Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 04.09.2011, 02:09:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
"din pacate" in linkul care l-ai dat userul cz4000 are toata voia sa se enerveze si are dreptate... nu te indreptateste pe tine linkul acela ci pe cz4000... iar limbajul lui a fost unul decent..
Din moment ce si tu esti stilist e normal sa-i iei apararea.
  #272  
Vechi 04.09.2011, 02:24:54
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am uitat sa pun intrebarea principala.
daca afirm ca, dupa parerea mea, "Dumnezeu nu exista", inseamna ca am jignit crestinismul, ortodoxia, etc.?
Ma întreb, oare în ce scop ar face cineva o astfel de afirmatie provocatoare (a la Nietzsche) pe un forum crestin ortodox, daca nu pentru a încinge spiritele ? Fiindca e clar ca nu din smerenie si nici din generozitate si dragoste fata de semeni ar face-o, si cu atât mai putin dintr-o profunda cunoastere…
Asadar, nu ar fi mai de bun simt ca persoana respectiva sa se refere strict la neputinta ei de a crede în Dumnezeu? De exemplu sa spuna asa cum si Emil Cioran a spus-o în diverse ocazii: "Eu nu pot, nu reusesc sa cred etc. Am încercat, dar ..." Dar bineînteles ca o astfel de atitudine ar fi valabila pentru o persoana ce s-ar afla în mod sincer în cautarea adevarului si nu pentru una care crede ca le-ar sti deja pe toate si care vine aici sa ne învete si pe noi, "îndoctrinatii" (din punctul sau de vedere), dându-ne apoi câte-un un brînci în abisuri nietzscheniene, darwiniste, marxiste, nihiliste etc.
  #273  
Vechi 04.09.2011, 02:45:00
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Asadar, nu ar fi mai de bun simt ca persoana respectiva sa se refere strict la neputinta ei de a crede în Dumnezeu?
Intreaga dumneavoastra postare este excelenta, FELICITARI !
  #274  
Vechi 04.09.2011, 11:37:27
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Se pare că te-ai grăbit să mă judeci numindu-mă iudă, înainte de a înțelege despre ce fel de „trădare” era vorba. Am afirmat că am raportat persoane care au jignit și persoane care au blasfemiat. Nu știu dacă ai văzut, însă în câteva rânduri au intrat adepți ai satanismului pe forum, iar cuvintele lor sunt ireproductibile.

În rest, se pare că avem aceeași părere cu privire la regulament. Eu nu susțin unul mai strict decât cel care deja există.
Eu nu te-am judecat pe tine global, ca persoana,ci mai degraba am judecat gestul tradarii,asemanandu-l cu gestul lui Iuda !
Pentru mine,dupa crima,si alte pacate comise cu violenta impotriva semenilor nostri, pacatul tradarii(care in aparenta nu contine violenta) este pe locul doi,la gravitate !!!

Si chiar daca exista blasfemiatori si natangi,care vin pe acest sait, nu te lasa prins in jocul lor pervers,si poti f bine sa nu ai bagi in seama !
Nimic nu le prieste si le place acestora, decat sa fie bagati in seama de cineva,si sa scandalizeze pe cineva,cum ai ignori isi iau jucariile si pleaca singuri !
  #275  
Vechi 04.09.2011, 11:41:37
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene, nu inteleg de ce trebuie sa faci pe politistul si judecatorul pe acest forum! Daca insusi Dumnezeu, in maretia Lui ingaduie sa existe oameni care tot timpul ii adreseaza cuvinte de hula, la adresa Maicii Domnului, la adresa Bisericii si NU ii pedepseste, dandu-ne noua exemplu, cine suntem noi sa facel atfel?
Eu sunt pe acest forum din februarie 2011 si nu am fost deranjat de nici un ateu, catolic sau de un protestant. Ei au ideile lor, noi pe ale noastre. Sabia pe care noi ortodocsii trebuie sa o scoatem este CEA A CUVANTULUI, DOAR IN CUVINTE trebuie sa ne duielam cu ei, nu sa ii cenzuram sau sa-i dam afara de pe forum. Ce Doamne iarta-ma facem, trasformam un Forum Crestin Ortodox intr-un Forum Neocomunist in care cuvantul de ordine este cenzura? Aplicam formula : Cine nu e cu mine, e impotriva mea?
Si apropos, tu ce cauti pe acest forum?
Doamne ajuta!
Foarte corecta si pertinenta pozitie, ma raliez total !!!
  #276  
Vechi 04.09.2011, 12:46:57
zzzzzz zzzzzz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Mesaje: 82
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din moment ce si tu esti stilist e normal sa-i iei apararea.
nu sunt stilist.tu esti ignorant.
  #277  
Vechi 04.09.2011, 13:22:27
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Ma întreb, oare în ce scop ar face cineva o astfel de afirmatie provocatoare (a la Nietzsche) pe un forum crestin ortodox, daca nu pentru a încinge spiritele ? Fiindca e clar ca nu din smerenie si nici din generozitate si dragoste fata de semeni ar face-o, si cu atât mai putin dintr-o profunda cunoastere…
Asadar, nu ar fi mai de bun simt ca persoana respectiva sa se refere strict la neputinta ei de a crede în Dumnezeu? De exemplu sa spuna asa cum si Emil Cioran a spus-o în diverse ocazii: "Eu nu pot, nu reusesc sa cred etc. Am încercat, dar ..." Dar bineînteles ca o astfel de atitudine ar fi valabila pentru o persoana ce s-ar afla în mod sincer în cautarea adevarului si nu pentru una care crede ca le-ar sti deja pe toate si care vine aici sa ne învete si pe noi, "îndoctrinatii" (din punctul sau de vedere), dându-ne apoi câte-un un brînci în abisuri nietzscheniene, darwiniste, marxiste, nihiliste etc.
Care este diferența între atitudinea lui Cioran și a lui Dumitru? Nu l-am văzut niciodată să-și impună arogant concepțiile, să ne denigreze credința, și-a exprimat propriile sale opinii. Dacă nu puteți să-i faceți un bine, măcar nu-i mai fiți pietre de poticnire, de unde știți voi că în subconștient sau chiar conștient nu-L caută pe Dumnezeu??? Ateu perfect nu există. Denigrându-l îl faceți doar să se întoarcă din drum și să i se confirme că alegând ateismul, a ales calea cea bună. Doamne ferește să-L cauți pe Dumnezeu și să dai peste creștini „binevoitori”!

Îmi cer scuze pentru tonul aspru!
  #278  
Vechi 04.09.2011, 13:28:42
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Care este diferența între atitudinea lui Cioran și a lui Dumitru? Nu l-am văzut niciodată să-și impună arogant concepțiile, să ne denigreze credința, și-a exprimat propriile sale opinii. Dacă nu puteți să-i faceți un bine, măcar nu-i mai fiți pietre de poticnire, de unde știți voi că în subconștient sau chiar conștient nu-L caută pe Dumnezeu??? Ateu perfect nu există. Denigrându-l îl faceți doar să se întoarcă din drum și să i se confirme că alegând ateismul, a ales calea cea bună. Doamne ferește să-L cauți pe Dumnezeu și să dai peste creștini „binevoitori”!

Îmi cer scuze pentru tonul aspru!
Perfect exprimat, stimata doamna! Tonul este exact cel adecvat. Eu in ateu vad fratele meu uman, si nu vad in conceptia lui o dilutie a umanitatii. Daca trebuie cineva banat, acela este initiatorul acestui topic, alaturi de toti fanaticii religiosi. Ceva imi spune ca, la o adica, oameni de factura fanaticilor galagiosi nu ar avea taria de a fi ce trebuie sa fie un crestin adevarat, in stadiul final al evolutiei sale spirituale: un martir.
  #279  
Vechi 04.09.2011, 14:15:46
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking 12. Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa !

O atitudine exprimata fatis de unii atei in favoarea denigrarii credintei ortodoxe, precum si pentru mentinerea acestui forum moderat superficial si inconstant, plin de postari fara legatura cu topicul, singurul lor argument fiind libertatea de exprimare.

N.Priceputu, NeInocentiu, cocacoc, zzzzzz, Dumitru73, laviniu, ai2, EmaSimonam, un_nepocait, iustin10 - 10 liberi cugetatori

Atitudine exprimata in favoarea regulilor propuse - 16 crestini
pentru ca acest forum sa devina unul cu adevarat crestin ortodox

Miha-anca, neica_nimeni, I.Calin, laurastifter, costel, lore86, Mihnea Dragomir, glykys, vintage, Florin Constantin Ilie, Postelnicu, bogdan81, Paduraru, CarareaImparatiei, eduardd, Adriana98 - 16 crestini
- suntem mai multi crestini ortodocsi pe acest forum, un pic de unitate nu strica, se vor vedea si rezultatele ...

Recapitulam, propuneri de REGULAMENT pentru acest forum crestin ortodox: 16 Pro / 10 Contra

Sa nu uitam esentialul, acest forum se numeste crestinortodox.ro si nu circ.ro, ateism.ro sau bascalie.ro

In regulamentul actual al forumului crestinortodox.ro scrie foarte clar:

12. Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa , acest lucru ar trebui sa insemne un set minim de reguli de bun simt:

Atitudini: Se interzice jignirea religiei, a credintei in Dumnezeu si a credinciosilor, nu se admit glumele cu substrat religios, generalizarile si cuvintele licentioase la adresa lor. Nu este permis atacul la persoana si folosirea unui limbaj necivilizat, obscen, antisemit sau rasist. Sunt interzise injuriile, afirmatiile vulgare, ironia de prost gust si fara sens, sau orice mesaj care il poate afecta pe oricare dintre membrii acestui forum crestin ortodox.

Off Topic: Nu dati raspunsuri doar pentru a scrie ceva! Daca nu stiti sau nu aveti ce spune, lasati pe altii sa raspunda. Postati un mesaj doar daca ceea ce aveți de spus are legatura cu topicul. Încearcați sa pastrati firul discutiei in special pentru subiectele "prea adanci". Cu siguranta aici nu veti mai fi apreciati pentru numarul mare de postari fara legatura cu subiectul topicului.

Text si caractere: Forumul nu este chat. Nu folositi exagerat smile-urile (pictogramele emotive). De asemenea, pentru discutia strict personala între doi utilizatori, folosiți mesageria privată. Nu scrieti cu sh, tz, k etc. Nu folositi limbajul "mirc" (d, p, t, c, daka, knd, k, lol etc.) sau posturi monosilabice de genul "- cool!", "- beton!", "- de acord!", etc. Folositi punctul si virgula. Respectati atat cat e posibil regulile gramaticale. Nu postați mesaje scrise integral cu litere mari, bold, italic sau underline.

Quote - citat: Nu citati integral mesajului anterior! (Dacă este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire). Nu citati fara expunerea sursei, mai ales in cazul Sfintei Scripturi - mentionati cartea, capitolul, versetul

Avatar: Imaginea personala (avatarul) nu trebuie să fie de prost gust. Nu se accepta imagini indecente, agresive, jignitoare sau grotesti (monstrii, stafii, simboluri atee, simboluri sataniste, etc).

Orice forum are un administrator care are obligatia sa fie in primul rand activ si sa modereze discutiile pe fiecare topic. Altfel, un forum fara reguli si fara administrator, se poate numi circ.ro, ateism.ro sau bascalie.ro,
dar numai forum crestinortodox.ro nu.

Last edited by neica_nimeni_altul; 04.09.2011 at 14:21:36.
  #280  
Vechi 04.09.2011, 14:38:01
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Spre deosebire de ortodocsi, ateii se pare ca se simt ca acasa pe acest forum.
Nu exista atitudine crestina cara sa nu fie sufocata instant de mai multi atei.

Am intrebat un ateu daca stie unde se afla si ce cauta el pe acest forum ... raspunsul lui a fost: stiu exact unde ma aflu, ce te incomodez ... ?

Psiho-logic nu exista o explicatie pentru prezenta ateilor pe un forum declarat crestin-ortodox. Se pare ca aceasta atitudine batjocoritoare a ateilor la adresa credintei este tolerata foarte bine si chiar incurajata de cei care administreaza acest forum.

Ce parere aveti ?
Salut,

Parerea mea e ca ateii, fie pe acest forum fie pe altundeva, Il cauta pe Dumnezeu. Ateul este om, deci prin creatie are Tata, Facator, si Il cauta pe El, fie ca isi da seama, fie ca nu.

Pentru ca probabil au auzit ca la Dumnezeu se ajunge numai prin Isus Hristos, cauta se sa apropie de cei care pretind ca Il cunosc pe El, si care se numesc crestini.

Fie ca harul Duhului Sfant sa ne deschida ochii inimii, si sa intelegem cat de maret si inalt este acest nume, de ''crestin'', si ce responsabilitate uriasa implica pentru cel care vrea sa-l poarte.

Nimeni nu poate fi crestin fara harul Duhului Sfant. A fi crestin implica sa-L cunosti pe Hristos, sa vrei sa urmezi Lui in toate sferele vietii tale, si, prin puterea data omului de Duhul Sfant, sa traiesti/sa aplici invataturile Lui.

A fi crestin implica doua fundamente:
1. Sa cunosti Adevarul.(pe Hristos)
2. Sa iubesti cum a iubit Hristos.

Sa ai mila, compasiune, dorinta fierbinte pentru mantuirea aproapelui tau, pana acolo incat aproape doresti sa fii tu lepadat, numai sa se mantuiasca el..Or astea nu le produce omul, ci sunt roadele lucrarii Duhului Sfant in inima omului...

Altfel, riscam sa devenim pietre de poticnire pentru cei care Il cauta pe El, riscam sa fim asemeni fratelui mai mare din pilda lui Hristos, care gelozeste si invidiaza pe cel mic, (cum adica Tatal il iarta si primeste si pe el,(ateii, de ex) ba inca il si iubeste..), riscam sa cauzam ca numele Lui si calea Adevarului sa fie hulite intre oameni.
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 12:40:53
Deparazitare forum de atei nesimtiti si hulitori flying Generalitati 487 27.05.2010 11:42:16
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 15:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 13.04.2010 00:05:22