Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2011, 10:02:11
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Smile Despre iubire si recunostinta

Aceste doua cuvinte folosite asupra apei precum si rugaciunile spuse o vor schimba intr-un leac tamaduitor spune autorul mai multor carti Masaru Emoto.Eu fiind bolnav de hepatita cronica am incercat mai multe cai de a ma vindeca neuitind sa ma rog neincetat bunului Dumnezeu.De la medici am primit retete de hepatoprotectoare (din 2006 am fost diagnosticat) de la naturisti am baut tot felul de ceaiuri si am cumparat si de la autorul mentionat mai sus citeva carti tiparite la editura ADEVAR DIVIN in Brasov.Spune autorul ca ,,Apa are propria viata!....are reactii la ginduri,cuvinte,muzica,rugaciuni si multe altele.,,Intrebarea mea ar fi sunt pe drumul cel bun prin faptul ca lecturez aceste carti?sau nu?Ele nu au cum sa dauneze din punct de vedere moral si spiritual dar m-a adresez acestui forum pentru ca eu cred ca e cel mai apropiat de Dumnezeu prin discutiile ce se poarta aici. Va multumesc si Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2011, 12:15:49
lilisor lilisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 8
Implicit

Doar Iisus vindeca!E bine sa citesti ,de ce nu?Asa te mangai sufleteste!Spovedeste-te cat mai des,si citeste acatiste si paraclise, parerea mea.Dumnezeu sa te binecuvanteze!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2011, 16:55:00
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Smile Buna,

Multumesc din inima...chiar asta mea dat parintele meu la penultima spovedanie sa citesc paraclisul Maicii Domnului in fiecare vineri.Multumesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2011, 17:14:26
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de planoristul Vezi mesajul
am cumparat si de la autorul mentionat mai sus citeva carti tiparite la editura ADEVAR DIVIN in Brasov.Spune autorul ca ,,Apa are propria viata!....are reactii la ginduri,cuvinte,muzica,rugaciuni si multe altele.,,Intrebarea mea ar fi sunt pe drumul cel bun prin faptul ca lecturez aceste carti?sau nu?Ele nu au cum sa dauneze din punct de vedere moral si spiritual dar m-a adresez acestui forum pentru ca eu cred ca e cel mai apropiat de Dumnezeu prin discutiile ce se poarta aici. Va multumesc si Doamne Ajuta.
Creștinismul ortodox are niște învățături pe care le-a primit și dezvoltat de la venirea lui Hristos până azi. În paralel cu el există și au existat mereu învățături mai mult sau mai puțin străine de duhul creștin.

Încă de la început creștinii au fost îndemnați să cerceteze învățăturile și duhurile, să vadă dacă sunt de la Dumnezeu. Nu oricine poate face această cercetare, ci numai cei care s-au pregătit, curățindu-se în prealabil. Noi, ceilalți, ascultăm de învățătorii atestați de Biserică.

Înșelările au existat dintotdeauna; vrăjmașul lui Dumnezeu și al omului nu stă cu mâinile în sân. Cele mai înșelătoare sunt învățăturile care par cele mai apropiate de ortodoxie. Minciunile sunt strecurate cu abilitate pe lângă adevăruri, împreună cu acestea: Nu ți se va spune că nu e bună credința în Hristos, ci că toate religiile sunt la fel de bune ș.a.m.d.

Cărțile de care spui mie mi se par de o spiritualitate îndoielnică. Dacă chiar vrei să le citești, trebuie întâi să cunoști foarte bine învățătura ortodoxă, ca să nu te pierzi.

În privința proprietăților apei și a energiilor care o influențează, cred că pentru noi e suficient să ne limităm la a folosi aghiasma și a ne ruga pentru sfințirea a tot ceea ce mâncăm sau bem.

Biserica e plină de energii; de energiile dumnezeiești, de har. El lucrează prin cele 7 Taine și prin toate binecuvântările.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.07.2011, 21:02:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce forma de hepatita mai exact?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2011, 08:54:13
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Post

Sunt convins suta la suta ca biserica si aghiasma sunt pline de energii pozitive ma rog in fiecare seara si dimineata si am invatat si pe copiii mei (CINCI-4 baieti si o fata)sa iubeasca pe Dumnezeu,dar in paralel mai trag cu ochiul pe ici pe colo desi am foarte multe de invatat de la religia noastra crestin ortodoxa.Sunt foarte mic ,dar tocmai asta e scopul meu sa prind de oriunde un sfat sa-l cintaresc si daca e bun sa-l urmez.Multumesc domnule N.Priceputul aveti dreptate ,sper si ma rog bunului Dumnezeu sa nu ma ratacesc de la calea cea dreapta,am lucrat in 3 domenii pina acum...C.F.R....subteran si ultimul loc de munca politia comunitara Iasi de unde am fost disponibilizat.In legatura cu hepatita m-am impotmolit intodeauna cind am ajuns sa fac anticorpii pentru determinarea virusului B...C asa ca stiu ca duc in spate o hepatita cronica cu steatoza hepatica (ficat gras).Nu beau alcool ,nu fumez cel putin in privinta fumatului nu am fost niciodata de acord cu el iar cu alcoolul am fost prieten o buna perioada de timp cit am lucrat la mina in Valea Jiului.Va multumesc ca a-ti avut rabdare sa ma ascultati si va doresc sanatate si bucurii in viata.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.07.2011, 17:18:13
Veronica 18 Veronica 18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Smile

Citat:
În prealabil postat de planoristul Vezi mesajul
Sunt convins suta la suta ca biserica si aghiasma sunt pline de energii pozitive ma rog in fiecare seara si dimineata si am invatat si pe copiii mei (CINCI-4 baieti si o fata)sa iubeasca pe Dumnezeu,dar in paralel mai trag cu ochiul pe ici pe colo desi am foarte multe de invatat de la religia noastra crestin ortodoxa.Sunt foarte mic ,dar tocmai asta e scopul meu sa prind de oriunde un sfat sa-l cintaresc si daca e bun sa-l urmez.Multumesc domnule N.Priceputul aveti dreptate ,sper si ma rog bunului Dumnezeu sa nu ma ratacesc de la calea cea dreapta,am lucrat in 3 domenii pina acum...C.F.R....subteran si ultimul loc de munca politia comunitara Iasi de unde am fost disponibilizat.In legatura cu hepatita m-am impotmolit intodeauna cind am ajuns sa fac anticorpii pentru determinarea virusului B...C asa ca stiu ca duc in spate o hepatita cronica cu steatoza hepatica (ficat gras).Nu beau alcool ,nu fumez cel putin in privinta fumatului nu am fost niciodata de acord cu el iar cu alcoolul am fost prieten o buna perioada de timp cit am lucrat la mina in Valea Jiului.Va multumesc ca a-ti avut rabdare sa ma ascultati si va doresc sanatate si bucurii in viata.Doamne ajuta.
Dumnezeu ne trimite anumite boli ca plata a pacatelor noastre, tocmai pentru ca ne iubeste.Asa ne opreste de a mai pacatui si de a ne intoarce la El.Tineti legatura cu duhovnicul dvs si faceti precum va spune el. Tineti si regimul dat de medicul dvs. Nu demult, am gasit intr-o carte a unui sfant parinte o rugaciune de genul:" Doamne ajuta-ma sa ma fac bine, DACA ESTE VOIA TA!"

"Fa pace in sufletul tau si multi isi vor gasi linistea langa tine." Sf Serafim

Last edited by Veronica 18; 16.07.2011 at 17:23:51.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2011, 07:31:04
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Post

Ai foarte mare dreptate Veronica 18 ma straduiesc din rasputeri si cred ca am sa reusesc sa inving.Multumesc lui Dumnezeu ca sunt asa cum sunt ca sunt treaz si cu pasi mici , dar siguri caut,....caut intelepciune.
Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2011, 14:57:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Felicitari pentru familie, sper sa ajungem si noi la performante asemanatoare :)

Care e problema cu anticorpii?
Pentru hepatita B exista tratament care functioneaza din cate stiu destul de sigur doar ca trebuie multa tarie de caracter pentru a fi urmat pana la capat.

Important totusi sa aveti parte de diagnosticul corect.

Sigur ca Dumnezeu face minuni, dar nu trebuie sa ne comportam ca si cand am fi in drept sa beneficiem de ele..

Iar combinatia crestinismului cu produsul a tot felul de credinte dubioase nu e tocmai sanatoasa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.07.2011, 08:31:17
planoristul's Avatar
planoristul planoristul is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Mesaje: 37
Smile

Doamne ajuta ,incepem o noua saptamina.Am inceput o cura de 50 de zile cu oua de prepelita,pentru hepatita cronica.Sper ,cu ajutorul lui Dumnezeu sa-mi fie de folos..Sanatate tuturor.Multumesc celor care me-au raspuns.

Last edited by planoristul; 25.07.2011 at 08:34:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre iubire Dobra Daniela Generalitati 34 27.04.2012 10:42:01
Despre iubire loboandrei Generalitati 20 03.11.2011 18:42:32
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20
O poveste frumoasa despre iubire Laurentiu Generalitati 12 29.05.2009 20:25:09