Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.07.2007, 10:52:27
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

"De-ar sti mireanul ce bunatati il asteapta pe calugar in Rai, toata lumea s-ar calugari, dar si calugarul de-ar sti ce ispite il asteapta in manastire, in veac nu s-ar mai calugari."
Ioana, ai gresit f. mult ca ti-ai dezvaluit intentia de a te calugari. Aceasta ca si orice lucru bun pe care vrei sa-l faci in viata nu il descoperi decat duhovnicului pentru care binecuvantare Dumnezeu ti-ajuta sa duci la capat acel lucru. Spunandu-l altora, diavolul care nu cunoaste gandurile si intentiile noastre cele bune, iti va pune o multime de piedici si ispite si nu vei mai realiza acel lucru, cat ar fi de un. Asta o stiu si din experienta si din Sfintii Parinti.
Iar pentru faptul ca o parte din voi dezvaluiti tot ce ati auzit sau ati vazut rau in manastiri, va asemanati cu musca ce nu cauta si nu vede decat mizeriile chiar daca s-ar afla pe un camp plin de flori. Pe cand albina, cu care ar trebui sa se asemene crestinul, indiferent unde s-ar afla, ea nu cauta si nu vede decat florile. Deja prin vorbele voastre pesimiste ati adus o multime de ganduri in mintea Ioanei, care stia oricum despre ispitele calugarului incepetor. Daca ati fi cu adevarat crestini cu dreapta judecata, ati fi fost realisti, limitandu-va la a aminti ca in manastire sunt si astfel de ispite, fara a le descrie cu lux de amanunte. Dupa cate a citit pe acest topic, nu cred ca Ioana mai are drag sa se calugareasca, doar daca e cu adevarat hotarata, are "chemare" si binecuvantarea duhovnicului care si el trebuie sa fie cu dreapta judecata. Dumnezeu sa-ti ajute!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.07.2007, 13:00:25
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Iustin,te gandesti vreo secunda ca jignesti?Probabil esti un tip nepasator,dar noua ne pasa unora de altii,iar cand unul dintre noi mananca pelin cred ca e bine sa nu recomande si altora.Apoi ,oi fi absolvit tu Teologia(cred),dar ai niste ochelari mari cu care nu prea vezi nici in stanga nici in dreapta.Te amagesti singur,nu traim intr-o lume ideala,habar nu ai ce inseamna manastire si nici nu o sa accepti vreodata sa fii contrazis(ca deh..vii cu argumente din carti).Totul este teorie,te inteleg nu-ti plac discutiile ieftine,barfa,dar teoriile tale sunt spulberate de ceea ce se intampla in secolul acesta.Trezeste-teeeeeee!Pax!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.07.2007, 15:54:44
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Iustin,te gandesti vreo secunda ca jignesti?Probabil esti un tip nepasator,dar noua ne pasa unora de altii,iar cand unul dintre noi mananca pelin cred ca e bine sa nu recomande si altora.Apoi ,oi fi absolvit tu Teologia(cred),dar ai niste ochelari mari cu care nu prea vezi nici in stanga nici in dreapta.Te amagesti singur,nu traim intr-o lume ideala,habar nu ai ce inseamna manastire si nici nu o sa accepti vreodata sa fii contrazis(ca deh..vii cu argumente din carti).Totul este teorie,te inteleg nu-ti plac discutiile ieftine,barfa,dar teoriile tale sunt spulberate de ceea ce se intampla in secolul acesta.Trezeste-teeeeeee!Pax!
Si ce vrei urzicuto, sa nu se mai calugareasca nimeni pentru ca sunt ispite in manastire. Unde Isi mai are loc Dumnezeu cu purtarea Lui de grija in viata noastra, daca noi L-am dat afara cu calculele noastre:"habar nu ai ce inseamna manastire adica Nu te duce in manastire ca uite ce te asteapta acolo!" Atunci si Hristos nu trebuia sa mai vina pe pamant, ca stia ce-L asteapta si nici Sfintii Mucenici sa nu-L mai marturiseasca ca stiau ca-i asteapta chinurile. Si culmea e ca tu te pretinzi viitoare preoteasa, daca nu ai si devenit. Daca tu nu ai avut credinta ca Dumnezeu il va ajuta pe sotul tau sa primeasca o parohie fara a face pacatul simoniei, de ce ii smintesti pe altii postand acest pacat pe un topic al acestui forum, cand el n-ar trebui spus decat duhovnicului la spovedanie. " Va e teama sa vorbiti,inteleg..poate ca nu era treaba mea sa ma bag in niste probleme care-i priveste strict pe barbati...ma gandeam de fapt la vreo sugestie pentru rezolvarea problemei sotului meu.E f.neplacut sa traiesti in nesiguranta( imi fac mea culpa am gresit ca m-am grabit sa dau bani,pacatul e al meu poate.) " Degeaba iti faci mea culpa dupa ce ceri sfaturi cum sa faci pacatul simoniei, pacat pe care deja l-ai savarsit si-l strigi si-n gura mare, smintind pe altii si dand apa la moara celor ce ataca Biserica. Tu ne jignesti pe noi si Biserica ca din ce ai afirmat ca ai facut reiese ca numai daca faci pacatul simoniei poti ajunge preot, lucru total NEadevarat. Care-i prost sa dea spaga, s-o tina pentru el
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.07.2007, 18:27:59
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

nu ajuti cu nimic tinand sub tacere fapte ca cele prezentate de mine,suntem din filme diferite asta e clar..as vrea sa gandesc ca tine,dar sufletul meu e ranit , iar banii dati nu pot sa-i consider milostenie .E vorba de neomenie,capisci?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.07.2007, 19:23:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Urzicuta: ma intreb daca nu rezolvai mai bine si fara bani prin rugaciune? Poate ca sotul tau ar fi fost trimis la tara sa slujeasca. Asta te nemultumeste? Daca da, te inteleg, caci esti tanara si orasul e locul preferat pentru tineri. Dar si viata la tara are avantajele ei.
Multi dintre cei aflati pe forum au aflat de efectul rugaciunii. Cand cineva isi pune viata in mainile lui Dumnezeu ( prin asta nu inteleg pasivitate), atunci vin si rezolvarile cele mai bune, caci Dumnezeu gaseste in intelepciunea Lui solutii, la care noi nici nu ne-am gandit.
Societatea e cum e, fara discutie. Cred ca trebuie rupt cu trecutul, cu apucaturile rele, care au luat nastere in vremurile comunismului, si care s-au accentuat si mai mult acum. Degeaba ne plangem si spunem "Uite care e realitatea", daca in acelasi timp nu incercam sa schimbam ceva.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.07.2007, 19:29:41
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Ne-am rugat si ne rugam in continuare,speram sa primeasca parohie la tara,cat de mica 100 de persoane,nici nu am visat la Bucuresti,dar din pacate nici un raspuns si avem mari cheltuieli cu copiii,slava Domnului ca avem parinti,zilele acestea urmeaza sa sustina ex.de cap.preoteasca,ma indoiesc insa ca se va rezolva ceva.Platim pt.pacatele noastre si nu suntem vrednici clar,dar mi-e ciuda de bani,pricepi?oricum acei bani pt.mine constituiau o suma frumusica,pentru ei nimic...Si scuze pt.topic,promit sa fiu atenta
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.07.2007, 14:29:50
Arthegor Arthegor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioanna
As vrea sa siu si eu care sunt conditiile pt a te calugari...te poti duca asa pur si simplu la o manastire si sa te calugaresti?Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri?Va rog...
Pai conditiile nu conteaza ci credinta .Daca traiesti in saracie acolo credinta e singura conditie pe care o ai .Desigur au paturi dar viata e ca pe vremuri c-an 512-1800 c-an evul medu
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.07.2007, 14:34:20
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arthegor
Citat:
În prealabil postat de Ioanna
As vrea sa siu si eu care sunt conditiile pt a te calugari...te poti duca asa pur si simplu la o manastire si sa te calugaresti?Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri?Va rog...
Pai conditiile nu conteaza ci credinta .Daca traiesti in saracie acolo credinta e singura conditie pe care o ai .Desigur au paturi dar viata e ca pe vremuri c-an 512-1800 c-an evul medu
daca vrei sa te calugaresti din cauza ultimului tau vis ..............nu stiu ce sa zic;)...............
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.07.2007, 16:32:36
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Pt ca acest topic a divagat usor de la subiect imi permit sa spun ca reactia lui Iustin este cea a omului ce traieste in propriul eu, preocupat de lupta cu sine in vederea mantuirii, adica nu judeca sa nu fii judecat, si e laudabil, iar asta se intampla pt ca nu se loveste permanent de lumea pe care se obliga sa o vada curata si frumoasa, adica reprezentantii Bisericii.
In cazul urzicutei e cam acelasi lucru doar ca ea avand familie si anumite greutati se lasa mai uosr manipulata de nedreptatea lumii si asa cade usor in patima revoltei mai ales cand nedreptatea ce o patimeste vine exact de acolo de unde ar trebui sa isi tragi seva moralitatii, si anume de la aceeasi reprezentanti ai Bisericii.

Eu sunt de acord cu ambele cazuri analizand obiectiv, motiv pt care Iustin eu zic sa nu judecam mai mult decat e cazul pe aproapele care nu are masura noastra in credinta si rugaciune. Sa stii ca tinerii preoti sunt rodul celor batrani...vrand nevrand si ei trebuie sa traiasca, iar conditiile oferite de actualii conducatori bisericesti ii obliga sa devina in mare parte ca ei, altfel ajung muritori de foame sau, desi sunt hirotoniti ajung sa practice alte tipuri de servicii pt ca nu s-a putut altfel.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 25.07.2007, 17:11:26
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DA, imi cer scuze; am postat comentariul pe topicul gresit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt fobiile voastre? Bast-et Intrebari utilizatori 69 27.03.2017 20:23:33
Care sunt sarbatorile imparatesti? sophia Sfanta Liturghie 8 21.04.2012 10:14:44
cati copii ati vrea in conditiile actuale ? Mirela0110 Generalitati 143 13.10.2011 15:28:56