Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1351  
Vechi 03.08.2011, 01:18:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ioana,
Apropos de faptul ca duminica este tinuta ca zi de odihna la ortodocsi: cand eram studenta tare m-am framantat o vreme cum sa fac cu invatatul pentru ca aveam foarte mult de invatat (am studiat medicina) si nu imi permiteam sa fac pauza totala duminica. Asa ca am intrebat un episcop de la Catedrala din Cluj (unde eram studenta) si mi-a zis ca am voie sa invat duminica cu conditia sa nu lipsesc de la Liturghie pentru asta. Nici nu vroiam altceva, era perfect pentru mine. Dar imi aduc aminte si acum, de parca ar s-ar fi intamplat ieri, indignarea unui coleg cu parinti intelectuali, care mi-a zis ca numai comunistii considerau ca munca intelectuala nu ar fi tot munca...
Din cate stiu in Vechiul Testament, odihna de Sabat nu inseamna inactivitate, ci semnifica lucrare spirituala pentru intelegerea si preamarirea operei lui Dumnezeu, deci Sabatul era in primul rand o zi de odihna spirituala. Restrictiile impuse ulterior s-au datorat formalismului evreilor modului in care au inteles acestia ziua de Sabat, ajungandu-se la inactivitate totala. Sa nu uitam ca Iisus a fost criticat de acestia ca nu respecta Sabatul. As putea spune ca e valabil si la noi. In cultura noastra populara, odihna de Duminica presupunea inactivitate fizica si era oarecum normal, tinand cont de munca grea a taranului depusa in cursul saptamanii. Preotul respectiv v-a spus bine, Duminica e o zi de lucrare spirituala, (odihna in Domnul )in rest poti sa-i desfasori activitati colaterale. Bineinteles, ca oamenii in general se odihnesc duminica, caci orice organism are nevoie de o zi de odihna si regenerare.

Last edited by ioanna; 03.08.2011 at 01:23:45.
  #1352  
Vechi 03.08.2011, 01:25:27
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Atunci nu pot sa spun decat ca exista o neconcordanta in Catehismul Ortodox , faptul ca ei au preluat denumirile si numerotarea zilelor din ebraica, fara sa faca legatura cu ziua pe care Apostolii o sarbatoreau ca Zi a Domnului, adica Duminica, ziua Invierii. Prietenul nostru neocrestin Grasu77 cinsteste sambata, respectand traditia iudaica vechi-testamentara, e optiunea lui, insa nu e traditia apostolica.
Cuvantul "duminica" vine de la Dominus, Domnul in latina. Deci duminica a fost sarbatorita ca zi a Invierii Domnului insa apostolii nu au considerat ca ar fi ziua a saptea a saptamanii ci era ziua intai a saptamanii. In ziua a saptea, sambata, mergeau in templul evreiesc ca sa ii converteasca pe evrei tocmai pentru ca era ziua odihnei cand singurele activitati permise erau mersul la templu si hranirea animalelor si bine-nteles a oamenilor. Nu are cum sa fie neconcordanta in catehism, neconcordanta a aparut atunci cand oamenii au inceput sa uite ca duminica este ziua intai a saptamanii incepand sa creada ca ar fi ultima, cea de odihna. De mici am cunoscut ziua duminicii ca zi de odihna.
  #1353  
Vechi 03.08.2011, 01:27:21
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
pai si tu ce ai facut ? ai date interpretarile tale ( daca nu e vreun copy paste ) si apoi ai pus versete sub
NU SE INTELEGE NIMIC .... DE ASTA ITI TOT REPET
un text si interpretarea sub ... AI INTELES ACUM ? sau iti fac un desen?
multa iubire
ps pentru tine nu am demonstrat nimic desigur .
.. doar un orb cum poate zice ca vede .. e imposibil sau cine stie poate poate ( si sa nu vii cu cel din bibie ca nu e un argument la ce spun eu )
multa iubire
Ce idee buna! Fa-mi un desen, poate asa o sa pricep ca tare mai sunt de cap, numai tampenii spun :))
  #1354  
Vechi 03.08.2011, 01:29:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Adriana, nu te preface ca nu sti :) la inceput mergeau si sambata la sinagoga, insa se intalneau si duminica, in case de rugaciune, ulterior Apostolii au renuntat la mersul la sinagoga si s-au intalnit doar duminica, aceasta fiind Ziua Domnului pe care o celebrau, corelata cu ziua Invierii.
  #1355  
Vechi 03.08.2011, 01:31:52
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adriana, nu te preface ca nu sti :) la inceput mergeau si sambata la sinagoga, insa se intalneau si duminica, in case de rugaciune, ulterior Apostolii au renuntat la mersul la sinagoga si s-au intalnit doar duminica, aceasta fiind Ziua Domnului pe care o celebrau, corelata cu ziua Invierii.
sa ii faci si un desen ca nu intelege DIFERENTELE ....
MULTA IUBIRE
  #1356  
Vechi 03.08.2011, 01:33:17
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
nu zice nimeni sa faci pauza totala duminica ... zice SA PUI ZIUA INTREAGA CA SI CUM AR FI IISUS HRISTOS DE FATA ... ADICA SA MANINCI CU GINDUL LA EL , SA TE ROGI , SA INVETI CU GINDUL LA EL ETC ETC ETC .... ADICA EL SA FIE PE PRIMUL LOC SI PRIN EL SA FACI CE FACI ti-am spus ca esti confuza rau ....odihna in iisus hristos ( ma tem ca nu o sa intelegi ce spun ) nu e pentru tine daca nu intelegi ....
multa iubire
Si pot sa dau si cu aspiratorul gandindu-ma la el? :)) Asta imi aduce aminte de o prietena romanca greco-catolica in vizita la niste prieteni italieni romano-catolici. Se apuca italienii (credinciosi) sa dea cu aspiratorul fix duminica la care fata romanca ramane gura casca si ii intreaba cum de aspira tocmai duminica? Italienii foarte nedumeriti de intrebare o intreaba cum adica, unde-i problema. La care ea le raspunde ca duminica este zi de odihna. Se pun italienii pe ras si ii spun ca asta pentru ca or fi romanii mai lenesi :)) Din fericire nu toti italienii sunt asa :)
  #1357  
Vechi 03.08.2011, 01:45:34
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si pot sa dau si cu aspiratorul gandindu-ma la el? :)) Asta imi aduce aminte de o prietena romanca greco-catolica in vizita la niste prieteni italieni romano-catolici. Se apuca italienii (credinciosi) sa dea cu aspiratorul fix duminica la care fata romanca ramane gura casca si ii intreaba cum de aspira tocmai duminica? Italienii foarte nedumeriti de intrebare o intreaba cum adica, unde-i problema. La care ea le raspunde ca duminica este zi de odihna. Se pun italienii pe ras si ii spun ca asta pentru ca or fi romanii mai lenesi :)) Din fericire nu toti italienii sunt asa :)
sa inteleg ca pina duminica stai in jeg ? si doar duminica faci curat ? cam asta se intelege din intrebarea ta ....
multa iubire
ps ti-am spus eu ca esti sectara si se vede ... continua ...
multa iubire
  #1358  
Vechi 03.08.2011, 01:51:08
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adriana, nu te preface ca nu sti :) la inceput mergeau si sambata la sinagoga, insa se intalneau si duminica, in case de rugaciune, ulterior Apostolii au renuntat la mersul la sinagoga si s-au intalnit doar duminica, aceasta fiind Ziua Domnului pe care o celebrau, corelata cu ziua Invierii.
Cum sa ma fac ca nu stiu? De unde ti-a rezultat asta? Tocmai asta am zis si eu ca mergeau sambata la sinagoga iar duminica era ziua Domnului, tocmai pentru ca era prima zi din saptamana cand Domnul inviase. Iar in alt pasaj spune ca de fapt crestinii se intalneau in fiecare zi. Nu stiu insa unde scrie ca apostolii ar fi renuntat sa mearga sambata la sinagoga, nu-mi amintesc sa fi citit vreodata asa ceva.
Cat despre sabatul evreiesc, el a fost respectat exact cum zicea porunca, de aceea mancarea de exemplu o pregateau de vineri, ba chiar si atunci cand se hraneau cu mana cazuta din cer, vinerea cadea de doua ori mai multa, si pentru sambata. Evreii insa, ca de obicei au luat litera legii si nu duhul ei si de aceea de exemplu au legiferat cati metri poate sa umble cineva in ziua de duminica, doar cat sa acopere drumul pana la sinagoga si inapoi. Insa pentru interesele lor materiale au legiferat exceptii, nu numai salvarea boului cazut in fantana, dar si de exemplu cautarea unui obiect pierdut. Ca atare, ce faceau viclenii de evrei? Ii puneau pe servitori sa presare de cu seara obiecte pe drumul pe care ar fi vrut sa il faca duminica si ca atare, sub pretextul ca isi cauta obiectele "pierdute" strabateau drumuri care le-ar fi fost interzis sa le strabata sambata. Erau pline de astfel de viclenii evreii. Sau de exemplu, de ce crezi ca s-a maniat atat de tare Domnul in Templu pe cei care vindeau acolo? Ca doar si la noi se vand in biserica lumanari si carti bisericesti. Problema era alta, vanzatorii vindeau la oameni animale care erau apoi sacrificate in Templu insa erau mana in mana cu preotii care gaseau defecte la animale asa ca le refuzau iar bietii oameni trebuiau sa cumpere altele. De aceea Domnul ii face talhari...
Aceasta lipsa de iubire sub pretextul tinerii Legii a condamnat-o Iisus si nicidecum Legea in sine, pentru ca Legea in sine este un dar al iubirii lui Dumnezeu pe care Domnul Iisus a venit sa o implineasca.
  #1359  
Vechi 03.08.2011, 01:54:04
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
sa inteleg ca pina duminica stai in jeg ? si doar duminica faci curat ? cam asta se intelege din intrebarea ta ....
multa iubire
ps ti-am spus eu ca esti sectara si se vede ... continua ...
multa iubire
Pai tu nu trebuie sa intelegi ca esti atotstiutor. Pana duminica adun jegul iar duminica ma intreb ce sa fac cu el, am voie sa il curat sau nu? Si pana sa rezolv dilema, vine lunea, asa ca o iau de la capat cu acumulatul jegului. Vezi, de asta nu te invit in vacanta la mine, n-ai avea nici unde pune acul :))
  #1360  
Vechi 03.08.2011, 02:09:09
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pai tu nu trebuie sa intelegi ca esti atotstiutor. Pana duminica adun jegul iar duminica ma intreb ce sa fac cu el, am voie sa il curat sau nu? Si pana sa rezolv dilema, vine lunea, asa ca o iau de la capat cu acumulatul jegului. Vezi, de asta nu te invit in vacanta la mine, n-ai avea nici unde pune acul :))
aha ... sa inteleg ca stai in padure de se acumuleaza atita jeg intr-o saptamina ? nu e bai MUTA-TE in alt loc din padure ... cit despre invitatul la tine acasa subtil , nu tine la mine mai ales ca stiu ca esti sectara ... si daca vin te lasi de timpenii si asta nu iti convine asadar stai linistita ŽŽin jegŽŽ ca nu il curat eu ... esti responsabila .... si spuneai ca ai facut medicina? aha, SE VEDE din replicile tale ... de asta iti lua mult sa inveti
multa iubire
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38