Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2009, 11:41:03
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Altii au reusit. Sint cel putin cei care au inventat notiunea.

Deci, se poate
Poate nu am inteles eu ce ai vrut sa zici. Ce notiune? Cine a inventat si ce? Poate poti fi mai explicit. Oricum termenul "inventat" nu cred ca isi are rostul aici.
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2009, 11:53:55
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_si.atat Vezi mesajul
Poate nu am inteles eu ce ai vrut sa zici. Ce notiune? Cine a inventat si ce? Poate poti fi mai explicit. Oricum termenul "inventat" nu cred ca isi are rostul aici.
http://www.crestinortodox.ro/sfanta-...noul-testament
[SIZE=1]Cel mai vechi simbol de credinta crestina despre Sfanta Treime este Simbolul Apostolic.[/SIZE]
[SIZE=2][SIZE=1]Formularea definitiva despre Sfanta Treime , pe baza Sfintei Scripturi si a Sfintei Traditii, a avut loc la Sinoadele I si II ecumenice.[/SIZE]
[/SIZE]

[SIZE=2]a inventa=a nascoci ceva nou care nu a existat pina atunci, cf.dex[/SIZE]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.05.2009, 12:41:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Altii au reusit. Sint cel putin cei care au inventat notiunea.

Deci, se poate
Topcat, nu da cu piatra daca nu stii: ai citit cumva discursurile despre Sfanta Treime de sf. Gregorie de Nazianz, unul din teologii care sunt la baza formularilor niceene? Si cum se minuneaza el de felul cum Dumnezeirea depaseste mintea umana?

Formularile dogmatice sunt in general apofatice, adica spun ceea ce Dumnezeu nu este. Cand se spune ceva catafatic, perin afirmatie, se spune doar ca sa ne fereasca de erezii, adica sunt un fel de garduri care ne opresc sa cadem de pe drum. Nu pretinde nimeni sa patrunda prin vorbe in Dumnezeu, ci doar sa arate calea spre El. La el se ajunge altfel decat prin vorbe.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2009, 12:46:30
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dumnezeirea depaseste mintea umana?
O, de asta sint sigur!
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Formularile dogmatice sunt in general apofatice, adica spun ceea ce Dumnezeu nu este. Cand se spune ceva catafatic, prin afirmatie, se spune doar ca sa ne fereasca de erezii, adica sunt un fel de garduri care ne opresc sa cadem de pe drum. Nu pretinde nimeni sa patrunda prin vorbe in Dumnezeu, ci doar sa arate calea spre El. La el se ajunge altfel decat prin vorbe.
Cum poti spune ca Dzeu nu este ceva cind totodata spui ca el este tot?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.05.2009, 12:50:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

[quote=topcat;135775

Cum poti spune ca Dzeu nu este ceva cind totodata spui ca el este tot?[/QUOTE]

Nu inteleg prea bine intrebarea ta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.05.2009, 12:50:34
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu poti pricepe treimea rational pentru ca este un concept irational
Simplu
Nu nu nu, nici vorba. Nu-i asa simplu. Treimea e suprarationala, in nici un caz irationala.

suprarational -- not understandable by reason alone; beyond rational comprehension.
irrational -- not in accordance with reason; utterly illogical

Eu ma intrebam de ce nu ne-a dat Dumnezeu posibilitatea sa intelegem strict rational ce e aia unitate in trinitate. Atat, nu mai mult, ca sa nu cadem in erezie. Ca multe "minuni" de erezii nimicitoare au aparut din intelegerea deformata a Sfintei Treimi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.05.2009, 12:54:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
Nu nu nu, nici vorba. Nu-i asa simplu. Treimea e suprarationala, in nici un caz irationala.

suprarational -- not understandable by reason alone; beyond rational comprehension.
irrational -- not in accordance with reason; utterly illogical

Eu ma intrebam de ce nu ne-a dat Dumnezeu posibilitatea sa intelegem strict rational ce e aia unitate in trinitate. Atat, nu mai mult, ca sa nu cadem in erezie. Ca multe "minuni" de erezii nimicitoare au aparut din intelegerea deformata a Sfintei Treimi.
Da, asta vroiam si eu sa zic. Ca sa nu cadem in erezie ne ajunge cat s-a zis.
Erezia este o ideea nu neaparat falsa in intregime, ci una care reduce adevarurul, ia numai o parte din el. Dogma cuprinde adevarul fara sa-l in corseteze si lasa loc pentru Cunoastere - am puea spune ca este ca un fagas sapat pentrub apa, ca ea sa curga intr-o anumita directie.
In Biserica ortodoxa se dogmatizeaza de accea doar strictul necesar. La catolici s-au dogmatizat tot felul de chestii inutile ceea ce face sa devina teologia foarte aproape de rationalism.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.05.2009, 13:08:33
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
De ce nu ne-a dat Dumnezeu capacitatea intelectuala sa intelegem taina Sfintei Treimi, tinand cont ca suntem creati dupa chipul si asemanarea Lui ? De ce unele aspecte ale Sfintei Treimi sunt antinomice ratiunii noastre, tinand cont ca avem si noi ratiune dupa chipul Ratiunii care ne-a inzestrat cu ea ? Intrebarea e valabila si pentru alte antinomii pe care nu le putem intelege.
Intre noi si tainele lui Dumnezeu se afla prapastia produsa de pacat.
Sfintilor li s-a dat a cunoaste multe din tainele lui Dumnezeu dovada a faptului ca prin creatie Dumnezeu ne-a dat capacitatea si posibilitatea aceasta. Acest demers nu este unul excusiv rational (doar la nivelul intelectului) ci priveste persoana, purificata de patimi, in integralitatea sa. Sfintii cunosc tainele lui Dumnezeu prin participare, traind in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.05.2009, 13:09:20
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
Nu nu nu, nici vorba. Nu-i asa simplu. Treimea e suprarationala, in nici un caz irationala.

suprarational -- not understandable by reason alone; beyond rational comprehension.
irrational -- not in accordance with reason; utterly illogical

Eu ma intrebam de ce nu ne-a dat Dumnezeu posibilitatea sa intelegem strict rational ce e aia unitate in trinitate. Atat, nu mai mult, ca sa nu cadem in erezie. Ca multe "minuni" de erezii nimicitoare au aparut din intelegerea deformata a Sfintei Treimi.
Nu ca ar avea vreo legatura, personal consider ca treimea e un concept inventat, exista si in fizica un chestie asemanatoare.
Se numeste cuanta, care nu e nici particula, nici unda, e amindoua la un loc si niciodata nu pot fi puse in vedere ambele caracteristici deodata.
In fizica a devenit un concept normal si a devenit tot atit de normal ca si cel de particula.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.05.2009, 13:28:20
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu inteleg prea bine intrebarea ta.
Ceea ce e esenta lui Dumnezeu este in afara de orice compa­ratie afirmativa sau negativa cu lumea. Dumnezeirea nu poate fi identificata cu nici o proprietate sau lucrare a lui Dumnezeu. Termenii teologiei privesc deci relatia dintre noi si Dumnezeu, nu esenta Sa.
Am citat din definitia de pe crestinortodox, ca sa fim clari.
De aici eu doar pot deduce ca nu stim absolut nimic despre Dumnezeu si nici nu putem stii vreodata.
Cum poti avea o relatie (si inca una foarte personala) cu cineva pe care nici macar nu il poti defini, caruia nu ii stii absolut nici un atribut nici macar cele prin negare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ratiune si Credinta tara tara vrem ostas Generalitati 31 05.08.2011 23:06:42
Dincolo de ratiune OmuBun Teologie si Stiinta 51 02.08.2010 00:52:48