Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #851  
Vechi 12.03.2011, 00:25:26
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai exista, dupa cum spuneam, doua componente. Acestea au fost separate, au venit separat si se despart. Moartea trupului facut din tarana nu presupune si moartea "suflarii de viata".
Încă o prejudecată care afectează grav înțelegerea textului Scripturii. Nici măcar această "suflare de viață" nu este un omuleț micuț închis în carapacea trupului ce s-ar desprinde chipurile la moarte și ar lua-o razna spre ceruri. Suflarea de viață este pur și simplu principiul vital, scânteia de viață dată de Dumnezeu, fără de care omul ar fi o simplă statuie de lut...


Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai va limitati la acest raspuns, ca si animalele sunt numite suflete in sensul de fiinte vii.
Exact, și animalele au suflare de viață care le fac să devină suflete vii, ființe vii și nu doar niște arătări împăiate! Diferența e că animalele nu au rațiune, judecată, conștiință, etc.

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Aceasta parabola trebuie luata ca atare
De ce "trebuie"? Cine dictează? De ce nu luați ca atare și parabola cu copacii vorbitori (de care am amintit mai sus)? De ce nu mergeți în pădure să conversați cu brazii?

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
, ca oi invatatura care arata exact drumul sufletului dupa moarte si dupa o judecata. Pe baza unei judecati s-a decis ca saracul lazar este drept si bogatul nemilostiv este rau.
Unde citiți de această "judecată" în parabolă? Unde citiți că sufletele celor doi (bogatul Lazăr și săracul Luzăr) au ieșit din corpuri?
  #852  
Vechi 12.03.2011, 10:40:50
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Unde citiți de această "judecată" în parabolă? Unde citiți că sufletele celor doi (bogatul Lazăr și săracul Luzăr) au ieșit din corpuri?
Tot acolo unde scrie ca bogatul si saracul Lazar s-au inaltat cu trupul la cer.
  #853  
Vechi 12.03.2011, 11:43:43
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Tot acolo unde scrie ca bogatul si saracul Lazar s-au inaltat cu trupul la cer.
Deci nicăieri. Căci în parabolă nu se amintește nimic de "înălțarea trupurilor lor la cer".
  #854  
Vechi 12.03.2011, 12:16:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În ce privește parabola cu Lazăr și bogatul, este o parabolă, și nu poate fi făcută să spună mai mult decât concluzia ei. În orice parabolă, nu toate elementele sunt semnificative teologic. Unele pot avea o valoare pur literară. Din pilda lui Iotam, de exemplu, nu învățăm că plantele posedă capacitatea de a comunica logic (Jud. 9,8-15), la fel cum din parabola ispravnicului necredincios (Luca 16,1-8) nu învățăm să urmăm exemplul lui de a fura de la patron, în speranța de a mai fi și lăudați pentru asta!

Tot așa, din pilda bogatului și a săracului Lazăr, nu învățăm că morții își primesc plata imediat după moarte, nici că drepții sunt duși de îngeri în „sânul lui Avraam” (Evrei 11,39-40), iar păcătoșii s-ar duce direct în gheenă. Să nu uităm că Apocalipsa 20 ne învață că la venirea lui Iisus va începe o judecată universală, când cei pierduți vor fi judecați și, la sfârșitul celor 1.000 de ani, vor fi înviați (a doua înviere) pentru pedeapsa veșnică. Nimeni nu primește răsplata imediat după moarte! La moarte ne ducem în țărână, fiindcă țărână suntem. Iar duhul de viață (suflarea de viață), pe care a suflat-o El în nările omului, se duce la Dumnezeu (metaforic vorbind). Nici măcar înțeleptul Solomon nu putea spune dacă se duce în sus sau în jos, și nici nu contează unde și cum, pentru că această „suflare de viață” nu este conștiința (eul, conștientul) omului, ci o referire metaforică la viața noastră care depinde numai de Dumnezeu. În noi înșine nu avem nimic „dumnezeiesc” care să supraviețuiască. Totul se descompune, totul se împrăștie, nu mai există nici gând, nici sentiment, și așa este cel mai bine, până la judecată și până la prima și a doua înviere.
Nu v-ați întrebat niciodată, de ce apostolul Pavel nu-i îndeamnă pe creștini să se consoleze cu ideea "nemuririi sufletului", ci cu făgăduința învierii (1 Tes. 4)?
Si nu v-ati saturat sa inventati motive la fiecare pasaj din Biblie care va contrazice? pana acum v-am dat trei intamplari, iar altii v-au dat si cateva pasaje. Nu-i asa ca si daca va dadeam 100 de citate din Bbilie la fiecare va straduitati sa gasiti o explicatie?
Mi-ati scris aici o filozofie care nici macar nu are legatura cu pilda. Am vazut ca vi s-a mai spus odata, dar ati uitat, ca in pilda scrie ca bogatul cere sa merga la tatal si fratii lui care mai traiesc, nu e vorba de a doua venire a Mantuitorului. Iar la sfarsit aduce aminte de Invierea Sa, ca nici daca invie cineva din morti nu L-ar crede, deci actiune se desfasoara in Vechiul Testament.
Iar 1000 de ani, o alta aberatie adventista. La prima venire balaurul a fost legat (Satana) si va fi dezlegat in cele cateva zile din timpul venirii lui Antihrist. Despre aceste doua evenimente se spune in Biblie. Nici nu e nevoie sa ma contraziceti, nu ne pasioneaza filozofia fermierilor, capitanilor si mediumilor din America sec. XIX. daca dorim filozofie avem ceva de calitate la filozofii greci.
  #855  
Vechi 12.03.2011, 12:26:13
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Deci nicăieri. Căci în parabolă nu se amintește nimic de "înălțarea trupurilor lor la cer".
Multumesc pentru logica dumneavoastra care imi arata inca o data ca sinteti rataciti. Mergind pe logica dumneavoastra ajungem la concluzia ca Domnul nostru Isus Cristos nici macar nu a spus aceasta parabola, sau a vorbit sa se afle in treba, caci vorbeste despre ceea ce se intimpla dupa ce moare bogatul avar si saracul Lazar, iar fratii bogatului inca traiesc. Deci in acelasi timp, exista si viata terestra si viata dupa moarte (asa afirma Domnul nostru Isus Cristos). Noi, crestinii catolici, si cred ca si cei ortodocsi, credem ca atunci cind a vorbit domnul nostru Isus Cristos, a spus adevarul:simplu, clar, concis si la obiect; pentru ca orice muritor sa inteleaga. In acest caz este vorba de viata de dupa moartea fizica a corpului, viata in care noi credem iar dumneavoastra nu, rastalmacind cuvintele Mintuitorului.
  #856  
Vechi 12.03.2011, 12:31:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Asadar, daca erau vreo 10 povestiri sau intamplari cu morti, la toate spuneau adeventistii ca Dumnezeu i-a inviat pe acestia. S-au scos, chiar daca erau 1000, pe toti i-a inviat Dumnezeu, iar pe ceilalti i-a lasat morti.
"azi vei fi cu mine in Rai", nu stiu daca aici sau pe forumul catolic am auzit o explicatie ilara a unui adventist care spunea ca dupa azi e virgula de fapt. Cred ca adventistii fac brainstorming o data pe saptamana, sa vada ce sa mai inventeze la fiecare pasaj care ii contrazice.
Pentru ortodocsi sau ceilalti ce nu sunt adventisti sau martori, mai avem invierea lui Lazar, care se spune ca incepuse sa miroasa, invierea baiatului de catre Sfantul Ilie.
La 1 regi, cap 28. " 3.Murind Samuel, l-a plâns tot Israelul și l-au îngropat în Rama, cetatea lui.
11. Atunci femeia a întrebat: "Pe cine să-ți scot?" Răspuns-a el: "Pe Samuel să mi-l scoli!"
14. "Ce înfățișare are?" a întrebat-o regele. Ea a răspuns: "Iese din pământ un bărbat foarte bătrân, îmbrăcat cu o haină lungă". Atunci a cunoscut Saul că acela este Samuel și a căzut cu fața la pământ și s-a închinat.
15. A zis Samuel către Saul: "Pentru ce mă tulburi, ca să ies?" Iar Saul a răspuns: "Îmi este tare greu; Filistenii se luptă împotriva mea, iar Dumnezeu S-a depărtat de mine și nu-mi mai răspunde nici prin prooroci, nici în vis, nici în vedenie; de aceea te-am chemat, ca să mă înveți ce să fac".
16. A zis Samuel: "La ce mă mai întrebi pe mine, dacă Domnul S-a depărtat de tine și S-a făcut vrăjmașul tău?
17. Domnul face ceea ce a grăit prin mine: Va lua Domnul domnia din mâinile tale și o va da lui David, aproapele tău.
18. Deoarece tu n-ai ascultat glasul Domnului și n-ai împlinit iuțimea mâniei Lui asupra lui Amalec, de aceea Domnul face aceasta cu tine acum. "

Sunt sigur ca adventistii au o explicatie pentru toate, dar cine vrea sa auda povestrile lui Ellen White?
  #857  
Vechi 12.03.2011, 15:05:20
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu-i asa ca si daca va dadeam 100 de citate din Bbilie la fiecare va straduitati sa gasiti o explicatie?
Marea dumneavoastră problemă e că nu dispuneți de 100 de citate. Nici măcar de unul singur care să notifice "despărțirea sufletului de trup" și "nemurirea sufletului". Această disperare s-a văzut lămurit și în decizia adminului de a sterge un întreg topic, azi dimineață

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vazut ca vi s-a mai spus odata, dar ati uitat, ca in pilda scrie ca bogatul cere sa merga la tatal si fratii lui care mai traiesc, nu e vorba de a doua venire a Mantuitorului. Iar la sfarsit aduce aminte de Invierea Sa, ca nici daca invie cineva din morti nu L-ar crede, deci actiune se desfasoara in Vechiul Testament.
Acțiunea se petrece într-un timp nedefinit, căci e o simplă parabolă construită pe fondul unei povești din Sfânta Tradiție evreiască. E ca-n poveștile românești cu Sf. Petru la poarta Raiului. "A fost odată ca niciodată"... cam așa și începe povestirea.
În parabolă nu este vorba de "Învierea Sa", iar dacă acțiunea s-ar petrece în VT ce relevanță ar avea pentru un ortodox?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar 1000 de ani, o alta aberatie adventista.
"Aberația" aceasta adventistă o întâlniți la un alt "adventist de ziua a șaptea" (adventist că aștepta revenirea lui Hristos, și de ziua a șaptea că era ziua pe care o sfințea el): Sf. apostol Ioan în Apoc.20.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La prima venire balaurul a fost legat (Satana) si va fi dezlegat in cele cateva zile din timpul venirii lui Antihrist.
Iată în sfârșit o aberație veritabilă! Ca și cum Satana nu ar mai avea putere de amăgire de la Pilat la Antihrist! De la prima venire au trecut deja 2.000 de ani, înseamnă că Antihristul a venit acum 1.000 de ani?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
daca dorim filozofie avem ceva de calitate la filozofii greci.
Rezon! Aveți filozofie de calitate [îndoielnică] la Platon și Aristotel, de unde și-a extras esența [nemuririi sufletului] Ortodoxia.

Last edited by tricesimusquintus; 12.03.2011 at 15:08:01.
  #858  
Vechi 12.03.2011, 15:08:22
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Mergind pe logica dumneavoastra ajungem la concluzia ca Domnul nostru Isus Cristos nici macar nu a spus aceasta parabola, sau a vorbit sa se afle in treba, caci vorbeste despre ceea ce se intimpla dupa ce moare bogatul avar si saracul Lazar, iar fratii bogatului inca traiesc [...]
... până la adânci bătrâneți... și mai trăiesc și azi (dacă nu cumva or fi murit între timp). Și-am încălecat pe-o șea...
  #859  
Vechi 12.03.2011, 15:15:34
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
... până la adânci bătrâneți... și mai trăiesc și azi (dacă nu cumva or fi murit între timp). Și-am încălecat pe-o șea...
OK, am inteles: nu mai aveti argumente si treceti la ironie (sinteti asa de previzibil...)
  #860  
Vechi 12.03.2011, 15:16:00
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar, daca erau vreo 10 povestiri sau intamplari cu morti, la toate spuneau adeventistii ca Dumnezeu i-a inviat pe acestia.
Din fericire, există o singură povestire de felul acesta, altfel cine știe ce dogmă mai inventa B.O. Dacă Hristos repeta parabola lui Iotam (Jud.9,7-15), acum Biserica Ortodoxă ținea slujbe de pomenire a fagilor și stejarilor.
Ce s-a întâmplat pe Muntele Schimbării la Față, este un lucru real, nu povestire ori parabolă.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
"azi vei fi cu mine in Rai", nu stiu daca aici sau pe forumul catolic am auzit o explicatie ilara a unui adventist care spunea ca dupa azi e virgula de fapt.
Virgula aceea e subînțeleasă, căci în originalul grecesc nu se folosesc virgulele, nici măcar despărțirea în cuvinte.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ortodocsi sau ceilalti ce nu sunt adventisti sau martori, mai avem invierea lui Lazar
Apropos de învierea lui Lazăr, de unde l-a chemat la viață Iisus? Din ceruri, din talpa Iadului, ori pur și simplu din peștera-mormânt în care fusese depus?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La 1 regi, cap 28. " 3.Murind Samuel, l-a plâns tot Israelul și l-au îngropat în Rama, cetatea lui.
11. Atunci femeia a întrebat: "Pe cine să-ți scot?" Răspuns-a el: "Pe Samuel să mi-l scoli!"
14. "Ce înfățișare are?" a întrebat-o regele. Ea a răspuns: "Iese din pământ un bărbat foarte bătrân, îmbrăcat cu o haină lungă". Atunci a cunoscut Saul că acela este Samuel și a căzut cu fața la pământ și s-a închinat.
15. A zis Samuel către Saul: "Pentru ce mă tulburi, ca să ies?" Iar Saul a răspuns: "Îmi este tare greu; Filistenii se luptă împotriva mea, iar Dumnezeu S-a depărtat de mine și nu-mi mai răspunde nici prin prooroci, nici în vis, nici în vedenie; de aceea te-am chemat, ca să mă înveți ce să fac".
16. A zis Samuel: "La ce mă mai întrebi pe mine, dacă Domnul S-a depărtat de tine și S-a făcut vrăjmașul tău?
17. Domnul face ceea ce a grăit prin mine: Va lua Domnul domnia din mâinile tale și o va da lui David, aproapele tău.
18. Deoarece tu n-ai ascultat glasul Domnului și n-ai împlinit iuțimea mâniei Lui asupra lui Amalec, de aceea Domnul face aceasta cu tine acum. "

Sunt sigur ca adventistii au o explicatie pentru toate, dar cine vrea sa auda povestrile lui Ellen White?
Pentru fragmentul acesta, nu e nevoie să fi adventist ca să poți da o explicație validă. E suficient să nu fi spiritist ori satanist. Cum să învie din morți o vrăjitoare care lucrează cu puterea diavolului? Satana s-a folosit de vrăjitoare ca medium spiritist pentru a-l amăgi pe apostaziatul rege al lui Israel. Așa ajung amăgiți de diavolul toți care cred în fantome și duhuri vii ale oamenilor morți!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38