Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2010, 16:35:06
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Nu mai raspunde-ti sectantilor

Nu se merita sa intram in discutii cu sectantii si ateii de pe forum chiar daca ne provoaca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2010, 19:24:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
Nu se merita sa intram in discutii cu sectantii si ateii de pe forum chiar daca ne provoaca
Raspundeți se scrie fără cratimă.

"Nu se merită" e un barbarism.

După propoziție se pune punct.

Cu o gramatică corectă, este mai ușor să fiți credibil atunci când oferiți sugestii de principiu.

Să nu mi-o luați în nume de rău....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2010, 19:25:21
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
Nu se merita sa intram in discutii cu sectantii si ateii de pe forum chiar daca ne provoaca

nu cred ca tacerea este o solutie, trebuie sa ne aparam crezul si eu cred ca datorita acestor discutii, unii neo-protestanti au renuntat la anumite idei preconcepute despre ortodocsi
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2010, 20:12:39
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Prezenta ateilor pe acest forum chiar este absurda,nu fac decat sa-si etaleze meschinaria,efectiv urmaresc orice greseala si incep sa talmaceasca si rastalmaceasca ceea ce spune fiecare,desi nu inteleg nimic din discutie.Spun doua,trei citate din Evanghelie,vorbesc despre o teorie invatata pe net,iar cand primesc o replica de bun-simt spun ca ai reusit sa-i amuzi sau dispar in ceata. E ca si cum eu i-as vorbi unui medic de medicina si el m-ar contrazice pe teme juridice.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2010, 21:26:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Dar care sectanti v-au mai suparat, fratilor? Ca mai sunt doar vreo doi care mai scriu pe vreo doua topice, si nu e obligatoriu sa le cititi. Cum se supara cate unul mai deschide cate un topic de genul...
Deci, Ionut stefan, nu e obligatoriu sa raspunde-m sectantilor...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.10.2010, 23:37:24
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Cred ca este necesar sa nu lasam lucrurile nelamurite, asta pentru cei care citesc mai apoi topicele si cauta diverse raspunsuri

Si mai rau e atunci cand cauta sa atace cu orice pret dreapta credinta.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2010, 00:03:43
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
Nu se merita sa intram in discutii cu sectantii si ateii de pe forum chiar daca ne provoaca

Biblia spune ca daca vei intoarce pe cineva de la calea pierzarii, vei acoperi multime de pacate... asa ca , umbla dragul meu dupa semenul tau si cauta si-l intoarce la "Calea vietii" si nu-l lasa sa piara, ca vei da socoteala...
Intr-un indreptar de Spovedanie, am gasit ca si pacat: "nu am dat sfaturi si indemnuri calauzitoare semenilor mei atunci cand am avut ocazia...."
Apostolul spune: "de omul eretic dupa 1 si a 2-a mustrare departeaza-te..."

Deci, sa cautam sa dam sfaturi si raspunsuri tuturor celor care ne cer, sau tuturor celor cauta lamuriri.... nu de alta, numai ca noi (ortodocsii) suntem acuzati (in special de NP) ca nu ne cunoastem Biserica si credinta....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.10.2010, 00:56:57
apologetdindamasc apologetdindamasc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
Nu se merita sa intram in discutii cu sectantii si ateii de pe forum chiar daca ne provoaca
Da, dar in cazul in care nu ne provoaca, se merita sa deschidem un topic special poate, poate ne vor provoca.

Hai sa arunc eu o provocare daca asta cere boborul: cu unii sectanti se merita sa intri in discutii si chiar sa legi prietenii.

Ortodocsii pot presupune ca unii dintre sectanti pot fi persoane duhovnicesti si cu ele sa pot "aborda discutii pe subiecte de spiritualitate, fara a ne simti lezati unul sau altul, si fara a incerca sa impunem unul celuilalt propria invatatura de credinta. Cu acestia este foarte posibil sa avem multe alte puncte comune pe care sa ne intemeiem o prietenie sincera."

Citatul este preluat dintr-un articol briliant. Il puteti citi aici:http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ta-120498.html

Last edited by apologetdindamasc; 31.10.2010 at 08:40:39.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.10.2010, 09:32:30
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apologetdindamasc Vezi mesajul

Citatul este preluat dintr-un articol briliant. Il puteti citi aici:http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ta-120498.html
"Inca de la inceput, trebuie sa evitam atitudinea ortodoxului mantuit prin definitie. Vorbim de acel complex al "poporului ales", tot atat de evident astazi in randul unora, ca si in cazul poporului evreu din vremea Mantuitorului. Afirmam Ortodoxia ca dreapta credinta, dar acest fapt, nu ne da dreptul de a privi de sus nici macar pe omul care il neaga pe Dumnezeu. Asta pentru ca unui ortodox i se cuvine postura de rugator si nu de judecator. Acesta stie ca dreapta credinta (ortodoxia) nu este de ajuns, daca nu vorbim si de o dreapta vietuire (ortopraxia) inaintea lui Dumnezeu si a oamenilor." - foarte interesant. :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.10.2010, 09:37:43
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
"Inca de la inceput, trebuie sa evitam atitudinea ortodoxului mantuit prin definitie. Vorbim de acel complex al "poporului ales", tot atat de evident astazi in randul unora, ca si in cazul poporului evreu din vremea Mantuitorului. Afirmam Ortodoxia ca dreapta credinta, dar acest fapt, nu ne da dreptul de a privi de sus nici macar pe omul care il neaga pe Dumnezeu. Asta pentru ca unui ortodox i se cuvine postura de rugator si nu de judecator. Acesta stie ca dreapta credinta (ortodoxia) nu este de ajuns, daca nu vorbim si de o dreapta vietuire (ortopraxia) inaintea lui Dumnezeu si a oamenilor." - foarte interesant. :)
Ortodoxul nu trebuie sa judece,ai dreptate,judecata este a lui Dumnezeu.Doctrina ortodoxa,reflectata prin scrierile Sfintilor Parinti spune foarte clar ca ortodoxul nu este mantuit prin definitie,iar cartile scrise de ei tocmai asta se vor,indrumare pentru mantuire.
Nu trebuie sa privim de sus pe cei de alta credinta,ci daca se poaate cu tristete si compasiune ca nu sunt pe drumul cel bun.
Insa in acelasi timp,stim,tot de al Sfintii Parinti,ca nu avem noi puterea de a-i intoarce la adevarata credinta...Noi trebuie sa ne vedem de pacatele noastre,de drumul nostru stramt spre mantuire....,iar pe cei de alta credinta sa-i lasam in voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum raspunde Dumnezeu rugaciunilor? anna21 Generalitati 56 24.01.2012 11:25:03
Despre viclenia sectantilor georgel23c Secte si culte 3892 03.10.2011 10:49:18
Dumnezeu raspunde omului credincios crissta Intrebari utilizatori 4 02.12.2010 19:04:42