gasim contra cost un preot care sa savirsesca cununia. Hai sa vedem dupa ce te trezesti cu un strain linga tine cit de tainic lucreaza Taina Cununiei?
Oare crezi ca cu bebelusii ar fi altfel?
Nu exista ABSOLUT nici o statistica in favoarea botezului imediat dupa nastere.
Repet: Hristos a VAZUT cu ochii Duhovnicesti pe copiii NE-botezati ca fiind deja cu "pasapoartele" in regula pentru a ajunge in Rai deci chiar daca mor nebotezati tot in Rai ajung! Asta cu siguranta
Eu stiu copii care iau impartasanie si fara sa fie botezati tocmai din acest motiv, ca mama vrea ca Botezul sa fie o experienta MEMORABILA si plina de INTELES pentru copil
Intradevar a ascuns acest fapt de preot( ..asta sa fie pacatul ei :))), dar copiii sunt foarte voinici si plini de energie si sunt si copii cuminti si buni!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.01.2010, 23:12:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, exact, sa nu-i botezam inainte de a deveni constienti de ce se intimpla.
Zici ca taina Botezului lucreaza tainic?
Serios
Ia hai sa te imbat pe tine bine pina nu mai stii pe ce lume esti si sa te aduc in fata altarului la cununat si sa presupunem ca gasim contra cost un preot care sa savirsesca cununia. Hai sa vedem dupa ce te trezesti cu un strain linga tine cit de tainic lucreaza Taina Cununiei?
Oare crezi ca cu bebelusii ar fi altfel?
Nu exista ABSOLUT nici o statistica in favoarea botezului imediat dupa nastere.
Repet: Hristos a VAZUT cu ochii Duhovnicesti pe copiii NE-botezati ca fiind deja cu "pasapoartele" in regula pentru a ajunge in Rai deci chiar daca mor nebotezati tot in Rai ajung! Asta cu siguranta
Eu stiu copii care iau impartasanie si fara sa fie botezati tocmai din acest motiv, ca mama vrea ca Botezul sa fie o experienta MEMORABILA si plina de INTELES pentru copil
Intradevar a ascuns acest fapt de preot( ..asta sa fie pacatul ei :))), dar copiii sunt foarte voinici si plini de energie si sunt si copii cuminti si buni!
Pareri, pareri, pareri. Ma uimesti cat esti de tolerant cu pacatul mamei, de a-si impartasi copilul fara a -l fi botezat inainte!
Exemplul tau cu cununia fortata nu mi se pare elocvent. Compari pacatul unei cununii fara acceptul mirilor cu nevinovatia unui copilas. Ce partasie are Dumnezeu cu Mamona? Nici una!
Dar nu mi-ai spus: vezi ceva rau in botez de ceri neaparat constienta copilului la botez? Poate realizeaza mai mult decat noi adultii plini de pacate.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.01.2010, 23:16:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cam incurci borcanele
"Botezul" evreiesc, Barmitzvah ,este facut la pubertate( 12-13 ani, la fel ca si la catolici cu prima impartasanie) , intelegi?, in deplina constienta si RESPONSABILITATE ASUMATA!!! de cele ce se petrec si ca urmare vezi ce de neclintiti sunt in credinta lor de milenii.

Cu circumcizia multi ne -evrei sunt nemultumiti pentru ca li se taie pielea fara acordul lor constient.

In America exista chiar si o societate care cere despagubiri de la spitalele care intr-o perioada... faceau acest lucru automat. Barbatii isi cer preputul inapoi!!
La 12-13 ani? Parca am citit in biblie ca la 8 zile de la nastere...
Dar nu te contrazic, caci nu am de unde sti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al saptelea Sinod Ecumenic Ekaterina Istoria bisericii 0 13.10.2012 01:07:32
Al optulea sinod ecumenic de la Florenta Calin21 Istoria bisericii 3 08.10.2011 12:12:34
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 28.10.2010 23:47:48
Sfantul Sinod al saptelea ecumenic mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 17.06.2009 15:56:40
Se pregateste un nou sinod ecumenic? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 10.11.2008 23:28:33