Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2011, 22:34:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit La Catedrala romano-catolica " Sfantul Iosif "

Institutul Ecumenic de Muzica Sacra din Bucuresti si Asociatia Nectarie Protopsaltul , organizeaza maine , duminica 8 mai , la ora 19:30 , la Catedrala romano-catolica Sfantul Iosif din Bucuresti , un concert de cantari gregoriene si bizantine despre patimile si Invierea Domnului . Concertul de maine este intitulat : Victimae Paschall . Intrarea este libera !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 07.05.2011 at 22:49:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2011, 23:02:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Institutul Ecumenic de Muzica Sacra din Bucuresti si Asociatia Nectarie Protopsaltul , organizeaza maine , duminica 8 mai , la ora 19:30 , la Catedrala romano-catolica Sfantul Iosif din Bucuresti , un concert de cantari gregoriene si bizantine despre patimile si Invierea Domnului . Concertul de maine este intitulat : Victimae Paschall . Intrarea este libera !
Am văzut că știrea a apărut și pe basilica.ro. Mă bucur că, iată, două grupuri cu preocupare pentru a-I cânta Domnului se întâlnesc și cântă împreună în principala noastră catedrală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2011, 23:02:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Victimae Paschali Laudes

Explicatie si text: http://en.wikipedia.org/wiki/Victimae_paschali_laudes
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 07.05.2011 at 23:06:01.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.05.2011, 23:28:13
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Noesisaa, multumim.
Nu imi place muzica bizantina, o prefer clar pe cea gregoriana, e chestie de gust, recunosc, dar cine stie, poate fi interesant.

Pentru cine nu stie, in seara asta a avut loc o celebrare in cinstea Sfantului Charbel, unde a participat si Arhiepiscopul.

Cred ca putina lume stie de Sfantul Charbel, asa ca : http://www.saintcharbel.com/.

El este un mare sfant maronit ( libanez).


In rest, vroiam sa te felicit pentru hotararea de a deveni catolica. Ma bucur nespus pentru tine, nu datorezi explicatii nimanui, e o problema ce tine strict de sufletul tau.
LA ce biserica mergi de regula?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Razboiul nevazut" e o absurditate catolica!E contraindicata! mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 19 10.12.2013 23:36:08
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Catedrala "mantuirii" neamului va avea 120m inaltime mihailt Generalitati 81 24.02.2010 10:54:26