Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #12  
Vechi 14.10.2014, 22:15:11
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ma adresez in primul rand profesorilor de religie. Dar si celorlalti care au experienta didactica, precum si actualilor si fostilor elevi.

Ma gandeam zilele acestea la oportunitatea mentinerii religiei in curicula de scoala/liceu. Gasesc si argumente pentru, si argumente contra. Este departe de a fi o chestiune al carei raspuns sa imi para evident.

Dar, mi-am dat seama ca nu stiu un lucru. Eu, unul, nu am intalnit, nici auzit de vreun caz al unui copil care sa fi devenit credincios practicant in urma orelor de religie. Am auzit de unii ca au devenit matematicieni in urma orelor de matematica, de altii ca au facut primii pasi in pictura la ora de desen. Dar, de vreun convertit la scoala si de catre scoala, eu nu am auzit.

Acuma, concret: aveti cunostinta de astfel de cazuri ? Dumneavoastra insiva, ori un cunoscut (frate, nepot, etc) v-a povestit o experienta de convertire in care ora de religie de la scoala a avut un rol hotarator ?
Pot deveni practicanti cu conditia sa fie pregatiti de preoti, la ora de religie, in scoala, si nu de profesori de religie, care sunt, din experienta mea, neseriosi, nu isi cunosc materia. Or fi si exceptii, nu zic.

Eu tin minte teoria de la orele de religie din scoala primara, mi-a picat bine, mi-a creat o impresie placuta faptul ca preotii si-au facut datoria, am invatat cele 10 porunci, Tatal nostru si Cuvine-se cu adevarat, Crezul etc si mi-a placut mult. Precizez, preotii, pentru ca profesorii ulteriori, din gimnaziu si liceu au fost 4 si prosti.
Eu am fost atee, nu frecventam deloc biserica dar mi-a placut mult religia in scoala primara. Daca nu as fi avut influenta de acasa si interdictia de a merge la biserica poate mergeam la biserica de mica. Dar macar m-au ajutat pentru cultura generala si poate ca au avut si un rol in convertirea mea sau, mai bine zis in apropierea de biserica ortodoxa, daca nu aveam aceste informatii, poate mergeam la baptisti sau penticostali care m-au atras de multe ori sa merg la la ei la biserica.
Aceste ore sunt necesare, nu se stie pe cine ajuta, pot ajuta si un copil de atei care poate nu are posibilitatea altfel sa afle despre Dumnezeu. Daca se fac lectii de catehism doar in biserica, cum poate ajunge un copil de atei acolo, daca parintii nu il aduc?

Last edited by aubergine; 14.10.2014 at 22:24:52.
Reply With Quote