Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2014, 20:55:20
manuela87 manuela87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Mesaje: 1
Implicit Despre casatorie si blesteme

Întrebarea mea e legata de un lucru care tot am auzit in ultima vreme si anume despre vrăji/blesteme pentru a împiedica o persoana sa se căsătorească. Am 27 de ani, sunt necasatorita si nu prea am nici o speranta ca in viitorul apropiat o sa ma pot casatori pentru ca nu am o relatie. Sunt o persoana mai retrasa, dar sunt pe picioarele mele. Respect pe cat posibil randuilelile bisericesti, tin post, ma spovedesc, merg aproape mereu la biserica, nu am gresit cu nici un baiat. E adevarat ca a fost o perioada in viata mea cand nu am pus nevoia de a avea o relatie pe primul loc pentru ca imi faceam studiile si lucram in acelasi timp, dar asta in mare parte pentru ca nici nu era nici un baiat interesat de mine. Nu pot sa zic ca sunt o fata frumoasa, dar nici la capatul opus. Cu toate acestea, de cativa ani, nu reusesc sa ma apropii de nimeni. Au fost cateva situatii cand imi placea de vreun baiat si aveam impresia ca si lui ii place de mine, dar, cam de fiecare data, parca si eu si el ne retrageam tacut, fara sa continuam sa incercam macar o relatie. Eu imi doresc sa imi intemeiez o familie si sa am copii. De ce as mentiona de blesteme? In familia mea mereu s-a pus accent pe credinta. Dar rudele parintilor mei, in special ale tatalui meu, cat si anumiti vecini, au fost mai mereu invidiosi. Nu de putine ori, mama a tot gasit pe langa casa (parintii mei locuiesc la tara), aruncate peste gard, anumite lucruri, care pot fi utilizate pentru vraji. Bunica mea, Dumnezeu sa o odihneasca, avea obiceiul de a blestema mereu, aproape din orice. Nu vreau sa cred ca cineva a facut ceva ca eu sa nu ma pot casatori, dar ramane indoiala daca scopul a fost ca raul sa se indrepte asupra parintilor mei si la final a cazut pe mine. Un alt lucru, e ca, in ultimii ani, cand reusesc sa pun un oarecare echilibru in viata mea (personal, profesional), apare mereu cate ceva care imi da totul peste cap. M-ar ajuta mult sa aud parerea unor credinciosi legat de acest lucru.
Reply With Quote