Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2010, 19:11:30
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Trist !

Trist sunt atat de trist. Plang stau si plang dar de ce nu stiu, nu mai pot sa fac nimic de cand sunt trist , nici sa rezolv o problema din relatie , nici sa alin pe cineva daca are vreo problema, stau tacut si sunt foarte trist. Mereu plang cand vine vorba de asa ceva, cand stau la rugaciune sa ma rog nu mai simt nimic doar imi vine sa plang, si nu am linistite. Sunt atat de mult de trist inca ma simt ca un suflet abandonat departe lasat in paragina. Trist si iar trist sunt nimic si nimic nu ma mai simt in stare. Pe Dumnezeu lam suparat fara de numar si desi incerc sa imi pun nadejdea in El nu simt nimic decat tristete. Si daca vrei sa imi spuneti ca nu exista pacat care sa biruiasca Milovistivirea Lui este adevarat si stiu asta. Dar eu sunt trist si iar trist. Plang mereu si sunt trist !
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.12.2010, 19:45:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Trist sunt atat de trist. Plang stau si plang dar de ce nu stiu, nu mai pot sa fac nimic de cand sunt trist , nici sa rezolv o problema din relatie , nici sa alin pe cineva daca are vreo problema, stau tacut si sunt foarte trist. Mereu plang cand vine vorba de asa ceva, cand stau la rugaciune sa ma rog nu mai simt nimic doar imi vine sa plang, si nu am linistite. Sunt atat de mult de trist inca ma simt ca un suflet abandonat departe lasat in paragina. Trist si iar trist sunt nimic si nimic nu ma mai simt in stare. Pe Dumnezeu lam suparat fara de numar si desi incerc sa imi pun nadejdea in El nu simt nimic decat tristete. Si daca vrei sa imi spuneti ca nu exista pacat care sa biruiasca Milovistivirea Lui este adevarat si stiu asta. Dar eu sunt trist si iar trist. Plang mereu si sunt trist !
Nu esti singur , frate in tristetea ta , iar singura noastra " consolare " e credinta , credinta si iar credinta , credinta in Mantuitorul nostru , Domnul Iisus , in Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu , in Tatal , si in Duhul Sfant , si in toti sfintii bineplacuti lui Dumnezeu ! Marea noastra sansa e , ORTODOXIA ! Nadejde , multa nadejde !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.12.2010, 19:51:16
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Trist sunt atat de trist. Plang stau si plang dar de ce nu stiu, nu mai pot sa fac nimic de cand sunt trist , nici sa rezolv o problema din relatie , nici sa alin pe cineva daca are vreo problema, stau tacut si sunt foarte trist. Mereu plang cand vine vorba de asa ceva, cand stau la rugaciune sa ma rog nu mai simt nimic doar imi vine sa plang, si nu am linistite. Sunt atat de mult de trist inca ma simt ca un suflet abandonat departe lasat in paragina. Trist si iar trist sunt nimic si nimic nu ma mai simt in stare. Pe Dumnezeu lam suparat fara de numar si desi incerc sa imi pun nadejdea in El nu simt nimic decat tristete. Si daca vrei sa imi spuneti ca nu exista pacat care sa biruiasca Milovistivirea Lui este adevarat si stiu asta. Dar eu sunt trist si iar trist. Plang mereu si sunt trist !
Ești trist și te cred.
Și eu am fost tristă și plangeam oridecateori mă așezam la rugaciune.Nu plangeam cu plansul cel bun,plangeam căci mi se părea ca Dumnezeu m-a părăsit,că nu-mi vor fi iertate păcatele,că nimeni nu mă iubeștecă nu eram bagata in seamă și cate altele pentru care plangeam...

Dar,dacă te spovedești curat și plangi la scaunul spovedanieni(acesta este plansul cel bun),dacă faci ascultare de duhovnic ,îți faci canonul dat și te împărtășești dacă ai dezlegare, nu se poate să nu se schimbe tristețea în bucurie!

Omul care traiește credința ortodoxă este un om fericit iar tristețea nu poate să-l stăpânească decat daca are o suferință psihica care cu ajutorul dragostei celor din jur,cu rugăcunile de la Sfantul Maslu dar și cu ceva tratament se poate ameliora.

Last edited by dorinastoica14; 08.12.2010 at 19:53:22.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.12.2010, 19:51:24
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Darkanian, ti-as sugera sa-ti schimbi nickname-ul!Ar fi un inceput de a descoperi lumina din sufletul tau!
Iarta-ma!Nu sunt eu care sa te pot scoate din starea sufleteasca .Mergi la un duhovnic cat mai urgent posibil.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.12.2010, 19:54:00
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Tristetea nu este o stare a Ortodoxiei. Apropie-te de Hristos si vei birui tristetea.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.12.2010, 20:13:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Tristetea nu este o stare a Ortodoxiei. Apropie-te de Hristos si vei birui tristetea.
Tristetea e semn al pacatoseniei noatre , iar tamaduirea se face prin Ortodoxie , prin rugaciunile ei minunate , prin marturisirea sincera a credintei , prin marturisirea pacatelor si prin Sfanta Impartasanie ! Tristetea nu e semn al nepasarii , ci e strigatul constintei noastre , e insasi mustrarea ce vine de sus !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.12.2010, 20:16:54
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Trist sunt atat de trist. Plang stau si plang dar de ce nu stiu, nu mai pot sa fac nimic de cand sunt trist , nici sa rezolv o problema din relatie , nici sa alin pe cineva daca are vreo problema, stau tacut si sunt foarte trist. Mereu plang cand vine vorba de asa ceva, cand stau la rugaciune sa ma rog nu mai simt nimic doar imi vine sa plang, si nu am linistite. Sunt atat de mult de trist inca ma simt ca un suflet abandonat departe lasat in paragina. Trist si iar trist sunt nimic si nimic nu ma mai simt in stare. Pe Dumnezeu lam suparat fara de numar si desi incerc sa imi pun nadejdea in El nu simt nimic decat tristete. Si daca vrei sa imi spuneti ca nu exista pacat care sa biruiasca Milovistivirea Lui este adevarat si stiu asta. Dar eu sunt trist si iar trist. Plang mereu si sunt trist !
Hm!... Eu zic sa te bucuri ca esti trist! Stiu ca suna aiurea, dar gandeste-te ca e un nou inceput. Aminteste-ti toata viata ta de aceasta stare si de cat de mic si neputincios esti, iar Dumnezeu iti va darui Lumina Lui.
Eu n-o sa-ti spun ca am trecut printr-o asa stare, fiindca nu te intereseaza, cel putin acum. Tu ai tristetea ta si aproape ca nu intelegi cum, dar parca iti si place putin, fiindca te indreptateste sa nadajduiesti in iertare si impacare cu Dumnezeu si sa-ti recapeti virtutile pe care le-ai ratacit cu mult timp in urma. Plangi in liniste, fiindca lacrimile sincere sunt cu mult mai placute la Dumnezeu decat orice gluma buna care provoaca hohote de ras la un milion de (tele)spectatori! Plangi, fiindca sunt atatea Icoane cu Sfanta Fecioara care plang si cred ca nimeni nu are nevoie de explicatii pentru acele lacrimi!... Plangi, fiindca numai plansul smereniei ne mai salveaza din mocirla pacatelor noastre! Plangi, si fiecare lacrima de-a ta, sa fie caramida solida la temelia unei credinte desavarsite.
De-aici inainte, vei simti cu siguranta care-i drumul drept. Apropie-te de biserica cu sfiala specifica incepatorului si nu-ti mai da drumul de ea chiar dac-ar fi sa sacrifici totul. Dar Dumnezeu n-o sa-ti ceara asta!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.12.2010, 20:24:31
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Pune-ti mereu nadejdea in Hristos si cere-i sa iti mai alunge tristetea.Roaga-te si la Biserica si in rugaciuni,cere ajutorul nostru,a tuturor sa ne rugam pentru tine si nu uita ca speranta ta e in Hristos,in Maica Domnului si in Sfinti!!!
Insa ce ai tu pare si a depresie,cere si sfatul unui medic,poate iti da niste antidepresive iar cu ele si mai ales cu ajutorul RUGACIUNII si a CREDINTEI sunt sigur ca vei depasi aceasta situatie.Multi au stari ca tine.Si eu am avut sa-ti zic sincer, recent o stare ca a ta,eram trist mereu si nu aveam dispozitie de nimic dar cu rugaciune,credinta,sport si comunicare am rezolvat problema.Fii tare!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.12.2010, 21:31:34
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Tristețea este și o însușire a sufletelor foarte sensibile. Cei care "pun totul la suflet" este greu să nu se întristeze de suferința care este în lumea aceasta, care se răsfrânge și asupra propriei persoane.
Dacă însă lăsăm ca tristețea să ne domine, vom avea de pierdut și noi, și cei din jurul nostru. Dumnezeu ne vrea luptători. Chiar dacă eu deseori cad, pentru că sunt slab, dar de încerc să mă ridic, însuși Domnul mă va ridica.
Starea de tristețe se poate accentua și pe un fond de oboseală. De aceea cred este bine să dormi ceva mai mult (măcar o perioadă), să te culci mai devreme.
De asemenea hrana trebuie să fie ceva mai bogată în vitamine, mai ales B-uri, apoi calciu. Un complex de vitamine, luat o perioadă, nu cred că ar dăuna.Să bei cât mai multe lichide. Foarte recomandat ca aliment este peștele (mai ales la grătar), fiind și perioadă de post. De asemenea este de folos o cură cu miere de albine. Poți încerca și un tratament naturist cu concentrate din plante. De exemplu un flacon cu picături din planta Passiflora (îți recomand firma Naturalia). Este de mult ajutor pentru sistemul nervos, pentru liniștire și somn bun (costă sub 10 lei).
Dar înainte de toate, așa cum ai fost bine sfătuit, să intri într-o biserică și să cauți un preot cu care să vorbești. Să-i spui măcar atât, că ești foarte trist.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.12.2010, 21:32:01
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Este o etapă in viața ta, mulți am trecut prin așa ceva și am redescoperit frumusețea vieții. Dacă poți, încearcă să înțelegi că tristețea e ceva ce poate fi evitat, fiindcă nimic nu are motiv să umbrească darul existenței raționale pe care ni l-a făcut Dumnezeu și care este ceva măreț. Chiar dacă am fi cei mai lipsiți oameni, bolnavi sau am avea alte necazuri, totul este recuperabil, inclusiv păcatele, prin pocăință orice păcat se repară.

Tristețea e provocată 100% de noi, prin acceptarea gândurilor depresive, prin confuzie. Dacă ți-ai controla gândurile și mișcările inimii și ți-ai pune viața în acord cu voia divină ai simți permanent energia lucrării Lui în tine și viața ta ar dudui de optimism și veselie.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un suflet trist... ladyanda Generalitati 82 26.03.2011 00:31:26
Trist tot.eu Generalitati 5 18.08.2009 13:18:26
Cum s-a modificat textul Sfintei Liturghii la catedrala patriahala;Trist dar adevarat mihailt Biserica Ortodoxa Romana 41 06.01.2009 22:10:13
trist dorinel78 Generalitati 12 02.11.2007 20:49:36