Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.01.2014, 22:26:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si cand te gandesti ca atunci cand iti spune un barbat asa ceva, te gandesti ca trebuie sa ai si tu o parte din vina, adica cel putin o doza e imoralitate, care sa-l determine sa creada asta despre tine...
Nici nu stiu daca era vorba de acea imoralitate care se foloseste in mod uzual. Desi se intampla ceea ce stie toata lumea ca se intampla, repet, nu era acea vulgaritate, sau desfrau dezlantuit... Eu in acea perioada eram in stare sa recit poezii de dragoste ore in sir, din zeci si zeci de autori... (Acum, incerc sa-mi folosesc memoria pentru psalmi si rugaciuni...) Paream de o naivitate dezarmanta, si cred ca in cele mai multe dintre cazuri... chiar eram. Repet, nu eu am spus acele vorbe; m-am pomenit pur si simplu, spunandu-le, fara sa le gandesc. De ce? Stie Dumnezeu!
De multe ori, noi barbatii suntem acuzati de lucruri la care poate nici nu ne-am gandit. Voi, femeile, faceti fel si fel de conexiuni si, cu energia unui singur creier de femeie inteligenta, probabil se poate genera un curent electric ce ar tine Pentagonul, o saptamana! Daca barbatul se gandeste ca aude un zgomot suspect la motor, in timp ce sotia il intreaba ceva, iar el nu-i raspunde, variantele de raspuns, in acel moment pentru sotie, sunt de cateva zeci de mii! Dar el nu-i raspunde fiindca nici n-a auzit intrebarea!...
Ea, in acele momente, nu era mai pacatoasa decat eram eu. Poate modul cum "m-a sechestrat" chiar din prima clipa, m-a uluit, dar nu ma jenam sa iesim impreuna. Nu ne cunoscusem deloc. Sora mea imi vorbea aproape zilnic despre "domnisoara inginer sef sectie", si m-a facut curios. Iar daca am intrebat cum arata, mi-a raspuns ironic cum ca "ma intind prea sus!" Probabil fiindca ea locuia la etajul IV, iar eu... la parter...
Regret multe lucruri din acea perioada, desi pe-atunci mi se parea firesc sa-mi traiesc viata. Imi pare rau ca am facut-o sa sufere... Dar... eu insumi, eram in cadere libera, si daca nu as fi cerut ajutor "de sus", habar n-am in ce fundatura intram!... Sau... poate dimpotriva... Acum eram... celebru si bogat!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 20.01.2014 at 22:48:17.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.01.2014, 23:49:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Aici, si pe alt topic unde scria Adam00 (parca) despre 'baietii crestini care vrajesc fetele', este foarte interesant, cel putin pentru mine, de observat cata diferenta de mentalitate si de gandire pur si simplu exista intre barbati si femei)- si cate drame s-ar evita daca am sti mai multe despre aceste diferente.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.01.2014, 00:19:33
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Aici, si pe alt topic unde scria Adam00 (parca) despre 'baietii crestini care vrajesc fetele', este foarte interesant, cel putin pentru mine, de observat cata diferenta de mentalitate si de gandire pur si simplu exista intre barbati si femei)- si cate drame s-ar evita daca am sti mai multe despre aceste diferente.
Dar poate n-ai inteles chiar tot. Ai aici TOATE explicatiile: http://www.youtube.com/watch?v=0BxckAMaTDc
Vizionare placuta!!!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.01.2014, 00:26:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dar poate n-ai inteles chiar tot. Ai aici TOATE explicatiile: http://www.youtube.com/watch?v=0BxckAMaTDc
Vizionare placuta!!!
Super!!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.01.2014, 14:05:59
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Daca ai oferit "tot" si el te paraseste, inseamna ca nu te merita, fatuca.(cu alte cuvinte ii mare "prost")
Daca faci compromis in viata de zi cu zi, nu'i bai(prea mare ?!), in schimb cu iubirea nu poti face compromis, daca i'l faci, vei suferi inmiit mai tarziu. "Rabdare si tutun", sau mai pe romaneste, roaga-te, roaga-te si vei gasi ce cauti.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.01.2014, 14:59:24
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Daca ai oferit "tot" si el te paraseste, inseamna ca nu te merita, fatuca.(cu alte cuvinte ii mare "prost")
Daca faci compromis in viata de zi cu zi, nu'i bai(prea mare ?!), in schimb cu iubirea nu poti face compromis, daca i'l faci, vei suferi inmiit mai tarziu. "Rabdare si tutun", sau mai pe romaneste, roaga-te, roaga-te si vei gasi ce cauti.
Frate, daca este sau nu este "prost", nu ne este noua dat sa stim, si nici de folos. Dumnezeu oranduieste lucrurile intr-o directie unde poate amandoi ar avea de castigat. Sunt oameni care nu au destula tarie in credinta, iar Dumnezeu le trimite pe cineva care sa-i ridice (asa a facut cu mine!). E mare lucru pentru un om sa fie constient ca duce o cruce prin care sa nu se mantuiasca doar pe sine, ci sa lupte cu toata fiinta ca sa se mantuiasca si cel de alaturi. Uneori suntem atat de indaradnici incat "ne omoram" nevointele, din mandrie sau din prea mult bine, si astfel pierdem ceea ce-i mai important.
Dar, adevarat ai spus: "Rabdare, rabdare, rabdare!" (fara tutun!!!) si "Roaga-te, roaga-te, roaga-te!" De fapt... cam asta ar fi TOT!
Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2014, 15:14:41
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Aia cu "prost" era de incurajare. Si da, fara TUTUN. Cu mantuirea asa este, sta scris ca, asa cum prin barbat femeia se mantuieste tot asa si viceversa.

Citat:
E mare lucru pentru un om sa fie constient ca duce o cruce prin care sa nu se mantuiasca doar pe sine, ci sa lupte cu toata fiinta ca sa se mantuiasca si cel de alaturi.
Eu personal am avut ocazia(ce zic eu aici...inca o am) ca sa traiesc pe propria'mi piele ce ai scris referitor la crucea ce trebuie dusa.
Doamne Iisuse Hristoase, mantuieste-ma!
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.01.2014, 17:06:16
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Aici, si pe alt topic unde scria Adam00 (parca) despre 'baietii crestini care vrajesc fetele', este foarte interesant, cel putin pentru mine, de observat cata diferenta de mentalitate si de gandire pur si simplu exista intre barbati si femei)- si cate drame s-ar evita daca am sti mai multe despre aceste diferente.
Nuuu, Fani, nu eu scriam despre 'baietii crestini care vrajesc fetele' !!!

Din contra, eu incercam sa ii explic Miei (ea vorbea despre astfel de baieti), ca poate ca problema consta in felul in care o persoana (in cazul de respectiv o anume tipologie de fata) defineste si interpreteaza un anume comportament al celuilalt din fata sa si ii atribuie diferite semnificatii si intentionalitati presupuse - si de aici sumedenie de posibile neintelegeri sau interpretari gresite (adica exact ce spui si tu).
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.01.2014, 19:56:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Regret multe lucruri din acea perioada, desi pe-atunci mi se parea firesc sa-mi traiesc viata. Imi pare rau ca am facut-o sa sufere... Dar... eu insumi, eram in cadere libera, si daca nu as fi cerut ajutor "de sus", habar n-am in ce fundatura intram!... Sau... poate dimpotriva... Acum eram... celebru si bogat!...
Mare atentie , frate , mare de tot si ti-o spun cu toata seriozitatea , fara nici un pic de rautate , caci dracul desfranarii este cel mai perfid si cel mai josnic in lucrarea sa !
Pai , ce asteapta dracul in general , sa ne credem mult mai tari si mai destepti decat el , sa ne curatim casa sufletului si a trupului , ca el sa vina din nou pe neasteptate , nu singur , ci insotit de o legiune , sa ne rada in nas , sa ne batjocoreasca mult mai rau .
Culai , a spune ca esti invingator , este o mare inselare , si un mare pericol pentru noi .
Insasi tinerea de minte a raului , a pacatului in sine , dauneaza din toate punctele de vedere , caci dulci sunt clipele pacatului trecut , si amare sunt noile infrangeri ce vor veni .
Te lasa dracul sa iei avans , te lasa sa te crezi invingator , te ajuta , te intareste , iti da speranta , te face sa te crezi invincibil , un iubitor de Dumnezeu pana-n maduva oaselor , dar vai cand vine clipa razbunarii lui , a dracului , caci el nu iarta niciodata , si ti-o spune un invingator si un invins !
In fine , de vrei sa iei in considerare cele scrise , bine , de nu , nu te condamn , caci cunosc deja etapele prin care treci ,da crede-ma ca dracul te pandeste , te asteapta si ti-a intins o cursa urata , ce numai el stie s-o puna .
Poat trece ani de la "victorie" , dar intr o clipa totul se poate narui , caci acest drac nenorocit nu suporta sa te crezi invingator , si aici se poate discuta de slava desarta , de mandrie si alte cele ce ne nenorocesc incet , dar sigur .
Victoria asupra raului , frate Culai , se realizeza prin smerenie , multa smerenie , ori noua cam asta ne lipseste , in rest suntem tari si viteji din cale afara !
Domnul sa fie cu tine si cu noi toti !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 21.01.2014 at 19:58:51.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.01.2014, 20:39:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Nuuu, Fani, nu eu scriam despre 'baietii crestini care vrajesc fetele' !!!

Din contra, eu incercam sa ii explic Miei (ea vorbea despre astfel de baieti), ca poate ca problema consta in felul in care o persoana (in cazul de respectiv o anume tipologie de fata) defineste si interpreteaza un anume comportament al celuilalt din fata sa si ii atribuie diferite semnificatii si intentionalitati presupuse - si de aici sumedenie de posibile neintelegeri sau interpretari gresite (adica exact ce spui si tu).
Da, am inteles, si mi-a placut postarea ta, pentru ca, mi se parea mie, arata ca uneori se pot ivi mari ienintelegeri intre fete si bateti si cauza unei perceptii diferite, poate si din cauza diferentei dintre femei si barbati.
Daca un baiat acorda importanta si chiar flirteaza oarecum cu o fata, nu este neaparat cu gandul la o relatie serioasa, si ca pentru el asta nu inseamna neseriozitate.. Este foarte greu de inteles pentru o fata mai fara experienta, serioasa si mai putin obisnuita cu curtarea. Poate si baietii ar trebui sa fie mai constenti de asta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare