Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2011, 22:27:17
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit Dreptatea lui Dumnezeu

Cum se manifesta dreptatea lui Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.09.2011, 22:53:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Cum se manifesta dreptatea lui Dumnezeu ?
Dreptatea lui Dumnezeu se manifestă:
-în plan spiritual, prin mântuirea celor drepți și damnarea păcătoșilor.
-în plan temporal, sprijinindu-i pe cei ce Îl caută și nepermițând răului să pună stăpânire pe creația Sa vizibilă, fenomen căruia îi mai spunem "pronie".

În cazul meu, iată cum am făcut cunoștință, prima dată, cu dreptatea lui Dumnezeu.

Aveam cam 7 ani când, văzând cum fac copii mai mari, mi-am confecționat ceea ce se numea o "sarbacană", adică un tub cam de 1m-1,5 m din plastic, cu care se puteau trage cornete de hârtie. O vreme, m-am distrat trăgând cornete în vrăbiuțele de pe antena de televizor a veciunului. Pe urmă, m-am hotărât să trec la arme letale, perfecționându-mi cornetul, astfel încât să-l confecționez prin rulare în jurul unui bold. Zis și făcut: am suflat, dar cornetul nu a "decolat" înspre vrăbiuță, ci, din motive neclare până azi, s-a oprit undeva în tubul de tragere. Se spune că Dumnezeu, când vrea să pedepsească pe cineva, mai întâi îi ia mințile. Nu știu ce a fost în capul meu (probabil: nimic), dar m-am gândit să aduc cornetul în poziția inițială de tragere prin aspirație. Ceea ce am aspirat a fost...boldul din vârful cornetului, în vreme ce cornetul însuși a rămas pe loc. Acul s-a înfipt în faringe. Am încercat să îl scot, dar nu am reușit nici să îl ating, nici să îl văd. Și atunci, l-am înghițit cu un dumicat, fiindcă nici nu reușeam să respir bine și să îmi îndoi gâtul mă temeam, știind că acul e acolo.
Când mama a ajuns acasă, i-am povestit, speriat, toată tărășenia. Biata mamă m-a dus într-un suflet la spitalul de pediatrie "Gr. Alexandrescu". Acolo, mi s-a făcut radiografie și s-a observat că acul e în stomac. Următoarele trei zile au fost de groază: tratamentul consta în ingestia de alimente fibroase (fasole verde, ceapă verde, gulii) pe care nu le sufeream, în ideea ca acul să se înfășoare în strat fibros. În plus, trebuia să consum de 4 ori pe zi tampoane de vată îmbibate cu lapte, în aceeași idee. Un sfert de pachet de vată dimineața, un sfert în chip de gustare de ora 11, etc. Dar cea mai scârboasă chestie a fost că trebuia să îmi cercetez propriile excremente, produse la oliță, în căutarea acului pierdut. A fost un coșmar.

După exact un an de la chestia asta, seara la culcare am văzut un ac căzut pe jos, pe covor. Având boală pe guvernanta mea, care totuși era cea mai bună femeie din lume, un gând diabolic mi-a trecut prin cap: să las acul acolo, că poate guvernanta, care obișnuia să meargă desculță, se va înțepa. Chiar vizualizam cum se va înțepa ea și va sări în piciorul sănătos, în timp ce, zăpăcită de durere, și-l va ține pe celălalt cu mâna. Am adormit cu această fantezie sadică în minte. Rezultatul a fost că a doua zi, într-adevăr cineva s-a înțepat: dar nu guvernanta mea, ci eu însumi, care uitasem că acul e acolo. E puțin spus că m-am înțepat: acul a intrat cu totul în călcâi și s-a înfipt în os. Imposibil de scos de acolo, coada acului nu se mai vedea. Din nou, mama m-a dus într-un suflet la "Grigore Alexandrescu" unde, de data asta, am fost operat, apoi cusut și pansat timp de o săptămână. Auzind despre ce e vorba de la mama, doctorii de acolo au spus: "a fost acum un timp aici un copil, dar care înghițise un ac. Nu cumva era tot al dv ?" Mda, eu eram.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.09.2011 at 23:29:44.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2011, 22:50:05
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Cum se manifesta dreptatea lui Dumnezeu ?
Dreptatea lui Dumnezeu se manifesta astfel ca si cel care a gresit,sa inteleaga ca a gresit,si sa nu mai aiba nici o replica.
Un exemplu minunat mi se pare parabola aceea in care cineva cu datorii mari,se duce la stapin sa il ierte,si acesta il iarta.Dar apoi,iesind de la stapin,il vede pe unul care avea datorii mici la el,si nu il iarta la rindu-i,ci il sileste sa plateasca.
Apoi Stapinul pronunta judecata Sa, care este dreptatea dumnezeiasca: "Sluga vicleana,eu te-am iertat pe tine de datorii multe,se cuvenea ca si tu sa il ierti pe cel ce iti datora putin"
Deci asa se face dreptatea lui Dumnezeu,nu din prima sintem pedepsiti ,ci mai degraba sintem miluiti,si ni se daruieste . Si daca noi nu facem la fel,atunci singuri ne am exclus din aceasta judecata universala a milei.
Judecata noastra,ne-o cladim noi insine ,in fiecare zi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2011, 22:52:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dreptatea lui Dumnezeu se manifesta astfel ca si cel care a gresit,sa inteleaga ca a gresit,si sa nu mai aiba nici o replica.
Un exemplu minunat mi se pare parabola aceea in care cineva cu datorii mari,se duce la stapin sa il ierte,si acesta il iarta.Dar apoi,iesind de la stapin,il vede pe unul care avea datorii mici la el,si nu il iarta la rindu-i,ci il sileste sa plateasca.
Apoi Stapinul pronunta judecata Sa, care este dreptatea dumnezeiasca: "Sluga vicleana,eu te-am iertat pe tine de datorii multe,se cuvenea ca si tu sa il ierti pe cel ce iti datora putin"
Deci asa se face dreptatea lui Dumnezeu,nu din prima sintem pedepsiti ,ci mai degraba sintem miluiti,si ni se daruieste . Si daca noi nu facem la fel,atunci singuri ne am exclus din aceasta judecata universala a milei.
Am mai spus si o repet : suntem STAPANII faptelor noastre ! Apoi , nici cel mai mandru pamantean , nu poate spune cu certitudine care sunt JUDECATILE LUI DUMNEZEU !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2011, 22:55:39
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am mai spus si o repet : suntem STAPANII faptelor noastre ! Apoi , nici cel mai mandru pamantean , nu poate spune cu certitudine care sunt JUDECATILE LUI DUMNEZEU !
Ca sintem stapinii faptelor noastre asta e clar. Apoi nu intleg unde e vorba de mandrie ,ca pilda aceea a fost data de Domnul insusi,pentru a ne arata cum e judecata lui Dumnezeu. Cine e mandru,ca nu inteleg?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2011, 22:58:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ca sintem stapinii faptelor noastre asta e clar. Apoi nu intleg unde e vorba de mandrie ,ca pilda aceea a fost data de Domnul insusi,pentru a ne arata cum e judecata lui Dumnezeu. Cine e mandru,ca nu inteleg?
INTELEGI , INTELEGI , DAR VREI O CONFIRMARE !
Nu poti sti dintr-o mie de pide , JUDECATA lui DUMNEZEU , ci doar o farama din ea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2011, 23:02:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Iustin !

Si sa-ti mai spun ceva , nu de la mine , din mintea mea pacatoasa , ci de la cele citite din Sfintii Parinti : Dumnezeu este mai mult un Dumnezeu al inimii , decat un Dumnezeu al mintii , si este extrem de imprevizibil ! Noapte buna !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.09.2011, 23:10:01
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Cum se manifesta dreptatea lui Dumnezeu ?
Prin coerenta fara cusur, desavarsita, intre cauza si efect.

Aceasta patrunde toata creatia,
toate universurile - vazute si nevazute-,
de la nefiinta microparticulelor pana la cele mai fine miscari ale sufletului.

De aceea se spune ca Dumnezeu este Drept.

Nu exista "evaziune" in procese...doar autoinselare sau amagire pentru fiinte.

Daca sadesti bob de grau, creste grau, nu planta otravitoare.

Mintea buna naste fapte bune.
Mintea rea naste fapte rele.

Mintea buna coace fructele fericirii.
Mintea rea coace fructele durerii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2011, 23:12:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
INTELEGI , INTELEGI , DAR VREI O CONFIRMARE !
Nu poti sti dintr-o mie de pide , JUDECATA lui DUMNEZEU , ci doar o farama din ea !
Pai din farima aceea,care repet,nu vine dela mine ci de la El,mi s-a parut un exemplu f sugestiv pentru ceea ce Dumnezeu intelege prin dreptate .Adica nu o sentinta oarba,cu citirea listei celor pacatosi si celor drepti,ci o sentinta geniala ,in care pina si pacatosii aplauda.Asa vad eu sala tribunalului in care e judecata lumea,o sala plina de apalauze,in fata netarmuritei intelepciuni a lui Dumnezeu,care se va arata ca era permanent printre noi,in toate actiunile noastre.
Si vad dreptatea lui Dumnezeu ca fiind strins legata de viata noastra ,si nu ca pe ceva inabordabil,aflat in sfere inaccesibile noua. Cine are mila de cel care ii greseste,dovedeste prin aceasta ca Dumnezeu e milostiv. Cine are mila de aproapele , revarsa intreaga intelepciune a lui Dumnezeu pe pamant. Iar cine nu are mila, nu provoaca direct mania,ci doar dreptatea Lui. Traim intr-o lume a indurarii,si sintem 'condamnati' sa ne intelegem. :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.09.2011, 23:30:09
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Cum se manifesta dreptatea lui Dumnezeu ?
Dreptatea lui Dumnezeu, ce subiect inalt! Oare stim noi ce e si cum se manifesta ea?
Hai sa zic mai bine o poveaste. Era odata, intr-o dumineca, un baietel mic si blond ce tocmai venea de la Sfanta Liturghie si cum trecea el prin parc se opri o clipa langa un balansoar, adica o scandura din aia prinsa la mijloc ce se ridica si coboara. S-ar fi utulat si el un pic dar neavand partener, dupa un timp, se scula si pleca. In urma lui sase draci vazura ca uitase un pachetel pe acea scandura. Si au vrut sa-l catapulteze prin tufisuri. Unul mai vanjos se prinse din saritura de partea cealalta a scandurii, dar nimic, scandura nu se misca. Atunci mai sari unul sa-l ajute, dar tot asa scandura statea nemiscata. Inca unul sari si el, nimic, mai unul se arunca cu toata forta, nici nu se clinti. Si tot asa, pe rand, se aruncara cu totii sa miste scandura, dar degeaba, scandura parca era batuta in piroane, nici nu se clintea. In timpul asta apare copilul. Isi adusese aminte ca uitase ceva. Se apropie de scandura, binenteles dracii erau nevazuti, si lua o bucatica de paine invelita intr-un servetel. Era pentru bunica lui bolnava si care nu se mai putea deplasa. Ea l-a invatat sa mearga la Biserica. Dar in momentul cand lua pachetelul, scandura buf se rasturna pe partea cealalta. Uimit privi spre capatul scandurii apoi in sus si spuse cu blandete: "Multumesc, ca ai tinut degetul!"
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Larvele primarului sau in Romania dreptatea e la inchisoare, morga, sau reanimare Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 5 26.07.2011 13:57:21
Dreptatea lui Dumnezeu ??? secuiu_eugen Intrebari utilizatori 3 13.07.2010 12:37:58
dreptatea cu pumnul Florin-Ionut Generalitati 23 14.10.2009 19:21:48