Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.07.2010, 18:09:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?
Sa nu citim carti eretice este una din cele 9 porunci bisericesti!
Din cate stiu nu este bine nici sa le tinem in casa. Daca le citesti ca sa faci o comparatie, trebuie sa fii foarte bine ancorat in credinta ta intrucat nu vei mai sti ce sa crezi. Discutiile despre Dumnezeu si apararea credintei nu trebuie anulate de dragul prietenilor! De asemenea daca pe ei ii deranjeaza semnul Sfintei Cruci este problema lor, si daca te considera prieten nu iti cer renuntarea la ceea ce este sfant pentru tine, te accepta asa cum esti!
Tu pentru ei, renunti la Hristos? Adica a te rusina in fata lor "ca sa nu ii jignesti" este o forma de lepadare, te rusinezi cu Hristos? Sa nu fie! Sa nu fie, ca nici Hristos sa nu se rusineze cu tine la judecata!
  #52  
Vechi 08.07.2010, 18:21:32
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Obiectele neconsacrate (nesfințite), indiferent că sunt icoane, statui, biblii, cruciuliție sau rozarii, este absolut OK să fie aruncate. Dacă arunc o imagine a Sf Nectarie nu înseamnă că îl arunc pe Sf Nectarie în pubelă.

Exact pe această psihologie care frizează idolatria se bazau și marii oameni politici europeni Gigi Becali și Vadim Tudor, care difuzau în campania electorală cartonașe cu Isus Cristos pe avers și figura lor pe revers (dacă nu8 cumva invers, nu mai știu). Primind așa ceva la cutiuța poștală, mama mi-a pus aceeași întrebare: "Ce să fac, să le arunc". "Direct la gunoi, mamă!" a fost răspunsul care mi s-a părut cel mai normal.
Eu consider ca e mare pacat sa le arunci la gunoi... E Chipul Lui Hristos, al Maicii Domnului... nu vedeti ca in campanii nu au pic de frica de Dumnezeu? Si mai nou au scos comerciantii tot felul de imprimate religioase, imagini ce reprezinta chipuri sau obiecte sfinte care se pot lipi pe oua la Pasti fara a se tine cont de faptul ca oul se curata de coaja si se arunca! Mie mi se pare o lipsa de respect fata de Dumnezeu!
  #53  
Vechi 08.07.2010, 18:32:02
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Smile

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu consider ca e mare pacat sa le arunci la gunoi... E Chipul Lui Hristos, al Maicii Domnului... nu vedeti ca in campanii nu au pic de frica de Dumnezeu? Si mai nou au scos comerciantii tot felul de imprimate religioase, imagini ce reprezinta chipuri sau obiecte sfinte care se pot lipi pe oua la Pasti fara a se tine cont de faptul ca oul se curata de coaja si se arunca! Mie mi se pare o lipsa de respect fata de Dumnezeu!
In privinta oualor iti dau dreptate! Nici mie nu mi s-au parut ok imprimeurile pentru oua, desi sunt aspectuoase! Mai frumoase sunt cele incondeiate in Bucovina cu margele sau pictate, fara continut. Am astfel de oua de mai bine de 25 de ani si arata ca noi. In plus sunt obiecte de arta nu kitsch!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
  #54  
Vechi 08.07.2010, 20:17:52
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de damian79 Vezi mesajul
Unde este confirmarea facuta de Cristina ca eu nu o vad? Si din postarile ei nici fanatica nu o vad. Cred ca iti place sa postezi si sa jignesti dar fara a citi in amanunt ce au scris ceilalti.
Eu nu cred. Citeste mai atent. Desigur, tu nu ai cum sa o vezi fanatica. Pentru ortodocsi suntem plini de dragoste ortodoxa. Dar ceilalti nu sunt nici macar oameni. [oare cine ne da reptul sa spunem asa ceva?]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #55  
Vechi 09.07.2010, 17:31:39
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

zici:"multumesc nu imi trebuie",dar daca insista zici ca "sunt ortodox, si lasama in pace mergi alt undeva".Cartile alea a neoprotestantilor nu sunt bune deoarece sunt pline de erezii,dar tu crestina mergi la preot ca el iti este prieten.Daca cineva vede cati faci Cruce e problema lui daca sa indepartat de Biserica,lasa-l si mergi mai departe sau mai bine dute in biserica e protectoarea ortodocsilor.
  #56  
Vechi 09.07.2010, 21:25:41
justine justine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2010
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Sa nu citim carti eretice este una din cele 9 porunci bisericesti!
Din cate stiu nu este bine nici sa le tinem in casa. Daca le citesti ca sa faci o comparatie, trebuie sa fii foarte bine ancorat in credinta ta intrucat nu vei mai sti ce sa crezi. Discutiile despre Dumnezeu si apararea credintei nu trebuie anulate de dragul prietenilor! De asemenea daca pe ei ii deranjeaza semnul Sfintei Cruci este problema lor, si daca te considera prieten nu iti cer renuntarea la ceea ce este sfant pentru tine, te accepta asa cum esti!
Tu pentru ei, renunti la Hristos? Adica a te rusina in fata lor "ca sa nu ii jignesti" este o forma de lepadare, te rusinezi cu Hristos? Sa nu fie! Sa nu fie, ca nici Hristos sa nu se rusineze cu tine la judecata!
multumesc, mi am dat seama ca prin asta am intors spatele lui Hristos si e un pacat, probabil trebuie sa evit astfel de prietenii care de fapt cred ca nici nu-s prietenii de vreme ce ne desparte tocmai credinta
  #57  
Vechi 10.07.2010, 16:47:44
damian79 damian79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2009
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
multumesc, mi am dat seama ca prin asta am intors spatele lui Hristos si e un pacat, probabil trebuie sa evit astfel de prietenii care de fapt cred ca nici nu-s prietenii de vreme ce ne desparte tocmai credinta
Ma bucur sa te aud spunand asta. Mergi si te spovedeste si atunci cand ai nelamuriri intreaba-ti duhovnicul. Aici pe site au fost persoane care au incercat sa iti arate diferentele majore intre protestanti si crestini ortodocsi, dar daca tu nu esti bine ancorata in credinta, poate fiind la inceput, s-ar putea sa o iei pe un drum gresit. Eu unul te sfatuiesc ca in tot ce este legat de tine si credinta ta sa ceri sfaturile preotului.
  #58  
Vechi 11.07.2010, 18:44:18
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit Eu nu sunt de acord cu arderea cărților, indiferent despre ce carte ar fi vorba!

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Stimata Cristina, puneti benzina pe foc, scoateti sabia la atac, spuneti prostii cat roata carului si, in caz ca vi se raspunde, incepeti si vaicariti-va in felul urmator:


Deci ceea ce doriti dumneavoastra este sa tacem sau eventual sa incurajam arderea Sfintelor Scripturi...
Imi pare rau, dar, eu unul imi voi rezerva dreptul de a spune mereu: A arde Biblia este o fapta de inspirata de vrasmasul omenirii..
Si o voi spune chiar daca pe dumneavoastra va va „deranja cel mai tare”.
M-am logat pe acest site cu porecla CalmDown (nickname, pentru americanizații de astăzi) tocmai pentru a-mi aduce permanent aminte să-mi țin cumpătul când voi da și aici de acești rătăciți neoprotestanți (penticostali = vorbitori în limbi nici măcar de ei știute, adventiști + martori de-ai lui Iehova = mari prooroci în a doua venire, care are loc periodic, cam de prin secolul XIX încoace, baptiști = îngrijorați de vârsta botezului, alți tremurători și tremurinzi etc.).
Dar au găsit motiv de-a da cu piatra! A spus omul (mă rog, preotul), dintr-un spirit prea zelos, arde tot ce vine de la acei rătăciți și hop și ei: "A arde Biblia este o fapta de inspirata de vrasmasul omenirii.." Dar cine v-a spus, domnia voastră, că era vorba de arderea unei Biblii? Era doar vorba de a arunca la foc o carte scrisă de unul Cornilescu, care a avut ca sursă de inspirație în elaborarea ei traducerile englezești și franțuzești ale vechilor Scripturi ebraice și grecești (Biblia, care va să zică).
Oricum, eu nu sunt pentru arderea cărților. Am în casă exemplare ale Bibliei cam de la toate cultele neoprotestante (indiferent care ar fi acesta). În ciuda recomandărilor preoților mei, ani la rândul (cel puțin 15 ani) m-am preumblat prin adunări și congregații "creștine". Cred că nu există vreuna în România (până în anul 2005) la care să nu fi fost. Mulțumesc Domnului că nu m-a lăsat să mă pierd printre străini! Tot acasă la Domnul Iisus Hristos e acasă la mine, care va să zică, în Biserica Ortodoxă Română.

A propos, ați văzut vreodată cât de afectat și de americănesc știu domniile lor grăi? Credeți-mă, pentru un om cât de cât educat, care își onorează diploma de bacalaureat, e un adevărat spectacol fără bani (reality show)! Merită, mergeți odată de curiozitate în bisericile lor, numai aveți grijă să nu vă pufnească râsul, cum mi s-a întâmplat mie. Dar asta e o altă poveste.

Last edited by CalmDown; 11.07.2010 at 18:47:10.
  #59  
Vechi 11.07.2010, 18:59:55
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cristina, dalia & co

Biblia neoprotestanta este tradusa dupa Biblia evreiasca in original iar Biblia ortodoxa dupa traducerea greceasca a originalului [Septuaginta]. De aici diferentele. Cele 14 carti in plus in Biblia ortodoxa nu sunt recunoscute ca fiind canonice nici macar de BO, ci doar "bune de citit". Inainte de a umple forumul cu copy-paste-uri e bine sa va informati din surse obiective si mai putin otravite de ura.

Domnul Mihnea, interesanta opinia dvs, dar problema era alta si ma mir ca nu ati sesizat-o [dar nu ma mir prea tare]. Daca un preot indeamna sa fie arse Biblii nu inseamna ca vrea sa faca curatenie [pariez ca nu ar arde o Biblie sinodala], ci o face doar din ura sau fanatism. Desi stie ca este doar o traducere, cu bune si rele, ca si traducerea sinodala, indeamna sa fie arsa pentru a elimina concurenta sau a nu se vedea unele slabiciuni ale traducerii sinodale. Pe vremea lui Ceausescu multi au facut inchisoare pentru detinerea unei Biblii, si multe Biblii au fost arse. Desi nu am dus lipsa niciodata de comunisti sau fanatici, e inadmisibil ca un preot sa faca parte din aceste doua categorii.

Iertare, multă iertare, domnia voastră, dar bietul Cornilescu nu prea știa ebraica și greaca veche. E drept cunoștea ceva franceză și engleză, nici pe alea bine, altfel n-ar fi ieșit monstrul ăla de traducere! Citiți, citiți, citiți și iar citiți că luminarea vine! Iar scriem mai mult decăt citim, așa-i, domnia voastră?

Last edited by CalmDown; 11.07.2010 at 19:06:36.
  #60  
Vechi 11.07.2010, 21:53:52
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
M-am logat pe acest site cu porecla CalmDown (nickname, pentru americanizații de astăzi) tocmai pentru a-mi aduce permanent aminte să-mi țin cumpătul când
Iubite frate cu nick americanizat nu trebuie decat sa faci precum propovaduiesti, fii cumpatat!
Sau macar incearca, pentru ca , dupa cum ai intrat val-vartej, pare ca va fi cam dificil sa-ti respecti blazonul :))

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Dar cine v-a spus, domnia voastră, că era vorba de arderea unei Biblii? Era doar vorba de a arunca la foc o carte scrisă de unul Cornilescu, care a avut ca sursă de inspirație în elaborarea ei traducerile englezești și franțuzești ale vechilor Scripturi ebraice și grecești (Biblia, care va să zică).
Daca tot deschizi subiectul iti spun si parerea mea: Biblia este inspirata, infailibila si ineranta in manuscrisele originale. Toate traducerile NU AU CUM sa fie exacte. Traducatorii bine intentionati au cautat sa fie cat mai fideli textului original si Dumnezeu Duhul Sfant s-a ingrijit ca aceste traduceri sa nu contina greseli majore. Dar toate traducerile (in toate limbile) au puncte forte si puncte slabe.

Afirmatiile precum: „Biblia noastra este asa cum a fost scrisa in secolul IV” denota doar ignoranta si sectarism. Te rog nu veni si tu cu astfel de povesti.

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Oricum, eu nu sunt pentru arderea cărților. Am în casă exemplare ale Bibliei cam de la toate cultele neoprotestante (indiferent care ar fi acesta). În ciuda recomandărilor preoților mei, ani la rândul (cel puțin 15 ani) m-am preumblat prin adunări și congregații "creștine". Cred că nu există vreuna în România (până în anul 2005) la care să nu fi fost. Mulțumesc Domnului că nu m-a lăsat să mă pierd printre străini! Tot acasă la Domnul Iisus Hristos e acasă la mine, care va să zică, în Biserica Ortodoxă Română.
Ma bucur pentru tine si te invidiez putin ca ai avut ocazia sa vezi si sa cunosti oameni din multe biserici. Daca ai ajuns sa-l cunosti pe Domnul Iisus ferice de tine.

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
A propos, ați văzut vreodată cât de afectat și de americănesc știu domniile lor grăi? Credeți-mă, pentru un om cât de cât educat, care își onorează diploma de bacalaureat, e un adevărat spectacol fără bani (reality show)!
Nu-mi plac americanismele dar le consider normale in bisericile neoprotestante.
La fel de normale precum bizantinismele in bisericile ortodoxe romanesti.
Subiect închis

Tags
doamne ajuta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 01:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 29.10.2010 23:55:46
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 01:20:01
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06