Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2010, 20:25:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Un parinte iubitor zambeste si atunci cand copilul sau greseste si se murdareste.
Atunci parintele asteapta ca pruncul sa se ridice si sa vina la el, sa il curete si sa il schimbe.

Mania lui Dumnezeu este ceva de care noi, in rautatea noastra, avem nevoie.
Dumnezeu insa nu poate fi manios, adica neluminos... iar unde e lumina e si zambet. Domnul zambeste permanent.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.12.2010, 20:37:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Zic si eu ca chestie ...nu ma luati in seama
Exista in intreaga Biblie de 1000 de pagini vreo referire la un zambet al lui Dumnezeu,sau la ras?
La plans da,exista,insusi Mantuitorul a plans de 2 ori. Dar nu cred sa fi fost vreo ocazie in care El sa zambeasca. Hristos a fost un om al durerii,caci a purtat toate pacatele noastre,si a suferit pentru bolile noastre.
Oare zambetul nu e un atribut uman ?
Dumnezeu nu are nevoie de zambet,pentru ca nu are nevoie de speranta,de alinare etc.,odata ce de la El sunt toate
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.12.2010, 11:09:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Zic si eu ca chestie ...nu ma luati in seama
Exista in intreaga Biblie de 1000 de pagini vreo referire la un zambet al lui Dumnezeu,sau la ras?
La plans da,exista,insusi Mantuitorul a plans de 2 ori. Dar nu cred sa fi fost vreo ocazie in care El sa zambeasca. Hristos a fost un om al durerii,caci a purtat toate pacatele noastre,si a suferit pentru bolile noastre.
Oare zambetul nu e un atribut uman ?
Dumnezeu nu are nevoie de zambet,pentru ca nu are nevoie de speranta,de alinare etc.,odata ce de la El sunt toate
Dupa cum spunea cineva mai sus, Parintelui Teofil Paraian ii placea sa ne spuna in conferinte despre zambetul Lui Dumnezeu. Redau mai jos o postare mai veche scrisa imediat dupa vizita lui la Timisoara, chiar inainte de a trece la Domnul:

Aseara am fost la a doua conferinta a lui Teofil Paraian. Sala a fost arhiplina...

"Subiectul a fost despre prezenta lui Hristos langa noi. Printre altele, a vorbit vreo 10 minute si despre... ras. :)

In doua vorbe, el nu este impotriva plangerii pacatelor, insa crede ca un om care-l are pe Hristos in inima lui si in viata lui este un om bucuros, vesel. Dadea exemplu de un calugar batran de la el de la manastire care obisnuia sa rada destul de des. Si uneori radea "ca ziceai ca se desface". :)) Si era un om sfant, un model pentru comunitatea lor.

Mai spunea ca nu prea stie in literatura ortodoxa parinti care sa subscrie la aceasta idee. Insa ne-a dat doua citate din Biblie:

a) Psalmul 20, 6: "Că îi vei da lui binecuvântare în veacul veacului, îl vei veseli pe dânsul întru bucurie cu fața Ta." Teofil are vreo 80 de ani si mai bine. Si a invatat psalmii cand era tanar, normal. De la varsta adolescentei a deprins rugaciunea lui Iisus, urmand sfatul Parintelui Arsenie Boca... Insa invatand atunci psalmii, acestia erau tradusi putin altfel, iar acest verset spunea cam asa (din cate-mi amintesc de aseara): "..., il vei veseli pe dansul cu zambetul fetei Tale". Deci Dumnezeu ne zambeste bucurandu-Se de cei care fac voia Lui, care urmeaza poruncile Lui. Si mult a insistat parintele pe acest zambet al Lui Dumnezeu catre noi.

b) Luca 6, 21: "Fericiți voi care flămânziți acum, că vă veți sătura. Fericiți cei ce plângeți acum, că veți râde." Iata cum ne spune Insusi Hristos, negru pe alb, ca vom rade. Si, zic si eu, din moment ce Imparatia lui Dumnezeu incepe din lumea aceasta, astazi si acum, de ce sa nu radem bucurandu-ne de Dumnezeu si de zambetul Lui? :)"
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.12.2010, 19:44:39
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

@Florin
Ai dat 2 exemple si ele se refera la veselia oamenilor,nu la a lui Dumnezeu.
Oamenii da,dupa lacrimi,se vor veseli .
Zambetul nostru de asemenea, este unul din cele mai frumoase gesturi de deschidere de blandete si de impacare,care le facem :)
Dar eu tot nu il vad zambind sau razand pe Dumnezeu.
Mai ales in VT cand pacatele noastre,ale tutror, il obosesc pe Dumnezeu,si intreg VT este o impletire de condamnare a pacatului,dar si de lasare a unei sperante a unui Mantuitor
Iar ,in NT,Iisus este un om al durerii,venit pentru a lua asupra Lui pacatele si chinurile noastre.
El este cel care aduce veselie multora,dar nu cauta nimic pentru Sine.Cel mai bun exemplu?
La nunta din Cana:Nu se relateaza ca Iisus a fost la o nunta,ca a dansat, ca s-a bucurat si a ras,asa cum s-ar povesti despre un om(un exemplu idiot ,sa zicem despre Basescu)
Ci El prefera sa daruiasca bucurie altora,prefacand apa in vin,si inca vin de cea mai buna calitate.
Dar,in toata aceasta bucurie a infaptuirii unei minuni,strecoara si o semnificatie ca un pumnal ,ca sa se vada de ce prefacerea apei in vin este doar o preinchipuire a prefacerii sangelui in vin : "Femee,ce ai cu Mine,inca nu Mi-a venit ceasul?"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.12.2010, 23:13:15
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
@Florin
Ai dat 2 exemple si ele se refera la veselia oamenilor,nu la a lui Dumnezeu.
Oamenii da,dupa lacrimi,se vor veseli .
Zambetul nostru de asemenea, este unul din cele mai frumoase gesturi de deschidere de blandete si de impacare,care le facem :)
Dar eu tot nu il vad zambind sau razand pe Dumnezeu.
Mai ales in VT cand pacatele noastre,ale tutror, il obosesc pe Dumnezeu,si intreg VT este o impletire de condamnare a pacatului,dar si de lasare a unei sperante a unui Mantuitor
Iar ,in NT,Iisus este un om al durerii,venit pentru a lua asupra Lui pacatele si chinurile noastre.
El este cel care aduce veselie multora,dar nu cauta nimic pentru Sine.Cel mai bun exemplu?
La nunta din Cana:Nu se relateaza ca Iisus a fost la o nunta,ca a dansat, ca s-a bucurat si a ras,asa cum s-ar povesti despre un om(un exemplu idiot ,sa zicem despre Basescu)
Ci El prefera sa daruiasca bucurie altora,prefacand apa in vin,si inca vin de cea mai buna calitate.
Dar,in toata aceasta bucurie a infaptuirii unei minuni,strecoara si o semnificatie ca un pumnal ,ca sa se vada de ce prefacerea apei in vin este doar o preinchipuire a prefacerii sangelui in vin : "Femee,ce ai cu Mine,inca nu Mi-a venit ceasul?"
Iisus este un om al durerii,dar eu cred ca atunci cand facea cuiva o bucurie...zambea .Chiar crezi ca uitandu-se la oameni nu zambea ?Eu sunt sigura ca da,poate numai cu ochii,dar tot o facea.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.12.2010, 23:32:52
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

De regula zambim cand trecem de la nefericire la fericirie,de la lacrimi la alinare
Dumnezeu este pururea fericit.Cam asta vroiam sa zic.
Daca ar fi vrut,Dumnezeu putea vindeca cu un singur gest toata ceata de leprosi si bolnavi care se adunau pe langa El.
Dar i-a vindecat numai pe cei care aveau credinta.Deci acei care se inaltau la acel grad de incredere in Dumnezeu,si la acea ignorare a neputintei bolii lor,incat afirmau,impotriva tuturor evidentelor ,credinta in El.

"_Crezi Tu ca pot sa fac aceasta?
-Da Doamne cred !"

Si lui Dumnezeu nu ii mai ramanea sa zica decat
-Faca-se dupa credinta ta !

Deci cei ce se inalta la fericirea continua a lui Dumnezeu,nu mai cunosc intristarea,decat poate doar pocainta vesnica a pacatelor lor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.12.2010, 10:46:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ai dat 2 exemple si ele se refera la veselia oamenilor,nu la a lui Dumnezeu.
Primul exemplu este despre zambetul Lui Dumnezeu:

"Teofil are vreo 80 de ani si mai bine. Si a invatat psalmii cand era tanar, normal. De la varsta adolescentei a deprins rugaciunea lui Iisus, urmand sfatul Parintelui Arsenie Boca... Insa invatand atunci psalmii, acestia erau tradusi putin altfel, iar acest verset spunea cam asa (din cate-mi amintesc de aseara): "..., il vei veseli pe dansul cu zambetul fetei Tale". Deci Dumnezeu ne zambeste bucurandu-Se de cei care fac voia Lui, care urmeaza poruncile Lui. Si mult a insistat parintele pe acest zambet al Lui Dumnezeu catre noi."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.12.2010, 11:29:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Sa ne reamintim !

__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria - un demon ce zambeste cu chip inocent LapetiteMoc Pocainta 9 19.05.2010 10:40:13