Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2010, 22:18:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Biserica Ortodoxa are un nou Sfant...

La 23 mai 1996, Sfantul Mucenic Evghenie a fost executat prin taierea capului de rebelii ceceni, pentru ca a refuzat sa se lepede de Hristos si sa-si scoata de la gat cruciulita pe care o purta din copilarie.

detalii http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...-a-mamei-sale/
__________________
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2010, 22:59:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Impresionant...Slava lui Dumnezeu pentru sfintii Lui!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2010, 01:30:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
La 23 mai 1996, Sfantul Mucenic Evghenie a fost executat prin taierea capului de rebelii ceceni,
am citit si eu la vremea respectiva despre martirajul acestui soldat rus, impresionanta si durerea mamei pentru copilul sau. Dumnezeu se slaveste prin Sfintii sai!

Astazi, in Duminica Tuturor Sfintilor, am invatat din predica preotului nostru ca daca ar fi sa grupam cumva sfintii care s-au daruit trup si suflet lui Dumnezeu, atunci sfintii mucenici ar fi un fel de trupa de elita. Slava lui Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2010, 03:27:55
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit socant de tragic! oare cati dintre noi ar prefera azi sa moara decapitat pt. Hristos?

mi s-a parut de-a dreptul sfasietor, dureros si teribil de cutremurator sa urmaresc felul in care l-au omorat, cum l-au injunghiat de mai multe ori in zona gatului, cum l-au taiat/sacrificat fara mila, ca pe un biet animal neajutorat, ca pe un pui de gaina!... ce criminali cruzi si nenorociti, ce bestii salbatice si inumane!... macar sa-l fi impuscat dintr-o data si sa-i fi usurat suferinta, dar au preferat sa-l chinuie, sarmanul om, injunghiindu-l si taindu-i beregata treptat... ce moarte agonizanta, de un tragism infiorator!... instantaneu m-a podidit plansul aproape de nestavilit si a durat pt. cel putin cateva momente bune dupa ce am urmarit clipul acela shocant!... ce sa mai, pana si cuvintele sunt de prisos aici... Oare cati dintre noi, in zilele noastre, pusi in fata unei astfel de situatii, ar fi facut o asa alegere curajoasa, adica sa moara decapitat/a pt. Numele lui Hristos?! cati dintre noi ar avea o asa tarie?! poate numai Bunul Dumnezeu sa daruiasca o astfel de tarie, caci altfel, din propria noastra initiativa, imi pare imposibil... pt. mine, cel putin, si trebuie sa recunosc aici, spre marea mea rusine si dezamagire, ca eu as fi incercat sa dau bir cu fugitii sau as fi trecut probabil de partea alora fara prea multe ezitari... dar cel putin Bunul si Dreptul Dumnezeu l-a si razbunat pe martirul Evghenie!...

Last edited by cherub; 31.05.2010 at 03:53:12.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2010, 08:19:07
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sfantul Evghenie este un exemplu covarsitor al statorniciei in credinta dreapta in Iisus Hristos.In asemenea vremuri de ratacire, acest Sfant minunat poate fi urmat . Noua nu ne-a cerut niumeni sa murim, e chiar atat de greu sa crezi cu toata fiinta in Mantuitorul?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2010, 18:28:21
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit alt filmuletz cu executia HORROR

intre timp, am mai gasit inca un video EXTREM DE SOCANT, HORROR, tot cu executia aceluiasi soldat; postez si link-ul respectiv aici, dedesubt si mentionez ca eu inca n-am avut curajul si taria psihica de a-l viziona, ar fi fost prea mult pt. mine, atata CRUZIME/BESTIALITATE extrema, sataniceasca!... n-am suportat, ci am inchis imediat ce am vazut prima imagine de la inceputul clipului!... http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3968 - TruthTube. tv WARNING: Video containing blood, 18+ GRAPHIC Beheading of White Christian Russian Soldier

cert este ca de cand am urmarit (si fara sunet, si cam 'pe sarite') imaginile cu executia soldatului Evghenie Rodionov si citit povestea, totul m-a bulversat/tulburat atat de tare (ca sa nu mai mentionez revoltat, infuriat si contrariat etc, am trecut prin mai toate sentimentele posibile de acest gen...), ca de-atunci, timp de cel putin cateva zile, pur si simplu nu mi-am mai putut lua gandul de acolo!... aproape ca nici sa dorm n-am prea reusit, am fost intr-o asa stare de SHOCK, de-a dreptul, pe plan psihic si emotional!... tot felul de intrebari contradictorii s-au perindat prin mintea mea... cum de in acel rastimp (din feb. de cand au fost capturati si pana-n mai cand au fost executati) armata rusa nu a facut absolut nimic sa ii caute pe acei soldati (numai niste copii) si sa incerce sa-i salveze, sa fi negociat cu teroristii aia ceceni musulmani sau mai bine sa-i fi impuscat etc direct pe nenorocitii de teroristi?! in schimb, armata s-a marginit la a-i fi declarat dezertori, fara macar sa fi facut unele cercetari amanuntzite!... cata iresponsabilitate!!!... si cum de i-a pus pe acei copii ne-experimentati intr-ale razboiului, de paza in punctul acela critic, in baraca aia intunecoasa si fara electricitate sau macar o sursa de comunicatzie (ceea ce ar fi esential, mai ales in vreme de razboi!) ca sa fi putut chema intariri/ajutoare etc?!... bineinteles ca 'superiorii' si cei cu relatii, intotdeauna au grija sa se puna mai intai/repede pe ei insisi 'la adapost', bagandu-i la inaintare pe 'alti prosti' (cum au fost acei copii in cazul respectiv), de care nu le pasa lor!... apoi tot ei, cei care se pun pe ei insisi 'la adapost', mai sunt si decoratzi si avansatzi in grad!... revoltator, nu alta!!!...
...si la teroristii aia nenorocitzi si-mputzitzi, cata lasitate, sa se deghizeze in personal de ambulantza si sa captureze, apoi chinuie/tortureze, bata joc si execute in asemenea hal, niste copii ne-experimentatzi!... si sa mai si pretinda sume de bani ridicole pt. a le spune parintilor unde le-au ingropat trupurile copiilor lor!... si sa mai si filmeze executziile agonizante si horror, insuportabil de privit (dureros de urmarit/vazut pt. altii, dar pt, familie!), si-apoi sa le trimita parintilor!... ce JEGURI SPURCATE!

...mi-a mai atras atentia si partea din povestirea mamei, ca atunci cand s-a nascut Evgheni, femeia a vazut dintr-o data multe stele de pe cer cazand si s-a nelinistit, apoi cum cineva din personalul medical a-ncercat s-o linisteasca, spunandu-i ca era semn bun etc... eu cred (zic si eu, imi 'dau cu presupusul' aci) ca de fapt, acela a fost semnul care a prevestit de fapt, moartea fiului sau si a grupului de prieteni/camarazi (ca au fost capturati/rapitzi si executati impreuna), numai ca n-a stiut cum sa-l interpreteze atunci, biata femeie (cine ar fi stiut?!), si probabil ca starea de neliniste care o apucase atunci o fi fost, de fapt, ca un fel de presimtire... din cate stiam (conform superstitiilor, trebuie sa recunosc aici, dar totusi... cateodata, cate unele se mai si adeveresc... sau mai pot fi si simple coincidentze, depinde, insa in cazul respectiv, parca se cam 'potrivesc' astfel de 'prevestiri'), stele cazatoare (daca vede cineva), ar semnifica moarte, veste despre moartea cuiva (fiindca se spune ca fiecare persoana ar avea cate o stea de pe cer, iar atunci cand moare, odata cu persoana se 'stinge'/moare si steaua sa, uneori fiind vizibila unora atunci cand cade etc; dar in cazul femeii, ea vazuse deja acele stele cazand precoce, de timpuriu, atunci cand fiul abia ce i se nascuse...)... in orice caz, intreaga poveste e de-a dreptul tulburatoare!... cat tragism si in cazul lui Evgheni Rodionov!...

Last edited by cherub; 02.06.2010 at 19:21:45.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.06.2010, 18:34:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sfinte Evghenie, roaga-te pentru noi, pacatosii!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.06.2010, 21:15:04
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit si noi avem Sfinti Martiri - Sf. Ioan cel Nou de la Suceava & Sf. Brancoveni s.a.

Si noi avem Sfinti care au patimit in mod asemanator cu soldatul rus Evghenie Rodionov, din cauza ca nu s-au lepadat de credinta crestin-ortodoxa... chiar astazi l-am sarbatorit pe Sf. Ioan Cel Nou de la Suceava, care a fost martirizat de musulmani tot prin taierea capului, fiindca nu si-a lepadat credinta crestina... Si ii mai avem si pe Sfintii Martiri Brancoveni... pentru rugaciunile lor, fie ca Bunul Dumnezeu sa se indure si de noi toti, pacatosii de rand, si sa ne miluiasca si sa ne mantuiasca pe toti!...
...urmarind, in filmuletzele shocante care se gasesc si circula pe internet, agonia in care a murit soldatul rus Evghenie Rodionov, ne putem imagina si da seama si de modul in care au fost martirizati (si prin ce chinuri au trecut) si Sfinti precum Sf. Ioan Cel Nou de la Suceava, Sf. Martiri Brancoveni si multi altii... cu ale caror sfinte rugaciuni, Domnul sa aiba mila si de noi, pacatosii!...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.06.2010, 21:09:41
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
intre timp, am mai gasit inca un video EXTREM DE SOCANT, HORROR, tot cu executia aceluiasi soldat; postez si link-ul respectiv aici, dedesubt si mentionez ca eu inca n-am avut curajul si taria psihica de a-l viziona, ar fi fost prea mult pt. mine, atata CRUZIME/BESTIALITATE extrema, sataniceasca!... n-am suportat, ci am inchis imediat ce am vazut prima imagine de la inceputul clipului!... http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3968 - TruthTube. tv WARNING: Video containing blood, 18+ GRAPHIC Beheading of White Christian Russian Soldier
Aoleu!
n-am putut sa ma uit mai mult de 2-3 sec!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.05.2013, 21:31:49
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit reminder

In 1996, intr-o zi ca asta, de 23 mai, chiar de ziua lui de nastere, a fost torturat si decapitat de ceceni fiindca nu a vrut sa-si dea jos crucea de la gat si sa treaca la musulmani.
Sf. mucenic Evghenie, roaga-te lui Hristos pentru noi!

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 00:00:33
exista vreun sfant in Biserica noastra Annamarria Mari Duhovnici si predicile lor 28 21.01.2012 18:07:32
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07