Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.02.2011, 02:08:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

in mesajul tau ai scris ca "l-ai cunoscut pe Iisus si nu ai mai putea trai fara EL..."
asta insemnand ca l-ai cunoscut cu ceva timp in urma,adica nu ai fost dintotdeauna asa,credincioasa...daca un baiat cu simt religios te-ar fi cunoscut cu ceva timp in urma,ti-ar fi dat 'ignore' si tie,presupun

existenta ne ofera evenimente in continuua miscare,viata nu este statica,evoluam sau involuam...sunt persoane care au crezut si declara ca nu mai cred,iar altele care nu au crezut si acum cred,chestie de evolutie-nu toti ateii mor atei,si nu toti credinciosii mor credinciosi-daca intelegi aluzia!

nu as putea sa te sugestionez ce sa alegi,daca esti novice in credinta ar fi de preferat sa cauti un partener mai spiritualizat decat tine,care sa-ti imbogateasca cunoasterea pe drumul credintei,zic eu...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.02.2011, 21:06:22
dany123 dany123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Mesaje: 15
Implicit

mie mi-se pare ca pt tine e mai importanta credinta decat omul in sine. poate ar fi o idee mai buna sa devii mireasa lui hristos. :)

pot sa-ti mai spun ca generalizarea e o mare greseala (vezi posturile cu ateii sunt asa si pe dincolo). pe langa asta ma indoiesc ca ai cunostinte comune cu cei care frecventeaza forumul.

LE: ateul poate fi doar un/o tanar/a teribilista sau o persoana matura cu propriile convingeri. asta nu-l face mai putin uman decat credinciosul.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.03.2011, 14:56:48
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Sincer..chiar acum am avut o conversatie pe messenger cu un barbat..parea ok..pana mi-a zis ca e ateu si ca nu crede in existenta lui Dzeu..
I-am dat instant ignore, fara sa ma gandesc sa ma mai si vad cu el.
E bine ca Dumnezeu nu gandeste in felul asta :)
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.03.2011, 15:03:26
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
E bine ca Dumnezeu nu gandeste in felul asta :)
..totusi sunt multi pe forum care sustin contrariul :D
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.03.2011, 15:21:30
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
..totusi sunt multi pe forum care sustin contrariul :D
Lumea sustine multe aberatii. Dumnezeu daca ar fi gandit la fel, si-ar fi cautat dumnezei si nu s-ar fi chinuit sa-i destepte pe oameni, dandu-le "ignore". Dar in loc de "ignore", Dumnezeu s-a coborat cu multa rabdare in mijlocul orbilor (orbi datorita ochelarilor opaci pe care ii poarta) pentru a le explica necesitatea luminii.

Cei care sustin contrariul il sustin doar datorita ochelarilor opaci, deoarece cu putina judecata, din actiunile lui Dumnezeu se intelege si felul lui de a fi, precum si cum ar trebui noi sa fim.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.03.2011, 16:59:49
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Lumea sustine multe aberatii. Dumnezeu daca ar fi gandit la fel, si-ar fi cautat dumnezei si nu s-ar fi chinuit sa-i destepte pe oameni, dandu-le "ignore". Dar in loc de "ignore", Dumnezeu s-a coborat cu multa rabdare in mijlocul orbilor (orbi datorita ochelarilor opaci pe care ii poarta) pentru a le explica necesitatea luminii.

Cei care sustin contrariul il sustin doar datorita ochelarilor opaci, deoarece cu putina judecata, din actiunile lui Dumnezeu se intelege si felul lui de a fi, precum si cum ar trebui noi sa fim.

Cu sinceritate, chiar iti dau dreptate Pippo !
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.03.2011, 17:38:58
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ateul, prin faptul că nu progresează duhovnicește, te trage și pe tine jos.
Nu este adevarat ca ateul nu progreseaza duhovniceste. Un geniu ateu este mai evoluat duhovniceste decat majoritatea credinciosilor.

Dar ce este progresul duhovnicesc? Pentru omul care nu il constientizeza direct pe Dumnezeu, progresul duhovnicesc reprezinta in primul rand dezvoltarea mintii si echilibrarea sentimentelor, indiferent de crede sau nu in existenta lui Dumnezeu. Atat ateii cat si majoritatea credinciosilor nu il contientizeaza direct pe Dumnezeu, fapt care situeaza pentru toti progresul duhovnicesc la maxima la care ii duce mintea.

Un progres duhovnicesc semnificativ care sa depaseasca realizarile celor din galeata orbilor atei si credinciosi, ar fi constientizarea prezentei lui Dumnezeu. Exista unele avantaje si dezavantaje de a crede sau nu orbeste in Dumnezeu. Dar diferenta semnificativa in evolutia duhovniceasca o face doar acela care ajunge sa-l perceapa pe Dumnezeu.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.03.2011, 18:06:59
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
E o problema delicata. Cred ca ati procedat bine, pentru ca e foarte important ca sotii sa aiba convingeri religioase asemanatoare. Pentru ca, din punctul meu de vedere, nu poate exista armonie intr-o familie daca sotii nu sunt "intr-un duh".
A fi "intr-un duh" inseamna "a fi in acelasi gand", "a se intelege reciproc", iar doi oameni pentru a fi in acelasi gand si pentru a se intelege reciproc, trebuie sa fie doi oameni rationali. Atat ateul cat si credinciosul sunt irationali pe tema credintei oarbe si necredintei oarbe.

Doi oameni rationali nu pot ajunge la contradictie si gasesc calea si adevarul. In schimb intre doi oameni irationali care se bazeaza pe convingeri inexplicabile si nu pe ratiune, armonia e poate imposibil sa existe oricum, deoarece pentru a exista armonia ar trebui ca ambii sa fie convinsi de aceleasi lucruri. Dar cum viata ne forteaza sa rationam, vor apare intotdeauna contradictii ireconciliabile datorita lipsei de judecata a celor doi a caror viata le este zidita pe, si modelata de convingeri si nu de ratiune.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.03.2011, 18:32:55
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Dar totushi, am gasit scris si intr-o carte cu sfaturi duhovniceshti, sa iti ei sotie(sot) creshtina... Cred eu ca in caz contrar ideile cam nu ar coincide niciodata...
Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Si eu am intalnit acest sfat in scrierile sfintilor. Ei stiu bine ce spun, sunt echilibrati, realisti, nu visatori. Pacat ca multora le place sa traiasca mai mult in imaginar decat in real. Alegerea "jumatatii"presupune starea de trezvie.
Este corect acest sfat raportat la epoca si nivelul de intelegere a omului de acum sute sau mii de ani in urma. Este valabil si astazi pentru cei mai slabi mental. Intre toate combinatiile de a pune impreuna doi orbi, cea mai eficienta si aproape de Adevar combinatie este aceea de a pune impreuna doi orbi ce cred orbeste in Adevar:

1 orb Adevar + 1 orb Adevar = cea mai mare probabilitate de a intui macar Adevarul.
1 orb Adevar + 1 orb Minciuna = conflicte permanente in multe aspecte ale vietii.
1 orb Minciuna + 1 orb Minciuna = conflicte oricum datorita prezentei minciunii si neintelegerii adevarului + calea asigurata spre prapastie fara interventie externa.

Deci afirmatia sfantului care ar fi spus asta, cu siguranta se refera la lumea orbilor si nu la omul de astazi care este partial, cat de cat rational, spre deosebire de orbii din trecut. Pana in zilele noastre, majoritatea erau habotnici, nu se putea pune problema in termeni rationali pentru omul de rand a carui minte era mult mai superficiala decat a omului de rand de astazi.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.03.2011, 22:22:50
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Nu este adevarat ca ateul nu progreseaza duhovniceste. Un geniu ateu este mai evoluat duhovniceste decat majoritatea credinciosilor.

Dar ce este progresul duhovnicesc? Pentru omul care nu il constientizeza direct pe Dumnezeu, progresul duhovnicesc reprezinta in primul rand dezvoltarea mintii si echilibrarea sentimentelor, indiferent de crede sau nu in existenta lui Dumnezeu. Atat ateii cat si majoritatea credinciosilor nu il contientizeaza direct pe Dumnezeu, fapt care situeaza pentru toti progresul duhovnicesc la maxima la care ii duce mintea.

Un progres duhovnicesc semnificativ care sa depaseasca realizarile celor din galeata orbilor atei si credinciosi, ar fi constientizarea prezentei lui Dumnezeu. Exista unele avantaje si dezavantaje de a crede sau nu orbeste in Dumnezeu. Dar diferenta semnificativa in evolutia duhovniceasca o face doar acela care ajunge sa-l perceapa pe Dumnezeu.
Intre "progres duhovnicesc" si "progres intelectual" este o mare diferenta.
Un geniu ateu este evoluat intelectual, incontestabil; dar fiind ateu , duhovniceste el nu exista.

Dvs. definiti ideea de "duhovnicie" dupa o idee personala, dar nu in concordantza cu gandirea Sfintilor parinti, ci atribuiti unor insusiri precum inteligenta si echilibrul psihologic caracterul de "duhovnicie".
Cititi pe Parintele Paisie Aghioritul si pe Sf. Ioan de Kronstad daca doriti sa descoperiti ce inseamna duhovnicia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58