Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 05.02.2011, 14:10:09
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai simplu. Cunosc cazuri concrete de martori lui Iehova si crestini dupa Evanghelie, nu stiu exact in ce categorie intra.
Nestiinta in ce conta credinta ortodoxa, dincolo de a repeta un dus-intors la Biserica mecanic, insemnatatea sarbatorilor, tainelor si tot ce tine de credinta. De aici si desprinderea asa de usoara din sanul Bisericii.
Iubirea de arginti, adica sa nu mai cheltuiasca bani la sarbatori si sa mearga la nunti, pe motiv ca nu le da voie confesiunea.

Cu tot respectul ... cazurile pe care le cunoasteti, despre care nu stiti "exact in ce categorie intra" sunt cazuri despre care chiar nu stiti nimic exact ... doar presupuneti si concluzionati. Asa am inteles din afirmatia dumneavoastra.

Ma indoiesc ca "Iubirea de arginti, adica sa nu mai cheltuiasca bani la sarbatori si sa mearga la nunti, pe motiv ca nu le da voie confesiunea" este o afirmatie pe care cineva, despre care nu stiti "exact in ce categorie intra", v-ar fi facut-o dumneavoastra.

Dar ... raspunderea afirmatiilor pe care le faceti, va revine in totalitate.

Spuneti-mi ... nu a-ti avut niciodata nici o mica banuiala ca s-ar putea sa ne judecati gresit? Si asta nu din rautate - pentru ca nu cred ca sunteti un om rau - ci doar din nestiinta ?
Reply With Quote
  #332  
Vechi 05.02.2011, 14:12:27
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Cu tot respectul ... cazurile pe care le cunoasteti, despre care nu stiti "exact in ce categorie intra" sunt cazuri despre care chiar nu stiti nimic exact ... doar presupuneti si concluzionati. Asa am inteles din afirmatia dumneavoastra.

Ma indoiesc ca "Iubirea de arginti, adica sa nu mai cheltuiasca bani la sarbatori si sa mearga la nunti, pe motiv ca nu le da voie confesiunea" este o afirmatie pe care cineva, despre care nu stiti "exact in ce categorie intra", v-ar fi facut-o dumneavoastra.

Dar ... raspunderea afirmatiilor pe care le faceti, va revine in totalitate.

Spuneti-mi ... nu a-ti avut niciodata nici o mica banuiala ca s-ar putea sa ne judecati gresit? Si asta nu din rautate - pentru ca nu cred ca sunteti un om rau - ci doar din nestiinta ?
Nu stiu in ce categorie intra, adica daca sunt neoprotestanti, protestanti, sectari... si nici nu ma intereseaza.
Ce treaba am eu sa va judec?
Nu ma intereseaza sa va schimb ideile.
Exista o intrebare si am raspuns din date concrete.
Nu ma preocupa daca ma credeti sau nu.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #333  
Vechi 05.02.2011, 19:05:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu contenesc a mă minuna și de hipersensibilitatea unora ce rezonează imediat ce aud rostindu-se numele Sf. Maria în gura unui neoprotestant. Dacă ar fi la fel de prompți în a-i taxa cu "nu te lua de măicuța Domnului!" când îi aud pe unii ortodocși rostind înjurături grele la adresa ei...
Eu n-am auzit înjurături la adresa ei, nu știu despre ce vorbești.

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Aceasta este una din cele mai perfide erezii pe care diavolul a reușit s-o strecoare printre [unii] creștini! Noi (și chiar și "voi") ne mântuim datorită marii iubiri a lui Dumnezeu și Jertfei Domnului Hristos. Acesta este mesajul Evagheliei lui Iisus Hristos. Nu cunosc "o altă evanghelie" în privința mântuirii!
Care Iisus Hristos S-a născut din ... nimic?

Vezi că dacă m-aș lega de mama ta, sigur n-ai lua-o ca pe respect față de tine.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 05.02.2011, 21:49:21
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Eu n-am auzit înjurături la adresa ei, nu știu despre ce vorbești.
Ferice de tine că te învârți prin medii mai selecte.

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Care Iisus Hristos S-a născut din ... nimic?
Am spus eu asta? Doar am subliniat faptul că noi ne mântuim datorită Domnului Hristos, nu datorită maicii Sale.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 06.02.2011, 12:49:42
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Am spus eu asta? Doar am subliniat faptul că noi ne mântuim datorită Domnului Hristos, nu datorită maicii Sale.
N-are rost să-ți răspund la această replică, fiindcă oricum tot ce vrei tu vei înțelege. Am văzut eu că la oameni nu ține cu explicații, îți spun doar că ai răstălmăcit tot ce am zis.

Atât îți spun, respectă pe Maria, pe sfinți, pe îngeri! Dacă arăți lipsă de respect față de cei care-L slujesc pe Dumnezeu, arăți lipsă de respect față de Dumnezeu. Până și musulmanii știu s-o respecte pe Maria, chiar dacă probabil nu i se închină. Repet, respectați sfinții!
Reply With Quote
  #336  
Vechi 06.02.2011, 13:57:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
N-are rost să-ți răspund la această replică, fiindcă oricum tot ce vrei tu vei înțelege. Am văzut eu că la oameni nu ține cu explicații, îți spun doar că ai răstălmăcit tot ce am zis.

Atât îți spun, respectă pe Maria, pe sfinți, pe îngeri! Dacă arăți lipsă de respect față de cei care-L slujesc pe Dumnezeu, arăți lipsă de respect față de Dumnezeu. Până și musulmanii știu s-o respecte pe Maria, chiar dacă probabil nu i se închină. Repet, respectați sfinții!
Deci musulmanii o respectă pe Sf. Maria deși nu i se închină, însă eu dacă nu mă închin ei o hulesc și o jignesc (cum bați toba pe alt topic)... Fain!
Reply With Quote
  #337  
Vechi 06.02.2011, 14:01:07
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Atât îți spun, respectă pe Maria, pe sfinți, pe îngeri! Dacă arăți lipsă de respect față de cei care-L slujesc pe Dumnezeu, arăți lipsă de respect față de Dumnezeu. Până și musulmanii știu s-o respecte pe Maria, chiar dacă probabil nu i se închină. Repet, respectați sfinții!
Daca neoprotestantii nu se inchina Lui Dumnezeu, credeti ca se vor inchina vreodata sfintei Fecioare?
Reply With Quote
  #338  
Vechi 06.02.2011, 14:05:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Daca neoprotestantii nu se inchina Lui Dumnezeu, credeti ca se vor inchina vreodata sfintei Fecioare?
N-am cerut închinare, știu că aș fi cerut prea mult, doar să vorbească frumos. E prea mult și asta?
Reply With Quote
  #339  
Vechi 06.02.2011, 14:47:28
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante? Nu cred că toți care fac asta sunt alcoolici sau persoane cu moravuri ușoare.
Sper că ăsta va fi un topic în care se va răspunde la obiect, nu unul în care să se ajungă la ceartă din nou.

Nu sunt deloc alcoolici sau cu moravuri usoare. Din contra, foarte multi au trecut la neoprotestantism tocmai din cauza alcoolismului vreunui preot de sat.
Personal, am trecut de la un cult neoprotestant la religia ortodoxa datorita unor sfinti ortodocsi.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 06.02.2011, 16:26:29
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Aceasta este una din cele mai perfide erezii pe care diavolul a reușit s-o strecoare printre [unii] creștini! !
Asta o spui tu, iau intreaga adunare a adventistilor care tin ca evreii sabatul....?

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Noi (și chiar și "voi") ne mântuim datorită marii iubiri a lui Dumnezeu și Jertfei Domnului Hristos. Acesta este mesajul Evagheliei lui Iisus Hristos. !
Femeie a fost scurta si la obiect.
...dar te ajut ei trice sa pricepi: prin rugaciunile Fecioarei Maria catre Fiul ei ne mantuim noi...asa cum se mantuie AZS prin implinirea poruncilor profetesei lor...


Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu cunosc "o altă evanghelie" în privința mântuirii!
Asta spun toti NP , si se vad roadele: peste 3000 de secte NP...si numarul tot creste!
Evanghelia dupa E.G. White o cunosti? Aceste femeii ii slujiti si in invatatura ei credeti :
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 13:59:30
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07