Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2010, 16:19:26
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit Taxe bisericesti

Mai devreme am discutat cu cineva... și am auzit că în București s-ar cere la biserică între 500 și 1500 lei noi/nuntă, iar că I.P.S. Patriarhul Daniel a interzis bucureștenilor să se căsătorească în afara Bucureștiului.

Tind să cred că din păcate taxele sunt adevărate. Acum două zile am fost la Biserica Sfântul Mina și am dat acatis de 40 zile. Băgasem 10 lei în acatist dar mi s-a spus că acatistul de 40 zile costă 20 lei. Îmi venea să zic "poftiiim"? Nu ar trebui să dau cât mă lasă pe mine inima. Biserica nu trebuie să ne îndrepte spiritual?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.04.2010, 16:24:37
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu stiu, Elom, daca ai dreptate sau nu.
Populatia este saraca.
Pe de alta parte, unde locuiesc eu nu pot da acatiste pt. 40 zile.
Asa ca mai bine multumiti lui Dumnezeu pentru asta.. banii sunt mai putin importanti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.04.2010, 16:30:02
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Question

Cu riscul de a supara pe unii forumisti,dar eu consider ca atat timp cat preotii sant platiti din bani publici pentru servicii religioase pentru enoriasi..toate trebuiesc sa fie facute gratis.Eu nu voi da in ban vreodata unui preot pentru ceva ce mi se cuvine de drept.Puteti sa va faceti simtita bunatatea sufleteasca si dorinta de a face bine ajutand saracii adevarati ,ajutand bolnavii sau copiii nevoiasi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.04.2010, 16:38:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Cresterea nejustificata, avara a sumelor cerute de preoti vine tot de la tonul tiganesco-manelist pe care au imprimat-o cocalarii cu averi in Bucuresti si in multe parti din Romania. Slava Domnului ca nu este asa peste tot in tara si inca mai exista oaze de comunitati ne-tiganizate.

Ideea este ca preotii au fost rasfatati de smenarii care vin sa-si cumpere cu sume enorme stergerea pacatelor, dupa care cind vine o batrinica la ei cu un leu se uita crucis...este o lege animalica, o reactie "normala" psihologic vorbind


..iar cei carora nu le este clar ca banii conteaza si trebuie chivernisiti cu mare grija, sa puna mina sa incerce sa-i cistige ei prin munca lor nu doar sa astepte sa le pice de la altii care baga overtime-uri la greu.

Last edited by andreicozia; 09.04.2010 at 16:41:54.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.04.2010, 22:11:41
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Cu riscul de a supara pe unii forumisti,dar eu consider ca atat timp cat preotii sant platiti din bani publici pentru servicii religioase pentru enoriasi..toate trebuiesc sa fie facute gratis.Eu nu voi da in ban vreodata unui preot pentru ceva ce mi se cuvine de drept.Puteti sa va faceti simtita bunatatea sufleteasca si dorinta de a face bine ajutand saracii adevarati ,ajutand bolnavii sau copiii nevoiasi.

Preotii nu sunt finantati prea mult de la buget, asa incat intr-o parohie saraca acesta nu ar putea pur si simplu supravietui fara perceperea taxelor
eu sunt pt scutirea de taxe a celor saraci dar nu pentru eliminarea lor

in parohia mea, taxele sunt mai mult decat acceptabile ba mai mult preotul asteapta zile sau saptamani intregi pana il platesti, nu pretinde sa fie platit pe loc,
in unele parohii taxele se pare ca sunt exagerate, dar aici nu e numai vina preotului ci si a consiliului parohial care stabileste astfel de taxe
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.04.2010, 22:15:26
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Sunt locasuri cu taxe impuse, altele fara. Dar nu suntem in drept a judeca. Preotii si calugarii stiu mai bine de ce au ales o cale sau alta. Dam sau nu, este alegerea noastra tainica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.04.2010, 15:49:22
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Preotii nu sunt finantati prea mult de la buget, asa incat intr-o parohie saraca acesta nu ar putea pur si simplu supravietui fara perceperea taxelor
eu sunt pt scutirea de taxe a celor saraci dar nu pentru eliminarea lor

in parohia mea, taxele sunt mai mult decat acceptabile ba mai mult preotul asteapta zile sau saptamani intregi pana il platesti, nu pretinde sa fie platit pe loc,
in unele parohii taxele se pare ca sunt exagerate, dar aici nu e numai vina preotului ci si a consiliului parohial care stabileste astfel de taxe
Prietene...nu vorbesc despre parohiile sarace..sau de preoti de la tara care nu se descurca.Vorbesc despre cei din locuri cu vad bun,cu enoriasi bogati si cei care raspund de cimitirele din orase unde e o adevarata mafie.De fapt..pretentiile mari sant tocmai la acesti preoti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.04.2010, 16:40:18
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

cand stiu ca sunt saraca...ma duc unde e o biserica mai saraca,acolo ma duc sa dau putinul meu... daca am nevoie de un serviciu din partea bisericii platesc atat cat pot,punand acei bani la o icoana (ptr sufletul meu), nu mi se cere nimic...eu am gasit acea biserica si mie draga....adevarat ca e la sat acea biserica.
__________________
Doamne ai mila de noi...

Last edited by speranta; 10.04.2010 at 17:09:34.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2010, 16:27:51
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Exista o multime de biserici in Bucuresti la care nu sunt taxe, sau sunt mici si corecte (in sensul ca o ceremonie intr-o biserica costa energie electrica, cor, curatenie). Problema ete ca aceste biserici pun conditii "inacceptabile" bietilor oameni, cum ar fi sa se spovedeasca mirii si nasii inainte de nunta sau botez, sa invete Crezul pe de rost, sa pastreze linistea in timpul slujbei, sa nu vina cu lautari la usa bisericii si sa nu arunce cu orez/grau/confeti...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2010, 10:29:48
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Inacceptabile???? cum sa vi cu lautarii pana la usha Casei Tatalui?????? Sa invete Crezul? Sa se spovedeasca?

TU PE CE LUME TRAIESTI?????????????????????????

Doamne ai mila !



Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Exista o multime de biserici in Bucuresti la care nu sunt taxe, sau sunt mici si corecte (in sensul ca o ceremonie intr-o biserica costa energie electrica, cor, curatenie). Problema ete ca aceste biserici pun conditii "inacceptabile" bietilor oameni, cum ar fi sa se spovedeasca mirii si nasii inainte de nunta sau botez, sa invete Crezul pe de rost, sa pastreze linistea in timpul slujbei, sa nu vina cu lautari la usa bisericii si sa nu arunce cu orez/grau/confeti...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taxe Biserica georgel23c Stiri, actualitati, anunturi 9 19.05.2016 11:11:01
Poruncile bisericesti doifrati Intrebari utilizatori 2 08.01.2011 20:02:42
Carti Bisericesti Danut7 Reguli in Biserica 3 01.09.2010 20:16:17
reguli bisericesti oanamarieta Generalitati 1 24.02.2008 09:42:54