Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.04.2013, 09:27:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Intr-adevar nu are nici o legatura cu ceea ce a scris doamna Parascheva si chiar nu inteleg de ce exagerarile sunt atat de iubite.
Este vorba de o lege care sa impiedice atitudinea homofoba,limbajul acid la adresa persoanelor homosexuale si orice comportament de acest gen:



Tot in Australia a fost obtinut acum cativa ani in instanta,legat de accesul intr-un pub frecventat de homosexuali,interzicerea ca persoane heterosexuale sa patrunda in incinta deoarece,ii agresau,isi bateau joc de ei etc.
Personal mi se par de bun simt aceste masuri,atata vreme cat nu se vor duce cu ele spre o alta extrema.Insa eu nu am citit niciunde pana acum ca heterosexualitatea ar fi devenit sau este pe cale sa devina o ilegalitate in Australia,ci atitudinea homofoba.Cand afirmam niste lucruri sa cautam totusi sa ne bazam si pe niste argumente mai solide.
Da, ai dreptate, e departe de ceea ce a afirmat Parascheva, poate ea are alte stiri, nu trebuie neaparat sa faci legatura intre articolul ala si ce a afirmat ea, e greseala mea. Dar eu vad un tipar, uite de exemplu si in Suedia, copiilor li se inoculeaza inca de la gradinita ca nu exista el sau ea.

http://www.nytimes.com/2012/11/14/wo...ines.html?_r=0
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.04.2013, 09:28:25
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aș mai adăuga la mesajul anterior: Poate fi o tragedie să nu poți iubi o persoană de sex diferit, așa cum tragice pot fi și alte multe neîmpliniri omenești: a nu avea copii, a nu reuși să-ți întemeiezi o familie, a divorța (de mai multe ori, chiar) din cauză că nu te potrivești cu celălalt, câte și mai câte. O singură soluție este pentru toate: viața cu Hristos, în har. Altfel, ne chinuim morți, crezându-ne vii.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 12.04.2013, 09:35:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sunt doua aspecte distincte,din mai multe puncte de vedere.
Vorbind acum strict de homosexualitate si pedofilie,ultima este considerata ca fiind o parafilie (in timp ce homosexualitatea nu este!) si comparativ cu prima este un real pericol asupra societatii si mai ales asupra membrilor ei cei mai tineri si vulnerabili,mai ales ca aici apare componenta abuzului,iar efectele acestuia sunt catastrofale asupra dezvoltarii sanatoase a unui individ.
Cauzele homosexualitatii sunt controversate de oamenii de stiinta.Nu eu am facut pentru prima oara afirmatia ca exista posibilitatea unei implicatii genetice si hormonale.Nici nu mi-as permite acest lucru.In schimb,ceea ce am observat la persoanele cu aceasta orientare pe care mi-a fost dat sa le cunosc,este faptul ca,nu la toate,insa la unele dintre ele se observa faptul ca prezinta inclusiv unele caracteristici fizologice apartinand persoanelor de sex opus.Ceea ce,m-a facut sa imi spun ca ipoteza acestor oameni de stiinta este posibil sa aiba si un fundament real.
Oricum,sunt greu de determinat niste cauze exacte,pentru ca sunt foarte multi factori implicati si care se intrepatrund si ma gandesc ca vor mai trece ceva ani si multe cercetari vor fi facute pana se va reusi sa se puna punctul pe i in aceasta chestiune.
Si referitor la cauzele pedofiliei,acestea sunt deasemenea intens dezbatute si controversate:unii afirma ca tulburari neurologice ar fi implicate,abuzuri in copilarie,traumatisme craniene la o varsta foarte frageda,dar si un nivel de intelect si educatie foarte scazut,ultimele doua putand fi implicate si in anumite cazuri de zoofilie,ca tot am fost intrebata de acest subiect.Spre exemplu,nu in toate cazurile in care cineva a avut un astfel de contact cu animale putem vorbi despre o zoofilie autentica.
Este cazul acelor persoane care traiesc in medii rurale,cu un nivel de intelect extrem de scazut si a caror viata sociala se cam rezuma la mersul cu oile pe munte etc.Insa,atunci cand ies din acel mediu si reusesc sa isi gaseasca o partenera,revin in sfera normalitatii.
Un astfel de comportament este considerat cu adevarat o parafilie atunci cand devine unic mod de a gasi placerea si,din pacate,exista si astfel de cazuri.
Spre deosebire de homosexualitate,care se gaseste cam in procent egal si la barbati,dar si la femei,ca sa nu mai vorbim despre bisexualitate,care este si mai frecvent intalnita la ambele sexe,se pare ca in sfera parafiliilor,barbatii sunt cei care domina detasat,cazurile de femei care au astfel de comportamente deviante fiind destul de rar intalnite.Ceea ce iarasi ridica un semn de intrebare daca ne gandim la cauzele care genereaza cele doua comportamente.
Dar,ca sa pun si eu o intrebare,ca tot vorbim de normalitate versus anormalitate in sfera comportamentului sexual si avand in vedere ca cineva recomanda abstinenta sexuala...care sunt criteriile pe care va bazati cand spuneti ca aceasta abstinenta este o normalitate?Este o trasatura cu care ne nastem?Va multumesc...
Dar faptul ca ceva distruge vieti nu este neaparat un indiciu legat de originea genetica sau nu a acelui ceva. Am intalnit raspunsul asta mereu, nu e genetica pentru ca e un abuz. Nu are nici o logica. Nu poti afirma ca homosexualitatea e genetica doar pentru ca se petrece cu acordul partenerilor in timp ce celelalte sunt abuzive.
In al doilea rand, secolul XX a adus o alta privire asupra sexualitatii, in special in occident. Dar asta nu schimba lucrurile. Avem organe sexuale cu un scop precis, nu avem jucarii de provocat placere. Placerea o avem iarasi cu un scop precis. In schimb ceea ce sustin cei care predica "orientarea sexuala" este ca Dumnezeu sau natura ne-a dat niste jucarii pe care le utilizam pentru a ne crea placere si nu pentru a supravietui ca specie.
Abstinenta este o trasatura pe care o putem dobandi, sau macar incerca sa ducem un razboi cu trupul pentru a ne controla patimile. Este sensul vietii crestinului sa se ridice deasupra patimilor trupului.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 12.04.2013, 10:30:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sunt doua aspecte distincte,din mai multe puncte de vedere.
Vorbind acum strict de homosexualitate si pedofilie,ultima este considerata ca fiind o parafilie (in timp ce homosexualitatea nu este!) si comparativ cu prima este un real pericol asupra societatii si mai ales asupra membrilor ei cei mai tineri si vulnerabili,mai ales ca aici apare componenta abuzului,iar efectele acestuia sunt catastrofale asupra dezvoltarii sanatoase a unui individ.
Cauzele homosexualitatii sunt controversate de oamenii de stiinta.Nu eu am facut pentru prima oara afirmatia ca exista posibilitatea unei implicatii genetice si hormonale.Nici nu mi-as permite acest lucru.In schimb,ceea ce am observat la persoanele cu aceasta orientare pe care mi-a fost dat sa le cunosc,este faptul ca,nu la toate,insa la unele dintre ele se observa faptul ca prezinta inclusiv unele caracteristici fizologice apartinand persoanelor de sex opus.Ceea ce,m-a facut sa imi spun ca ipoteza acestor oameni de stiinta este posibil sa aiba si un fundament real.
Oricum,sunt greu de determinat niste cauze exacte,pentru ca sunt foarte multi factori implicati si care se intrepatrund si ma gandesc ca vor mai trece ceva ani si multe cercetari vor fi facute pana se va reusi sa se puna punctul pe i in aceasta chestiune.
Si referitor la cauzele pedofiliei,acestea sunt deasemenea intens dezbatute si controversate:unii afirma ca tulburari neurologice ar fi implicate,abuzuri in copilarie,traumatisme craniene la o varsta foarte frageda,dar si un nivel de intelect si educatie foarte scazut,ultimele doua putand fi implicate si in anumite cazuri de zoofilie,ca tot am fost intrebata de acest subiect.Spre exemplu,nu in toate cazurile in care cineva a avut un astfel de contact cu animale putem vorbi despre o zoofilie autentica.
Este cazul acelor persoane care traiesc in medii rurale,cu un nivel de intelect extrem de scazut si a caror viata sociala se cam rezuma la mersul cu oile pe munte etc.Insa,atunci cand ies din acel mediu si reusesc sa isi gaseasca o partenera,revin in sfera normalitatii.
Un astfel de comportament este considerat cu adevarat o parafilie atunci cand devine unic mod de a gasi placerea si,din pacate,exista si astfel de cazuri.
Spre deosebire de homosexualitate,care se gaseste cam in procent egal si la barbati,dar si la femei,ca sa nu mai vorbim despre bisexualitate,care este si mai frecvent intalnita la ambele sexe,se pare ca in sfera parafiliilor,barbatii sunt cei care domina detasat,cazurile de femei care au astfel de comportamente deviante fiind destul de rar intalnite.Ceea ce iarasi ridica un semn de intrebare daca ne gandim la cauzele care genereaza cele doua comportamente.
Dar,ca sa pun si eu o intrebare,ca tot vorbim de normalitate versus anormalitate in sfera comportamentului sexual si avand in vedere ca cineva recomanda abstinenta sexuala...care sunt criteriile pe care va bazati cand spuneti ca aceasta abstinenta este o normalitate?Este o trasatura cu care ne nastem?Va multumesc...
Legat de cercetarile stiintifice,am destule dubii.
Oamenii de stiinta nu sunt dumnezei mai pot si dumnealor sa se insele.
Imi amintesc pozitia doctorilor vizavi de ulcer acum 30 de ani versus descoperirile mai recente care spun cu totul altceva!Abia prin '90 au descoperit ca o bacterie nenorocita provoaca boala(E.coli)si nu mancatul neregulat-teoria frecatului mucoaselor.
Descoperirile se tot tin lant.Contraziceri si rasturnari de opinii.

Iar despre abstinenta: poate fi o alternativa la normalitate,atunci cand este aleasa pe fond religios,ca si stil de viata din diverse convingeri sau impusa fortat de situatii medicale intr-o precara functionalitate a organelor de reproducere sau chiar lipsa acestora si bineinteles traita de catre oamenii singuri.
Din multitudinea de cazuri carora ii fac fata cu bine se deduce ca este o stare chiar superioara normalitatii,fiind un sacrificiu in sine,o impotrivire in calea instinctului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 12.04.2013 at 10:40:07.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.04.2013, 13:54:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Din cate inteleg este un site care preia articole din afara si le traduce.
Acele marturii,atat cat am observat sunt date de niste anonimi.Nu stim exact cine sunt "Lisa,John,Cindy" etc.Oricine poate scrie absolut orice sub adapostul anonimatului si tese oricate povesti doreste.
Deasemenea nu am inteles prea clar ce gen de terapie se aplica.Daca este vorba de o terapie cognitiv-comportamentala,am mari dubii,nu ca in privinta altora nu as avea ca functioneaza in astfel de cazuri.
Iar referitor la subiectul Grecia Antica,noi discutam aici despre homosexualitatea autentica si nu despre un comportament practicat pentru ca "asa este la moda".
Se da si site-ul de pe care sunt preluate, e o organizatie care se ocupa chiar cu ajutarea celor ce au aceste vicii (si nu spun homosexuali, ca ar insemna ca e o rasa aparte si nu tot oameni cu o problema).
In plus, unii isi dau si adresa e-mail. Iar cazul dat de mine e o persoana cunoscuta, un fost activist pentru drepturilor homosexualilor, deci nu anonim. E firesc faptul ca sunt si care vor sa ramana anoonimi, nu cred ca vor sa afle toata lumea ca au avut acest viciu in trecut.
Bineinteles ca terapia se bazeaza pe consiliere, nu exista o pastila pentru homosexualitate pentru ca nu e un virus. Eventual niste medicamente normale, poate pentru hormoni sau altceva. Probabil exista si grupuri ca in cazul Alcoolicilor Anonimi.
Pentru a fi ceva din nastere ar trebui sa fie ceva genetic, dar nu s-a gasit nimic, nici macar o gena responsabila de un astfel de comportament.
Sunt multe carti si articole pe acel site, de exemplu un studiu facut de dr. Neil și Briar Whitehead au analizat peste 10.000 de studii despre homosexualitate. Cartea lor, My Genes Made Me Do It! – Homosexuality and the Scientific Evidence, a fost lansată în 1999 și a fost revizuită și actualizată pentru a include analiza cercetărilor mai recente, în august 2010. Iată ce spun ei legat de felul în care studiile pe populații demonstrează schimbarea spontană de la atracții homosexuale la atracții heterosexuale:
În acest capitol descriem felul în care literatura științifică arată că orientarea sexuală nu este fixă, ci variabilă.
Aproape jumătate dintre homosexuali/bisexuali trec spontan (nu într-un cadru terapeutic) către heterosexualitate de-a lungul vieții. Aproape 3% dintre populația heterosexuală actuală a considerat ferm, la un moment dat, că sunt homosexuali sau bisexuali."

Deci jumatate dintre cei ce spun ca sunt homosexuali in timp devin heterosexuali, fara vreun tratament. Asadar nimic innascut.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 12.04.2013, 14:47:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ceea ce înțeleg eu din articolul ăsta este altceva: și anume că se cere să nu se mai ia ca normă heterosexualitatea, se încearcă să se schimbe, artificial, mentalitatea adolescenților că celelalte forme de sexualitate sunt anormale. Nici asta nu este bine, însă e altceva decât ce a afirmat Parascheva.
cred că Parascheva a făcut confuzie între heterosexualitate și heterosexism.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.04.2013, 20:02:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cred că Parascheva a făcut confuzie între heterosexualitate și heterosexism.
Asta nu schimba faptul ca se incearca o inginerie sociala, o manipulare care are ca scop schimbarea mentalitatilor si transformarea minciunii in adevar.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.04.2013, 01:21:39
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul


Tot in Australia a fost obtinut acum cativa ani in instanta,legat de accesul intr-un pub frecventat de homosexuali,interzicerea ca persoane heterosexuale sa patrunda in incinta deoarece,ii agresau,isi bateau joc de ei etc.
Personal mi se par de bun simt aceste masuri,atata vreme cat nu se vor duce cu ele spre o alta extrema.Insa eu nu am citit niciunde pana acum ca heterosexualitatea ar fi devenit sau este pe cale sa devina o ilegalitate in Australia,ci atitudinea homofoba.Cand afirmam niste lucruri sa cautam totusi sa ne bazam si pe niste argumente mai solide.
Nu traiesti in Australia, nu vorbii de lucruri ce nu stii.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.04.2013, 01:33:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Promovarea agresiva a homosexualitatii face parte din politica "divide et impera".

Impingand in fata, la modul cel mai agresiv, pana la absurd, o minoritate, creezi atat un curent de sustinere cat si un curent de opinie impotriva ei.
Si uite asa, mai creezi un motiv de disociere intr-o societate deja divizata de alte motive de ordin social, economic, etc.

Si peste aceste lupte a celor de jos, pe nimicuri de multe ori, cei care conduc (interesele lor) isi vad linistiti de treaba.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 13.04.2013, 10:29:27
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sa nu confundam pacatul cu patima
Relatiile din cuplurile homosexuale sunt bazate pe patima si sunt impotriva firii
De ce se trambiteaza aceste relatii impotriva firii ?
Pentru casatorii legiferate care sa permita adoptia de copii
S-a spus mai sus ,un copil trebuie sa creasca intr-un mediu sanatos din punct de vedere moral
Este bine sa nu li se dea prea multe drepturi ,vom asista neputinciosi la tentative sau chiar reusite de racolare a unor tineri nevinovati in acest joc viciat fara ca legea sa poata actiona
Dovada ca Dumnezeu nu ingaduie ,este faptul ca acestia nu isi petrec prea multi ani pe acest pamant
1. Homosexualitatea este pacat. Este pacat mare. Este pacat strigator la cer. In indreptarele de spovedanie este incadrat la : sodomie.
Se vorbeste mult despre homosexualitate. Dar sa nu uitam ca in categoria „Pacate strigatoare la cer” sunt si alte pacate, la fel de mari, pe care poate multi dintre noi le fac.

<< Nu cumva ai facut pacate de urgie, care atrag urgia lui Dumnnezeu asupra locului si a acelor persoane, adica: cand barbatul nu intrebuinteaza organele genitale asa cum a lasat Dumnezeu, ci intrebuinteaza dosul, gura si alte parti?
- Nu cumva te-ai insotit cu animale? Ca barbat cu ce fel de animale si ca femeie, la fel, cu ce fel de animale?>>
(Indreptar de spovedanie-IERODIACON VISARION IUGULESCU)
http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=245


<<26. Am preacurvit peste fire cu soția mea și cu
alte femei (cu soțul meu și cu alți bărbați), primejduindu-mă vremelnic și veșnic?>>
(Prots. Nicodim Mandita, Indreptar pentru spovedanie, Editura AGAPIS 2000)


<<† Am făcut malahie (masturbație) înainte de căsătorie și în timpul căsătoriei. Fac și în prezent. Ultima dată...
† Am făcut sodomie și gomorie (perversități sexuale) cu soția
mea, cu alte femei, cu rude.
† Am făcut bărbat cu bărbat și femeie cu femeie.
† Am făcut cu animalele, când eram mic (mai mare). Am
învățat și pe altul să facă aceleași păcate.>>
(protos. IOACHIM PÂRVULESCU, Stareț al Sfintei Mănăstiri
Lainici – Gorj „SFÂNTA TAINA A SPOVEDANIEI PE ÎNȚELESUL TUTUROR”
Mănăstirea Lainici – Gorj, 2000)



2. <<S-a spus mai sus ,un copil trebuie sa creasca intr-un mediu sanatos din punct de vedere moral.>>

Vi se pare ca in familia traditionala, asa cum a gandit-o Dumnezeu este intotdeauna asigurat acest mediu „sanatos din punct de vedere moral”?
Nu vi se pare ca suntem ipocriti?

3. <<Dovada ca Dumnezeu nu ingaduie ,este faptul ca acestia nu isi petrec prea multi ani pe acest pamant.>>

- Nu cred ca este un argument. Sunt si copii care trec la cele vesnice. Ei nici n-au apucat sa traiasca, cu atat mai mult, n-au pacatuit.

Dumnezeu a binecuvantat FAMILIA. Daca a binecuvantat familia, Dumnezeu nu putea sa binecuvanteze si preacurvia, curvia, homosexualitatea, incestul, pedofilia, desfranarea, perversiunile sexuale etc. Tot ce e pe langa, e pacat. Si pacatul este ingaduit de Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu ne-a lasat liberi. Dar asumandu-ne libertatea suntem in egala masura responsabili. Dumnezeu ingaduie optiunile noastre si actiunile noastre. Dar nu tot ce facem este bineplacut lui Dumnezeu.
Deci: vom raspunde pentru toate actiunile noastre. Dar avem sansa spovedaniei. Si nu trebuie sa deznadajduim.



<<219. Ce este familia?
Dupa invatatura Sfintei noastre Biserici, familia este un asezamant dumnezeiesc si temelia vietii de obste. Ea se intemeiaza prin casatorie, adica prin legatura dintre barbat si femeie, binecuvantata de Dumnezeu in fata sfantului altar. Aceasta legatura rasare din imboldul firesc sadit de Dumnezeu in om. "De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va alipi de femeia sa si vor fi amandoi un trup" (Efes. 5, 31). Cea dintai familie s-a intemeiat in rai, avand ca preot si martor pe insusi Dumnezeu. "Si a facut Dumnezeu pe om, dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie. Si Dumnezeu i-a binecuvantat, zicand: cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul" (Fac. 1, 27-28).
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lia-80581.html

Daca o sa citim cu onestitate ce ne spune invatatura crestin ortodoxa despre Familie (vezi link-ul de mai sus) , s-ar putea sa ne dam seama ca avem multe de facut pentru a ne numi/ pentru a merita numele de crestini ortodocsi, chiar si din acest punct de vedere: familia si rostul ei.
Reply With Quote
Răspunde