Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2011, 01:52:26
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit Un suflet trist...

Sunt un suflet trist
Va scriu cu lacrimi in ochi, pentru ca ma simt cea mai slaba fiinta...

De multe ori in viata Dumnezeu imi arata ca poate nu trebuie sa pun suflet, inima, pentru persoanele care nu ma merita,dar eu ma tot incapatez sa cred in miracole... Dumnezeu poate imi arata ca degeaba tin la o persoana, caci aceea persoana nu merita dar eu ma ghidez dupa "iubeste, iubeste,iubeste"....
Tuta de mine crede ca prin credinta, speranta poate sa conceapa un miracol.. Tuta de mine crede ca prin iubire, devotiune pot sa fac ceva ce Dumnezeu poate nu-si doreste...
Dumnezeu poate nu vrea ca eu sa ofer ceva cuiva care nu merita, dar eu tuta de mine il contrazic si spun "Doamne, merita!" si Dumnzeu pe urma imi zice "Bine!" si imi da o palma peste ceafa aratandu-mi "vezi ca nu a meritat, uite ce ti-a facut!acum degeaba te bocesti!"
Si atunci discut cu Dumnezeu si il intreb "Doamne daca tu spui sa fim buni, iertatori, sa speram, sa iubim, de ce trebuie sa fim asa doar fata de persoanele care merita si de ce trebuie sa ajungem sa cautam si sa alegem doar acele persoane care merita iubirea noastra?"
Chiar asa vrea Dumnezeu sa fac selectii intre cine merita si ce nu merita..sa ma leg de orice chichita si sa zic "pai nu merita, e prea asa, prea asa.."
De ce ma lasa Dumnezeu sa ma las afectata de fiecare gest urat primit, de fiecare cuvant? Sa-mi rada in nas ca sunt proasta? Pentru asta?
De ce nu am forta sa fiu dura , rece?
Dar poate Dumnezeu vrea sa-mi arate ca nu este bine sa fii bun, sa iubesti ca daca o faci vei fi ranit...poate trebuie sa iubesti doar anumite persoane, anumite evenimente...

Last edited by ladyanda; 20.03.2011 at 01:59:05.
  #2  
Vechi 20.03.2011, 04:36:42
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Tuta de mine crede ca prin credinta, speranta poate sa conceapa un miracol..
Dumnezeu poate nu vrea ca eu sa ofer ceva cuiva care nu merita, dar eu tuta de mine il contrazic si spun "Doamne, merita!"
De ce ma lasa Dumnezeu sa ma las afectata de fiecare gest urat primit, de fiecare cuvant? Sa-mi rada in nas ca sunt proasta? Pentru asta?
De ce nu am forta sa fiu dura , rece?
Dar poate Dumnezeu vrea sa-mi arate ca nu este bine sa fii bun, sa iubesti ca daca o faci vei fi ranit...poate trebuie sa iubesti doar anumite persoane, anumite evenimente...
Nu stiu daca reusesc sa ma port ca un gentleman (asa se cuvine, mai ales cu o Lady...), dar incerc o opinie, un fel de exercitiu personal (sunt timid cu Doamnele):
0) Inainte de toate, te rog sa nu mai spui despre tine cuvinte gen tuta, proasta etc. O Lady nu vorbeste asa despre nimeni, ce crezi?
1) Prin credinta nu sta in puterea omului sa conceapa miracole, dar poate avea acces la miracolele pe care le concepe (si le faptuieste) Dumnezeu in Biserica Lui! Nadejde, asadar, Domnul este aproape!
2) Oh, de unde sa stim cine si ce merita? Avem oare asemenea discernamint? Mai degraba, cred ca putem sa facem ceva, cat de mic, ce sta la indemana unui om cumsecade. Oare e inutil sa fac macar un strop de lucru bun si sa las pe Domnul sa aprecieze daca semenul meu merita sau nu?
3) Ei, daca tu vrei sa Il contrazici pe Dumnezeu... Vezi bine ca El iti ingaduie aceasta libertate. Dar pentru ce anume exersezi in a-L contrazice pe Domnul? Ce folos speri sa ai?
4) Eu unul ma las afectat exact acolo unde e mai activa mandria mea. Din mandrie, nu din smerenie si dragoste, ma las eu afectat. Am descoperit ca gestul urit al altuia ma raneste atunci cand ma pun pe mine in centrul universului si ma vreau iubit, respectat, protejat de toti si de toate. Dar nu sunt eu centrul lumii...
5) Vrei forta sa fii dura si rece? Adica, iarta-mi comparatia, cam asa cum e o lopata? Dar tu esti femeie! Esti harazita iubirii: mama, sotie! Esti mostenitoarea darurilor lui Dumnezeu! La ce iti foloseste sa fii dura si rece? Birrr! Nu ar fi mai bine sa devii treptat flexibila si calda? Cere in rugaciune sa devii astfel, cauta modele de femei care au reusit asta! Sunt multe exemple frumoase in jurul nostru, doar cauta, vezi-le!
6) Dumnezeu ne arata ca este bine sa fii bun si ne cere sa fim buni. Haide, nu te mai rasfata asa...
In final, da-mi voie sa iti reamintesc:
"Aceasta este porunca Mea. Sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai." (In, 15, 12-13)
Curaj, Anda!
Toate la vremea lor, ai putintica rabdare. Probabil ca vei primi mult sprijin aici pe site, sunt multi care s-au linistit si au crescut frumos staruind in dialog cu oamenii minunati care iti vor raspunde in curind la mesajul tau.
Domnul sa ne ocroteasca si sa ne lumineze!
  #3  
Vechi 20.03.2011, 06:01:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
De ce ma lasa Dumnezeu sa ma las afectata de fiecare gest urat primit, de fiecare cuvant? .
Pentru ca te-a facut femeie si esti sensibila. Lasa, mai bine decat sa fii inima de piatra.
uite aici putina muzica, nu esti singura.http://www.youtube.com/watch?v=RY6YK...eature=related
si un clasic - ai grija sa nu uiti sa traiesti :)
http://www.youtube.com/watch?v=9OZtja97SsY&feature=related

de fapt acesta era link-ul http://www.youtube.com/watch?v=9OZtj...eature=related

Sa-ti dea Domnul tot ceea ce-ti doresti aproape de sufletul tau, sa fii iubita.

Last edited by mirelat; 20.03.2011 at 06:13:14. Motiv: am gresit link-ul :)
  #4  
Vechi 20.03.2011, 08:58:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Trebuie sa ne asumam toate faptele,actele si mai ales sa iubim neconditionat.Nimeni nu ne garanteaza ca relatia sau casatoria cu o persoana va fi numai de la excelent in sus.
Eu vad in doua feluri aspectul:fie te retragi la primul semn cand observi ca persoana respectiva nu merita investitia,fie ramai si speri ca se va termina cu happy end!
Daca alegi ultima varianta,ia in calcul si planul B,adica fi realista ca s-ar putea sa ai si esecuri...
Sper sa lasi deoparte tristetea,sa faci o plimbare relaxanta intr-un parc frumos sa observi primavara care se instaleaza cu toate drepturile,sa observi Viata care nu se lasa intimidata de nimic si are acelasi ciclu an de an...
Sper sa revii la sentimente mai bune,capul sus!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #5  
Vechi 20.03.2011, 09:50:40
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

si eu am trecut prin momente de astea, ma afecta orice cuvant urat, orice gest mai urat ... acum, daca ar fi sa dau timpul inapoi , cu gandirea pe care o am acum, nu as mai da 2 bani. NU SE MERITA.

eu consider ca singurul prieten adevarat reprezinta doar mama.(bine, sunt cazuri si cazuri) eu din lovituri m-am ridicat si m-am maturizat. aveam impresia ca toata lumea e buna, toata lumea iubeste pe toata lumea, adica eram super naiva. nu, lumea este foarte rea, egoista, invidioasa si chiar daca cineva se da mare prieten mare, cu prima ocazie tot te injunghie pe la spate. si asta in general se intampla la persoanele care nu prea cred in Dumnezeu, care sunt cam indiferente de Biserica. am ajuns la concluzia ca nu se merita sa investesti sentimente in cineva care nu crede in Dumnezeu, care nu merge la biserica, care nu il are pe Dumnezeu aproape de el in fiecare zi.

unul care crede in Dumnezeu si ii e frica de El, apoi nu tradeaza, nu minte, nu inseala ... acum depinde si de caracterul omului.

Iisus a zis ca sa ne iubim unii pe altii ... si asa trebuie sa facem ... darrrrr eu zic ca asta trebuie luata mai mult prin bunatate. sa fim buni unii cu atii, cand cineva are nevoie de un ajutor, chiar daca e cineva cunoscut sau nu, sa il ajutam, fara sa ne asteptam sa primim nimik inapoi, sa nu jignim, chiar daca am vrea, sa nu tradam, sa nu mintim pe nimeni. asta nu inseamna ca pe acea persoana cu care am fost buni, sau pe care am ajutat-o, sau pe care nu am mintit-o, trebuie sa o si bagam la suflet.

nu stiu daca ma fac inteleasa. adica eu pot ajuta un om pe care de abia l-am cunoscut, sau chiar un necunoascut, dar asta nu inseamna ca il bag la suflet. cred ca cel mai mult conteaza sa nu ne asteptam la nimik din partea nimanui. ca atunci cand cineva se simte jignit sau sufera din cauza altuia, inseamna ca se astepta la ceva mai mult din partea lui si asteptarile nu au fost pe masura. cel mai bine sa fim buni cu toata lumea, fara ca sa se asteptam ca si ei sa fie buni cu noi.

si inca ceva, a fi bun nu inseamna a fi fraier. ca apoi nici sa nu devii pres de usa. cand pot, iti dau, te ajut, sunt alaturi de tine, cand nu, apoi nu frate. te superi? nu mai vorbesti cu mine? problema ta!!! si asa nu ma asteptam la prea multe din partea ta.

eu am vreo 3 prietene care le consideram numai lapte si miere, aveam multe asteptari din partea lor, mai ales din partea unei verisoare. si uite ca verisoara aia m-a ranit cel mai tare din toata viata mea. si prietenele alea la fel, am avut asteptari mult prea mari de la ele. acum, ORICE ar spune, orice ar face, nu ma mai afecteaza. le ajut, vorbesc cu ele, le dau sfaturi daca mi le cer, le mai cer si eu sfaturi, dar daca e sa zica ceva mai urat sau sa ma jigneasca pur si simplu nu mai bag in seama....trece pe langa urechea mea ca vantul, cu toate ca in adancul adancului sufletului parca tot simt un mic sentiment de tristete. dar nici nu se compara cu ce simteam acum nu stiu cat timp, cand credeam ca viata e roz. si asta pentru ca nu ma mai astept la nimik din partea lor.

si crede-ma ca sunt foarte sensibila. mi s-a intamplat sa fiu o data jignita pe acest forum si chiar mi-au dat lacrimile. de ce? pentru ca am avut asteptari prea mari, am zis ca vai e forum crestin ortodox, toata lumea e buna, nu jigneste, nu insulta si uite ca nu a fost asa. dar bineinteles, pe acest forum sunt tot felul de oameni. de aceea e bine sa nu ai asteptari din partea NIMANUI. te feresti de suferinta. bineinteles, asta nu inseamna sa iti inchizi inima, sa o ai de piatra. trebuie intotdeauna sa fii deschis la nevoile si sentimentele celor din jur. doar cu un singur detaliu. sa nu te astepti NICIODATA sa primesti ceva in schimb.
  #6  
Vechi 20.03.2011, 09:52:47
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Sunt un suflet trist
Va scriu cu lacrimi in ochi, pentru ca ma simt cea mai slaba fiinta...

De multe ori in viata Dumnezeu imi arata ca poate nu trebuie sa pun suflet, inima, pentru persoanele care nu ma merita,dar eu ma tot incapatez sa cred in miracole... Dumnezeu poate imi arata ca degeaba tin la o persoana, caci aceea persoana nu merita dar eu ma ghidez dupa "iubeste, iubeste,iubeste"....
Tuta de mine crede ca prin credinta, speranta poate sa conceapa un miracol.. Tuta de mine crede ca prin iubire, devotiune pot sa fac ceva ce Dumnezeu poate nu-si doreste...
Dumnezeu poate nu vrea ca eu sa ofer ceva cuiva care nu merita, dar eu tuta de mine il contrazic si spun "Doamne, merita!" si Dumnzeu pe urma imi zice "Bine!" si imi da o palma peste ceafa aratandu-mi "vezi ca nu a meritat, uite ce ti-a facut!acum degeaba te bocesti!"
Si atunci discut cu Dumnezeu si il intreb "Doamne daca tu spui sa fim buni, iertatori, sa speram, sa iubim, de ce trebuie sa fim asa doar fata de persoanele care merita si de ce trebuie sa ajungem sa cautam si sa alegem doar acele persoane care merita iubirea noastra?"
Chiar asa vrea Dumnezeu sa fac selectii intre cine merita si ce nu merita..sa ma leg de orice chichita si sa zic "pai nu merita, e prea asa, prea asa.."
De ce ma lasa Dumnezeu sa ma las afectata de fiecare gest urat primit, de fiecare cuvant? Sa-mi rada in nas ca sunt proasta? Pentru asta?
De ce nu am forta sa fiu dura , rece?
Dar poate Dumnezeu vrea sa-mi arate ca nu este bine sa fii bun, sa iubesti ca daca o faci vei fi ranit...poate trebuie sa iubesti doar anumite persoane, anumite evenimente.
..
Draga mea, tu faci o grava confuzie.Si din cauza acestei erori, Il pui sub semnul intrebarii pe Dumnezeu.
Dumnezeu ne indeamna sa ne iubim aproapele,neconditionat.Tu asta trebuie sa faci.Si noi toti,de asemenea.Sa iubim toti oamenii, ca pe noi insine.Este vorba despre o iubire crestineasca.

In schimb, tu vorbesti despre iubirea dintre un barbat si o femeie .Trage linie si desparte-le.Iti spun sa tragi linie si sa le desparti, pentru ca suferinta ta,iti apartine,pentru ca AI ALES GRESIT.Uneori alegem gresit o viata intreaga,pentru ca nu dibuim lectia de viata pe care trebui sa ne-o insusim.

Dar curaj.Detaseaza-te si priveste-ti povestea de pe margine.E imposibil sa nu vezi unde gresesti.Greseala este repetativa pana bagam la capsor ceea ce trebuie sa invatam.

Deci nu da vina pe Dumnezeu,nici macar pe acel baiat/barbat! Tu esti cea care alege gresit!Nu insista sa iubesti pe cineva care nu te iubeste.Dragoste cu forta nu se poate,ca se numeste viol.:-)

Multumeste-i cu o rugaciune celui care te-a facut acum sa suferi.El este doar un mijloc prin care vei ajunge la TINE.Vei ajunge sa te cunosti si sa-ti inveti lectia de viata.Iubeste-l cu toata fiinta ta pe acel baiat/barbat,dar crestineste si nu astepta nimic in schimb.

Last edited by Melissa; 20.03.2011 at 13:50:55.
  #7  
Vechi 20.03.2011, 12:28:29
allisa's Avatar
allisa allisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Wink Anda,nu deznadajdui

Fa ceea ce te odihneste duhovniceste,ce rimediu ptr toate,la moarte nu este rimediu. Dumnezeu sa te lumineze! Pace si har!
  #8  
Vechi 20.03.2011, 12:44:02
Criss_77 Criss_77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.08.2010
Mesaje: 5
Implicit Sa fii bun!

Buna, am citit mesajul tau, si m-am regasit pe my acum citiva ani, crede-ma ca e mai bine sa fii asa cum esti acum, pt ca eu am devenit rea, si crede-ma ca as da orice sa fiu cum eram inainte.... Nu te schimba, Dumnezeu nu ne cere sa alegem, dumnezeu ne cere sa iertam la infinit si atunci cind te astepti mai putin iti va da tot ce iti doresti.... Mie mi-a dat, chiar mai mult de cit mi-am dorit, numai ca si eu am vrut sa fiu mai dura, si acum imi pare rau, pt ca incerc sa fiu asa cum eram inainte... Te pup si doamne ajuta in tot ce iti doresti...
  #9  
Vechi 20.03.2011, 13:50:57
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit Draga mea, nu esti singura.

Si eu am avut parte de astfel de dezamagiri. Cand ma uit la postul tau parca l-as fi scris eu in urma cu ceva timp. Si eu strigam la cer cu acel "De ce...?" , dar prin rugaciune am aflat treptat raspunsurile la nedumeririle mele si nu doar atat ci mult mai multe.

Hai sa intru direct in subiect.

Tu ai nevoie sa nu Il mai acuzi pe Dumnezeu acum; o sa-ti dai seama mai tarziu ca altcineva e vinovat - o sa fi surprinsa cine. Si te rog din suflet sa elimini din vocabularul tau "ma merita " sau "nu ma merita". Problema e sa nu iti mai faci iluzii; adica sa nu mai proiectezi asupra altei persoane, sau sa-i atribui, calitati pe care acea persoana nu le are si care probabil nu le va avea niciodata! Aici e marea greseala; ca te minti pe tine si te imbeti cu apa rece.

Iti cauti dragostea fara ajutorul lui Dumnezeu (cel putin asta vad din reactia ta) si din nefericire cred ca toti sau majoritatea am trecut prin asta si stim ce gust amar are.

E bine sa te rogi lui Dumnezeu acum in starea in care esti (dar sa fie o rugaciune sincera, taios de sincera) si ai sa vezi mila lui Dumnezeu. Asta e primul lucru pe care ar trebui sa-l faci, e minimum. Eu asa am inceput(fiind intr-o situatie ca a ta), am facut un pas spre Domnul iar El a facut o suta spre mine.

Ai sa vezi ca acel om potrivit pentru tine exista si nu e doar unul (adica vreau sa spun ca o sa ai de unde alege unu care iti va fi alaturi) , dar il vei gasi doar cu ajutorul lui Dumnezeu.

Acum te rog sa ma ierti pentru felul brut si taios de exprimare.

Ai incredere in Dumnezeu, El nu o sa te dezamageasca niciodata.
__________________
"Scopul este să trăim ortodox, nu numai să vorbim și să scriem ortodox." (Cuviosul Paisie Aghioritul)

Last edited by Andrei_so; 20.03.2011 at 13:53:57.
  #10  
Vechi 20.03.2011, 14:06:40
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Andrei_so Vezi mesajul
am facut un pas spre Domnul iar El a facut o suta spre mine.
Asa se intampla intotdeauna.Perfecta remarca ta!:-)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trist ! Darkanian Pocainta 16 09.12.2010 22:30:24
Trist tot.eu Generalitati 5 18.08.2009 13:18:26
Cum s-a modificat textul Sfintei Liturghii la catedrala patriahala;Trist dar adevarat mihailt Biserica Ortodoxa Romana 41 06.01.2009 22:10:13
trist dorinel78 Generalitati 12 02.11.2007 20:49:36