Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.12.2011, 13:01:24
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

@Raoul

Iartă-mă frate, dar nu-mi place limbajul tău. Indiferent de natura tulburării sufletești, trebuie să mărturisim totul părintelui duhovnic...

Ca să ne maturizăm, tot cu ajutorul părintelui duhovnic reușim, căci mulți dintre noi nu putem așa de unii singuri...

Și logica cu iubirea nu prea se împacă. Iar tu nu poți decât să-ți știi sentimentele tale; despre ale celorlalți îți dai cu părerea și atât. Numai Dumnezeu știe ce e în sufletul omului, și cum s-a spus mai sus, glasul conștiinței joacă un rol foarte important în viața noastră. Pe langă acesta, îl avem și pe părintele duhovnic, care prin harul său, prin glasul Lui Dumnezeu prin el, ne poate aduce pe calea cea bună.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.12.2011, 13:20:41
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
nu imi place sa sufar... nu cred ca ii place nimanui sa sufere...... am incercat sa o uit, nu am reusit, m-am rugat sa o uit, Dumnezeu se facea ca nu ma aude.....
Suferinta ti-o provoci si singur. Dumnezeu asculta si aude rugaciunile noastre totdeauna, si cu mult mai mult cand sufletul e framantat. Ia fii cu luare aminte dupa rugaciune si vezi daca nu cumva incepi sa cultivi si sa dezvolti gandurile in legatura cu fata?
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.12.2011, 14:27:14
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Mtycrysty17 și Riquez:

sunt și eu într-o situație asemănătoare de 1 an de zile. Normal că nu reușesc să o uit. Încerc, pe cât posibil, să mă refugiez în rugăciune, pelerinaje, lectura cărților sfinte. Am încercat să fiu și cu alte fete, dar am eșuat, am căzut și în păcate. Nici să o recâștig nu ține; am reîncercat și reîncerc (poate asta e Crucea pe care trebuie să o duc). Despre mănăstire nici nu poate fi vorba, pentru că nu se merge acolo dacă ai eșuat în lume, ci numai dacă ești chemat de un imbold lăuntric foarte puternic...
E greu, dar n-am ce face...
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.12.2011, 14:35:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Indiferent de natura tulburării sufletești, trebuie să mărturisim totul părintelui duhovnic...
Pai da,ii spui,dar asta sa fie ceva secundar,fara sa punem prea mare accent pentru niste prostii. Nu am zis sa nu marturisim asta,dar nici sa ne smiorcaim ca niste fete in fata duhovnicului ca ne-a parasit gagica.

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Și logica cu iubirea nu prea se împacă.
Ei nu se impaca... Pai daca nu punem LOGICA in viata la ce mai traim? Asa,doar de pe urma basmelor si a povestilor? In viata voi nu puneti logica? Cum puteti spune asta? Mergem in viata asa,orbeste,ca berbecul cu capul inainte?? Total absurd![/quote]

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Pe langă acesta, îl avem și pe părintele duhovnic, care prin harul său, prin glasul Lui Dumnezeu prin el, ne poate aduce pe calea cea bună.
Da omule,inteleg,dar nu putem sa-l batem la cap pe duhovnic numai cu probleme din astea absurde,ca suferim din dragoste,ca ne-a lasat gagica,ca-mi place de nush ce pitipoanca si nu mai dorm noaptea etc. etc.

Da,se justifica astea cand in urma e o relatie de cativa ani (casatorie),cand eventual sunt si copii la mijloc,cand cei doi au cladit ceva impreuna etc. Dar asa?? E plina lumea de femei. Din 7 miliarde de oameni nu gasim noi o femeie?? E absurd!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 07.12.2011, 15:30:42
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

De multe ori varsta isi spune cuvantul.
Se spune ca casniciile adevarate se intemeiaza in tinerete.
Tocmai asta sunt problemele pe care un duhovnic trebuie sa le aiba in vedere la un tanar de varsta asta: relatiile cu persoanele de sex opus. Care este durata lor, cum se implica fiul duhovnicesc intr-o relatie, ce fel de asteptari are acesta de la relatie, ce planuri de viitor.
Pe sfaturi intelepte si decizii chibzuite se cladesc casnicii solide.
Sunt atatia oamenii care s-au castorit cu prima si marea iubire si au avut o casnicie trainica si indelungata.
Faptul ca o fosta iubita ii ridica atatea probleme sufletesti denota din partea baiatului, nu o slabicune, ci o sensibilitate aparte. O sensiblitate mai rar intalnita la barbati, dar ea nu e un lucru rau. Dimpotriva.
Da, consider ca e o problema destul de grava cat sa o discuti cu duhovnicul.
Nu imi sun duhovnicul sa il intreb ce sa gatesc azi, da il sun sa ii cer sfat daca exista o problema, din indiferent ce domeniu, care ma apasa, imi alunga starea de rugaciune, imi alunga pacea.
Pana si gandurile, sau visele care m-au tulburat le marturisesc duhovnicului, dar mai o problema care este atat de importanta ptr tanar?
Duhovnicul e impartial.El analizand cele spus de tanar poate vedea daca vb de o iubire adevarata sau un moft, daca merita sa te agiti ptr a fi din nou impreuna cu persoana aia sau trebuie sa te reorientezi.
Si cel mai important: daca pana in clipa aia te rugai singur ptr solutionarea problemei, acum se roaga doi: duhovnicul te sustine nu doar in cuvant, ci si in rugaciune.
Asadar, avantajul e dublu.
Cristi, rugaciune multa, sfatuire cu duhovnicul si nu uita:"glasul inimii, adica al constiintei."
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 07.12.2011, 15:34:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
E plina lumea de femei. Din 7 miliarde de oameni nu gasim noi o femeie?? E absurd!
Ei, vezi, asta hiba. Omul cauta singur sa gaseasca femeia, fara sa se consulte cu duhovnicul cum si dupa ce criterii ar trebui cautata.
Si atunci barbatii tot incearca sa gaseasca o femeie, fara sa realizeze ca daca faci ce trebuie nu trebuie sa alergi o viata ca sa gasesti femeia!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.12.2011, 17:06:23
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Sunt intru totul de acord cu Lore.
Si mie mi se pare ca omul da dovada de sensibilitate, faptul ca nu poate sa o uite inseamna ca in sufletul lui a fost ceva serios pentru ea, nu doar o zburdare a hormonilor. Dar poate ca asta a fost o incercare inainte de intalnirea cu EA, cu femeia pe care ti-a randuit-o Dumnezeu. Incercarile astea le-am avut toti inainte sa ne casatorim si acum, privind in urma, constat ca m-au ajutat si ele la ceva, si anume sa nu cred ca cine-mi place asa din prima, fara sa-l cunosc prea mult, este si cel potrivit. E nevoie de mult discernamat, iar daca poate nu-l avem, Dumnezeu ne indreapta atentia spre cine trebuie in alte moduri.
Cu siguranta trebuie sa discuti cu parintele duhivnic. Nu e o smiorcaiala cum spune Raul, ci este o framantare a ta, prin care sunt sigura ca au trecut si vor trece toti tinerii pana la casatorie, iar parintele te va sfatui cum sa mergi inainte, conform cu virtutile si slabiciunile tale (ca doar te cunoaste). Se va ruga si el pentru tine si incet lucrurile vor veni pe un fagas normal.
Parintele meu m-a sfatuit sa ma rog mereu Maicii Domnului sa ma ajute in problema asta, sa ajung la cel pe care Dumnezeu l-a randuit. Si Maica Domnului m-a ajutat, nu lasa pe nimeni.
Cristi, curaj si multa rugaciune!
__________________
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.12.2011, 17:38:01
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ei, vezi, asta hiba. Omul cauta singur sa gaseasca femeia, fara sa se consulte cu duhovnicul cum si dupa ce criterii ar trebui cautata.
Si atunci barbatii tot incearca sa gaseasca o femeie, fara sa realizeze ca daca faci ce trebuie nu trebuie sa alergi o viata ca sa gasesti femeia!
Permiteți-mi să fiu de acord cu dumneavoastră. Ați rezumat în câteva cuvinte esențialul pe care și eu voiam să-l expun.

Lăsând totuși sensibilitățile, suferințele, greutățile, dezamăgirile, etc. la o parte, este foarte greu de îndeplinit pentru noi, oamenii de rând, dacă nu imposibil. Să punem totul în umbră, și să lăsăm în lumina sufletului nostru doar dragostea pentru Hristos, și năzuința continuă de a face binele, pare nerealizabil. Dar este. Este, oameni buni. Este posibil prin rugăciune și mărturisire sinceră. Iar rugăciunea să fie neîncetată, precum spune Sfântul Apostol Pavel. Și nu e greu să te rogi neîncetat, căci nu trebuie să citim sute de acastite pe zi.. ci să vorbim cu Dumnezeu neîncetat. Mintea noastră să ne fie la El tot timpul. El să fie sita noastră, prin care cernem orice mișcare, gest și gând pe care le avem. Iar de se întâmplă să cădem, căci este inevitabil, să alergăm cu pocăință la părintele duhovnic, pe care Dumnezeu ni l-a dăruit ca sprijin, și far al judecății noastre întunecate..

Last edited by CelMandru; 07.12.2011 at 17:40:50.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 07.12.2011, 21:58:46
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ar "rade" pentru ca l-as supara probabil deranjandu-l cu o astfel de problema. S-ar intrista vazand ca nu ma dor pacatele mele si nu ma preocupa cele ceresti,in schimb framantandu-mi inima de mama focului pentru o pustoaica.
Tulburarea de care zici se datoreaza imaturitatii nostre fizice si duhovnicesti,nu e ceva "real". Acum sincer,voi nu aveti alte griji decat sa va smiorcaiti pentru o pitipoanca? Traim vremuri asa de grele,ne descurcam din ce in ce mai dificil,n-avem o casa,unii nu prea avem ce manca etc. si noi ne plangem pentru o gagica? Pai suntem barbati sau...? Acum ganditi si voi logic!
Care pitipoanca, domnule? Chiar esti in masura sa arunci mizeria asta in ochii nostri?
Despre ce gagica vorbesti?
Si ce barbat ai impresia ca esti, cata vreme te exprimi ca un golanel?
Vai de tine, baietel de cartier, ca scrii ca un analfabet si un stupid. Asa sa fii, oare? Parca nu parea, din alte postari...S-ar cuveni sa te rusinezi, ca spui in publicul crestin asemenea cuvinte execrabile despre o fata pe care nu o cunosti si despre un baiat care isi marturiseste dificultatile sufletesti, care se simte atras, legat sau cum o mai fi, Dumnezeu stie.
Sa te rusinezi de grosolania ta, sa te caiesti omule, sa iti deschizi mintea si inima spre alte lucruri decat, vai, ai reusit pana acum. Poate vei deveni, astfel, barbat, intr-o buna zi, cu ajutorul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 07.12.2011, 22:07:13
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ar "rade" pentru ca l-as supara probabil deranjandu-l cu o astfel de problema. S-ar intrista vazand ca nu ma dor pacatele mele si nu ma preocupa cele ceresti,in schimb framantandu-mi inima de mama focului pentru o pustoaica.
Tulburarea de care zici se datoreaza imaturitatii nostre fizice si duhovnicesti,nu e ceva "real". Acum sincer,voi nu aveti alte griji decat sa va smiorcaiti pentru o pitipoanca? Traim vremuri asa de grele,ne descurcam din ce in ce mai dificil,n-avem o casa,unii nu prea avem ce manca etc. si noi ne plangem pentru o gagica? Pai suntem barbati sau...? Acum ganditi si voi logic!
sunt curios, sfantul irodion de la lainici se bucura cand vede cum vorbesti despre persoane pe care nu le cunosti..... poate ai auzit de smerenie..... virtute care vad ca iti lipseste cu desavarsire....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o familie anonim30 Intrebari utilizatori 57 27.03.2014 10:00:27
vreau un sfat anocica Generalitati 14 19.02.2014 08:40:08
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26